Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2010, 12:53:52
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Inainte de a arunca cu piatra in B O R, ar trebui sa faci o cercetare aprofundata.Biserica a fost prima victima a fostului regim- tu, imi pari o victima, prin modul superficial in care intelegi sa tratezi problema.
Se putea sa nu se simta cu musca pe caciula vajnicii aparatori ai ortodoxiei? Evident ca a fost o victima, dar statutul de victima s-a transformat usor-usor intr-o simbioza. Dupa epurarea initiala, a continuat sa functioneze insa cu pretentia din partea comunistilor de a sti tot ce misca. Din victima, biserica a ajuns sa colaboreze cu regimul pentru a supravietui. Daca era cu adevarat victima pana la capat, astazi am fi avut o biserica ortodoxa romana reinfiintata, nu aceeasi Marie cu aceeasi palarie.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.10.2010, 12:58:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Se putea sa nu se simta cu musca pe caciula vajnicii aparatori ai ortodoxiei? Evident ca a fost o victima, dar statutul de victima s-a transformat usor-usor intr-o simbioza. Dupa epurarea initiala, a continuat sa functioneze insa cu pretentia din partea comunistilor de a sti tot ce misca. Din victima, biserica a ajuns sa colaboreze cu regimul pentru a supravietui. Daca era cu adevarat victima pana la capat, astazi am fi avut o biserica ortodoxa romana reinfiintata, nu aceeasi Marie cu aceeasi palarie.
Horatiu, toti avem o musca pe caciula care ni s-a asezat din timpurile comuniste. Ba unii mai avem si o barna in ochi si incercam sa scoatem paiul din ochiul altuia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.10.2010, 13:00:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Horatiu, toti avem o musca pe caciula care ni s-a asezat din timpurile comuniste. Ba unii mai avem si o barna in ochi si incercam sa scoatem paiul din ochiul altuia.
Bine, bine, dar o replica punctuala aveti in maneca? Sau va limitati la a introduce zgomot in discutie?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.10.2010, 13:03:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Bine, bine, dar o replica punctuala aveti in maneca? Sau va limitati la a introduce zgomot in discutie?
Aseaza pacea in sufletul tau- de BOR are grija Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.10.2010, 13:10:38
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit heh

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Horatiu, toti avem o musca pe caciula care ni s-a asezat din timpurile comuniste. Ba unii mai avem si o barna in ochi si incercam sa scoatem paiul din ochiul altuia.
HEHEHE...ce ciudat..mereu se invoca barna...si paiul dar unora le scapa precum scriam odata chiar PADUREA....deh...zelul excesiv dauneaza grav....unui dialog profund prin cursivitate .....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.10.2010, 13:13:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
HEHEHE...ce ciudat..mereu se invoca barna...si paiul dar unora le scapa precum scriam odata chiar PADUREA....deh...zelul excesiv dauneaza grav....unui dialog profund prin cursivitate .....
Chiar despre padure nu stiam- aminteam o pilda a Mantuitorului. Draga mea, daca aici , pe forum esti pusa pe harta, in ce relatie te afli cu cei prezenti langa tine? Tot asa plina de zel esti???Pacea cu tine!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.10.2010, 17:18:03
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Revenind la discutia principala, este BOR o anexa a puterilor lumesti? Eu zic ca este, fie doar si poate pentru ca primeste bani de la stat, atat sub forma de subventii si scutiri de taxe, cat si salarii pentru cler si restul personalului.

Cum poate o astfel de organizatie, aflata intr-o asemenea situatie financiara, sa nu se afle intr-o oarecare masura sub cotnrolul statului? Cum zicea Vantu alora de la Realitatea, "eu dau bani, tati, eu sunt patronul, reprezentati interesele mele". Acum nu spun ca e musai in halul asta in relatia dintre BOR si stat, dar pe undeva cineva a facut niste compromisuri. Hai sa nu le zicem asa, sa le zicem "intelegeri". N-are cum, nu se poate altfel.

Sau va puteti pune intrebarea: cum se face ca salariile bugetarilor au scazut cu 25%, in timp ce ale preotilor au scazut doar cu 10%? Prin ce miracol arata statul asemenea bunavointa BOR cand de la alti amarasteni cu 600 de lei pe luna continua sa taie?

Lasati pentru o clipa prejudecatile si ideile prefabricate de o parte si ganditi cu mintea din dotare. Apoi explicati-mi de ce nu am dreptate, ca tare curios mai sunt.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.10.2010, 17:43:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Aseaza pacea in sufletul tau- de BOR are grija Dumnezeu.
Rodica , nu are rost o discutie cu acest domn , ce are alte preocupari si "interese ". Te (ne ) tulburam fara rost !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.10.2010, 09:33:41
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit dezamagire

Sigur ca biserica serveste clar intereselor actualei puteri....Si este departe de ceea ce ar trebui cu adevarat sa fie...da , primesc salarii de la stat(chiar si calugarii)...dar sa vb despre CUM se obtin parohiile...CUM prolifereaza"nepotismele"....despre cat se "ofera" pentru ...si pentru...Deci...actualmente , biserica este departe de tot ce trebuie sa insemne ea ! Este opinia mea personala !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.10.2010, 10:47:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adu argumente !

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Sigur ca biserica serveste clar intereselor actualei puteri....Si este departe de ceea ce ar trebui cu adevarat sa fie...da , primesc salarii de la stat(chiar si calugarii)...dar sa vb despre CUM se obtin parohiile...CUM prolifereaza"nepotismele"....despre cat se "ofera" pentru ...si pentru...Deci...actualmente , biserica este departe de tot ce trebuie sa insemne ea ! Este opinia mea personala !
Cu ce servește interesele P.D.L-ui , actualei puteri ? Adu argumente ! De la cine ar trebui să primească salarii ? Propune ! Adu argumente ! În rest , bârfă , n-am ce comenta aici .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
E prin Bucuresti vreo biserica cu moaste ale Sfantului Mc. Pantelimon? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 21.08.2011 15:53:15
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 01:57:02
Sunt la capatul puterilor ana_theea Vrajitoria 29 29.06.2008 22:44:49