Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2007, 15:30:44
Tino Tino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 3
Implicit

Dragii mei, cred ca preotii care se preocupa de aceste cazuri fac foarte mult rau. Sa ma explic. Bolile mentale nu se deosebesc chiar asa usor de posesii. Exista cazuri de delir pe diferite teme religioase, in care bolnavii reactioneaza prin cuvinte si actiuni cu amprenta religioasa - si totusi nu sunt cazuri de posesie.Deasemenea ar trebui sa sti ca bolnavii mental pot realiza actiuni care contravin instinctului de conservare (se pot automutilare sau autoflagelare). Nici macar nu e nevoie sa fi bolnav mental pentru a face astfel de actiuni. (poate doar dezechilibrat psihic)EX> fanatici religiosi care se autoflageleaza pentru a primi eliberarea de pacate , incercari de suicid din disperare, etc. Tocmai de aceia acesti indivizi( asazisii posedati)ar trebui lasati pe seama doctorilor. De multe ari interventiile de natura religioasa nu fac decat sa agraveze delirul mistic. Preotii si calugarii care fac asta ar trebui sa analizeze la rece rezultatele lor (cate cazuri au ,,vindecat,,)iar daca balanta nu se inclina in sens pozitiv atunci sa renunte numaidecat la aceste interventii. Nota> bolnavii psihici au perioade de revenire si perioade de recadere mai ales daca nu urmeaza un tratament, tocmai de aceea ,,vindecarea,, nu inseamna ameliorare ci presupune disparitia definitiva a manifestarilor.Prin urmare daca acestea nu au disparut atunci nu avem o vindecare iar preotii respectivi sunt pacaliti crezand ca ameliorarea se datoreaza slujbelor si prelungesc astfel aceasta ,,pendulare,, a bolnavului care este astfel privat de ajutorul specializat de care are nevoie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2007, 15:52:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Tino,

esti cumva medic? ai stat de vorba cu respectivii? parerea mea este ca nu exista boli ci bolnavi iar aceasta idee se poate extinde la nu exista boli psihice ci imbolnaviti, iar apropiatzii ori prietenii sau preotzii fac fiecare ce pot pentru ei.

Oricum bine ca reushim macar sa avem parerei interesante :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2007, 00:12:37
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Bolnavii psihic urmeaza un tratament medicamentos iar cei demonizati un cu totul alt tratament,care este diferit total de cel medicamentos,anume cel al rugaciunilor lor si credintei lor si ale apropiatilor lor,inclusiv ale Sfintilor Parinti(de la 2doi pana la 7sapte),care oficiaza Sfantul Maslu la care f.multe boli,prin credinta colectiva, dar la fel de bine si individuala,pot fi vindecate de DUMNEZEU , de ex.nu numai demonizarea sau cum i se mai zice:indracirea,posedare,stapanire de duhurile rele,ale intunericului, dar de asemenea, multe alte boli trupesti si sufletesti.Din moment ce demonii exista,aceasta boala exista si aceasta SF.Taina(una dintre cele 7sapte SF.TAINE)a SFANTULUI Maslu ii va izgoni prin cuvintele Mantuitorului,prin pildele LUI,prin SF.Evanghelie,in NUMELE MANTUITORULUI,cu DUHUL SFANT si cu ajutorul LUI DUMNEZEU(participa SFANTA TREIME,adica Unul DUMNEZEU),cu SFANTA CRUCE si cu toate armele LUI DUMNEZEU.Medicii pot face deosebirea la fel de bine ca si Preotii numai ca in anumite cazuri,din pacate,nu este analizat pacientul d.t.pct.de vedere si i se poate da un diagnostic gresit ca,de altfel,in cazul multor cazuri nu neaparat de posesie ci e vorba si de confuzia intre o boala sau alta,de o cu totul alta natura,nu neaparat religioasa.Dumnezeu exista,SF.Biblie exista,Sf.Cruce exista,Marturiile Sfintilor Parinti exista,exista dovezi cu filme documentare,reportaje,la fel de bine ca si martorii oculari si auditivi in legatura cu toate acestea,este adevarul adevarat.Mantuitorul este Adevarul,Calea si Viata si in NUMELE LUI pot fi izgoniti demonii si vindecate f.multe boli cu ajutorul Doctorului Suprem:UNUL DUMNEZEU=SFANTA TREIME,dar si al doctorilor lasati de Dumnezeu pe pamant ca sa isi exercite profesia nobila de a salva oamenii,la fel ca si Preotii care lucreaza cu Dumnezeu,in NUMELE CEL SFANT al LUI,pt.salvarea sufletului si chiar a trupului omenesc,slujitorii adevarati ai LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2007, 18:42:57
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

si io care credeam ca nastase e expert in a zice nimic in cat mai mutle cuvinte :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2007, 21:15:03
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,si eu care ziceam ca tu esti expert in a nega realitatea in cateva cuvinte.(ma refer aici la celalalt topic la care ti-am raspuns,vizavi de exorcisme sau exorcizari ori dezlegari de legaturile celui rau prin Sfinte Slujbe si Sf. Rugaciuni.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2007, 20:06:32
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Tudor2012,nu trebuie sa fii expert ca sa vezi si sa auzi cum si ce vorbeste si cum se manifesta(cat de urat face cel rau-vrajmasul si dusmanul oamenilor)si mai ales al Sfintilor,in momentul in care este fata in fata cu Sfintii Parinti,cu obiecte religioase,deci Sfinte dar,mai ales la Cuvantul Domnului si Dumnezeului nostru din Sfanta Scriptura.Nu ai vazut niciodata demonizati la tele,pe net sau pe viu,adica in direct?,nu ai citit niciodata despre posedati sau demonizati ori indraciti sau lunatici cum li se mai spune?Cauta la Exorcisme si la Exorcizari pe Google in romana,cauta la Exorcism(s)pe Google in English,cauta la Haunting(bantuiri)pe Google in English,cauta la The Exorcism of Emily Rose pe Google in English,la An American Haunting,la Bell Witch,The haunting of Bell Witch, The Blair Witch Project,The Real Ghost Story,la www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-dempnizati.php ,la ceea ce zicea Parintele Cleopa despre demonizati si nu numai Sfintia Sa dar si alti Sfinti Parinti fff.mari ai nostri,mai uita-te pe Discovery Channel vineri seara si in week-end mai ales si pe Discovery Civilisation,pe toate canalele de la Discovery-ies si mai ales pe Zone Reality(Reality Bites)la Ghost Hunt,Exorcisms,Hauntings.Daca nu iti sunt suficiente ac.adrese iti mai scriu si altadata.Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2007, 23:19:42
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Sebastiana, adevarat a inviat! Merci de adrese dar sunt la curent cu toate astea. Dar zic ca exista unele cazuri in care oameni nevinovati sunt dusi la preot si exorcizati fara motiv. Nu toti urla numele celor care ii poseda(posedeaza? cum e corect?). Si de latura cealalta, nu toti bolnavii psihici sunt defapt bolnavi psihici.

Ce voiam eu sa spun este ca ar trebui sa se ia in considerare mai multi factori inainte de darea unui verdict.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2007, 00:01:29
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

ahahaha cum sa dai filme artistice ca exemple care sa sustina realitatea ? :D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2007, 00:26:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Macs,cine rade la urma,rade mai bine.Filmele acelea sunt bazate pe realitate crede si mai cerceteaza,vezi paralelismul intre Emily Rose si personajul real Anneliese Michel la mai multe adrese,inclusiv la site-ul The Exorcism Of Emily Rose. Emily Rose True Story of Anneliese Michel Exorcism-Real Story +ca eu am vazut pe viu asa ceva nu te mint,dar....mai du-te pe la Sfintele Slujbe de la Sfintele Manastiri Ortodoxe si Biserici Ortodoxe(daca esti cumva ortodox,nu este treaba mea asta)dar,mai ales,pe la Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu,dar mai intai spovedeste-te si impartaseste-te ca sa ai binecuvantare de la Parintele tau Duhovnic,in caz ca ai unul,ca mai stii,poate cine stie,daca nu ma crezi poate o sa o patesti pe pielea ta daca razi,in ignoranta de cauza fiind,nu trebuie sa te joci cu focul si sa razi de asa ceva,ca se manie Dumnezeu.Am cunoscut si inca mai cunosc persoane ca tine care nu cred ca exista demonizati si cred ca toti sunt bolnavi psihic, este f.Gresit: sunt 2doua cazuri diferite.Mai citeste,mai uita-te,nu la filme daca nu vrei sa le privesti,ci la celelalte adrese utile:chiar trebuie sa mai amintesc si de stiinta Demonologie care este la straini mai bine cunoscuta decat vad ca e pe aici? http://www.sonypictures.com/movies/exorcismofemilyrose/site/intro.swf www.ortodoxtv.com este real,nu e regizat si chiar si parintele Cleopa vorbeste la alta adresa despre demoni si demonizati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2007, 09:54:01
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

M-am uitat pe ce ai scris tu dar inca nu m-au convins. Sunt nebuni care se cred Stefan cel mare asa cum sunt unuii care se cred posedati de diavol.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 18:01:29
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 11:14:08
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 19:21:31
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 08:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 28.06.2007 23:53:45