Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2008, 20:02:43
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Cartea Numerii (cap. 21) precizeaza ca nimeni dintre cei care au vreo meteahna fizica nu se va putea apropia ca sa aduca daruri Dumnezeului sau. Din cate stiu si la proba medicala (pentru cei care trebuie sa sustina examenele de admitere la fac de teologie) se urmareste ca nici un candidat sa nu aiba vreo meteahna fizica. Imi poate explica cineva de ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2008, 21:40:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si totusi sunt acceptati preoti peltici,cu ticuri(sindrom tourette,am intalnit)..tot metehne si astea...cred ca preotii sunt intr-un fel madularele lui Hristos,ei trebuie sa fie aidoma Mantuitorului.Se admit defecte minore.Nu se admit defecte majore(garbovi,paralitici..pot avea cauze cunoscute),preotul e cel care umbla cu Sf.Potir in mana..in sfarsit canoanele sunt aspre.In zilele noastre sunt admisi f.multi candidati cu defecte,in fond toti avem cate o asimetrie,nimeni nu e perfect.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2008, 14:24:25
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Preotia Vechiului Testament s-a desfiintat odata cu Moartea Mantuitorului Caci Acesta S-a adus pe Sine Jerfa de rascumparare pt toti oamnii.Iisus Hristos este Arhiereu in veac dupa randuiala lui Melchisedec.Acesta a transmis arhieria apostolilor si prin succesiune apostoloca aceasta arhierie a ajuns la episcopii(arhiereii)de acum.Acesti arhierei hirotonesc preotii.Felul cum se selecteaza candidatii pt preotie este stbilit de soboarele ecumenic si nu d cartea ,,Numerii'.Daca doresti sa cunosti mai mult te pot ajuta dar trebuie sa ocup muult spatiu si nu stiu daca imi piermit moderatorii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2008, 14:59:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu as dori mai multe informatii in acest sens. Am auzit ca acum nu se mai da proba medicala de care mentiona partenie(ea a existat cu adevarat la Bucuresti, poate si la alte facultati). Astazi, totul sta intr-o adeverinta de la medicul de familie din care sa reiasa - APT.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2008, 17:42:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta: si totusi sunt acceptati preoti peltici,cu ticuri(sindrom tourette,am intalnit)..

Si totusi cum e posibil sa se accepte la teologie studenti cu sindromul Tourette?
Acestia au ticuri si injura in mod involuntar. Daca, Doamne fereste, li se intampla in timpul Sf. Liturghii?!?

Oare infirmitatile pot arata ca e vorba de un suflet incarcat cu pacate, ale lui sau ale familiei lui?
Totusi Pr. Paraian nu a fost impiedicat, de faptul ca este orb. Dumnezeu i-a dat alte daruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2008, 17:56:57
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

sunt admisi si cu deficiente mintale:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2008, 18:00:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dorstor: Preotia Vechiului Testament s-a desfiintat odata cu Moartea Mantuitorului
Am citi de curand ca preotia la evrei nu are continuitate prin punerea mainilor, din cauza potopului, care a intrerupt aceasta continuitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2008, 18:03:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
dorstor: Preotia Vechiului Testament s-a desfiintat odata cu Moartea Mantuitorului
Am citi de curand ca preotia la evrei nu are continuitate prin punerea mainilor, din cauza potopului, care a intrerupt aceasta continuitate.
preotia la evrei apare abia dupa iesirea din egipt, odata cu moise si care se facea prin turnarea de mir pe capul preotului. deci nu putem vorbi despre preotie la evrei decat odata cu moise care il instaleaza pe fratele sau aaron ca mare preot
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2008, 18:03:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
urzicuta: si totusi sunt acceptati preoti peltici,cu ticuri(sindrom tourette,am intalnit)..

Si totusi cum e posibil sa se accepte la teologie studenti cu sindromul Tourette?
Acestia au ticuri si injura in mod involuntar. Daca, Doamne fereste, li se intampla in timpul Sf. Liturghii?!?

Oare infirmitatile pot arata ca e vorba de un suflet incarcat cu pacate, ale lui sau ale familiei lui?
Totusi Pr. Paraian nu a fost impiedicat, de faptul ca este orb. Dumnezeu i-a dat alte daruri.
Facultatea de Teologie nu este "fabrica de popi". Chiar daca urmeaza sectia Teologie Pastorala, multi nu se preotesc.

Criteriile fizice sunt apreciate in cazul candidatilor la preotie.

De luat in seama mi se pare mai degraba afirmatia facuta de "seminaristul", respectiv "sunt admisi si cu deficiente mintale". Profunda afirmatie, mai ales ca sub masca "pioseniei", sau a "pioseniei exagerate" sunt cazuri in care se ascund probleme de ordinul patologicului...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2008, 18:11:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

ca si in invatamint cei care lucreaza indeaproape cu publicul trebuie controlati de TBC si alte boli contagioase, in rest nu cred ca are importanta, cicatrice si alte deficiente fizice minore.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinamica vocatiilor la preotie Mihnea Dragomir Preotul 7 16.02.2013 21:59:46
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36
Despre preotie(hirotonie) strajeru Secte si culte 102 13.12.2010 21:12:38
preotie psaltmarian Calugarul 4 06.02.2009 08:08:54