Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2011, 13:20:17
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
pai daca nu ai deschis topicul asta pentru discutii interminabile abtine-te de la comenatarii care sunt total pe langa subiect...sa nu mai vorbim de "sfaturile" tale intelepte...
ce oameni :)) te-as pofti afara de pe acest thread, da as fi cam nesimtita :-? da uite ca sunt, asa ca afar! pentru cei care au de criticat in sens negativ acest articol va invit sa faceti acelasi lucru :) o zi buna!
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2011, 15:55:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
ce oameni :)) te-as pofti afara de pe acest thread, da as fi cam nesimtita :-? da uite ca sunt, asa ca afar! pentru cei care au de criticat in sens negativ acest articol va invit sa faceti acelasi lucru :) o zi buna!
atata timp cat acest forum este public si fiecare avem dreptul la propia opinie nu ai cum sa ma poftesti afara doar dragul celor care o sa-ti ridice in slavi acest "indemn demonic"...am gasit un Tread foarte interesant postat de unul din colegii nostri care ar putea sa-ti demonteze "terapia rasului" pe care eu as traduce-o cam asa "terapii sau gogoserii asiatice"...
Citat:
În prealabil postat de rugati-va neincetat Vezi mesajul
Starea de veselie si bucurie a inimii, nu este incriminata. Fiindca firea omului si a crestinului, trebuie sa fie senina si binevoitoare tot timpul. Un om cu fata luminoasa si calda, nu numai ca iti inspira incredere ci iti face ziua infinit mai buna.

Rasul insa, nu are nimic in comun cu firea omului, ci chiar il degradeaza pe om. Il face sa cada sub normalitate, sub firea sa.

Am ascultat si vizionat multe din inregistrarile marilor duhovnici, si acestia nu erau deloc posaci, ci mereu cu zambetul pe buze si deschisi cu sufletul. Bucurosi.
1.Avem exemplu pe Sf Serafim de Sarov, care atunci cand intalnea pe cineva pe cale, ii zicea : "Bucuria mea ..!"
2. Cartea parintelui Teofil Paraian "Veniti de luati bucurie" e cea mai sugestiva invitatie de a trai crestinismul cu chipul senin si inima vie.
3. Parintele Arsenie Papacioc spune ... : "Recomand fiilor mei duhovnicesti o nesfarsita veselie sufleteasca" .
Tot parintele Arsenie mai spune :
- " Sa nu va auda Sf Ioan Gura de Aur ca aveti intristare! ".
- " Omul in starea de bucurie, EXISTA ! Se vede ! E cliseul lui reusit"

http://www.trilulilu.ro/Efeseni/207fee351919db (Pr Arsenie Papacioc -despre bucurie)

Rasul insa oricat ar fi de nevinovat, e grotesc. Rasul e de la draci, doar ei hohotesc ! Si clocotesc.
Daca cineva spune altfel, inseamna ca n-a citit Sfanta Scriptura si nici scrierile Sfintilor Parinti.

Daca cineva spune despre ras, ca e bun si ca e terapie, atunci sa puna mana pe un spaclu si sa-i dea jos pe Sfintii bineplacuti lui Dumnezeu de pe zidurile bisericilor.

Luati aminte la cuvintele Mantuitorului, si le intelegeti cum se cuvine ....NU cum ne convine :
- " Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri." (Matei 5:10)

- Noul Testament
" Bucurați-vă pururea întru Domnul. Și iarăși zic: Bucurați-vă. " (Filipeni 4:4)

Last edited by ovidiu b.; 16.10.2011 at 16:00:46.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2011, 23:44:26
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
atata timp cat acest forum este public si fiecare avem dreptul la propia opinie nu ai cum sa ma poftesti afara doar dragul celor care o sa-ti ridice in slavi acest "indemn demonic"...am gasit un Tread foarte interesant postat de unul din colegii nostri care ar putea sa-ti demonteze "terapia rasului" pe care eu as traduce-o cam asa "terapii sau gogoserii asiatice"...
as putea sa iti dovedesc cu versete si tot tacamu, da nu ma obosesc...dupa cum observ continui sa ma tot contrazici aiurea si nu imi place vorbaria asta. nu am sa iti mai raspund ca tu ramai cu ale tale. toate cele bune si Doamne ajuta!
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2011, 00:26:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
as putea sa iti dovedesc cu versete si tot tacamu, da nu ma obosesc...dupa cum observ continui sa ma tot contrazici aiurea si nu imi place vorbaria asta. nu am sa iti mai raspund ca tu ramai cu ale tale. toate cele bune si Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

ps: pacat ca nu ai inteles nimic din "Nu exista lucru mic in viata raul cel mai mic!"...draza din care a inceput discutia noastra...dar tu sustineti ideea, e dreptul tau

Last edited by ovidiu b.; 18.10.2011 at 09:09:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2012, 11:39:34
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

"De omul care nu rade, fereste-te, caci e rau. Sunt si oameni care nu rad, dar care ranjesc; de aceea fereste-te iar, caci se aseamana cainilor care isi arata coltii gata sa te inhate."
Calistrat Hogas
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2012, 23:18:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit rasul

Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
ce oameni :)) te-as pofti afara de pe acest thread, da as fi cam nesimtita :-? da uite ca sunt, asa ca afar! pentru cei care au de criticat in sens negativ acest articol va invit sa faceti acelasi lucru :) o zi buna!
Ia vezi ce scrie și în Filocalia despre râs: http://www.filocalia.ro/sfantul-despre/12/Rasul
Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
"De omul care nu rade, fereste-te, caci e rau. Sunt si oameni care nu rad, dar care ranjesc; de aceea fereste-te iar, caci se aseamana cainilor care isi arata coltii gata sa te inhate."
Calistrat Hogas
Calistrat Hogaș la care biserică a propovăduit vorba asta?

Last edited by Demetrius; 11.04.2012 at 23:21:32.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.04.2012, 09:31:38
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Calistrat Hogaș la care biserică a propovăduit vorba asta?
Calistrat Hogas a fost un scriitor roman nascut intr-o familie de preoti. Ai citit "Pe drumuri de munte"?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.04.2012, 11:10:37
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Faza asta cu "terapia prin ras" e luata de la asiatici si indemnul de a rade in fiecare zi cate putin ca altfel ti-ai pierdut ziua a proasta, ii face pe unii oameni sa rada nebuneste fara motiv(cunosc personal un caz de asemenea persoana si e trist...).

Ce ziceti de "bucuria" si rasul celor fumati? Nu e clar ca in spatele lor stau demoni si nu Iisus Hristos? Sau asta ati inteles voi din indemnul dumnezeiesc "bucurati-va si va veseliti", ati inteles ca Dumnezeu ne cheama la o hahaiala generala neinfranata?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2012, 23:24:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Hogaș

Doamne ajută!
Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Calistrat Hogas a fost un scriitor roman nascut intr-o familie de preoti. Ai citit "Pe drumuri de munte"?
Oi fi citit, că era lectură obligatorie pe vremea aceea, da' nu-mi mai aduc aminte de ea. Mă mir că fiind din familie de preoți a ”emis” fără cenzură vorba postată de tine.

Tu însă ai postat ”vorba” lui pentru că o apreciezi, sau pentru ca să spui și tu ceva on-topic?
Întreb pentru că eu n-o apreciez(poate de-aia nu-mi amintesc de ”drumurile de munte”).
Dacă trebuie să aleg între Calistrat Hogaș și Filocalia, cu plăcere o aleg pe ultima.


P.S. Eu am răspuns la întrebarea ta; răspunzi și tu la întrebările mele?

Last edited by Demetrius; 12.04.2012 at 23:28:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2012, 09:13:29
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Eu am răspuns la întrebarea ta; răspunzi și tu la întrebările mele?
nici eu nu sunt de acord cu rasul ca terapie, totusi omul bun se recunoaste prin aceea ca nu sta incruntat, ursuz, necomunicativ ci este amabil si binevoitor, iar cand este de ras, va rade. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rasul?-terapie sau pacat nicoletajuravle Generalitati 41 10.10.2011 16:28:23
Rasul,benefic foarte tigerAvalo9 Generalitati 18 13.08.2011 18:29:23
Rasul excesiv si consecintele lui. iulian92 Generalitati 10 23.05.2011 23:07:04