Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.12.2009, 13:05:51
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit cutremurator

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
CE? Nu imi vine sa cred! Cum poti sa nu auzi de preoti fumatori?

Pentru ca eu tind sa imi placa umorul, am citit unele carti glumete si voioase despre viata pustnicilor, cum se pacaleau unii pe altii, citeau si discutau politica, si... fumau. Ti-as da bucuros calea catre aceste materiale... insa, totusi, e un forum ortodox, si poate ca sunt unii care nu au simtul umorului atat de dezvoltat ca mine, unii pentru care viata nu e o bucurie, ci o seriozitate in umbra bisericii, si i-ar putea sminti. Nu iti voi da materialele ce le-am citit/auzit eu.

Tigara nu e barba diavolului, dar nu e nici ceva bun. Incetati sa va uitati la viciu ca fiind o crima, si asta doar pentru ca personal, nu suportati fumul de tigara. Eu voi fi un popa fumator bun. Sper.
Sa -mi fie cu iertare ca ma bag , frate ma cutremur de ceea ce vad aici de ceea ce poate scrie un OM spune ca va fi preot , nu-i putinta nu vreau sa te judec, dar cred ca nu ai destula credinta daca spui asta , bine spus POPA si nu PREOT , e o diferenta foarte mare,
Oare ma intreb , cum vei avea curajul sa atingi sfintele taine si sa primesti Sangele Sfant al Domnului Iisus Hristos cu mainile patate ????


Eu cred ca un preot se savarseste pe deplin si se daruieste cu sufletul Domnului ,
Eu cre ca trebuie sa aiba o evlavie puternica pentru a-l intari pe crestinul de rand .

Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze sufletul si sa-ti calauzeasca pasi pe cale cea buna !!!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.12.2009, 14:56:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doar părerea mea

Știu că preoții sunt oamenii ca și mine,ca și tine,ca oricare om dar...

Pentru mine personal atunci când este în biserică preotul este mai presus de tot ce este lumesc.Mi se pare de neacceptat ca un preot să se apropie de cele sfinte dacă are patima fumatului.Păi imaginați-vă și voi cum se poate unul ca acesta împărtăși când cu o seară înainte sau poate chiar diminaeața a tras din țigară???
Ce simt eu când sărut mâna părintelui și miroase a țigară?

Ori cele sfinte - ori țigara.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.12.2009, 15:26:05
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Știu că preoții sunt oamenii ca și mine,ca și tine,ca oricare om dar...

Pentru mine personal atunci când este în biserică preotul este mai presus de tot ce este lumesc.Mi se pare de neacceptat ca un preot să se apropie de cele sfinte dacă are patima fumatului.Păi imaginați-vă și voi cum se poate unul ca acesta împărtăși când cu o seară înainte sau poate chiar diminaeața a tras din țigară???
Ce simt eu când sărut mâna părintelui și miroase a țigară?

Ori cele sfinte - ori țigara.
De ce sunteti atat de bivalenti? Ori cele sfinte, ori tigara? De ce judecati pe altii si spuneti ca vai ce urata e tigara, si faceti asta doar pentru ca voi NU FUMATI! Nu vi se pare cam nedrept asta? Daca te-as intreba, de ce ai stat aseara, chipurile, sa sarbatoresti Nasterea Domnului, cu alte femei si ati barfit pe altii cum te-ai simti? Bineinteles, nu ai considera barfa atat de mare ca pacat, odata ce ai facut-o. Insa pacatele si defectele ce le vedeti la altii, si voi nu le aveti, indata scoate-ti ochii.

Eu ma voi spala pe maini, bineinteles, in biserica, si nu voi fuma in dimineata aceea, asa cum nu fumez si nu voi fuma vreodata in casa. Si Sf. Taine efectuate de preot, indiferent de pacatele lui, vicii, sunt perfect valide. Chiar daca fumeaza un preot poate sa savarseasca aceste Taine. Ca model pentru altii, nu voi fuma bineintels in public. Va fi exact cum spunea un coleg de-al meu de teologie, insa el era la Arad: vrei sa te imbeti? fa-te coma acasa! nu in public. vrei sa fumezi? ia-ti narghilea si fumeaza acasa. Sa nu te vada ceilalti.

E adevarat ca un preot nu e un om obisnuit; asta e clar! Trebuie sa fie un model pentru enoriasii sai, sa dea exemplu prin propria persoana, dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa fie om. E si el om, cu defectele si cu necazurile sale. Uite, eu m-am rugat pentru o nevasta, am primit cea mai frumoasa fata din caminul studentesc, m-am certat ca nu am vrut sa fac sex cu ea, si de atunci pana acum fumez. De la necazul acela m-am apucat de fumat. Daca si preotii fumatori s-au apucat de fumat de la un necaz? Daca acum sunt dependenti si nu se mai pot lasa, si isi recunosc pacatul si lacramieaza pentru asta si se roaga, si voi ii judecati?

Eu cred ca voi fi un preot fumator destul de bun, si pot sa aduc si argumente:
- nu ma voi atinge de banii (nu spun cu lauda, dar consider ca sunt un om bogat; in plus, nu am nevoie de multi bani, asa cum nu am nevoie de o vila in care sa locuiesc sau de noul Renault Megane ca sa ma duc la serviciu)
- sunt familist convins, imi voi iubi mult viitoarea sotie, nu o voi insela niciodata si nu voi iesi din cuvantul si gospodarirea ei; cat despre copii, vreau sa am cati mai mult, ma gandesc in jur de 5, si ma gandesc chiar sa adopt unii dintre ei, odata ce am bani ca sa ii pot intretine si sa isi faca un viitor
- sunt un om rational, stiu noile filozofii, deci sunt capabil sa polemizez cu un ateu sau un om neconvins sa il aduc pe calea cea buna
- randuielile lumesti si religioase pe toate le indeplinesc dupa putinta mea, cat pot sa am un spirit ortodox.

Vi se pare normal ca sa imi spuneti: ori tigara, ori Sf. Taine, dupa ce-ati citit randurile de mai sus? Stiind pacatele voastre, ori stiind 'preoti afaceristi' sau cu pacate mai mari? E foarte adevarat ca nu pot sa ma compar cu altii in pacate si sa zic: acela pacatuieste mai mult decat mine. Dar pot sa zic ca, uite, eu fac mai multe lucruri pentru oameni decat celalalt.

P.S. Ma bucura spiritul vostru, nu e unul gresit, insa e lipsit de niscai toleranta si empatie fata de celalalat; nu doar 140000 de oameni se vor mantui, acela e nr care simbolizeaza altceva; campania antifumat din orasul tau e gratis si funtioneaza; eu inca nu am fost pentru ca nu am avut timp liber, dar nici pt ca nu imi doresc atat de mult acel tratament; voi avea curajul sa ating Sf. Taine spalat pe maini, cu pocainta in suflet, si cu ajutorul lui Dumnezeu.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 26.12.2009 at 15:32:52.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.12.2009, 15:35:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Știu că preoții sunt oamenii ca și mine,ca și tine,ca oricare om dar...

Pentru mine personal atunci când este în biserică preotul este mai presus de tot ce este lumesc.Mi se pare de neacceptat ca un preot să se apropie de cele sfinte dacă are patima fumatului.Păi imaginați-vă și voi cum se poate unul ca acesta împărtăși când cu o seară înainte sau poate chiar diminaeața a tras din țigară???
Ce simt eu când sărut mâna părintelui și miroase a țigară?

Ori cele sfinte - ori țigara.
Nu știu ce să spun, Dorina ! Eu nu cred că trebuie să fim atât de categorici , căci nu știm câte astfel de mâini am sărutat , șî apoi noi nu sărutăm mâna omului în sine , ci a lui Hristos . Trebuie să facem distincție clară ! Poți ști tu sau ori și cine, ce se ascunde exact în spatele fiecărui om ? Eu cred că nu ! Dar atunci când știm exact , cu dovezi , putem evita și omul , și preotul ! În rest nu putem arunca nici unul cu pietre, fiindcă suntem toți oameni păcătoși . Părintele Cleopa chiar spunea că de vedem un preot beat mort, să-i spune sărut mâna Părinte ! Nu spunem sărut mâna Omului în nici un caz !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 26.12.2009, 15:46:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
De ce sunteti atat de bivalenti? Ori cele sfinte, ori tigara? De ce judecati pe altii si spuneti ca vai ce urata e tigara, si faceti asta doar pentru ca voi NU FUMATI! Nu vi se pare cam nedrept asta? Daca te-as intreba, de ce ai stat aseara, chipurile, sa sarbatoresti Nasterea Domnului, cu alte femei si ati barfit pe altii cum te-ai simti? Bineinteles, nu ai considera barfa atat de mare ca pacat, odata ce ai facut-o. Insa pacatele si defectele ce le vedeti la altii, si voi nu le aveti, indata scoate-ti ochii.

Eu ma voi spala pe maini, bineinteles, in biserica, si nu voi fuma in dimineata aceea, asa cum nu fumez si nu voi fuma vreodata in casa. Si Sf. Taine efectuate de preot, indiferent de pacatele lui, vicii, sunt perfect valide. Chiar daca fumeaza un preot poate sa savarseasca aceste Taine. Ca model pentru altii, nu voi fuma bineintels in public. Va fi exact cum spunea un coleg de-al meu de teologie, insa el era la Arad: vrei sa te imbeti? fa-te coma acasa! nu in public. vrei sa fumezi? ia-ti narghilea si fumeaza acasa. Sa nu te vada ceilalti.

E adevarat ca un preot nu e un om obisnuit; asta e clar! Trebuie sa fie un model pentru enoriasii sai, sa dea exemplu prin propria persoana, dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa fie om. E si el om, cu defectele si cu necazurile sale. Uite, eu m-am rugat pentru o nevasta, am primit cea mai frumoasa fata din caminul studentesc, m-am certat ca nu am vrut sa fac sex cu ea, si de atunci pana acum fumez. De la necazul acela m-am apucat de fumat. Daca si preotii fumatori s-au apucat de fumat de la un necaz? Daca acum sunt dependenti si nu se mai pot lasa, si isi recunosc pacatul si lacramieaza pentru asta si se roaga, si voi ii judecati?

Eu cred ca voi fi un preot fumator destul de bun, si pot sa aduc si argumente:
- nu ma voi atinge de banii (nu spun cu lauda, dar consider ca sunt un om bogat; in plus, nu am nevoie de multi bani, asa cum nu am nevoie de o vila in care sa locuiesc sau de noul Renault Megane ca sa ma duc la serviciu)
- sunt familist convins, imi voi iubi mult viitoarea sotie, nu o voi insela niciodata si nu voi iesi din cuvantul si gospodarirea ei; cat despre copii, vreau sa am cati mai mult, ma gandesc in jur de 5, si ma gandesc chiar sa adopt unii dintre ei, odata ce am bani ca sa ii pot intretine si sa isi faca un viitor
- sunt un om rational, stiu noile filozofii, deci sunt capabil sa polemizez cu un ateu sau un om neconvins sa il aduc pe calea cea buna
- randuielile lumesti si religioase pe toate le indeplinesc dupa putinta mea, cat pot sa am un spirit ortodox.

Vi se pare normal ca sa imi spuneti: ori tigara, ori Sf. Taine, dupa ce-ati citit randurile de mai sus? Stiind pacatele voastre, ori stiind 'preoti afaceristi' sau cu pacate mai mari? E foarte adevarat ca nu pot sa ma compar cu altii in pacate si sa zic: acela pacatuieste mai mult decat mine. Dar pot sa zic ca, uite, eu fac mai multe lucruri pentru oameni decat celalalt.

P.S. Ma bucura spiritul vostru, nu e unul gresit, insa e lipsit de niscai toleranta si empatie fata de celalalat; nu doar 140000 de oameni se vor mantui, acela e nr care simbolizeaza altceva; campania antifumat din orasul tau e gratis si funtioneaza; eu inca nu am fost pentru ca nu am avut timp liber, dar nici pt ca nu imi doresc atat de mult acel tratament; voi avea curajul sa ating Sf. Taine spalat pe maini, cu pocainta in suflet, si cu ajutorul lui Dumnezeu.
Am fumat și eu cândva de mult.Nu aș fi luat Sfânta Împărtășanie pentru nimic în lume chiar dacă mi s-ar fi permis.Mă simțeam murdară pe dinluntru.Mi-au trebuit ani ca să se curețe mizeria din mine.
Nu mai căuta scuze pentru acest viciu.Preoția este cel mai mare lucru pe care îl dobândește un bărbat și aceasta cere sacrificii și renunțări.Nu poți fi și cu lumea și cu Hristos.
Ce jertfă aducem lui Hristos? La ce renunțăm pentru a fi plăcuți lui?
Poate cei de vârsta ta te înțeleg dar eu nu accept fumatul la un preot.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.12.2009, 15:50:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu știu ce să spun, Dorina ! Eu nu cred că trebuie să fim atât de categorici , căci nu știm câte astfel de mâini am sărutat , șî apoi noi nu sărutăm mâna omului în sine , ci a lui Hristos . Trebuie să facem distincție clară ! Poți ști tu sau ori și cine, ce se ascunde exact în spatele fiecărui om ? Eu cred că nu ! Dar atunci când știm exact , cu dovezi , putem evita și omul , și preotul ! În rest nu putem arunca nici unul cu pietre, fiindcă suntem toți oameni păcătoși . Părintele Cleopa chiar spunea că de vedem un preot beat mort, să-i spune sărut mâna Părinte ! Nu spunem sărut mâna Omului în nici un caz !
Tu poți fi tolerant cu preoții fumători.Eu nu pot fi.
Aici e vorba de voință pe care o ai sau nu o ai.
Este părerea mea.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.12.2009, 16:17:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Tu poți fi tolerant cu preoții fumători.Eu nu pot fi.
Aici e vorba de voință pe care o ai sau nu o ai.
Este părerea mea.
N-ai înțeles mesajul meu în totalitate , și poate este și vina mea . Nu, nu accept acest păcat mai ales la preoți . Clar ? Dar ești tu sigură că nu ai sărutat astfel de mâini, sau nu ai participat la o slujbă a unui astfel de preot ? Am spus , că atunci când există dovezi, precum a precizat inițiatoarea topicului, să ne îndepărtăm de astfel de preoți . Aici nu este vorba de toleranță , pentru că nu există toleranță la păcate . Și eu dacă l-aș vedea pe duhovnicul meu fumând și nu numai , mi-aș schimba nu numai Duhovnicul , dar și Biserica la care el slujește . Dar cu siguranță sunt și vor mai fi preoți fumători , preoți afemeiați sau mai știu eu cum, dar personal pe mine nu mă interesează sau mă frământă acest aspect , pentru că mai înainte de toate mă interesează curățenia si credința mea în Hristos, altfel suntem simplii fățarnici și mișei judecători. Punct și Sărbători fericite și ține -L aproape pe Hristos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.12.2009, 16:51:42
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu știu ce să spun, Dorina ! Eu nu cred că trebuie să fim atât de categorici , căci nu știm câte astfel de mâini am sărutat , șî apoi noi nu sărutăm mâna omului în sine , ci a lui Hristos . Trebuie să facem distincție clară ! Poți ști tu sau ori și cine, ce se ascunde exact în spatele fiecărui om ? Eu cred că nu ! Dar atunci când știm exact , cu dovezi , putem evita și omul , și preotul ! În rest nu putem arunca nici unul cu pietre, fiindcă suntem toți oameni păcătoși . Părintele Cleopa chiar spunea că de vedem un preot beat mort, să-i spune sărut mâna Părinte ! Nu spunem sărut mâna Omului în nici un caz !
Foarte bine spus. E adevarat ce a spus Parintele Cleopa: beat sa fie preotul, putem sa ii spunem sarut mana, parinte! Insa, tot nu pot fi de acord cu tine, cu ceea ce ai spus in ultimul post, ca ti-ai schimba si duhovnicul si parohia, doar pentru ca el fumeaza. Eu sunt de parere ca trebuie sa facem atat distinctia om - preot, cat si toleranta fata de omul din preot, caci altfel riscam sa il judecam, iar noi e posibil sa avem pacate mai mari decat el. Nu, nu trebuie sa accepti acest pacat la un om, probabil; insa de a-l schimba ca duhovnic din cauza asta, sau chiar si parohia, mai ales ca e o parohie teritoriala, nu la alegere, atunci poate ca gresim undeva. Omul are pacatele lui; nu ii scoate ochii lui pentru ele, lasa-L in plata Domnului; el insa e preotul tau, continua astfel.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.12.2009, 16:52:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A dojeni pe cei fara de randuiala este o fapta de milostenie duhovniceasca. Un crestin care-si iubeste prietenul trebuie sa-i spuna cu dragoste daca greseste. Asta nu inseamna ca-l judecam, daca-i spunem cu dragoste: ,,Fapta ta il supara pe Dumnezeu, frate. Si nisipul poate innegri haina Botezului.''

Daca milostenia materiala este acceptata cu usurinta, spunea un mitropolit, milostenia duhovniceasca este adesea primita cu impotrivire. Acest fapt nu trebuie sa-l descurajeze pe cel care vrea sa-si ajute prietenul sa lupte cu un anumit pacat.

A sta indiferent cand vezi ca altul se ineaca este un pacat. Si tot un pacat este sa incurajezi sau sa aprobi o fapta care-l supara pe Dumnezeu, indiferent cine ar savarsi-o. Nu aruncam cu piatra decat in pacat, fiind atenti sa nu cadem si noi in acel pacat sau in altul mai mare, dupa cum ne sfatuieste Noul Testament. Sa lasam orgoliile la o parte si, daca vrem mantuire, sa acceptam sa luptam cu noi insine.

Dumnezeu sa-i ajute pe toti preotii fumatori sa gaseasca fericirea cea nepieritoare inca din viata aceasta. Iar bucuria lor cea mai de pret sa fie a tamaia icoanele, casa lor si propriile trupuri cu tamaie sfintita nu cu ,,tamaia diavolului'' care este tigara.

Iertati-ma si Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa luptam cu pacatele pe care le avem.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.12.2009, 16:57:54
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A dojeni pe cei fara de randuiala este o fapta de milostenie duhovniceasca. Un crestin care-si iubeste prietenul trebuie sa-i spuna cu dragoste daca greseste. Asta nu inseamna ca-l judecam, daca-i spunem cu dragoste: ,,Fapta ta il supara pe Dumnezeu, frate. Si nisipul poate innegri haina Botezului.''

Daca milostenia materiala este acceptata cu usurinta, spunea un mitropolit, milostenia duhovniceasca este adesea primita cu impotrivire. Acest fapt nu trebuie sa-l descurajeze pe cel care vrea sa-si ajute prietenul sa lupte cu un anumit pacat.

A sta indiferent cand vezi ca altul se ineaca este un pacat. Si tot un pacat este sa incurajezi sau sa aprobi o fapta care-l supara pe Dumnezeu, indiferent cine ar savarsi-o. Nu aruncam cu piatra decat in pacat, fiind atenti sa nu cadem si noi in acel pacat sau in altul mai mare, dupa cum ne sfatuieste Noul Testament. Sa lasam orgoliile la o parte si, daca vrem mantuire, sa acceptam sa luptam cu noi insine.

Dumnezeu sa-i ajute pe toti preotii fumatori sa gaseasca fericirea cea nepieritoare inca din viata aceasta. Iar bucuria lor cea mai de pret sa fie a tamaia icoanele, casa lor si propriile trupuri cu tamaie sfintita nu cu ,,tamaia diavolului'' care este tigara.

Iertati-ma si Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa luptam cu pacatele pe care le avem.
Sunt de acord, insa intre a spune parinte, e gresit ca fumezi si parinte, ori cele sfinte ori tigara! e cale muuult prea lunga. Si nu cred ca ai putea sa ajungi sa dojenesti un... preot, fata de care trebuie sa ai o mare smerenie si cuviinta si rusine. Dumnezeu sa ii ajute pe preotii fumatori sa lase acest viciu!
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58