Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2007, 17:14:00
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

in unele carti pe teme religioase se scrie ca rasul nu este compatibil -ca sa zic asa- cu starea de smerenie si de umilinta ,pocainta ,cu starea de parere de rau pt greselile facute
in timp ce medicina evoca numeroase beneficii ale rasului mai ales in cazul depresiilor
a stresuluietc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2007, 17:29:06
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

de multe ori primesc de la prieteni pe mess tot felul de bancuri si glume luate de pe diverse site-uri iar unele sunt fara perdea
nici nu stiu cum sa mai raspund la ele pt unele te trimit cu gandul la desfranare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 04:03:56
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
in unele carti pe teme religioase se scrie ca rasul nu este compatibil -ca sa zic asa- cu starea de smerenie si de umilinta ,pocainta ,cu starea de parere de rau pt greselile facute
in timp ce medicina evoca numeroase beneficii ale rasului mai ales in cazul depresiilor
a stresuluietc
Ai dreptate , biserica nu incurajeaza rasul,dar cred ca in general rasul nevinovat,cred ca e la fel ca vorba desarta.
In general medicina face niste recomandari in anumite cazuri total neortodoxe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2007, 10:01:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
de multe ori primesc de la prieteni pe mess tot felul de bancuri si glume luate de pe diverse site-uri iar unele sunt fara perdea
nici nu stiu cum sa mai raspund la ele pt unele te trimit cu gandul la desfranare
Depinde cu ce dispozitie le citesti.
Daca iti fac rau si te indispun poti sa nu le citesti si le spui sa nu mai trimita ca nu te omori dupa bancuri.
Eu aveam obiceiul sa mai retrimit din bancuri ,dar m-am potolit sa nu smintesc pe cineva ,chiar daca acela nu era prea preocupat de viata duhovniceasca.
Macar sa nu fiu eu sursa smintelii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 12:08:29
zandreea zandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
in unele carti pe teme religioase se scrie ca rasul nu este compatibil -ca sa zic asa- cu starea de smerenie si de umilinta ,pocainta ,cu starea de parere de rau pt greselile facute
in timp ce medicina evoca numeroase beneficii ale rasului mai ales in cazul depresiilor
a stresuluietc
punctul tau de vedere este prea extrem...nu suntem amish.rasul este benefic si recomandat.daca ai sta cu parere de rau si te-ai gandi numai la greselile facute te-ai sinucide curand :satisfied:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2007, 12:30:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Pana nu cunoshti adevarul vei rade shi vei plange ca la comanda, ca un boier, dar cand te vei apropia de adevarul faptelor tale, n-o sa-tzi mai vina sa razi...iar cand itzi descopera Dumnezeu din pacatele tale atunci vei rade, fireshte, dar cand vei pricepe despre ce este vorba, peste ani, vei plange ca un prunc... asha mi se pare... Oricum rasul este sanatos doar daca ridiculizeaza patimi shi obiceiuri mondene... :) ca daca razi din senin inseamna ca ai putea fi fermecat...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2007, 21:37:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ati vazut pe cineva care rade sa se tavaleasca pe jos, care rade nebuneste, fara oprire? Isi tine respiratia, (ca nu mai are timp decat pentru hohote de ras), se face rosu la fata, chipul i se schimonoseste, parca-l navalesc toate patimile (personal nu simpatizez cu persoanele care rad de altii, cum se intampla de multe ori)? Uneori accesul de ras se termina cu o tuse zdravana, fara oprire. Mai totdeauna apar lacrimile. Medicii nu recomanda asa ceva. Face rau la inima.
Cat despre rasul normal, cu bun simt, care nu supara pe altii, care nu sminteste, cred ca e binevenit.
Pocainta, parerea de rau de pacate, plansul acestora, e o cale catre mantuire, dar parintele Paraian spune ca putem sa ne pocaim si multumind bucurosi lui Dumnezeu.
Depresia merge cu deznadejdea.E boala. Uneori nu mai plange,nu mai rade, de fapt nu-i mai pasa de nimic, nu se mai ingrijeste.
Pocainta cred ca se face cu nadejde in Dumnezeu. Renuntam la obiceiurile noastre patimase in speranta ca El ne va primi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2011, 14:53:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Numele patriarhului biblic, Isaac, se traduce prin "a rade". Verbul apare de mai multe ori in textul biblic, pe parcursul relatarii despre Isaac.

Afland ca va deveni tata la o varsta foarte inaintata, Avraam a cazut cu fata la pamant si a ras. De asemenea,Sara, sotia sa, care auzise vestea pe cand se afla in cort, "a ras intru sine". Apoi, la nasterea copilului, Sara si-a imaginat cum va rade oricine va auzi despre aceasta.

Sigur exista o forma a rasului care sa fie straina de pacat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 15:11:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, e bine sa zambim, sa radem in viata. Zambetul e firesc, tine de natura umana, nu e ceva contrar ei. Asa ca nu trebuie vazut ca fiind un pacat. Nu mi-ar placea sa traiesc intr-o lume in care zambetul sa lipseasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 15:28:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Râsul nu este, luat în sine, nici păcat și nici virtute, ci fapt moral neutru. Din aceeași categorie cu somnul, de exemplu.
Ca orice fapt moral neutru, râsul devine rău când are o finalitate rea și bun când are o finalitate bună. De exemplu, anumite ironii la adresa aproapelui, spre a-l înjosi ori făcute din pizmă, sunt păcate: deci nu râsul, ci ironia sau pizma.
Când este folosit cu intenția de a îndrepta moravurile, râsul este un lucru bun. "Ridendo, castigat mores" spuneau cei dinaintea noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rasul ca terapie miles to truth Stiri, actualitati, anunturi 21 16.04.2012 08:27:00
Rasul,benefic foarte tigerAvalo9 Generalitati 18 13.08.2011 18:29:23
Rasul excesiv si consecintele lui. iulian92 Generalitati 10 23.05.2011 23:07:04
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07