Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.04.2017, 18:22:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot
eu zic ca e minunat cand doi oameni pot trai asa ceva chiar si in afara casatoriei, voi spuneti ca e rau si ca vor ajunge in iad. mai ganditi-va!
Asta-i curvasarie mascata.Spurcaciune in fata Domnului.Lasa-te de curvie
ca altfel vei arde in Iad mai jos decat paganii care n-au cunoscut legea.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.04.2017, 19:44:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
incapabili sa argumenteze unii arunca cu mascari, observ ca daca li se raspunde pe masura cei care o fac sunt banati :), acum unul dintre ei inventeaza un adulter, probabil ca asta si-o dori, cine stie?!?, dar chestiile astea nu ma deranjeaza catusi de putin, daca ar fi reale da, dar inventiile sa se duca acolo unde le este locul. in schimb altceva imi displace, viclenia ce razbate din mesajele lui flying, omul asta viclean considera ca apara Biserica!!!



am si eu o intrebare, daca sunteti bun, mi-e greu sa inteleg ce au vrut sa spuna aici:

10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.

inteleg ca unii au reusit sa se indrepte si au fost iertati, altii fiind nevinovati, dar nu inteleg bine ce au vrut sa spuna ucenicii.

edit.pentru ca mi se pare o foarte brutala despartire de Vechiul Testament.
Pe de-o parte, pentru ca te legi nejustificat de Vechiul Testament, citeste cu atentie asta ca sa vezi ca nu e nicio despartire:

9. Bucură-te, omule, cât ești tânăr și inima ta să fie veselă în zilele tinereții tale și mergi în căile inimii tale și după ce-ți arată ochii tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, Dumnezeu te va aduce la judecata Sa. Alungă necazul din inima ta și depărtează suferințele de trupul tău, căci copilăria și tinerețea sunt deșertăciune.(Ecl11,9)

Fiindca uceniii Il dadeau lui Iisus replica pe care tu aveai interesul sa nu o intelegi, inseamna cu tu tocmai ai devenit "uncenic" citind aceste verset si esti pe cale sa reconsideri sfaturile desarte pe care le-ai dat pana acum.

Pe de alta parte, deci, Iisus n-a venit sa strice VT, ci sa-l indrepteze fiindca era rastalmacit de unii "carturari"(printre care si tu) dupa cum le era interesul; exact la tine se refera versetul si-mi pare bine ca pui intrebari fiindca, iata, ai primit raspunsul pe care momentan il... meditezi.
Si eu am gasit versete care ma tintesc la fix. Nu e grav fiindca se rezolva cu o spovada sincera si cu convertire la... adevarata situatie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.04.2017 at 06:06:38.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.04.2017, 20:32:53
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
tu aveai interesul sa nu intelegi
te consideram, alaturi de CristianR, Mihnea Dragomir, Catalin si alti cativa, printre cei care nu pun la indoiala buna credinta a preopinentului, nici chiar atunci cand ar avea motive de indoiala!!!, dar m-am inselat.
acel pasaj a fost citat de tine si pentru ca sunt sigur ca nu-l inteleg corect am rugat indrumare, ai preferat sa nu-mi raspunzi ci sa ma admonestezi. am cautat cam doua ore in cursul zilei o explicatie la acel pasaj, nu am gasit multe, voi posta una mai jos care nu este suficienta, eu chiar cred ca acel pasaj urmat de cuvintele lui Hristos reprezinta o despartire brutala de Vechiul Testament. iata ce am gasit:

"2.Castitatea benevola
Casatoria e o institutie dumnezeiasca si Biserica a ridicat-o la rangul de Taina.Pentru scopuri inalte, atat morale cat si crestine
si pentru dezzvoltarea exclusiva a slujirii dumnezeiesti, se recomanda castitatea.
Apostolul Pavel vorbeste despre folosul castitatii; dar precizeaza ca aceste este un sfat al sau si nu o porunca: " N-avem, oare, dreptul să purtăm cu noi o femeie soră, ca și ceilalți apostoli, ca și frații Domnului, ca și Chefa? ...Ci îmi chinuiesc@ trupul meu și îl supun robiei; ca nu cumva, altora propovăduind, eu însumi să mă fac netrebnic." (1Cor 9,5 si 27)

"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă" (Mt 19, 10-12)
Se deduce ca aceasta castitate este laudata si recomandata pentru scopuri inalte si duhovnicesti. Castitatii benevole i se supun monahii, fiindca ei fagaduiesc in fata lui Dumnezeu ca I se vor dedica toata viata.Exista si alti oameni (barbati si femei)
care nu intra in manastire, dar traiesc in castitate benevola si asumata toata viata lor.Astazi sunt putini, insa la inceputurile
Crestinismului erau mult mai multi. Ei fac aceasta alegere in scopuri crestine si bisericesti."

ps.copacel, apreciez ca esti direct, dar am "curvit", dupa cum zici, inainte de casatorie, nu mi-am inselat niciodata nevasta si nici nu am de gand.

Last edited by Lancelot; 01.04.2017 at 20:41:58.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.04.2017, 20:59:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
te consideram, alaturi de CristianR, Mihnea Dragomir, Catalin si alti cativa, printre cei care nu pun la indoiala buna credinta a preopinentului, nici chiar atunci cand ar avea motive de indoiala!!!, dar m-am inselat...
Nu eu te-am inselat, ci, asa cum spui, tu te-ai inselat.

Am vazut raspunsul tau si l-am deschis, dar acum am raspuns doar acestui aliniat. Mai tarziu voi raspunde la restul mesajului tau.

N-am pus la indoiala buna ta credinta, ci fiinta ta bruta, neinduhovnicita, cea primara, sau altfel spus, EGO-ul tau, care are interesul sa te insele, cel despre care Mantuitorul ne spune sa ne lepadam daca vrem sa-L urmam pe El cautand desavarsirea. Daca nu vrem asta atunci n-avem ce cauta aici pe acest forum.

Incearca sa te ridici peste tine, sa te desparti de ce-ti place tie, sa transcenzi stadiului actual catre nivelul desavarsirii, fiindca doar lepadandu-te de gandirea omeneasca poti tinde spre gandirea duhovniceasca.
Nu-i totuna, pentru ca doar intelegand suferinta, ea devine suportabila, inteleasa si justificata, armonizandu-se cu fericirea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2017, 21:03:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Demetrius are un discurs cvasi-gnostic, destul de îndepărtat de crestinismul ortodox.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.04.2017, 21:51:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Demetrius are un discurs cvasi-gnostic, destul de îndepărtat de crestinismul ortodox.
Dimpotriva. Asa e scris in inima ortodoxiei.
Nu te uita la ce spun oamenii, ci la ce spune Cuvantul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.04.2017, 22:32:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
incapabili sa argumenteze unii arunca cu mascari, observ ca daca li se raspunde pe masura cei care o fac sunt banati :), acum unul dintre ei inventeaza un adulter,
Stai linistit, mizerii mai mari ca cele inventate de tine, nici o sansa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.04.2017, 22:32:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dimpotriva. Asa e scris in inima ortodoxiei.
Nu te uita la ce spun oamenii, ci la ce spune Cuvantul.
Daca la tine Biserica = "oamenii" ... stii ce zice Sf. Ciprian...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.04.2017, 22:45:03
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, mizerii mai mari ca cele inventate de tine, nici o sansa..
iar minti?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.04.2017, 23:00:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi nu ne-ai lamurit, "iubirea" care ai gasit-o recent, e cu un ratoi sau doi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare