Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2016, 02:27:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Recunostinta

Va propun si va rog sa vorbim despre recunostinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2016, 06:12:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Floare rara și nenecesara.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2016, 08:25:36
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

"Mortii primesc mai multe flori decat oamenii vii deoarece regretul este mult mai puternic decat recunostinta" - Anne Frank. Este unul dintre citatele mele preferate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2016, 09:24:49
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Va propun si va rog sa vorbim despre recunostinta.

Recunostinta modeleaza in suflet o concavitate in care se strang fara efort toate darurile.

Din acest punct de vedere, este virtutea cu randamentul cel mai mare.


Recunostinta este structura de rezistenta pe care se cladeste edificiul tuturor paramitelor (perfectiuni/desavarsiri).
__________________


Last edited by florin.oltean75; 19.03.2016 at 09:35:06.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2016, 10:08:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

In Sfanta Scriptura este poruncita atat in VT cat si in NT, genereaza efecte (sunt aratate) atat in relatia cu Dumnezeu cat si in relatia cu semeni, sunt enumerate motive de recunostiinta si sunt aratate modurile cum poate fi exprimata fata de Dumnezeu, sunt indicate invataminte concrete, aplicabile in viata cotidiana.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2016, 10:39:53
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Chiar ma bucur ca ai deschis topicul asta, Ahil...Putini mai sunt oamenii recunoscatori in ziua de azi...Majoritatea dintre noi suntem centrati pe grijile, frustrarile si lipsurile cotidiene, cu alte cuvinte pe minusuri..desi in fiecare zi, avem si plusuri in vietile noastre...Numai ca preferam sa nu le vedem..:)
Sentimentul de recunostinta e in stransa legatura cu (potentiala) noastra stare de fericire...Pentru ca a fi recunoscator inseamna sa constientizezi ca esti multumit, ca cineva te-a ajutat, ca un lucru bun tocmai ti s-a intamplat.
Bogat nu este acela care are mai mult, ci acela care știe să se mulțumească cu ce are.
Asadar, cel recunoscator pt viata lui...
E de o importanta vitala sa fim recunoscatori cat mai des,pentru ca-i ca o gura proaspata de oxigen...Respiram adanc,ne umplem de forte noi si o luam de la capat...
Din experienta personala, am observat ca in general oamenii aroganti, puternici , care se cred invincibili, care tind mereu spre mai mult, oamenii ambitiosi si permanent perfectionisti, insetati mereu de putere si glorie, sunt adesea cei mai nefericiti.Pentru ca sunt atat de mult ocupati sa-si atinga telurile, incat se neglijeaza pe ei insisi, si automat si relatia lor cu Dumnezeu...Pentru ce sa fie recunoscatori daca mai sunt inca atatea de facut..O, da vor avea timp de odihna si vor fi multumiti dupa ce vor reusi aia si aia,exact ca-n pilda bogatului care i-a rodit tarina:
"Vedeti si paziti-va de toata lacomia, caci viata cuiva nu sta in prisosul avutiilor sale. Si le-a spus lor aceasta pilda, zicand: Unui om bogat i-a rodit din belsug tarina. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n-am unde sa adun roadele mele? Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitnitele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo tot graul si bunatatile mele; Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi? Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori siesi si nu se imbogateste in Dumnezeu."

(Luca 12,13-21. Duminica a 26-a dupa Rusalii)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2016, 19:52:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc tuturor!...:)
Ma tot intreb daca si cum poate fi dezvoltata recunostinta ca trasatura cardinala de personalitate.
Pelerinul zice ca avem un indreptar complet(x) in Scriptura.
Te rog Pelerinule, daca ai putin ragaz, sa numesti/indici cateva locuri care-ti par mai importante sau pe care le preferi. M-as bucura sa le dezbatem impreuna. Poate ni le si insusim cum se cuvine...:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2016, 20:27:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.resursecrestine.ro/predic...sau-multumirea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.03.2016, 20:50:41
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Pelerinule!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.03.2016, 20:54:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze, scriu de pe tel. Mai am si altele, poate mai postati voi ceva patristic. Numai bine !
Reply With Quote
Răspunde