Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2022, 06:09:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Da, din pacate sunt constienta ca a fost doar inceputul.

Ea nu are nici o problema cu faptul ca nu este vaccinata (singura persoana de la ea din clasa), desi aici unde locuim noi sicanele s-au tinut lant si la ea la scoala si la mine la servici (dar asta este deja o alta tema).

Nu vreau sa fie centrul atentiei, regina petrecerilor si mai stiu eu ce. Nici eu nu am fost si nici ea nu a fost crescuta asa si nu isi doreste asta.
Dar...da, mi-as dori pentru ea o persoana cu care sa poata iesi la o inghetata, sa mai discute eventual despre o carte (la noi in casa se mai si citeste)...desi poate cer prea mult in lumea actuala.
Nu sunt sigur, dar mi se pare ca nu locuiti in tara; totusi ma bucura preocuparile dvs de moda veche, care, pana la urma, va diferentiaza fata de cei din jur, ca la dvs nu e discrepanta de gandire intre generatii si faptul ca vreti sa ramaneti ca la origine, asa cum v-a lasat Dumnezeu.

Doamne, Doamne, cum am prins tocmai noi acum lumea actuala...!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2022, 00:09:14
Jonica Jonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 6
Implicit Acatist de citit de catre mama

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu sunt sigur, dar mi se pare ca nu locuiti in tara; totusi ma bucura preocuparile dvs de moda veche, care, pana la urma, va diferentiaza fata de cei din jur, ca la dvs nu e discrepanta de gandire intre generatii si faptul ca vreti sa ramaneti ca la origine, asa cum v-a lasat Dumnezeu.

Doamne, Doamne, cum am prins tocmai noi acum lumea actuala...!
Aveti dreptate, nu locuim in tara...acesta este unul dintre motivele pentru care cautam ajutor pe internet - pe acest forum, deoarece sincer, eu nici cont de facebook nu am (folosesc deloc social media, dar nu aceasta platforma).

Biserica romaneasca avem la destul de mare distanta, din pacate si in ultima vremea se putea merge doar cu programare.

Da, am incercat sa-mi educ fiica in limitele bunului simt asa cum mi-a fost transmis si mie (bine, cu mici adaptari la prezent sa zic asa).
Si in orice caz, de cate ori ajungem in Romania o duc la Biserica mea faovorita din Cluj....unde de multe ori mi-am gasit linistea sufleteasca.

Noi ca noi, ca avem o varsta...dar de ce lume vor avea parte copiii nostri...mie asta imi da fiori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2022, 04:40:44
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Aveti dreptate, nu locuim in tara...acesta este unul dintre motivele pentru care cautam ajutor pe internet - pe acest forum, deoarece sincer, eu nici cont de facebook nu am (folosesc deloc social media, dar nu aceasta platforma).
Felicitari! E ca si cum ati refuzat inca un vaxin.

Citat:
Biserica romaneasca avem la destul de mare distanta, din pacate si in ultima vremea se putea merge doar cu programare.
Nu va ramane decat sa va programati si dvs, chiar daca e departe; in ultimele zile s-au mai schimbat putin conditiile si e posibil sa fie o oarecare relaxare a restrictiilor.

Citat:
Da, am incercat sa-mi educ fiica in limitele bunului simt asa cum mi-a fost transmis si mie (bine, cu mici adaptari la prezent sa zic asa).
Si in orice caz, de cate ori ajungem in Romania o duc la Biserica mea faovorita din Cluj....unde de multe ori mi-am gasit linistea sufleteasca.

Noi ca noi, ca avem o varsta...dar de ce lume vor avea parte copiii nostri...mie asta imi da fiori.
De la lume n-am sperante, dar la fel de sigur cum dialogam noi aici, tot asa sunt de sigur ca in curand vom vedea cu ochii nostri resetarea globala a lumii de la Dumnezeu, cu pierderi imense caci puterea raului este imensa; asta mi-e singura speranta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2022, 18:38:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Aveti dreptate, nu locuim in tara...acesta este unul dintre motivele pentru care cautam ajutor pe internet - pe acest forum, deoarece sincer, eu nici cont de facebook nu am (folosesc deloc social media, dar nu aceasta platforma).
Am înțeles că sunt grupuri de români din străinătate pe facebook, de aceea am zis de fb, dar pe de altă parte cine știe cine le populează, așa că nu e neapărat bine, am văzut preoți din diaspora care postau în astfel de grupuri pt a aduce în atenție activitatea lor, dar nu sunt chiar situații egale.

În țară e avantajul că mai mergi într-un pelerinaj cu tineretul și încerci să ții legătura cu cei de vârsta ta, dar acolo dacă nu sunt nici activități, nici un spațiu unde se întâlnește comunitatea, greu de tot.

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Biserica romaneasca avem la destul de mare distanta, din pacate si in ultima vremea se putea merge doar cu programare.
N-am mai auzit să se intre cu programare la Biserică, în țară sunt parohii la 2-3 km, dacă preotul se comportă deplasat, e posibil să nu mai vadă enoriașul că pleacă la altă parohie, deci sunt mai multe avantaje când ai mai multe parohii de unde să alegi.

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Noi ca noi, ca avem o varsta...dar de ce lume vor avea parte copiii nostri...mie asta imi da fiori.
Vor mai fi și oameni în regulă chiar dacă sunt 20-30% din populație, problema e cum ajungi la ei că fiecare om stă în bula lui de confort și nu iese din ea pt că ar putea apărea și provocări.

De aceea trebuie rugăciune, părintele Ilarion Argatu spunea și de rugăciunea către îngerul păzitor, că uneori îngerii păzitori ai oamenilor lucrează ca să se întâlnească cu o anumită ocazie, el se referea la căsătorie, dar funcționează și la prieteni și tovărășii bune.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare