Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2021, 15:41:21
mada098 mada098 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2021
Mesaje: 1
Implicit Duhovnic - ajutor

Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2021, 19:50:48
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mada098 Vezi mesajul
Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !
Îți recomand să-ți iei duhovnic pe preotul din biserica ortodoxă cea mai apropiată de casa în care locuiți.

Prin preotul slujitor în harul lui Hristos încredințați-vă sufletul în mâna Domnului.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2021, 18:05:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mada098 Vezi mesajul
Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !
Doamne ajuta!
Ti-am trimis un mesaj privat in legatura cu solicitarea ta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2021, 18:53:22
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Îți recomand să-ți iei duhovnic pe preotul din biserica ortodoxă cea mai apropiată de casa în care locuiți.

Prin preotul slujitor în harul lui Hristos încredințați-vă sufletul în mâna Domnului.
Daca schimbi adresa schimbi și duhovnicul? Adică tu pui accentul în primul rand locuință duhovnicul poate fi bețiv ca nare nimic
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2021, 19:34:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca schimbi adresa schimbi și duhovnicul?
Conteză și distanța, dacă te muți la sute de km ajungi mai greu, și te spovedești mai rar, scade obișnuința spovedaniei, eventual când e vreme nasoală afară eziți să mergi, cam jumătate de an e vreme infectă în România, zăpadă, frig, întuneric, vijelie.

În plus nu te poți deplasa în caz de carantină în altă localitate dacă e închisă.

Ideal ar fi să ai duhovnicul aproape, accesibil ca deplasare, ideal ar fi ca fiecare preot care e hirotonit și hirotesit cu permisiunea de a spovedi, să fie ce trebuie, să-și dea interesul să-i asculte pe oamenii din parohia și localitatea lui măcar, dacă nu îi poate ajuta cu nimic material.

Că se merge sute de km pentru un duhovnic și asta e într-un fel profețită, e deja altceva, dar vorbim despre cum ar trebui să fie, ce rost are să facem preoți la număr sau pe bandă ?

Dar când judecăm trebuie să fim atenți, pentru că râvna omului scade, poate preotul pe care-l vezi acum cu scăderi, cândva la începutul preoției era foarte râvnitor, dar s-a demoralizat, se poate întâmpla oricui și-n alte domenii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
craiova, duhovnic, duhovnic craiova

Thread Tools
Moduri de afișare