Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.04.2021, 15:36:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai scris atat de multe si totusi... nimic.

Si totusi nu stii care este problema lui, nu stii care este solutia, si tot ce poti sa faci este sa visezi.

Si sa il si incurci pe om. Nu stii despre ce e vorba dar... totusi produci multe.
Parerea ta... (despre mine... pentru care am creat in mod special un fir ca sa nu mai deviezi pe toate firele de discutie de la subiect spre hule-laudarosenii de nimicire la adresa mea.)

Nu cred ca-l incurc, nu cred ca nu stiu care e problema lui ci cred ca stiu prea bine despre ce e vorba.

(((((Tu nu stii nimic despre mine dar emiti la nesfarsit pareri sigure-trufase-infailibile si te pronunti pe toate firele de discutie de parca ai sti ceva. Defapt tu ”stii” doar ca sunt sectant cand defapt nu sunt sectant ci mirean din BOR (care crede si in Cele7Tr.Ap.!) si de acolo, din necredinta ta tot circul.

Daca vrei sa-mi raspunzi fa-o pe firul despre analizarea mea, te rog nu mai devia si nu mai recidiva in analize la adresa mea pe toate firele de discutie. Aici altcineva e subiectul si altcineva e persoana care are nevoie de o discutie serioasa.)))))
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.04.2021 at 15:42:24.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.04.2021, 15:49:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

(((((Tu nu stii nimic despre mine dar emiti la nesfarsit pareri sigure-trufase-infailibile si te pronunti pe toate firele de discutie de parca ai sti ceva. Defapt tu ”stii” doar ca sunt sectant cand defapt nu sunt sectant ci mirean din BOR (care crede si in Cele7Tr.Ap.!) si de acolo, din necredinta ta tot circul.
Tin minte ca ai fost banat de (5-10 ori) ??? Pentru ... chestii.

Adica stie tot forumul despre tine, tot forumul s-a pronuntat, Biserica te-a scos afara, noi te-am scos afara, si tot pe unde poti... pe sub usa, pe horn, pe oriunde poti incerci sa iei chipul comunitatii, dar avand alte haine.

Si ca lupul, ai intrat pe sub gard, sau sarind gardul, cu tot felul de alte haine ca sa...

Gura mica, te cunoaste tot forumul, nu eu te-am excomunicat...

Last edited by gpalama; 19.04.2021 at 16:16:56.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.04.2021, 16:53:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanutB
Salutare, am avut o depresie in cautarea unui job in luna februarie, oriunde ma duceam nu ma simteam in stare si tot asa pana am facut greseala a plati pe cineva online sa mi citeasca in tarot ce se va intampla cu viata mea sau ce viitor voi avea , acela din urma zicand sa mi caut un duhovnic si sa ma spovedesc, zis si facut, dupa ce m am spovedit mi am luat canon ca am tot pacatuit pana acum de toate, ce m a apasat mult a fost desfranarea. De cand am inceput sa citesc canonul usor usor au inceput sa mi vina in minte ganduri de hula ingrozitoare catre Credinta si Biserica, din pacate s-au amplificat atat de tare incat nu dormeam cu zilele asta daca 2 3 ore pe seara sa numeste dormit, pana la avea atacuri de panica puternice si in urma unei crize am ajuns din pacate la psihiatrie. Am primit tratament
pt 6 luni dar parca nu are nici un efect decat pt atacurile de panica, gandurile imi sunt impregnate in minte si de fiecare data cand vad o icoana o cruce, ma duc la biserica sau pur si simplu ma bantuie cele mai terifiante ganduri de hula. Am citit comentariile acestei postari si nu stiu cum sa procedez cel mai ok ca sa scap de ele sau sa le atenuez cumva.

Multumesc anticipat.
Ai apelat la astrologi, cititori in stele, in zodii, in tarot, la vrajitori, la cei ce se ocupa cu ”mantuirea” si cu citirea in tot felul de chestii a viitorului si care sustin ca te ajuta in problemele vietii tale, in cazul tau, sa iti gasesti calea, un loc de munca si sa te realizezi in viata. Acestia te-au trimis la biserica ortodoxa sa te cureti, sa te spovedesti si tu i-ai ascultat si iata ca ai fost, te-ai spovedit si ti s-a dat canon de pocainta si curatire. Dupa asta a venit blestemul-hula, multe hule si n-ai mai rezistat nervos, te-ai deprimat si ai deznadajduit si ai intrat in criza si atac de panica. Ai apelat la psihiatrii care te-au infierat cu un diagnostic incurabil (schizofrenie, depresie, paranoe, dementa, etc.) si te-au indopat cu pastile inutile.

Si iata-te ajuns pe forum fara speranta ca sa ne ceri noua ajutorul, ca sa te scoatem noi din groapa in care ai cazut ca o oita ratacita, naiva ce a fost atacata de toti lupii lumii si de toate hulele ei.

Intai trebuie sa-ti dai seama ca omul si lumea e cazuta in blestem de mii de ani si acolo-L huleste incontinuu pe Dumnezeu si fuge de Iisus Mantuitorul, de Hristos-Cuvantul si de trimisii Sai ca nu cumva sa-i gaseasca si sa-i mantuie, sa-i vindece. Nu vor oamenii sa iasa din blestem, din hula ca sa fie cu Domnul si sa locuiasca cu sfintii multumind pentru toate. Oamenii aleg lumea si blșestemul-hula-grija-stresul lumii aruncand tot acest stress pe ortodoxie, pe viitorul ortodox.

Ce inseamna blestem? Ce inseamna hula? Este o mandrie-laudarosenie, o ”putere”, o dorinta rea, o vrere rea la adresa lui Dumnezeu sau a sfintilor si slujitorilor lui Dumnezeu, o forma de ura, de chinuire, tot felul de forme de chinure, crude si scarboase pe care le-ai vrea sa le pateasca si sa i se intample lui Dumnezeu sau apropiatilor pe care vrei sa te razbuni. Invoci si ceri, le doresti, le vrei sa se implineasca, e ca si cum ai vrea sa te razbuni, sa lovesti cu ceva ca sa te defrustrezi, sa-ti manifesti furia-ura-razbunarea crezand ca-ti va fi mai bine si astfel vrerea asta rea ca o tensiune maxima are nevoie de o arma ca sa opreasca ceva ce se repeta, iar si iar apare repacatuirea si caderea in raul care ne face rau si omul huleste si-si inchipuie uraciuni asa ca un blestem, ca o arma.

Practic nu faci altceva decat ca lovesti cu injuratura, cu cutitul inchipuit, cu sulita, cu pulanul, cu piciorul, cu bocancul, cu blestemul-dorinta rea, cu injuraturi porcoase, cu nemultumiri si razvratiri, cu neascultari si vrei sa scapi de greum de stress, de tensiune, de momentul culminant al viitorului care se apropie si te pune sa te inchini lumii, sa faci frumos la sefii cei rai ai lumii, la vicleni si teroristi, la ipocriti.

Deci e vorba de mult armament aflat in dotare pe care il folosesti impotriva Lui Dumnezeu din pricina stressului, fricii, disperarii caci esti terorizat de catre sefii teroristi ai lumii cu aparatul lor represiv si inchizitor.

Acesta hula-blestem-grija a lumii ca o stiinta, ca o proorocie despre viitorul pe care ai impresia ca o sa se intample e defapt o laudarosenie pe care o slujesti ca un fraier si e defapt stressul si grija lumii, putoarea-lenea duhovniceasca pe care o confunzi cu stresul ortodox (post si rugaciune-linistire) care te invie si te onoreaza caci te pune la lucrul duhovnicesc, rugaciune si post si apropiere de Dumnezeu, umilinta, pocainta, imblanzire, linistire, incredere.

Ce crezi ca ai de facut ca sa nu mai hulesti si sa-ti fie tot mai rau?

Spui ca nu poti opri hulele, gandurile, blestemul, stressul, injuraturile caci in momentele culminante esti slab si tradezi, nu faci fata si vine atacul de panica, vine momentul cand trebuie sa poti si stii ca nu poti si cazi disperat in repetarea pacatului si lesini, iti pierzi controlul, iti pierzi mintile si hulesti, injuri ca si cum hula si injuratura te-ar ajuta.

E vorba practic de ghinion ce se repeta. Neghina, neghina-ghinion, negarea Divinitatii, negarea ascultarii te ia si te duce in ispita si nu faci fata si cazi si cazand te dezvinovatesti invinovatind pe altii si hulesti pe Dumnezeu caci il invinovatesti.

Nu trebuie sa dramatizezi, nu trebuie sa te deprimi, nu trebuie sa vrei sa-ti faci rau tie sau altora. Trebuie doar sa accepti ca esti vinovat si gata. Recunosti ca un vinovat ca tu esti vinovatul si rogi cu umilinta pe Dumnezeu sa aiba mila de tine. Atat.

Deci in loc sa te lauzi, sa te mandresti te recunosti vinovat si stai umil si te rogi asa cat mai simplu si linistit si avand CREDINTA in Dumnezeu stii ca va fi bine.

Daca il Crezi pe Domnul Iisus ortodoxia - preotul, daca Il iubesti cu adevarat, daca te stradui sa te tii de Cuvant, daca te lasi de toate rele (desfranari si fapte rele) si daca te micsorezi-umilesti-smeresti permanent cu rugaciune si post ca sa nu mai pacatuiesti si sa-L asculti pe El si nu grija lumii atunci poti fi sigur ca viitorul tau langa Dumnezeu va fi unul bun si fericit!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.04.2021, 17:49:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tin minte ca ai fost banat de (5-10 ori) ??? Pentru ... chestii.

Adica stie tot forumul despre tine, tot forumul s-a pronuntat, Biserica te-a scos afara, noi te-am scos afara, si tot pe unde poti... pe sub usa, pe horn, pe oriunde poti incerci sa iei chipul comunitatii, dar avand alte haine.

Si ca lupul, ai intrat pe sub gard, sau sarind gardul, cu tot felul de alte haine ca sa...

Gura mica, te cunoaste tot forumul, nu eu te-am excomunicat...
Biserica Ortodoxa si Domnul Iisus Hristos-Cuvantul nu practica exclusivismul, nu alunga pe nimeni, nu da afara pe nimeni! Din contra, cheama pe tot omul, pe omul de pretutindeni sa vina la Credinta, la mantuire. A trimis Apostoli in toata lumea si cele 7 Tr.Ap. Trambiteaza pentru toata omenirea si toata faptura.

Confunzi Biserica cu lumea si cluburile-grijile ei exclusiviste: stresul-grija-blestem-hula-laudarosenie-razbunare-pripita-mandrie.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.04.2021, 18:53:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa si Domnul Iisus Hristos-Cuvantul nu practica exclusivismul, nu alunga pe nimeni, nu da afara pe nimeni! Din contra, cheama pe tot omul, pe omul de pretutindeni sa vina la Credinta, la mantuire. A trimis Apostoli in toata lumea si cele 7 Tr.Ap. Trambiteaza pentru toata omenirea si toata faptura.

Confunzi Biserica cu lumea si cluburile-grijile ei exclusiviste: stresul-grija-blestem-hula-laudarosenie-razbunare-pripita-mandrie.
Prozelitism sectar ieftin pus pe forumuri poate poate se gaseste vreun fraier candidat pentru nip.

Voi cand intrati in nip dati un test pentrj prostie? Sau aveti bac la... treaba asta.

Vezi tu .. adaosul ala sectar "si cele 7 trambite". Trompetele voastre sectare nu au treaba cu Dumnezeu si cu nip. Si ce ziceti este inafara bor.

In loc sa poluezi cu rahatei din astia de la nip toate posturile, cu "trambite", "trompete" si "demonizati" pe care nip ii face sfinti mai bine ai inavata corect ce zice ortoxodoxie. Dar da, tu nu esti ortodox ci doar sectarizezi pe aici prostii.

Sectare lasa-ne cu sectarismul tau ca poluezi tiate posturile. Ia-ti nipul su du-te acasa. Fa-tiun forum al tau fa-ti un cult o.secta a luiMoroco.

Iti recomand cu mare caldura un forum propriu al tau cu adepti proprii. Poate il iei si pe petru7 si va acolizati pe acolo si ne lasati in pace.

Last edited by gpalama; 19.04.2021 at 18:57:06.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.04.2021, 19:58:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Prozelitism sectar ieftin pus pe forumuri poate poate se gaseste vreun fraier candidat pentru nip.
Nu fac prozelitism, nu sunt sectar. Tu esti flasnetar si repeti minciuni.
SC-NIP nu e sect, Cele 7Tr.Ap. nu sunt sectari ci trimisii lui Iisus.

Citat:
Voi cand intrati in nip dati un test pentrj prostie? Sau aveti bac la... treaba asta.
Prostie la Cele7Tr.Ap? Sunt fiinte umile care au fost crescute de Iisus si au ajuns credinciosi super intelepti. Viata lor martirica dovedeste asta, minunile, proorociile implinite, necolaboarationismul, necorceala credintei, umilinta, blandetea, inima smerita, bunatatea, saracia...

Citat:
Vezi tu .. adaosul ala sectar "si cele 7 trambite". Trompetele voastre sectare nu au treaba cu Dumnezeu si cu nip. Si ce ziceti este inafara bor.
Nu pricepi ca nu e niciun adaus? Cele 7Tr.Ap. sunt voia lui Dumnezeu de a implini Apocalipsa. Cum sa nu crezi? Cum sa fie secte? Nu ai vazut minunile, marturiile milioanelor de oameni, nu ai vazut nimic in ultima 100 de ani? N-ai aflat de Maglavit, de Arsenie Boca, de OD, de Vladimiresti, de Prislop, de Recea, de Draganescu, de sCNIP? Esti un nimicitor, un ignorant. Tot invarti marota sectarismului confundand borcanele. Trambitele nu sunt secte!!!
Tu esti in afara BOR caci BOR nu a osandit Trambitele ci pe Irineu l-a silnicit si l-a pus sa blesteme ce a binecuvantat caci n-au crezut asa ca tine ca Iisus implineste Apocalipsa. Cum sa fiu afara daca cred mai mult si primesc Trimisii si Trambitele? Ba din contra, cine primeste cele 7 Trambite pe Domnul il primeste!

Citat:
In loc sa poluezi cu rahatei din astia de la nip toate posturile, cu "trambite", "trompete" si "demonizati" pe care nip ii face sfinti mai bine ai inavata corect ce zice ortoxodoxie. Dar da, tu nu esti ortodox ci doar sectarizezi pe aici prostii.
Tu poluezi toate firele de discutie cu devierea de la subiect ca sa ataci peste tot ce scriu. Esti un flasnetar amarat care te crezi mare osandind, judecand, lovind, culmea crede ca se lupta cu dracii, cu sectele cand colo loveste in Trambitele Apocaliptice. Stupizenie maxima, confuzie si pripeala extrema. Se crede infailibil si oricat ii spun continua sa polueze toate firele de discutie cu 3-4 postari simultane.

Citat:
Sectare lasa-ne cu sectarismul tau ca poluezi tiate posturile. Ia-ti nipul su du-te acasa. Fa-tiun forum al tau fa-ti un cult o.secta a luiMoroco.
Care lasa-ne? Care voi? Nu vezi ca esti singur?
Nu pricepi ca nu-s sectar? Nu pricepi ca-i interzisa sclavia, cenzura in Romania si ca BOR si Iisus nu exclude pe nimeni din biserica? De cand te crezi cu drepturi superioare, pile, privilegii? Care voi? Voi cei ce osanditi pripit incat ati ajuns sa-L osanditi pe Iisus? Auzi la ei ce au emanat: Iisus Hristods-Cuvantul e secta si asta ii invata pe toti.
Citat:
Iti recomand cu mare caldura un forum propriu al tau cu adepti proprii. Poate il iei si pe petru7 si va acolizati pe acolo si ne lasati in pace.
Tu nu pricepi ca nu esti stapanul ortodoxiei si nici a forumului ca sa poti sa-ti permiti sa practici cenzura, exclusivismul, sclavia, sa-mi dai ordine si sa ma faci cum vrei tu?

Esti decat un pripit iresponsabil ce te crezi mare lovind ca prostul in Dumnezeu. Oricat iti spun ca esti pripit si ca confunzi si incurci borcanele nu vrei sa pricepi si repeti invartind la flasneta ca sa distrugi toate firele de discutie.

Nu ti-am facut fire separate pentru analizarea mea si a celor 7 Tr.Ap?
De ce nu respecti cititorii, forumistii, oamenii care cauta rezolvarea unor probleme?

Pentru ca te crezi mare ca un tank si calci totul in picioare si ma scoti pe mine vinovat aruncand necredinta ta pe mine!

Tu esti nerusinatul!

Nu-ti pasa decat de tine si de necredinta ta pe care o bagi in capul tuturor.

Nu stii altceva sa spui decat secta, trompete, prozelitism, secta, secta, secta.... secta.

TRAMBITELE NU SUNT SECTA!!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.04.2021, 20:01:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanutB
Salutare, am avut o depresie in cautarea unui job in luna februarie, oriunde ma duceam nu ma simteam in stare si tot asa pana am facut greseala a plati pe cineva online sa mi citeasca in tarot ce se va intampla cu viata mea sau ce viitor voi avea , acela din urma zicand sa mi caut un duhovnic si sa ma spovedesc, zis si facut, dupa ce m am spovedit mi am luat canon ca am tot pacatuit pana acum de toate, ce m a apasat mult a fost desfranarea. De cand am inceput sa citesc canonul usor usor au inceput sa mi vina in minte ganduri de hula ingrozitoare catre Credinta si Biserica, din pacate s-au amplificat atat de tare incat nu dormeam cu zilele asta daca 2 3 ore pe seara sa numeste dormit, pana la avea atacuri de panica puternice si in urma unei crize am ajuns din pacate la psihiatrie. Am primit tratament
pt 6 luni dar parca nu are nici un efect decat pt atacurile de panica, gandurile imi sunt impregnate in minte si de fiecare data cand vad o icoana o cruce, ma duc la biserica sau pur si simplu ma bantuie cele mai terifiante ganduri de hula. Am citit comentariile acestei postari si nu stiu cum sa procedez cel mai ok ca sa scap de ele sau sa le atenuez cumva.

Multumesc anticipat.
Ai apelat la astrologi, cititori in stele, in zodii, in tarot, la vrajitori, la cei ce se ocupa cu ”mantuirea” si cu citirea in tot felul de chestii a viitorului si care sustin ca te ajuta in problemele vietii tale, in cazul tau, sa iti gasesti calea, un loc de munca si sa te realizezi in viata. Acestia te-au trimis la biserica ortodoxa sa te cureti, sa te spovedesti si tu i-ai ascultat si iata ca ai fost, te-ai spovedit si ti s-a dat canon de pocainta si curatire. Dupa asta a venit blestemul-hula, multe hule si n-ai mai rezistat nervos, te-ai deprimat si ai deznadajduit si ai intrat in criza si atac de panica. Ai apelat la psihiatrii care te-au infierat cu un diagnostic incurabil (schizofrenie, depresie, paranoe, dementa, etc.) si te-au indopat cu pastile inutile.

Si iata-te ajuns pe forum fara speranta ca sa ne ceri noua ajutorul, ca sa te scoatem noi din groapa in care ai cazut ca o oita ratacita, naiva ce a fost atacata de toti lupii lumii si de toate hulele ei.

Intai trebuie sa-ti dai seama ca omul si lumea e cazuta in blestem de mii de ani si acolo-L huleste incontinuu pe Dumnezeu si fuge de Iisus Mantuitorul, de Hristos-Cuvantul si de trimisii Sai ca nu cumva sa-i gaseasca si sa-i mantuie, sa-i vindece. Nu vor oamenii sa iasa din blestem, din hula ca sa fie cu Domnul si sa locuiasca cu sfintii multumind pentru toate. Oamenii aleg lumea si blșestemul-hula-grija-stresul lumii aruncand tot acest stress pe ortodoxie, pe viitorul ortodox.

Ce inseamna blestem? Ce inseamna hula? Este o mandrie-laudarosenie, o ”putere”, o dorinta rea, o vrere rea la adresa lui Dumnezeu sau a sfintilor si slujitorilor lui Dumnezeu, o forma de ura, de chinuire, tot felul de forme de chinure, crude si scarboase pe care le-ai vrea sa le pateasca si sa i se intample lui Dumnezeu sau apropiatilor pe care vrei sa te razbuni. Invoci si ceri, le doresti, le vrei sa se implineasca, e ca si cum ai vrea sa te razbuni, sa lovesti cu ceva ca sa te defrustrezi, sa-ti manifesti furia-ura-razbunarea crezand ca-ti va fi mai bine si astfel vrerea asta rea ca o tensiune maxima are nevoie de o arma ca sa opreasca ceva ce se repeta, iar si iar apare repacatuirea si caderea in raul care ne face rau si omul huleste si-si inchipuie uraciuni asa ca un blestem, ca o arma.

Practic nu faci altceva decat ca lovesti cu injuratura, cu cutitul inchipuit, cu sulita, cu pulanul, cu piciorul, cu bocancul, cu blestemul-dorinta rea, cu injuraturi porcoase, cu nemultumiri si razvratiri, cu neascultari si vrei sa scapi de greum de stress, de tensiune, de momentul culminant al viitorului care se apropie si te pune sa te inchini lumii, sa faci frumos la sefii cei rai ai lumii, la vicleni si teroristi, la ipocriti.

Deci e vorba de mult armament aflat in dotare pe care il folosesti impotriva Lui Dumnezeu din pricina stressului, fricii, disperarii caci esti terorizat de catre sefii teroristi ai lumii cu aparatul lor represiv si inchizitor.

Acesta hula-blestem-grija a lumii ca o stiinta, ca o proorocie despre viitorul pe care ai impresia ca o sa se intample e defapt o laudarosenie pe care o slujesti ca un fraier si e defapt stressul si grija lumii, putoarea-lenea duhovniceasca pe care o confunzi cu stresul ortodox (post si rugaciune-linistire) care te invie si te onoreaza caci te pune la lucrul duhovnicesc, rugaciune si post si apropiere de Dumnezeu, umilinta, pocainta, imblanzire, linistire, incredere.

Ce crezi ca ai de facut ca sa nu mai hulesti si sa-ti fie tot mai rau?

Spui ca nu poti opri hulele, gandurile, blestemul, stressul, injuraturile caci in momentele culminante esti slab si tradezi, nu faci fata si vine atacul de panica, vine momentul cand trebuie sa poti si stii ca nu poti si cazi disperat in repetarea pacatului si lesini, iti pierzi controlul, iti pierzi mintile si hulesti, injuri ca si cum hula si injuratura te-ar ajuta.

E vorba practic de ghinion ce se repeta. Neghina, neghina-ghinion, negarea Divinitatii, negarea ascultarii te ia si te duce in ispita si nu faci fata si cazi si cazand te dezvinovatesti invinovatind pe altii si hulesti pe Dumnezeu caci il invinovatesti.

Nu trebuie sa dramatizezi, nu trebuie sa te deprimi, nu trebuie sa vrei sa-ti faci rau tie sau altora. Trebuie doar sa accepti ca esti vinovat si gata. Recunosti ca un vinovat ca tu esti vinovatul si rogi cu umilinta pe Dumnezeu sa aiba mila de tine. Atat.

Deci in loc sa te lauzi, sa te mandresti te recunosti vinovat si stai umil si te rogi asa cat mai simplu si linistit si avand CREDINTA in Dumnezeu stii ca va fi bine.

Daca il Crezi pe Domnul Iisus ortodoxia - preotul, daca Il iubesti cu adevarat, daca te stradui sa te tii de Cuvant, daca te lasi de toate rele (desfranari si fapte rele) si daca te micsorezi-umilesti-smeresti permanent cu rugaciune si post ca sa nu mai pacatuiesti si sa-L asculti pe El si nu grija lumii atunci poti fi sigur ca viitorul tau langa Dumnezeu va fi unul bun si fericit!

@gpalama NU MAI DEVIA DE LA SUBIECT!!!
Ai fire unde poti sa-ti exprimi parerile pripite!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.05.2021, 18:05:09
matador matador is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2020
Mesaje: 11
Implicit

Salutare tuturor. Ma lupt cu aceasta plaga din decembrie 2019 , la 1 an si vreo 8 luni de cand am incercat sa pun inceput bun in mizerabila-mi viata. Am postat mai sus in thread povestea mea

DanutB - incearca, atunci cand esti in criza sau spirala cum ii mai zice medical, sa traiesti "paralel cu gandurile"! Nu stiu daca intelegi sau daca stiu sa exprim corect... dar cand esti in bucla anxietatii provocate de aceste mizerii pe care nu le vrei desi sunt in capul tau totusi, nu functioneaza discutia cu ele . Creierul e prea paralizat de frica ca sa raspunda la logica. Probabil ai vazut ca aceste ganduri daca le diseci ai sa vezi ca nu vrei sa fii asa si sa gandesti asa si tragi linie in capul tau gen " gata am rezolvat problema" si peste 5 minute Poc..o iei de la capat.Incerci sa rezolvi o problema si te trezesti cu 5...si tot asa. Adica gen iei un gand ,,..ba nu i asa !..uite cutare argumente?!... si daca i asa?... si totusi oare nu cumva? ..etc" .E cel mai rau lucru pe care l poti face.

Ca o paranteza, exista multa lume care se confrunta cu asa ceva, lumea crestina si nu doar ortodoxa ci si alte confesiuni. Simptomele descrise sunt similare cu cele descrise de cei cu tulburare obsesiv compulsiva( asa se numeste medical chestia asta) sau mai pe romaneste - ganduri intruzive . Sunt ganduri ,trairi, senzatii si indemnuri spurcate, pe care le simte omul si d asta ajunge si la spital si pe pastile pentru ca sunt de neconceput vis a vis de sistemul sau de valori

Are dreptate gpalama- nu trec cu pastile. Pastilele te ajuta sa gestionezi frica si atacurile de panica cauzate de sperietura. Eu n-am ajuns la atacuri de panica, iau decat de somn seara. Cel mai rau ma afecteaza in viata duhovniceasca, mi-am pierdut pacea, am momente de deznadejde, dar nadajduiesc in Hristos si fac rabdare( cu greu, dar incerc) . Nimic nu se face fara voia LUI. Eu am momente mai bune si momente crancene, dar de trecut nici vorba.
De fapt nu cred ca vor trece vreodata, deja s-a transformat in obesie sau cum zicea DanutB "s-a imprimat"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.05.2021, 19:59:03
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

DanutB: salut. O depresie precum cea prin care treci, ce este posibil sa se transforme intr-o depresie spirituala, nu va trece foarte usor. Este foarte posibil sa fie o lupta care poate tine toata viata ta, cu perioade mai accentuate si unele momente mai linistite. Multi eroi ai credintei din Biblie, sau din istoria crestinismului, au cunoscut depresia, in diverse forme sau la intensitati diferite. Trebuie sa constientizezi ca va fi o lupta si ca nu vei fi nici primul si nici ultimul care o va duce.Nu este o lupta usoara si nu sunt solutii simple. O metoda care am observat ca da roade este ca in momentele de incercare sa iti repeti adevarurile biblice de care esti sigur: Dumnezeu iti este alaturi si iti cunoaste suferinta si incercarea, nu este nimic fara voia Lui, nu vei duce o cruce mai grea decat poti purta si totul este doar temporar.

Stiu ca orice cuvinte ar fi spuse cuiva in acesta situatia pot parea sarace si putin de folos dar trebuie sa opui rezistanta cu armele credintei. Vor fi zile insorite si intunecate dar, pe cat posibil, incearca ca in momentele de cumpana rugaciunea si pasaje biblice sau duhovnicesti care te ajuta sa iti fie aproape. Deasemenea incearca sa iti petreci timpul intr-o comunitate crestina care sa te sustina, este foarte greu sa duci o asemenea lupta singur. Prieteni sau persoane mai experimentate dpdv duhovnicesc care, in momentele de cumpana, sa iti fie alaturi cu un sfat, o vorba buna sau macar sa simti ca nu esti singur intre oameni, ca ii pasa cuiva de tine. Roagat-te cat poti tu de mult, cum poti tu mai bine si nu deznadajdui. Nu te lasa infrant, cu ajutorul lui Dumnezeu te vei ridica si vei merge pana la capat.

Dumnezeu sa iti ajute!
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 09.05.2021, 04:00:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
Salutare tuturor. Ma lupt cu aceasta plaga din decembrie 2019 , la 1 an si vreo 8 luni de cand am incercat sa pun inceput bun in mizerabila-mi viata. Am postat mai sus in thread povestea mea
Te rog mult intelege clar ce iti zic.

Sfanta Impartasanie trebuie luata pentru vindecare.

Du-te la duhovnic ca o sa te piseze dracul pana nu mai poti.

Cat timp mai ai canon? Roaga-l pe preot sa te impartaseasca si apoi iti tii canonul in continuare.

De ce nu intelegi ca ai la indemana vindecarea?

De ce nu primesti dezlegare pentru vindecare? Nu este de glumit cu ispita duhovniceasca, explica-i mult mai clar preotului ca este ispita demonica. Preotul ce ti-a spus legat de asta? El ce te sfatuieste? I-ai explicat problema ta? Adica tu esti cu beleaua pe cap si el ce zice? Esti sigur sigur ca a inteles ca ai o ispita duhovniceasca?

Foarte pe scurt sa ii spui asa: ai ganduri de hula fata de icoane si sfinti - o sa inteleaga casunt de la diavol si ca ai mare nevoie de impartasanie.

Curaj, trebuie sa te impartasesti.


Si totusi avem solutia in Biserica, in Taine, nu te inteleg ce tot astepti... Daca este cum zic eu, tu intelegi ca singur te opresti de la vindecare? Esti chinuit pt ca ai canonsi ca pacaele sunt asupra ta. Tainele iti iarta si sterg pacatele. De asta iti zic, impartaseste-te ca nu mai au putere diavolii asupra ta.

Last edited by gpalama; 09.05.2021 at 04:05:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare