Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2011, 18:38:57
margarret margarret is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2010
Mesaje: 6
Implicit iaurtul de soia si fermentii lactici

va rog frumos cine poate sa ma lamureasca mai bine daca iaurtul de soia cu fermenti lactici de tipul L.bulgaricus si S.thermophilus poate fi considerat de post. fermentii astia sant practic bacterii, micro-organisme care se gasesc in lapte si se folosesc pt fabricarea iaurtului. eu le-as asemana cu fructele de mare care sant considerate vegetale.
va multumesc pt atentie !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2011, 18:41:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margarret Vezi mesajul
va rog frumos cine poate sa ma lamureasca mai bine daca iaurtul de soia cu fermenti lactici de tipul L.bulgaricus si S.thermophilus poate fi considerat de post. fermentii astia sant practic bacterii, micro-organisme care se gasesc in lapte si se folosesc pt fabricarea iaurtului. eu le-as asemana cu fructele de mare care sant considerate vegetale.
va multumesc pt atentie !
nu cred prezenta unor bacterii face ca produsul sa fie de dulce.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2011, 18:46:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La stricta rigoare, nu este de post, nu datorita acelor bacterii, ci din cauza ca este facut in aceeasi fabrica si in aceleasi vase in care se pregatesc si iaurturile obisnuite. In aceasta categorie ar intra si fornetti "de post" (cele cu nuca si mere, parca) sau covrigii care se pregatesc in patiserii, din aluatul pentru prajituri...
Daca suntem insa de buna credinta, considerand ca produsul cu eticheta "de post" este chiar de post, e alta treaba.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2011, 18:53:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La stricta rigoare, nu este de post, nu datorita acelor bacterii, ci din cauza ca este facut in aceeasi fabrica si in aceleasi vase in care se pregatesc si iaurturile obisnuite. In aceasta categorie ar intra si fornetti "de post" (cele cu nuca si mere, parca) sau covrigii care se pregatesc in patiserii, din aluatul pentru prajituri...
Daca suntem insa de buna credinta, considerand ca produsul cu eticheta "de post" este chiar de post, e alta treaba.
nu stiu despre ce marca este vorba.
dar daca este vorba despre Inedit, atunci e ok.
ei nu produc decat din soia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2011, 18:55:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu stiu despre ce marca este vorba.
dar daca este vorba despre Inedit, atunci e ok.
ei nu produc decat din soia.

Vorbeam despre Savia de la Danone.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2011, 19:00:05
margarret margarret is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2010
Mesaje: 6
Implicit

va multumesc pt raspunsuri, mi-au fost de ajutor. nu locuiesc in romania si firma care produce aceste iaurturi lucreaza numai cu soia (VALSOIA se numeste).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2011, 19:00:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bacteriile <> Lapte, dar nu asta e problema.

Spunea parintele Tanase ca daca tii post cu lapte de soia si cu carne de soia, pateu de soia si alte alimente cu compozitie chimica "de post" dar gust de dulce, pentru ca nu-ti poti infrana poftele, postul ala e cam degeaba, ba chiar un pacat, avea si un nume pentru asta, din pacate imi scapa momentan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2011, 19:06:32
margarret margarret is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2010
Mesaje: 6
Implicit

stiu si eu ca postul adevarat este FOAMEA (impletita cu dragostea pt aproapele) dar ceva trebuie sa mancam mai ales cand sant si probleme de sanatate ale stomacului...
multumesc pt raspuns!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2011, 19:31:57
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bacteriile <> Lapte, dar nu asta e problema.

Spunea parintele Tanase ca daca tii post cu lapte de soia si cu carne de soia, pateu de soia si alte alimente cu compozitie chimica "de post" dar gust de dulce, pentru ca nu-ti poti infrana poftele, postul ala e cam degeaba, ba chiar un pacat, avea si un nume pentru asta, din pacate imi scapa momentan.
Laptele de soia se face din boabe de soia (eu imi fac acasa, le pun in blender cu apa si gata), la fel ca laptele de migdale etc. Nu are gust de lapte de vaca, dar e foarte usor si placut.
Exista in comert insa pateuri si carnati de soia, care intradevar sunt chimicale (contin "proteina din soia") si nu merita sa mananci asa ceva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2011, 19:36:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Laptele de soia se face din boabe de soia (eu imi fac acasa, le pun in blender cu apa si gata), la fel ca laptele de migdale etc. Nu are gust de lapte de vaca, dar e foarte usor si placut.
Exista in comert insa pateuri si carnati de soia, care intradevar sunt chimicale (contin "proteina din soia") si nu merita sa mananci asa ceva.
cele de la Inedit nu au nici conservanti, nici coloranti, nici arome adaugate.
problema e sa te obijnuiesti cu gustul si culoarea.
mai ales pateul simplu are culoarea maro.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iaurtul Danone - cititi si va cruciti! OmuBun Generalitati 31 03.11.2014 09:54:10
soia si alte seminte nechifor bogdan Generalitati 12 27.11.2012 10:14:23
Iaurtul și sucul din gândaci miles to truth Generalitati 0 29.10.2011 12:11:16