Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2014, 13:23:06
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Question Ganduri de necredinta

Hmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:04:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2014, 21:49:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Buna ziua, am o mare problema... ma confrunt de mult timp cu o mare problema.
Am zile cand imi vin in gand intrebari sau pur si simplu " daca chiar nu exista Dumnezeu" deci eu nu mi le bag in cap.... efectiv vin, fara sa le doresc.
Oare de ce? Pot scapa de ele, cum imi pot intari credinta..... ce e de facut? Mie frica de astel de ganduri si nu le mai vreau
Sunt de la cel rau. Mergeti la duhovnic sa va invete cum sa procedati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2014, 00:00:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Caută să vezi în ce patimi te complaci (fie și cu gândul, fie și din amintiri...). Cere ajutorul duhovnicului să scoți necurăția. Diavolul sporește acolo unde găsește loc prielnic, adică înclinație păcătoasă, patimă.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2014, 08:35:34
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Buna ziua, am o mare problema... ma confrunt de mult timp cu o mare problema.
Am zile cand imi vin in gand intrebari sau pur si simplu " daca chiar nu exista Dumnezeu" deci eu nu mi le bag in cap.... efectiv vin, fara sa le doresc.
Oare de ce? Pot scapa de ele, cum imi pot intari credinta..... ce e de facut? Mie frica de astel de ganduri si nu le mai vreau
Asa este, cum spune aubergine, gandurile vin de la cel rau . Este foarte bine sa vorbesti cu preotul duhovnic.
Multi, foarte multi dintre noi avem astfel de ganduri. Ele sunt piedici pe care ni le pun dracii in nevointa noastra de a ne apropia de Dumnezeu. Acestia profita de patimile pe care le avem (cum spunea si Ioan Cezar) si ne ataca.
Tu sa nu asculti aceste ganduri, sa nu le analizezi si sa nu "stai de vorba" cu ele. Pe cat poti ignora-le. Spunea un sfant parinte ca precum vantul nu poate fi oprit asa nu poate fi oprit gandul.
Uite cum fac eu: Imi vine un gand rau si imediat incep in gand o rugaciune, "Doamne miluieste-ma, Doamne apara-ma"! sau alta catre Dumnezeu. Si gandul rau trece...
Si tot asa.
Domnul sa te apere de cel rau!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2014, 09:05:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga, cu totii avem astfel de ganduri.
"O fi existand Dumnezeu?", "Este Dumnezeu drept ?", "De ce mi s-a intamplat asta... de ce este Dumnezeu rau.." si altele.

Toata viata demonii ne vor lupta cu deznadejde si mahnire, suparare, revolta.
Trebuie sa inveti sa treci peste asta, sa stai linistita si sa nu te mai agiti la orice pala de vant.

Iar tu fiind oarecum la inceput pe calea asta ai 2 mari lipsuri: cunoastere duhovniceasca si experienta a sufletului. Dar o sa le dobandesti. Sa pui pe forum toate nelamuririle tale si sa ai rabdare, si usor usor o sa te zidesti sufleteste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2015, 13:46:19
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Sunt de la cel rau. Mergeti la duhovnic sa va invete cum sa procedati.
Si eu ma confrunt cu asta... Chiar foarte mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare