Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.08.2008, 10:03:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Exact, uite pentru ca tot am amintit de Psalmi, cea ce ai spus si ai citat, o gasim minunat transmisa intr un fragment din Psalmul 93:"Fericit este omul pe care il vei certa, Doamne, si din legea Ta il vei invata pe el."
Stiu ca nu are legatura cu subiectul acestui topic dar ptr ca tot a adus Cristi vorba de Psalmi vreau sa aflu parerea voastra.. de ce se spune ca citirea Psalmilor este indicata numai cu binecuvantare de la duhovnic si cu un rost anume, adica numai un anumit nr pe zi???... caci altfel daca este fara binecuvantare exista riscul de a te sminti??!!! asta mi s-a explicat si mie in biserica si nu pot intelege de ce Psalmii au putere mai mare decat citirea Bibliei in sine unde nu am auzit recomandari de genul acesta...sa ma ierte Dumnezeu dar am ajuns sa imi fie frica sa mai citesc Psalmii desi dorinta mea launtrica este de a o face!!!:(
Dupa modelul slujbelor: Vecernie si Utrenie. Dar mai lales la slujba Vecerniei unde se citeste o Catisma. In manstire se considera ca psaltire este o arma de temut impotriva diavolului, de aceea totul depinde si de maturitatea noastra duhovniceasca in acest razboi nevazut.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.08.2008, 22:23:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maturitate ce o dobandim cu ravna, cu multa ravna, dragoste intru Cel Bun si Iertator, in Bunul Dumnezeu. Psalmul este linistea sufletelor, rasplatitorul pacii, potolitorul galagiei si al valului gandurilor.Psalmul face ca pustiurile sa se arate locuite si patimile sa fie infrante. Asa cum bine spunea Preacuviosul Parintele Nostru EFREM SIRUL, psalmul este alinare a sufletuluî, daruitor al pacii, psalmul este adunator al prieteniei, unire a celor despartiti, al celor invrajbiti impacator.Ca psalmul si din inima de piatra scoate lacrimi.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.08.2008, 10:09:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Marina, nu te tulbura, se pot citi dupa pofta inimii. Pofteste mult, citeste mult. Primii crestini, ca si cei din secolele urmatoare, aveau Psaltirea nu numai in memorie ci si pe buze. O rosteau permanent cand se dedicau diverselor ocupatii zilnice. Sfantul Ambrozie gasea ca este ceva nefiresc si necuviincios ca un crestin sa lase sa treaca o zi fara sa fi citit din psaltire.
eu nu postez aici ca sa te tulbur pe tine ci ca sa aflu niste raspunsuri la intrebarile ce le am...drept ptr care le mulutmesc lui georgeval si lui Cristi ptr raspunsuri.. in ceea ce te priveste daca esti super sensibil atunci nu mai intra pe forum... crezi ca mie nu mi s-a intamplat sa citesc niste postari care m-au tulburat rau de tot???? si acum ce sa fac??? sa acuz bietul om care a postat acele grozavii doar ptr ca era disperat si neajutorat si cauta un sprijin din partea forumistilor???Am inteles situatia si ca sa alung gandurile negre ce mi le-au adus postarile alea ciudate m-am rugat mai mult...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.08.2008, 11:46:04
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sinuciderea este un mare pacat! trebuie sa ne ducem crucea....nu avem ce face....e Legea Domnului!!!!;)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.08.2008, 22:26:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
sinuciderea este un mare pacat! trebuie sa ne ducem crucea....nu avem ce face....e Legea Domnului!!!!;)
Mai exista din pacate , sinuciderea inconstienta, lenta prin modul nostru de a ne gestiona zilele, viata insasi. Imbuibarea, alcoolul, tutunul si alte cele sunt elemente ce contribuie la sinuciderea noastra lenta , dar sigura. Voi deschide poate curand un topic in acest sens, dar sa nu uitam nici cand , ca scurtarea vietii ni se datoreaza in totalitate, iar toate bolile necrutatoare ce fac ravagii, sunt rezultatul patimilor, vicilor si nesabuintelor noastre.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.08.2008, 18:19:32
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu chiar toate bolile, sunt unele cu care ne nastem, ereditar.
Numai bine!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.08.2008, 19:52:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Nu chiar toate bolile, sunt unele cu care ne nastem, ereditar.
Numai bine!
Ereditatea este urmarea pacatelor grave, nespovedite, neandreptate, ce putem a le purta pana in al 7-lea neam. Ereditatea ca terminologie lumeasca este urmarea pacatelor, parintilor, parintilor nostri si in nici un caz a neputintei creatiei noastre, cum de altfel ateii inversunati vor sa demonstreze. Neputinta si patima este a noastra si este obtiunea aleasa in libertatea incredintata si prost inteleasa si prost gestionata. Ne culegem roadele a celor semanate de noi si neamurile noastre. Samanta pacatosului intru neandreptare va fi starpita far de mila intru Urgia si Mania Lui Dumnezeu, cum clar reiese din Psalmi. Cine are urechi sa auda si ochii vor vedea intru dreptatea Sa.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.08.2008, 22:29:03
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Care este adevarata libertate? Adevarata liberate este liberatatea in bine , liberatatea in rau este o falsa libertate. Petre Tutea spunea:"Robeste-ma Doamne ca sa ma simt liber", iar Mantuitorul ne spune:"Daca veti ramane in cuvintele Mele adevarul va va face liberi". Daca scopul ratiunii este de a sustine adevarul, atunci si scopul libertati este binele.
Pai asta nu e o libertate...auzi "Robeste-ma Doamne ca sa ma simt liber."...pai ori esti rob care insemna sclav... ori esti liber. Daca pentru voi libertatea a sclavie...Nu mai comentez.[/quote]

Eu nu confund libertatea cu libertinajul sau alte forme anarhice. A fi liber ptr un crestin inseamna a nu fi rob al patimilor. In mentalitatea multor a fi liber inseamna: "sa fac ce vreau". Aceasta nu este libertate. Daca eu ma droghez si devin dependent, mai sunt liber??[/quote]

La fel ca si Petre Tutea, Valeriu Gafencu mai avea o afirmatie asemanatoare, si anume: "Ia-mi Doamne libertatea care ma robeste si da-mi mie robia care ma elibereaza." Foarte frumos spune! Cata traire avea! Adica ia-mi Doamne robia pacatelor, a nestiintei si a uitarii si da-mi robia ascultarii, a faptelor bune, si a credintei care ma imi aduce libertatea, impacarea si fericirea.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 29.08.2008, 10:48:18
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Geneza 4
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu catre Cain: "Pentru ce te-ai intristat si [color=red]pentru ce s-a posomorat fata ta?[/color]
7. [color=green]Cand faci bine, oare nu-ti este fata senina?[/color] Iar de nu faci bine, pacatul bate la usa si cauta sa te tarasca, dar tu biruieste-l!"


Draga s_snape, faptul ca tu te gandesti la astfel de subiecte precum sinuciderea, si altele nu te duce la acel catharsis pe care il doresti atat de mult. Dimpotriva fata ta va exprima ceea ce gandesti: tristete, posomarare, intristare, atitudine negativista, si in cele din urma rebeliune si refuz fatza de binecuvantarea si bunatatea lui Dumnezeu.

Intoarce-te la Dumnezeu:
Isaia 55:7. Cel rau sa lase calea lui si omul cel nelegiuit vicleniile lui si [color=blue]sa se intoarca spre Domnul[/color], caci El Se va milostivi de dansul, si catre Dumnezeul nostru [color=blue]cel mult iertator.[/color]
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.01.2009, 10:11:25
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

consider ca cei ce se sinucid fac acest gest ori dintr-o boala, ori din singuratate ori din lipsa de afectiune, ori manati de diavol:| Dumnezeu ne-a dat viata, ce drept avem noi sa ne-o luam? Dumnezeu ne-a dat viata, tot Dumnezeu ne-o ia!...Nu suntem nimeni sa ne decidem moartea!...Nu suntem decat niste pacatosi muritori pe aceasta lume, nu suntem nici mai presus decat animalele, si totusi multi tineri din zilele noastre recurg la acest fapt!E trist...
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25