Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.08.2014, 16:50:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chestia cu (neo)nazismul vine din niște articole scrise de Victor Dogaru. Se găsesc pe facebook.
Cu averea e simplu de verificat de oricine.
Cu traficul de copii... Nu știu, de pe net.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #42  
Vechi 18.08.2014, 16:56:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
: Oameni buni, ne pierdem ca neam în câteva generații dacă mai continuăm să ne omorâm pruncii.
Ideea este ca daca nu creste nivelul de trai tot te pierzi ca neam.Pentru
ca acum sa faci un copil inseamna si cheltuieli .Si tinand cont ca romanii
fac imprumut la banca pentru a-si platii datoriile la intretinere facerea de
copii trece pe planul secundar sau chiar tertiar sau chiar niciodata.
  #43  
Vechi 18.08.2014, 17:07:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bine, dar măcar să nu-i mai omorâm pe cei care, vrut›i-nevrut›i, s-au zămislit.
Iar nivelul de trai va cres™te pe măsură ce va scădea corupt›ia; ceea ce se poate realiza, pe de o parte, prin cultivarea dragostei cres™tines™ti în sufletele oamenilor, pe de altă parte, pentru cine n-are această dragoste, fort›at, cu justit›ia.
Deci ne trebuie un pres™edinte care să sprijine justit›ia.

Last edited by CristianR; 18.08.2014 at 17:18:21.
  #44  
Vechi 18.08.2014, 17:34:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chestia cu (neo)nazismul vine din niște articole scrise de Victor Dogaru. Se găsesc pe facebook.
Cu averea e simplu de verificat de oricine.
Cu traficul de copii... Nu știu, de pe net.
Nu-mi pare prea onest articolul despre Iohannis. „S-ar părea că”, „se vorbește” că cineva, acolo sus, îl iubește - intră la categoria bârfe. Așa că autorul nu-mi pare de bună credință.

Iar a scoate o acuzație de nazism din faptul că FDGR este succesorul Grupului Etnic German (fostă organizație nazistă), e ca și cum ai face cuiva o vină pentru că bunicul lui a făcut parte din partidul nazist.

Dacă ții neapărat să-i găsești cuiva bube, poți să le afli la oricine. Nimeni nu-i lipsit. Din nou zic: Dacă are probleme cu justiția, să se pronunțe aceasta. Dacă justiția e corectă când îl atinge pe Băsescu și nedreaptă când îl ia pe Voiculescu, înseamnă că analistul e subiectiv.

Pe de altă parte, o persoană care chiar nu are probleme de acest gen este Macovei. Însă cred că Iohannis este preferat de mai mulți. Pe drept, sau pe nedrept?
  #45  
Vechi 18.08.2014, 17:39:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ideea este ca daca nu creste nivelul de trai tot te pierzi ca neam.Pentru
ca acum sa faci un copil inseamna si cheltuieli .Si tinand cont ca romanii
fac imprumut la banca pentru a-si platii datoriile la intretinere facerea de
copii trece pe planul secundar sau chiar tertiar sau chiar niciodata.
Ar trebui să mă abțin, să nu răspund la asemenea gând...
Și uite că mă abțin, într-adevăr, cu gândul la cei 3 copii ai mei și la al patrulea care, slavă Domnului, e pe drum.

Poate că va veni vremea când vă veți lepăda, nădăjduiesc, de gânduri înșelătoare...
Pierzarea ca neam doar așa vine: prin gânduri înșelătoare. Nu prin nivelul de trai, nici prin copii.
  #46  
Vechi 18.08.2014, 17:45:17
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ar trebui să mă abțin, să nu răspund la asemenea gând...
Și uite că mă abțin, într-adevăr, cu gândul la cei 3 copii ai mei și la al patrulea care, slavă Domnului, e pe drum.
.
Sa stii ca virgula, cu 3 copii asiguri continuitatea neamului.
Ioane, Romania nu se limiteaza la arealul tau social unde iti desfasori activitatea.

Citat:
Poate că va veni vremea când vă veți lepăda, nădăjduiesc, de gânduri înșelătoare
Iar poate ca va veni vremea cand vei vedea situatia tarii tale la scara globala asa cum este in realitate si nu la scara locala(familia proprie si vecinatatea familiei).

Last edited by oaie_cugetatoare; 18.08.2014 at 17:52:00.
  #47  
Vechi 18.08.2014, 21:49:17
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai nu prea conteaza ce voteaza romanii.
In general, in societatile unde religia devine tema de campanie electorala, acelea sunt socitati imbecilizate.
(vezi republicile africane de lumea a 4-a).
In socetatile vestice RELIGIA conteaza foarte mult.

De exeplu in GERMANIA unde 2/3 din popor sunt protestanti iar 1/3 din popor sunt catolici. La functia suprema ajung in majoritatea cazurilor doar protestanti.

Doar doi catolici au ocupat pana acum de mai bine de 150 de ani functia de cancelar
1. catolicul Hitler
2. catolicul Helmut Kohl.
  #48  
Vechi 18.08.2014, 21:51:34
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Ehei,presedinte ca Base nu mai gasim noi...
Iohannis spune clar:
<<Un lucru mai vreau însă să spun în finalul acestei intervenții și vreau să-l spun apăsat: sunt două zone în care ca președinte al României voi garanta parcursul de până acum și voi apăra împotriva tuturor ceea ce s-a realizat în ultimii ani. Prima zonă privește politica externă și opțiunile noastre fundamentale: parteneriatul strategic cu Statele Unite, apartenența noastră la NATO și la Uniunea Europeană. Putem discuta amănunte, proiecte, despre creșterea calitativă a participării României în aceste mecanisme, dar direcția României spre vest, spre occident, statutul ei de aliat strategic sunt nenegociabile.>>
sursa:
http://www.pnl.ro/stiri/discursul-pr...-preziden-iale
Deci tot cu ue si cu nato.Go west,life is peaceful there!
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
  #49  
Vechi 19.08.2014, 01:39:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sa stii ca virgula, cu 3 copii asiguri continuitatea neamului.
Ioane, Romania nu se limiteaza la arealul tau social unde iti desfasori activitatea.


Iar poate ca va veni vremea cand vei vedea situatia tarii tale la scara globala asa cum este in realitate si nu la scara locala(familia proprie si vecinatatea familiei).
Cu minim 3 sau 4 copii în fiecare familie, așa cum a fost tradiția pe la noi românii, da, s-a putut asigura continuitatea până azi. Precum se poate constata.
Oamenii au început, însă, sub nu știu ce sfat convingător, să aibă gânduri... Să devină cugetători, chiar liber cugetători...
Și tot cugetînd ei, au uitat și de tradiție și de legile puse în chiar ființa lor de Făcătorul lumii, au uitat de toate mai puțin de propriul confort cel fără de limite. Și s-au înfricoșat, chipurile, foarte - ba de una, ba de alta, încât nici să mai nască și să crească prunci nu au mai fost în stare.
Cât despre Taina Nunții, în care facerea și creșterea/educarea pruncilor e rost principal, s-a găsit tot cugetînd că tre și ea modificată pe ici pe colo.

De ce trebuie să legăm cugetarea la venituri, întrețineri și chirii, țoale și bijuterii, computere și drăcii, cu mijloacele anticoncepționale și masacrul poporului român prin avorturi?
A ajuns omul să fie lepădat la ghenă pentru că Ion și Măria nu au primit salariul visat? Că nu au un nivel de trai erectil?
După ce cugetare?

Oamenii se nasc din ridicarea nivelului de trai al părinților? De când?
Se predă nașterea la ASE? Nici Marx și Engels n-ar fi visat așa izbândă...

Mulți dintre noi trăim sub limita unei vieți decente, dacă e să folosim standardele lumești. Strângem vârtos cureaua, ba la una ba la alta. Ne educăm copiii în spiritul cumpătării și în cultivarea altor valori decât ale plăcerilor burții ori chiar ale minții. Facem ce și cum putem, uneori ne umilim în fața semenilor, alteori răbdăm suferințe. DAR NU NE UCIDEM PRUNCII DĂRUIȚI DE DUMNEZEU!
Noi dăm slavă lui Dumnezeu pentru bucuria de a avea copii, atâția câți binevoiește să ne dăruiască Dumnezeu și nu facem zgârcenie și micime de suflet. Unde mănâncă n, s-o găsi o lingură și pentru n+1.

Nu prin veniturile noastre mici se năruie continuitatea neamului. Ci prin gânduri ca acestea pe care le-ai descoperit.
Prin voi cei care cugetați așa se stinge neamul românesc, prin infertilitatea voastră întreținută și suprajustificată, prin avorturile voastre mereu scuzabile, prin cugetarea voastră blocată de cauciucul prezervativelor și intoxicată de hormonii împotriva vieții, prin meschinele voastre calcule financiare, prin neascultarea voastră de Părinți, prin gândurile voastre insuflate de urâtorii neamului românesc, prin graba cu care sloboziți vorbe lipsite de iubire și viață.
Și prin tristețea voastră, că nu cunoașteți bucuria fără de seamăn adusă de copii.

Pentru aceasta ar trebui mai degrabă să fiți plânși, mângâiați și încurajați, decât apostrofați. Și, desigur, mult învățați.
Dar nu vreți, că vă credeți atotștiutori.

Last edited by Ioan_Cezar; 19.08.2014 at 03:33:15.
  #50  
Vechi 19.08.2014, 05:55:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Deci tot cu ue si cu nato.Go west,life is peaceful there!
https://www.youtube.com/watch?v=SezoGW_z9w0
Subiect închis