Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2009, 22:06:45
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar de ce esti asa de contrariata? S-a facut, s-a facut, asta este. Mai bine te-ai bucura pentru prietenele tale ca si-au gasit sot si s-au casatorit. In rest nu ar trebui sa te intereseze nimic. Nu este crestineste nici sa judeci pe altul, nici sa cauti nod in papura.
M-as bucura daca le-ar merge bine si daca ar avea copii. Dar asa imi pun multe intrebari daca nu cumva sterilitatea lor are legatura cu graba lor la Cununie in Sfintele Posturi. Nu judec pe nimeni ci doar caut raspunsuri. Stii vorba ceea : cauta si vei afla.....
Eu le-am sfatuit pe fiecare in parte sa-si refaca Taina Cununiei - adica sa mai faca o data Cununia Religioasa ca sa se dezlege multe in viata lor - sa se deschida .....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2009, 22:18:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cum sa refaca Taina Cununiei???? Nu se poate.

Sterilitatea poate sa fie din diferite cauze. Sau pur si simplu, Dumnezeu nu considera ca acele familii trebuie sa aiba copii (inca). Daca ai citi Sf Scriptura, in loc sa le zapacesti pe bietele femei cu chestii din astea, ai vedea ca parintii Sf Fecioare Maria nu au avut copii decat pe la batranete. La fel si cei ai Sf Ioan Botezatorul.... Desi erau oameni drepti si cu credinta in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2009, 22:23:49
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
M-as bucura daca le-ar merge bine si daca ar avea copii. Dar asa imi pun multe intrebari daca nu cumva sterilitatea lor are legatura cu graba lor la Cununie in Sfintele Posturi. Nu judec pe nimeni ci doar caut raspunsuri. Stii vorba ceea : cauta si vei afla.....
Eu le-am sfatuit pe fiecare in parte sa-si refaca Taina Cununiei - adica sa mai faca o data Cununia Religioasa ca sa se dezlege multe in viata lor - sa se deschida .....
asta-i buna :|:|:|:|
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2009, 22:35:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
M-as bucura daca le-ar merge bine si daca ar avea copii. Dar asa imi pun multe intrebari daca nu cumva sterilitatea lor are legatura cu graba lor la Cununie in Sfintele Posturi. Nu judec pe nimeni ci doar caut raspunsuri. Stii vorba ceea : cauta si vei afla.....
Eu le-am sfatuit pe fiecare in parte sa-si refaca Taina Cununiei - adica sa mai faca o data Cununia Religioasa ca sa se dezlege multe in viata lor - sa se deschida .....

Nu se poate reface ceea ce este deja facut.

"ceea ce este legat pe pamint, sa fie legat si in cer"

Aceset 2 cununii, se conformeaza acestui pasaj din Biblie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.04.2009, 22:46:43
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???
Personal nu inteleg de ce te intereseaza despre cele doua prietene,daca pe ele nu le-a interesat ca se casatoresc in posturi asa mari?!!De ce nu pot face copii?Am mai auzit cazuri ,explicatie este,ca Dumnezeu a luat darul facerii de prunci de la unii oameni si nu numai datorita pacatelor grele dintre sot si sotie ma refer la perversiuni sexuale.Incearca sa citesti cat mai multe carti cu caracter teologic ortodox,roagate mult,posteste,fa milostenie,mergi la biserica si fii in contact permanent cu duhovnicul tau si atunci ai sa fii un om foarte bine informat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.04.2009, 22:53:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???
In post nu se fac nunti decat cu dispensa de la episcopul de care tine preotul care le-a cununat si in general in zilele cand e vreo dezlegare la peste .
E adevarat ca in Postul Sf.Paste nu am auzit sa se faca nunta ,dar daca preotul le-a cununat o fi avut binecuvantare.
Cat despre faptul ca nu au copii ,aici e alt aspect ,in zilele noastre aud de foarte multe cupluri care nu fac copii desi acei tineri sunt apti pentru a face.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.04.2009, 23:11:19
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu se poate reface ceea ce este deja facut.

"ceea ce este legat pe pamint, sa fie legat si in cer"

Aceset 2 cununii, se conformeaza acestui pasaj din Biblie.
Dar si-au construit casa pe nisip nu pe stanca. Nuntile facute in Postul Pastelui si in Postul Craciunului sunt lovite de nulitate. Parerea mea. Cum sa faci bucurie cand trebuie sa fii trist ca Mirele nu mai este langa noi ??????
Iar faptul ca Elisabeta a procreat la batranete pe Sf Ioan Botezatorul - a fost vointa Bunului Dumnezeu care a pus viata acolo unde din punct de vedere medical nu mai era posibil, "caci Dumnezeu da viata acolo unde viata nu mai e posibila" ("The Lord God gives life where no life is possible" - replica originala din filmul lui Franco Zeffireli din 1977 : Isus din Nazareth cu Robert Powel, cel mai bun film facut vreodata cu tema Isus).




http://www.grace.ro/articol/Traditii...a-in-post.html
Cand nu se fac nunti?


Conform celei de-a noua porunci a Bisericii Crestine, nuntile nu se pot savarsi in urmatoarele zile si perioade:


- In cele patru mari posturi ale anului

- In zile ca: miercurea si vinerea, Ziua Crucii (14 septembrie), Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 august), in Duminica Rusaliilor. Nuntile nu se fac in aceste zile pentru ca petrecerea de nunta nu corespunde atitudinii de pocainta si infranare pe care o impune postul

- In saptamana branzei (sau saptamana alba), care este socotita ca vreme de pregatire pentru post.

- In saptamana luminata (dintre Duminica Pastilor si Duminica Tomii)

- In perioada dintre dintre Craciun si Boboteaza, precum si in ajunul tuturor praznicelor imparatesti.


Cine are dreptul la dezlegare?

Savarsirea cununiei religioase in post este ingaduita rareori si dezlegarea se face numai cuplurilor care au motive foarte bine intemeiate pentru a se cununa in timpul postului. Astfel de motive pot fi spre exemplu: plecarea in strainatate in scurt timp, eventual aparitia unui copil (in situatia in care s-a dat dezlegare prin logodna) sau orice alta motivatie ce impune savarsirea cat mai repede a cununiei religioase.


Cine da dezlegarea la casatorie in post?

In general dezlegarea o primiti de la arhiereu, care hotaraste de la caz la caz. Cel mai bine este sa discutati cu preotul vostru duhovnic. Aesta va sti mai bine sa trateze situatia in functie de cazul dumneavoastra. Atentie insa, cununia religioasa primeste dezlegare, ci nu petrecerea de dupa. In general veti primi dezlegare doar daca sunteti de acord sa nu faceti petrecerea de nunta, ceea ce ar face sa se piarda mult din frumusetea acestui minunat eveniment. Unele cupluri spun preotilor ca nu vor face petrecere, insa nu se tin de cuvant, dar aceasta nu mai este raspunderea preotilor ci doar a cuplului. Oricum, de veti refuza sa acceptati omiterea petrecerii de nunta sau savarsirea acesteia in afara postului este foarte probabil sa nu vi se accepte dezlegarea la cununia religioasa.


Se organizeaza petrecerea de nunta in post?

Cum spuneam si mai sus, petrecerea de nunta nu este permisa in timpul postului. Fie renuntati la ea, fie o organzati, daca este posibil, in afara postului. Se presupune ca dezmatul si ospaturile din timpul petrecerii nu se cuvin atitudinii de infranare si pocainta pe care o impune postul sau o zi de sarbatoare foarte importanta.

Exista totusi si excepii, sunt cupluri care secasatoresc in perioadele interzise de Biserica, fiind permise casatoriile in post doar cu conditia sa aiba motivatii bine intemeiate.


Asadar, au facut NUNTA CU TOT CU PETRECERE SI NUNTASI.
Eu la petrecere nu am participat pentru ca nu s-a parut adecvat, motiv pentru care am fost catalogata drept pocaita si habotnica. Eu le-am vrut binele, dar atat Cristina cat si Maria, fiecare la timpul ei nu au tinut cont de parerile nimanui. Au vrut ele nunta in Post si basta. ba chiar Cristina a lesinat in timpul slujbei facuta acasa de preot, desi nu era nici bolnava, nici insarcinata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.04.2009, 00:03:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Cum or avea preotii curaj sa treaca peste Cuvantul lui Dumnezeu ? si sa faca nunti cu dezlegari de la sine putere. Ca Dumnezeu a lasat Apostolii ca sa pazeasca pe Pamant ceea ce a spus El prin Fiul sau.
Asa ca, mi se pare o blasfemie sa dai dezlegare pentru o nunta in Postul Pastelui si in Postul Craciunului si in oricare alt Post, pentru ca la sfarsitul Cununiei este "Isaia Dantuieste" si nunta presupune bucurie, dans si bucate alese (mancare, sarmale, fripturi, bautura etc.). Ori in periodele de Post Sfanta Scriptura ne indeamna catre infranare si cumpatare.
Ati vazut voi vreo nunta tinuta in tacere si cu mancare de post ???
Eu le-am spus ca nu e bine si ca mai pot astepta sa treaca Postul. Nu am inteles niciodata de ce a fost asa de mare graba, ca doar nu era nimeni bolnav sau pe moarte ca sa fie o unire in extrem.
In primul rand, pana sa judeci preotii ar trebui sa te gandesti care a fost motivul de acei pr. au savarsit taina casatoriei. Poate prietenele tale nu ti-au spus motivul real. Tu te legi prea mult de post, dar in realitate cred ca intelegi gresit postul. Tu tii post? Daca da, la ce ....doar la mancare? Adu-ti aminte de pilda vamesului si a fariseului.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.04.2009, 11:04:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=cristinateodora11;126620]Dar si-au construit casa pe nisip nu pe stanca. Nuntile facute in Postul Pastelui si in Postul Craciunului sunt lovite de nulitate. Parerea mea. Cum sa faci bucurie cand trebuie sa fii trist ca Mirele nu mai este langa noi ??????
Iar faptul ca Elisabeta a procreat la batranete pe Sf Ioan Botezatorul - a fost vointa Bunului Dumnezeu care a pus viata acolo unde din punct de vedere medical nu mai era posibil, "caci Dumnezeu da viata acolo unde viata nu mai e posibila" ("The Lord God gives life where no life is possible" - replica originala din filmul lui Franco Zeffireli din 1977 : Isus din Nazareth cu Robert Powel, cel mai bun film facut vreodata cu tema Isus).[quote]

Cristina,
Vad ca tu cunosti regulile.
Ceea ce nu cunosti prea bine, sint exceptiile.
Ambele casatorii, sint exceptii.
Doar acei preoti/ acel preot va da socoteala, deorece el singur stie de ce a facut exceptia respectiva.
Fetei i-a fost rau? Starea emotionala peste o anumita limita, te face sa lesini. Se intimpla.
Eu banuiesc ca tie iti este o teama imensa ca ele facind aceste nunti in post, nu le merge bine, si ca astea toate ar fi "semne".
E gresit, sa gandesti asa.
Dumnezeu stie doar ce e bine pentru ei.

Toate la timpul lor, as acum Dumnezeu a randuit.
Sint lucruri pe care nu le cunosti.

Dar citind postarile tale, mie mi se pare ca voi erati prietene, iar acum ...ce s-a intimplat? S-a intimplt ceva intre voi.
Poate ca ar trebui sa discuti cu ele, deschis, sa vezi ce si cum, vazind ca te framinta atita.
Pe de alta parte, ei de acum sint casatoriti, e bine sa ii lasi in pace sa-si vada de casniciile lor, asta ar fii sfatul meu.


Hai mai bine sa le uram toti aici un frumos
CASA DE PIATRA!!!
si sa-i lasam sa se bucure unul de altul.
Ce parere ai?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.04.2009, 11:12:14
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
In primul rand, pana sa judeci preotii ar trebui sa te gandesti care a fost motivul de acei pr. au savarsit taina casatoriei. Poate prietenele tale nu ti-au spus motivul real. Tu te legi prea mult de post, dar in realitate cred ca intelegi gresit postul. Tu tii post? Daca da, la ce ....doar la mancare? Adu-ti aminte de pilda vamesului si a fariseului.
Pai motivele au fost ca urmatoarele :
- Cristina (in Postul Pastelui)pentru ca se grabea sa nu se razgandeasca sotul ei, Gabi, cu care era de foarte putin timp impreuna (abia despartita dintr-o alta relatie, presata de parinti sa se marite odata), iar
- Maria - ca asa a vrut sotul ei, sa fie mai cu motz, ca in rest nu gasisera restaurant liber.

Astea sunt "motivele" grabei lor.
In ceea ce ma priveste, tin Postul asa cum e randuit de Bunul Dumnezeu : Matei 6, 16 : "Cand postiti, nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetzele, ca sa se arate oamenilor ca postesc; adevar graiesc voua: isi iau plata lor."
Matei 6, 17 : Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fatza ta o spala,
Matei 6, 18 : Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care vede in ascuns iti va rasplati tie.

Dumnezeu vede in ascuns ce si cum fac eu, nu trebuie sa ma justific voua.
Si inca ceva :
Matei 9, 15 : Si Isus le-a zis : Pot oare fiii nuntii sa fie tristi cata vreme mirele este cu ei? Dar vor veni zile cand mirele va fi luat de la ei si atunci vor posti.


Asa ca, nu ai voie de la Dumnezeu sa faci nunta in post. Pentru faptul ca el nu mai este cu noi.
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, intrebare, parere, post

Thread Tools
Moduri de afișare