Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2018, 14:25:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
(teoretic conduce intreaga ortodoxie
Nici măcar teoretic, jumadoctule!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.09.2018, 14:48:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

dupa cum ti-am scris, stefane, "credinciosii" nostri sunt prorusi, cam toti, uite-l pe asta:

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nici măcar teoretic, jumadoctule!
contesta exact ceea ce contesta, cine crezi? biserica rusa, adica anumite prerogative care apartin traditional patriarhiei de la constantinopole, aici nu mai mergem pe traditional...

"Patriarhia de Constantinopol (denumirea oficială este Patriarhia Ecumenică de Constantinopol, în greacă: Oικουμενικό Πατριαρχείο Kωνσταντινουπόλεως, în turcă Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, în traducere: patriarhatul romanilor ortodocși din Fanar) constituie în mod simbolic cea mai înaltă autoritate canonică a lumii creștin-ortodoxe. Patriarhul de Constantinopol este considerat ca fiind "primus inter pares" (primul între egali) în raport cu ceilalți patriarhi creștin-ortodocși.

Din 1991 și până în prezent patriarh de Constantinopol este Bartolomeu I, conform tradiției cel de-al 270-lea titular al scaunului episcopal din Constantinopol.

În istoria și literatura legilor canonice (adică canoanele bisericești și comentariile tradiționale pe marginea lor), Patriarhiei Ecumenice i s-au atribuit o serie de prerogative (presbeia) pe care nu le regăsim la alte Biserici ortodoxe autonome. Deși nu toate sunt unanim acceptate, toate au precedente istorice și referințe canonice. Conținutul și chiar existența acestor prerogative sunt aprins combătute (a se vedea: Prerogativele Patriarhiei Ecumenice#Drepturi și interpretări canonice) de către anumite Biserici ortodoxe, în special de Biserica Ortodoxă Rusă. "

Citat:
În prealabil postat de DragosP
N-ai cum s-o nimerești.
iti dai seama ca nu ma intereseaza ce crezi tu despre tine. :))
si ti-am zis sa te rezumi doar la citate.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2018, 21:21:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din ce ai citat tu, sfertodoctule, de unde rezultă "teoretic conduce ortodoxia"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2018, 21:50:56
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

ma jignesti ca... si nici macar nu-ti dai seama cat esti de penibil. nici n-ar trebui sa-ti bag in seama postarile, scrii ca si altii la randul lor doar pentru ca ai oftica pe mine si nici nu te gandesti ce scrii. am scris asta, in paranteza pentru ca era o adaugire la ideea de baza:

(teoretic conduce intreaga ortodoxie, practic nu mai conduce mare lucru, totusi are ceva influenta-asta inseamna ecumenic in cazul asta)

ce este de adaugat aici? titlul, traditia, istoria, asta inseamna teoretic, daca ai fi in fata mea ti-as trage si doua bobarnace, scrii doar asa ca sa ma enervezi aiurea...; si tot eu am scris ca practic nu mai conduce mare lucru...
mai du-te unde a dus mutu iapa... na, ca nu stiu unde a dus ala iapa, sper ca era nasol de tot acolo...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2018, 22:05:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

..................

Last edited by simpllu; 25.09.2018 at 22:56:05.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2018, 23:55:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă frumosule, chiparosule...
Repet întrebarea: din ce ai citat tu, de unde rezultă că ar fi condus întreaga ortodoxie?
Nici măcar Patriarhul Daniel nu conduce ortodoxia românească! Hristos o conduce măi dragă, Hristos!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2018, 00:56:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

faci aiurea pe dasteptu... spune asta, daca esti asa jmecher, patriarhilor in cauza, nu noua, aici.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2018, 01:13:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Primatul patriarhului ecumenic este un primat doar onorific, de aceea se numeste "primul intre egali". Intotdeauna a fost considerat asa in Biserica, de aceea sinoadele ecumenice au avut hotarari speciale in acest sens, atunci cand episcopul Romei avea aceasta titulatura. In ultimul timp, sub influenta catolica, Patriarhia Ecumenica a incercat sa propage conceptia catolica a primatului mai mult decat onorific. Nu i-a bagat nimeni in seama (doar micile patriarhii pe care a cautat sa le atraga in sfera de influenta, a Ierusalimului si Alexandriei), cum Patriarhia Rusa a fost cea care a criticat mai vehement aceasta noua deviatie a patriarhului ecumenic, unii din patriarhia ecumenica au cautat sa defaimeze Patriarhia Rusa si sa ii gaseasca motive pamantesti pentru aceasta impotrivire (afirmatii amplificate apoi de ziaristi).
Site-ul orthodoxwiki este scris, in general, de ortodocsii din SUA, sunt si multe erori pe acel site, reflecta doar opinia celor ce au scris site-ul. Ei apartin de Patriarhia Ecumenica, mult timp au fost impotriva Patriarhiei Rusiei (pana la urma s-au impacat).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.09.2018, 01:15:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Primatul patriarhului ecumenic este un primat doar onorific, de aceea se numeste "primul intre egali". Intotdeauna a fost considerat asa in Biserica, de aceea sinoadele ecumenice au avut hotarari speciale in acest sens, atunci cand episcopul Romei avea aceasta titulatura. In ultimul timp, sub influenta catolica, Patriarhia Ecumenica a incercat sa propage conceptia catolica a primatului mai mult decat onorific. Nu i-a bagat nimeni in seama (doar micile patriarhii pe care a cautat sa le atraga in sfera de influenta, a Ierusalimului si Alexandriei), cum Patriarhia Rusa a fost cea care a criticat mai vehement aceasta noua deviatie a patriarhului ecumenic, unii din patriarhia ecumenica au cautat sa defaimeze Patriarhia Rusa si sa ii gaseasca motive pamantesti pentru aceasta impotrivire (afirmatii amplificate apoi de ziaristi).
Site-ul orthodoxwiki este scris, in general, de ortodocsii din SUA, sunt si multe erori pe acel site, reflecta doar opinia celor ce au scris site-ul. Ei apartin de Patriarhia Ecumenica, mult timp au fost impotriva Patriarhiei Rusiei (pana la urma s-au impacat).
ce inseamna intotdeauna pentru tine?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2018, 01:29:41
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

de exemplu, secolul 14 intra la intotdeauna pentru tine? cand patriarhul ecumenic de la constantinopole nu stia daca sa-i aleaga pe lituanieni sau pe rusi? zic si eu... ce-o fi intotdeauna asta... sau poate trebuie sa ne gandim un pic mai bine ce a insemnat patriarhia ecumenica a constantinopolelui in istoria ortodoxiei, pe care vad ca taman eu o apar in timp ce multi, prea multi, sunteti filorusi... deh, a treia roma, desi mai fusesera a treia roma si prin bulgaria, la tarnovo, si novgorodu, acum e la putin.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare