Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2321  
Vechi 06.04.2022, 11:43:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

12: Dar mai inainte de toate acestea isi vor pune mainile pe voi si va vor prigoni, predandu-va sinagogilor si temnitelor, cu de-a sila ducandu-va la'mparati si la dregatori din pricina numelui Meu.

13: Si fi-va pentru voi aceasta prilej de marturisire;

14: puneti deci in inimile voastre sa nu va ganditi de mai'nainte ce veti raspunde;

15: ca Eu va voi da gura, si intelepciune careia toti potrivnicii vostri nu-i vor putea sta'mpotriva, nici sa-i raspunda.

16: Si veti fi predati si de parinti si de frati si de rudenii si de prieteni; si vor ucide dintre voi,

17: si de toti veti fi urati din pricina numelui Meu;

18: dar par din capul vostru nu va pieri.

19: Intru rabdarea voastra va veti dobandi sufletele.

Evanghelia dupa Luca 21 (12-19)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2322  
Vechi 09.04.2022, 10:00:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si era bolnav un oarecare Lazar din Betania, satul Mariei si al Martei, sora ei.
Iar Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul si I-a sters picioarele cu parul capului ei, al carei frate Lazar era bolnav.
Deci au trimis surorile la El, zicand: Doamne, iata, cel pe care il iubesti este bolnav.
Iar Iisus, auzind, a zis: Aceasta boala nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca, prin ea, Fiul lui Dumnezeu sa Se slaveasca.
Si iubea Iisus pe Marta si pe sora ei si pe Lazar.
Cand a auzit, deci, ca este bolnav, atunci a ramas doua zile in locul in care era.
Apoi, dupa aceea, a zis ucenicilor: Sa mergem iarasi in Iudeea.
Ucenicii I-au zis: Invatatorule, acum cautau iudeii sa Te ucida cu pietre, si iarasi Te duci acolo?
A raspuns Iisus: Nu sunt oare douasprezece ceasuri intr-o zi? Daca umbla cineva ziua, nu se impiedica, pentru ca el vede lumina acestei lumi;
Iar daca umbla cineva noaptea se impiedica, pentru ca lumina nu este in el.
A zis acestea, si dupa aceea le-a spus: Lazar, prietenul nostru, a adormit; Ma duc sa-l trezesc.
Deci I-au zis ucenicii: Doamne, daca a adormit, se va face bine.
Iar Iisus vorbise despre moartea lui, iar ei credeau ca vorbeste despre somn ca odihna.
Deci atunci Iisus le-a spus lor pe fata: Lazar a murit.
Si Ma bucur pentru voi, ca sa credeti ca n-am fost acolo. Dar sa mergem la el.
Deci a zis Toma, care se numeste Geamanul, celorlalti ucenici: Sa mergem si noi si sa murim cu El.
Deci, venind, Iisus l-a gasit pus de patru zile in mormant.
Iar Betania era aproape de Ierusalim, ca la cincisprezece stadii.
Si multi dintre iudei venisera la Marta si Maria ca sa le mangaie pentru fratele lor.
Deci Marta, cand a auzit ca vine Iisus, a iesit in intampinarea Lui, iar Maria sedea in casa.
Si a zis catre Iisus: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.
Dar si acum stiu ca oricate vei cere de la Dumnezeu, Dumnezeu iti va da.
Iisus i-a zis: Fratele tau va invia.
Marta i-a zis: Stiu ca va invia la inviere, in ziua cea de apoi.
Si Iisus i-a zis: Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai.
Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri in veac. Crezi tu aceasta?
Zis-a Lui: Da, Doamne. Eu am crezut ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume.
Si zicand aceasta, s-a dus si a chemat pe Maria, sora ei, zicandu-i in taina: Invatatorul este aici si te cheama.
Cand a auzit aceea, s-a sculat degraba si a venit la El.
Si Iisus nu venise inca in sat, ci era in locul unde Il intampinase Marta.
Iar iudeii care erau cu ea in casa si o mangaiau, vazand pe Maria ca s-a sculat degraba si a iesit afara, au mers dupa ea socotind ca a plecat la mormant, ca sa planga acolo.
Deci Maria, cand a venit unde era Iisus, vazandu-L, a cazut la picioarele Lui, zicandu-I: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.
Deci Iisus, cand a vazut-o plangand si pe iudeii care venisera cu ea plangand si ei, a suspinat cu duhul si S-a tulburat intru Sine.
Si a zis: Unde l-ati pus? Zis-au Lui: Doamne, vino si vezi.
Si a lacrimat Iisus.
Deci ziceau iudeii: Iata cat de mult il iubea.
Iar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului sa faca asa ca si acesta sa nu moara?
Deci suspinand iarasi Iisus intru Sine, a mers la mormant. Si era o pestera si o piatra era asezata pe ea.
Iisus a zis: Ridicati piatra. Marta, sora celui raposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, ca este a patra zi.
Iisus i-a zis: Nu ti-am spus ca daca vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?
Au ridicat deci piatra, iar Iisus Si-a ridicat ochii in sus si a zis: Parinte, Iti multumesc ca M-ai ascultat.
Eu stiam ca intotdeauna Ma asculti, dar pentru multimea care sta imprejur am zis, ca sa creada ca Tu M-ai trimis.
Si zicand acestea, a strigat cu glas mare: Lazare, vino afara!
Si a iesit mortul, fiind legat la picioare si la maini cu fasii de panza si fata lui era infasurata cu mahrama. Iisus le-a zis: Dezlegati-l si lasati-l sa mearga.
Deci multi dintre iudeii care venisera la Maria si vazusera ce a facut Iisus au crezut in El.

Sfanta Evanghelie dupa Ioan 11 (1-45)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2323  
Vechi 10.04.2022, 06:55:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica a 5-a din Post

Duminica a 5-a din Post (a Cuvioasei Maria Egipteanca) Marcu 10, 32-45

În vremea aceea Iisus a luat la Sine iarăși pe cei doisprezece și a început să le spună cele ce aveau să I se întâmple: Iată, ne suim la Ierusalim și Fiul Omului va fi predat arhiereilor și cărturarilor; Îl vor osândi la moarte și-L vor da în mâna păgânilor; Îl vor batjocori, și-L vor scuipa, și-L vor biciui și-L vor omorî, dar după trei zile va învia. Și au venit la El Iacov și Ioan, fiii lui Zevedeu, zicându-I: Învățătorule, voim să ne faci ceea ce vom cere de la Tine. Iar El le-a zis: Ce voiți să vă fac? Iar ei I-au zis: Dă-ne nouă să ședem unul de-a dreapta Ta și altul de-a stânga Ta, întru slava Ta. Dar Iisus le-a răspuns: Nu știți ce cereți! Puteți să beți paharul pe care îl beau Eu sau să vă botezați cu botezul cu care Mă botez Eu? Iar ei I-au zis: Putem. Și Iisus le-a zis: Paharul pe care Eu îl beau îl veți bea și cu botezul cu care Mă botez vă veți boteza, dar a ședea de-a dreapta Mea sau de-a stânga Mea nu este al Meu a da, ci celor pentru care s-a pregătit. Și, auzind, cei zece au început a se mânia pe Iacov și pe Ioan. Atunci Iisus, chemându-i la Sine, le-a zis: Știți că cei ce se socotesc cârmuitori ai neamurilor domnesc peste ele și cei mai mari ai lor le stăpânesc. Dar între voi nu trebuie să fie așa, ci care va vrea să fie mare între voi, să fie slujitor al vostru; și care va vrea să fie întâi între voi, să fie slugă tuturor. Că și Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească și să-Și dea sufletul răscumpărare pentru mulți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2324  
Vechi 13.04.2022, 11:47:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

29: Si plecand Iisus de acolo, a venit langa Marea Galileii; si suindu-Se in munte, a sezut acolo.

30: Si multimi numeroase au venit la El, avand cu ei schiopi, orbi, muti, ciungi si multi altii si i-au pus la picioarele Lui, iar El i-a vindecat,

31: incat multimea se minuna vazandu-i pe muti vorbind, pe ciungi sanatosi, pe schiopi umbland si pe orbi vazand; si-L slaveau pe Dumnezeul lui Israel.

Evanghelia dupa Matei 15 (29-31)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2325  
Vechi 14.04.2022, 12:19:15
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
29: Si plecand Iisus de acolo, a venit langa Marea Galileii; si suindu-Se in munte, a sezut acolo.

30: Si multimi numeroase au venit la El, avand cu ei schiopi, orbi, muti, ciungi si multi altii si i-au pus la picioarele Lui, iar El i-a vindecat,

31: incat multimea se minuna vazandu-i pe muti vorbind, pe ciungi sanatosi, pe schiopi umbland si pe orbi vazand; si-L slaveau pe Dumnezeul lui Israel.

Evanghelia dupa Matei 15 (29-31)

Uau! Ciungi și șchiopi? Serios? Isus a vindecat ciungi și șchiopi? Adică cum, le recrea mâna sau piciorul? Mi se pare incredibil. Deja aici vorbim de ceva cu adevărat SF. Sunt efectiv șocat! Este greu de imaginat așa ceva, dar să mai și crezi. Dar ce e cu adevărat foarte greu de crezut, este că un asemenea om care poate să săvârșească asemenea minuni să ajungă să fie văzut ca un profet fals de oamenii care au asistat la asemenea miracole. Mentalitatea se schimbă radical în cazul unor asemenea fenomene, paranormal e puțin zis, adică să observi cum apare din nimic o mână sau un picior te marchează pe viață o asemenea experiență. Îmi vine foarte greu să cred că un om care are o asemenea putere pe care o exercită public în societate, să ajungă considerat de aceeași societate ca fiind un farsor. Ceva nu se leagă în această poveste. Fie acele miracole nu au existat cu adevărat, fie poporul din acea vreme era debil mintal. Pentru că niște oameni normali la cap după ce ar fi văzut o asemenea minune, în secunda următoare l-ar fi ales rege și îl divinizau pe loc, instantaneu. Eu personal dacă aș vedea cum din senin apare o mână și îl reîntregește pe un ciung, aș cădea în genunchi și m-aș închina celui care ar fi făcut o asemenea minune, ca lui Dumnezeu. Și asta e reacția normală. Așadar, e posibil ca aceste "minuni" să fie exagerate, pt că altfel era imposibil să ajungă pe cruce, mai degrabă rege și tot poporul se închina Lui.
Reply With Quote
  #2326  
Vechi 15.04.2022, 19:35:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

23: Si venind El in templu, in timp ce invata s'au apropiat de El arhiereii si batranii poporului si I-au zis: "Cu ce putere faci tu acestea? Si cine ti-a dat aceasta putere?"

24: Raspunzand, Iisus le-a zis: "Va voi intreba si Eu pe voi un cuvant; de-Mi veti raspunde la el, va voi spune si Eu cu ce putere fac acestea:

25: Botezul lui Ioan, de unde a fost?: din cer, sau de la oameni?" Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: "De vom zice: Din cer!, ne va spune: Atunci, de ce nu i-ati dat crezare?;

26: iar de vom zice: De la oameni!, ne temem de popor, fiindca toti il au pe Ioan ca profet".

27: Si ei, raspunzandu-I lui Iisus, au zis: "Nu stim". El le-a zis: "Nici Eu nu va spun cu ce putere fac acestea...

Evanghelia dupa Matei 21 (23-27)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2327  
Vechi 16.04.2022, 10:11:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Și era bolnav un oarecare Lazar din Betania, satul Mariei si al Martei, sora ei.
Iar Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul si I-a sters picioarele cu parul capului ei, al carei frate Lazar era bolnav.
Deci au trimis surorile la El, zicand: Doamne, iata, cel pe care il iubesti este bolnav.
Iar Iisus, auzind, a zis: Aceasta boala nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca, prin ea, Fiul lui Dumnezeu sa Se slaveasca.
Si iubea Iisus pe Marta si pe sora ei si pe Lazar.
Cand a auzit, deci, ca este bolnav, atunci a ramas doua zile in locul in care era.
Apoi, dupa aceea, a zis ucenicilor: Sa mergem iarasi in Iudeea.
Ucenicii I-au zis: Invatatorule, acum cautau iudeii sa Te ucida cu pietre, si iarasi Te duci acolo?
A raspuns Iisus: Nu sunt oare douasprezece ceasuri intr-o zi? Daca umbla cineva ziua, nu se impiedica, pentru ca el vede lumina acestei lumi;
Iar daca umbla cineva noaptea se impiedica, pentru ca lumina nu este in el.
A zis acestea, si dupa aceea le-a spus: Lazar, prietenul nostru, a adormit; Ma duc sa-l trezesc.
Deci I-au zis ucenicii: Doamne, daca a adormit, se va face bine.
Iar Iisus vorbise despre moartea lui, iar ei credeau ca vorbeste despre somn ca odihna.
Deci atunci Iisus le-a spus lor pe fata: Lazar a murit.
Si Ma bucur pentru voi, ca sa credeti ca n-am fost acolo. Dar sa mergem la el.
Deci a zis Toma, care se numeste Geamanul, celorlalti ucenici: Sa mergem si noi si sa murim cu El.
Deci, venind, Iisus l-a gasit pus de patru zile in mormant.
Iar Betania era aproape de Ierusalim, ca la cincisprezece stadii.
Si multi dintre iudei venisera la Marta si Maria ca sa le mangaie pentru fratele lor.
Deci Marta, cand a auzit ca vine Iisus, a iesit in intampinarea Lui, iar Maria sedea in casa.
Si a zis catre Iisus: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.
Dar si acum stiu ca oricate vei cere de la Dumnezeu, Dumnezeu iti va da.
Iisus i-a zis: Fratele tau va invia.
Marta i-a zis: Stiu ca va invia la inviere, in ziua cea de apoi.
Si Iisus i-a zis: Eu sunt invierea si viata; cel ce crede in Mine, chiar daca va muri, va trai.
Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri in veac. Crezi tu aceasta?
Zis-a Lui: Da, Doamne. Eu am crezut ca Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume.
Si zicand aceasta, s-a dus si a chemat pe Maria, sora ei, zicandu-i in taina: Invatatorul este aici si te cheama.
Cand a auzit aceea, s-a sculat degraba si a venit la El.
Si Iisus nu venise inca in sat, ci era in locul unde Il intampinase Marta.
Iar iudeii care erau cu ea in casa si o mangaiau, vazand pe Maria ca s-a sculat degraba si a iesit afara, au mers dupa ea socotind ca a plecat la mormant, ca sa planga acolo.
Deci Maria, cand a venit unde era Iisus, vazandu-L, a cazut la picioarele Lui, zicandu-I: Doamne, daca ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.
Deci Iisus, cand a vazut-o plangand si pe iudeii care venisera cu ea plangand si ei, a suspinat cu duhul si S-a tulburat intru Sine.
Si a zis: Unde l-ati pus? Zis-au Lui: Doamne, vino si vezi.
Si a lacrimat Iisus.
Deci ziceau iudeii: Iata cat de mult il iubea.
Iar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului sa faca asa ca si acesta sa nu moara?
Deci suspinand iarasi Iisus intru Sine, a mers la mormant. Si era o pestera si o piatra era asezata pe ea.
Iisus a zis: Ridicati piatra. Marta, sora celui raposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, ca este a patra zi.
Iisus i-a zis: Nu ti-am spus ca daca vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?
Au ridicat deci piatra, iar Iisus Si-a ridicat ochii in sus si a zis: Parinte, Iti multumesc ca M-ai ascultat.
Eu stiam ca intotdeauna Ma asculti, dar pentru multimea care sta imprejur am zis, ca sa creada ca Tu M-ai trimis.
Si zicand acestea, a strigat cu glas mare: Lazare, vino afara!
Si a iesit mortul, fiind legat la picioare si la maini cu fasii de panza si fata lui era infasurata cu mahrama. Iisus le-a zis: Dezlegati-l si lasati-l sa mearga.
Deci multi dintre iudeii care venisera la Maria si vazusera ce a facut Iisus au crezut in El.

Sfanta Evanghelie dupa Ioan 11 (1-45)

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2328  
Vechi 17.04.2022, 06:12:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica a 6-a din post (a Floriilor)

Duminica a 6-a din post (a Floriilor) Ioan 12, 1-18

Înainte de Paști cu șase zile, Iisus a venit în Betania, unde era Lazăr, pe care îl înviase din morți. Și I-au făcut acolo cină și Marta slujea. Iar Lazăr era unul dintre cei ce ședeau cu El la masă. Deci Maria, luând o litră cu mir de nard curat, de mare preț, a uns picioarele lui Iisus și le-a șters cu părul capului ei, iar casa s-a umplut de mireasma mirului. Dar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Lui, care avea să-L vândă, a zis: Pentru ce nu s-a vândut mirul acesta cu trei sute de dinari și să-i fi dat săracilor? Însă el a zis aceasta nu pentru că îi era grijă de săraci, ci pentru că era fur și, având punga, lua din ce se punea în ea. A zis, deci, Iisus: Las-o, că pentru ziua îngropării Mele l-a păstrat. Că pe săraci totdeauna îi aveți cu voi, dar pe Mine nu Mă aveți totdeauna. Deci, mulțime mare de iudei au aflat că este acolo și au venit nu numai pentru Iisus, ci să vadă și pe Lazăr, pe care-l înviase din morți. Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare, căci, din pricina lui, mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus. A doua zi, mulțimea cea mare, care se adunase la sărbătoare, auzind că Iisus vine în Ierusalim, a luat ramuri de finic și a ieșit întru întâmpinarea Lui și striga: Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel! Și Iisus, găsind un asin tânăr, a șezut pe el, precum este scris: „Nu te teme, fiica Sionului! Iată, Împăratul tău vine șezând pe mânzul asinei”. Acestea nu le-au înțeles ucenicii Lui la început, dar, când S-a preaslăvit Iisus, atunci și-au adus aminte că acestea erau scrise despre El și că acestea I le-au făcut Lui. Așadar, dădea mărturie mulțimea care era cu El când l-a strigat pe Lazăr din mormânt și l-a înviat din morți. De aceea L-a și întâmpinat mulțimea, pentru că auzise că El a făcut minunea aceasta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2329  
Vechi 18.04.2022, 18:39:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dimineata, a doua zi, pe cand se intorcea in cetate, a flamanzit;
Si vazand un smochin langa cale, S-a dus la el, dar n-a gasit nimic in el decat numai frunze, si a zis lui: De acum inainte sa nu mai fie rod din tine in veac! Si smochinul s-a uscat indata.
Vazand aceasta, ucenicii s-au minunat, zicand: Cum s-a uscat smochinul indata?
Iar Iisus, raspunzand, le-a zis: Adevarat graiesc voua: Daca veti avea credinta si nu va veti indoi, veti face nu numai ce s-a facut cu smochinul, ci si muntelui acestuia de veti zice: Ridica-te si arunca-te in mare, va fi asa.
Si toate cate veti cere, rugandu-va cu credinta, veti primi.
Iar dupa ce a intrat in templu, s-au apropiat de El, pe cand invata, arhiereii si batranii poporului si au zis: Cu ce putere faci acestea? Si cine Ti-a dat puterea aceasta?
Raspunzand, Iisus le-a zis: Va voi intreba si Eu pe voi un cuvant, pe care, de Mi-l veti spune, si Eu va voi spune voua cu ce putere fac acestea:
Botezul lui Ioan de unde a fost? Din cer sau de la oameni? Iar ei cugetau intru sine, zicand: De vom zice: Din cer, ne va spune: De ce, dar, n-ati crezut lui?
Iar de vom zice: De la oameni, ne temem de popor, fiindca toti il socotesc pe Ioan de prooroc.
Si raspunzand ei lui Iisus, au zis: Nu stim. Zis-a lor si El: Nici Eu nu va spun cu ce putere fac acestea.
Dar ce vi se pare? Un om avea doi fii. Si, ducandu-se la cel dintai, i-a zis: Fiule, du-te astazi si lucreaza in via mea.
Iar el, raspunzand, a zis: Ma duc, Doamne, si nu s-a dus.
Mergand la al doilea, i-a zis tot asa; acesta, raspunzand, a zis: Nu vreau, apoi caindu-se, s-a dus.
Care dintr-acestia doi a facut voia Tatalui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea. Zis-a lor Iisus: Adevarat graiesc voua ca vamesii si desfranatele merg inaintea voastra in imparatia lui Dumnezeu.
Caci a venit Ioan la voi in calea dreptatii si n-ati crezut in el, ci vamesii si desfranatele au crezut, iar voi ati vazut si nu v-ati cait nici dupa aceea, ca sa credeti in el.
Ascultati alta pilda: Era un om oarecare stapan al casei sale, care a sadit vie. A imprejmuit-o cu gard, a sapat in ea teasc, a cladit un turn si a dat-o lucratorilor, iar el s-a dus departe.
Cand a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucratori, ca sa-i ia roadele.
Dar lucratorii, punand mana pe slugi, pe una au batut-o, pe alta au omorat-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre.
Din nou a trimis alte slugi, mai multe decat cele dintai, si au facut cu ele tot asa.
La urma, a trimis la ei pe fiul sau zicand: Se vor rusina de fiul meu.
Iar lucratorii viei, vazand pe fiul, au zis intre ei: Acesta este mostenitorul; veniti sa-l omoram si sa avem noi mostenirea lui.
Si, punand mana pe el, l-au scos afara din vie si l-au ucis.
Deci, cand va veni stapanul viei, ce va face acelor lucratori?
I-au raspuns: Pe acesti rai, cu rau ii va pierde, iar via o va da altor lucratori, care vor da roadele la timpul lor.
Zis-a lor Iisus: Au n-ati citit niciodata in Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns sa fie in capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta si este lucru minunat in ochii nostri"?
De aceea va spun ca imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi si se va da neamului care va face roadele ei.
Cine va cadea pe piatra aceasta se va sfarama, iar pe cine va cadea il va strivi.

Sfanta Evanghelie dupa Matei 21 (18-44)


Si sezand El pe Muntele Maslinilor, au venit la El ucenicii, de o parte, zicand: Spune noua cand vor fi acestea si care este semnul venirii Tale si al sfarsitului veacului?
Raspunzand, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva.
Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi.
Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul.
Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri.
Dar toate acestea sunt inceputul durerilor.
Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu.
Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii.
Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi.
Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci.
Dar cel ce va rabda pana sfarsit, acela se va mantui.
Si se va propovadui aceasta Evanghelie a imparatiei in toata lumea spre marturie la toate neamurile; si atunci va veni sfarsitul.
Deci, cand veti vedea uraciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stand in locul cel sfant - cine citeste sa inteleaga -
Atunci cei din Iudeea sa fuga in munti.
Cel ce va fi pe casa sa nu se coboare, ca sa-si ia lucrurile din casa.
Iar cel ce va fi in tarina sa nu se intoarca inapoi, ca sa-si ia haina.
Vai de cele insarcinate si de cele ce vor alapta in zilele acelea!
Rugati-va ca sa nu fie fuga voastra iarna, nici sambata.
Caci va fi atunci stramtorare mare, cum n-a fost de la inceputul lumii pana acum si nici nu va mai fi.
Si de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scapa nici un trup, dar pentru cei alesi se vor scurta acele zile.
Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti.
Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
Iata, v-am spus de mai inainte.
Deci, de va vor zice voua: Iata este in pustie, sa nu iesiti; iata este in camari, sa nu credeti.
Caci precum fulgerul iese de la rasarit si se arata pana la apus, asa va fi si venirea Fiului Omului.
Caci unde va fi starvul, acolo se vor aduna vulturii.
Iar indata dupa stramtorarea acelor zile, soarele se va intuneca si luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cadea din cer si puterile cerurilor se vor zgudui.
Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa.
Si va trimite pe ingerii Sai, cu sunet mare de trambita, si vor aduna pe cei alesi ai Lui din cele patru vanturi, de la marginile cerurilor pana la celelalte margini.
Invatati de la smochin pilda: Cand mladita lui se face frageda si odrasleste frunze, cunoasteti ca vara e aproape.
Asemenea si voi, cand veti vedea toate acestea, sa stiti ca este aproape, la usi.
Adevarat graiesc voua ca nu va trece neamul acesta, pana ce nu vor fi toate acestea.
Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Sfanta Evanghelie dupa Matei 24 (3-35)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2330  
Vechi 20.04.2022, 19:28:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Deci da marturie multimea care era cu El, cand l-a strigat pe Lazar din mormant si l-a inviat din morti.
De aceea L-a si intampinat multimea, pentru ca auzise ca El a facut minunea aceasta.
Deci fariseii ziceau intre ei: Vedeti ca nimic nu folositi! Iata, lumea s-a dus dupa El.
Si erau niste elini din cei ce se suisera sa se inchine la sarbatoare.
Deci acestia au venit la Filip, cel ce era din Betsaida Galileii, si l-au rugat zicand: Doamne, voim sa vedem pe Iisus.
Filip a venit si i-a spus la Andrei, si Andrei si Filip au venit si I-au spus lui Iisus.
Iar Iisus le-a raspuns, zicand: A venit ceasul ca sa fie preaslavit Fiul Omului.
Adevarat, adevarat zic voua ca daca grauntele de grau, cand cade in pamant, nu va muri, ramane singur; iar daca va muri, aduce multa roada.
Cel ce isi iubeste sufletul il va pierde; iar cel ce isi uraste sufletul in lumea aceasta il va pastra pentru viata vesnica.
Daca-Mi slujeste cineva, sa-Mi urmeze, si unde sunt Eu, acolo va fi si slujitorul Meu. Daca-Mi slujeste cineva, Tatal Meu il va cinsti.
Acum sufletul Meu e tulburat, si ce voi zice? Parinte, izbaveste-Ma, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit in ceasul acesta.
Parinte, preaslaveste-Ti numele! Atunci a venit glas din cer: Si L-am preaslavit si iarasi Il voi preaslavi.
Iar multimea care sta si auzea zicea: A fost tunet! Altii ziceau: Inger I-a vorbit!
Iisus a raspuns si a zis: Nu pentru Mine s-a facut glasul acesta, ci pentru voi.
Acum este judecata acestei lumi; acum stapanitorul lumii acesteia va fi aruncat afara.
Iar Eu, cand Ma voi inalta de pe pamant, ii voi trage pe toti la Mine.
Iar aceasta zicea, aratand cu ce moarte avea sa moara.
I-a raspuns deci multimea: Noi am auzit din Lege ca Hristosul ramane in veac; si cum zici Tu ca Fiul Omului trebuie sa fie inaltat? Cine este acesta, Fiul Omului?
Deci le-a zis Iisus: Inca putina vreme Lumina este cu voi. Umblati cat aveti Lumina ca sa nu va prinda intunericul. Caci cel ce umbla in intuneric nu stie unde merge.
Cat aveti Lumina, credeti in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii. Acestea le-a vorbit iisus si, plecand, S-a ascuns de ei.
Si, desi a facut atatea minuni inaintea lor, ei tot nu credeau in El,
Ca sa se implineasca cuvantul proorocului Isaia, pe care l-a zis: "Doamne, cine a crezut in ceea ce a auzit de la noi? Si bratul Domnului cui s-a descoperit?"
De aceea nu puteau sa creada, ca iarasi a zis Isaia:
"Au orbit ochii lor si a impietrit inima lor, ca sa nu vada cu ochii si sa nu inteleaga cu inima si ca nu cumva sa se intoarca si Eu sa-i vindec"
Acestea a zis Isaia, cand a vazut slava Lui si a grait despre El.
Totusi si dintre capetenii multi au crezut in El, dar nu marturiseau din pricina fariseilor, ca sa nu fie izgoniti din sinagoga;
Caci au iubit slava oamenilor mai mult decat slava lui Dumnezeu.
Iar Iisus a strigat si a zis: Cel ce crede in Mine nu crede in Mine, ci in Cel ce M-a trimis pe Mine.
Si cel ce Ma vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
Eu, Lumina am venit in lume, ca tot cel ce crede in Mine sa nu ramana intuneric.
Si daca aude cineva cuvintele Mele si nu le pazeste, nu Eu il judec; caci n-am venit ca sa judec lumea ci ca sa mantuiesc lumea.
Cine Ma nesocoteste pe Mine si nu primeste cuvintele Mele are judecator ca sa-l judece: cuvantul pe care l-am spus acela il va judeca in ziua cea de apoi.
Pentru ca Eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatal care M-a trimis, Acesta Mi-a dat porunca ce sa spun si ce sa vorbesc.
Si stiu ca porunca Lui este viata vesnica. Deci cele ce vorbesc Eu, precum Mi-a spus Mie Tatal, asa vorbesc.

Sfanta Evanghelie dupa Ioan 12 (17-50)


Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul.
Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri.
Dar toate acestea sunt inceputul durerilor.
Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu.
Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii.
Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi.
Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci.
Dar cel ce va rabda pana sfarsit, acela se va mantui.
Si se va propovadui aceasta Evanghelie a imparatiei in toata lumea spre marturie la toate neamurile; si atunci va veni sfarsitul.
Deci, cand veti vedea uraciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stand in locul cel sfant - cine citeste sa inteleaga -
Atunci cei din Iudeea sa fuga in munti.

Sfanta Evanghelie dupa Matei 24 (6-16)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30