Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2009, 16:13:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Alesul

Imi trimite Dumnezeu viitorul sot sau e alegerea mea? Dar daca Dumnezeu are unul special pregatit pentru mine inseamna ca pacatuiesc daca aleg altul sau in cel mai bun caz o sa am parte doar de suferinte ca o consecinta a alegerii gresite? Sau daca "alesul" nu m-a asteptat si s-a casatorit deja cu altcineva?
Ce credeti? Cum e?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2009, 16:41:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu exista suflete pereche, daca la asta te referi.
Sotul il alegi tu, dar il rogi pe Dumnezeu sa ti-l scoata in cale (ca sa-l poti alege :)) ).

(Parerea mea personala este ca suferi daca alegi fara a te gandi la sensul casatoriei. Scopul casatoriei crestine este mantuirea sotilor, ar trebui sa alegi un sot care intelege acest lucru.)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2009, 16:42:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu ne trimite persoana potrivita fara ca noi sa cerem acest lucru. Pe de alta parte nici nu obliga pe cineva sa ne iubeasca. Asa ca e o taina in faptul ca Dumnezeu mi-l da pe cel potrivit, dar respecta si alegerea celui potrivit mie. Nu-l face sa ma iubeasca fortat.

Sa nu ma intrebi cum il recunosti. In astfel de situatii nu ochilor se descopera acest lucru, ci inimii.

Nu stiu daca pot spune ca cel pe care l-ai ales tu fara a cere lui Dumnezeu asta, aduce suferinta. Vorbim de iubire. Dumnezeu raspunde iubirii curate cu iubire. Ii iese omului in intampinare.

Sa nu uitam - poate s-au rugat altii pentru asta. Cert e ca Dumnezeu nu-ti "incalzeste" inima fortat in a iubi pe cineva. Ea arde de iubire doar daca simti asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2009, 16:52:35
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Va rog sa mai raspundeti la intrebarile initiale chiar daca mai completez.
Completare: cum iti dai seama care e alesul?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2009, 17:13:29
thefaith thefaith is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Completare: cum iti dai seama care e alesul?
E valabila intrebarea si pentru el.
Nu exista 'teste' ca sa poti stii de la inceput daca el/ea e alesul/aleasa.
Daca ai stii ca nu este el/ea l-ai respinge din start, deci ar fi o forma de respingere, adica o lipsa de iubire. Pe de alta parte, te gandesti sa nu pierzi timpul. E greu de spus. Intreaba-ti inima. Nu pot exista certitudini de la inceput.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2009, 18:23:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Va rog sa mai raspundeti la intrebarile initiale chiar daca mai completez. Completare: cum iti dai seama care e alesul?
Problema "alesului/alesei sau a jumatatii" este una delicata. Dumnezeu are randuiala Sa cu fiecare dintre noi, insa, in niciun caz nu ne alege partenerul de viata, in locul nostru. Ni-l poate scoate in cale, dar alegerea ne apartine.

Intrebarea "cum iti dai seama care e alesul?" este una retorica. Adevarata iubire nu lasa loc pentru "oare el/ea este?", " oare nu era mai bine daca era x sau y?". Dimpotriva, iubirea presupune o anumita certitudine, incredintare, ajungand sa spui: "altcineva nu poate fi!". Daca inainte de nunta, inca avem intrebari, foarte probabil, le vom avea si in casnicie.

Chiar daca Taina Cununiei este aceeasi pentru toti, cum explicam ca unele casnicii reusesc iar altele nu? Reusita sau esecul unei casnicii nu pot fi puse numai pe seama lui Dumnezeu. Este si responsabilitatea noastra la mijloc. In primul rand, in viata, trebuie sa constientizam si sa ne asumam fiecare vocatia la care am fost chemati: de barbat sau femeie, apoi, sot sau sotie, mai tarziu de tata sau mama. In oricare etapa ne-am afla, trebuie sa fim dispusi mai intai la jertfa, iar mai apoi la a cere drepturi. Numai asa nu vor mai exista familii destramate, numai astfel, omul nu va mai desparti ceea ce Dumnezeu a unit.

Last edited by Marius22; 08.07.2009 at 18:26:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2009, 18:38:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Chiar daca Taina Cununiei este aceeasi pentru toti, cum explicam ca unele casnicii reusesc iar altele nu? Reusita sau esecul unei casnicii nu pot fi puse numai pe seama lui Dumnezeu.
Este simplu: multe casnicii isi au baza pe atractia fizica,o chimie dintre cei doi care se confunda cu iubirea,pe interes material sau de alta natura,din dorinta de a nu mai fi singuri.
Cata vreme fundatia e proasta si sunt fisuri peste tot,e clar ca si restul se va prabusi in timp.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2009, 20:04:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am ajuns la concluzia ca Dumnezeu ne ajuta mult sa gasim alesul si chiar sa facem alegerea.
Se intampla adesea sa ne indragostim de o persoana sau alta si sa spunem ca el este alesul si pana la urma nu este. Se intampla ceva si relatia se destrama, iar noi suferim, caci pe el il alesesem.
Pana la urma apare altcineva, poate nici dragoste imediata si si aflam ca acesta este alesul.
Daca noi este alegerea noastra, atunci de nu ramane, de ce se destrama relatia. Nu vorbesc aici de cui ii apartine vina, ci de ce nu ramanem cu cel pe care il vrem?
Mai sunt si situatii in care ai de ales intre doua persoane. Si acolo se intampla ceva si pana la urma se face alegerea.
Mi s-a intamplat si mie de multe ori sa nu raman cu cel pe care il vroiam si mi s-a intamplat si a doua varianta: am avut de ales si mi-a fost greu. Pe undeva facusem o alegere, nu vroiam sa ranesc pe nici unul, urasc jucatul cu doua persoane concomitent si neloialitate fata de nici unul.
Si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute el si sa-mi faca alegerea ca sa nu ranesc pe nici unul. Si s-a rezolvat rapid in mod surprinzator. Cel spre care tindeam in taina s-a retras singur ca sa spun asa, plecand in alta parte cu serviciul. Si am ramas cu celalalt...pana in ziua de azi. Si el este dintre toti cel care trebuia sa fie.
Si da, exista sufletul pereche.
Sunt multi care nu cred in astfel de lucruri, dar ele se intampla.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.07.2009, 21:03:45
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si cum te-ai rugat Sophia? Simplu, sau ai spus ceva rugaciune speciala?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.07.2009, 22:44:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si cum te-ai rugat Sophia? Simplu, sau ai spus ceva rugaciune speciala?
Nu cred ca sunt rugaciuni speciale,in sensul ca nu e obligatoriu sa te rogi intr-un anumit fel. Important e sa te rogi din suflet! Roaga-te la o icoana facatoare de minuni,la moastele si mormintele sfintilor etc. si ai sa vezi cum Dumnezeu va avea grija de toate. Rugaciunile noastre de multe ori sunt neputincioase (poate din cauza pacatelor sau din alte motive),insa daca se va ruga pentru noi si Maica Domnului impreuna cu sfintii,atunci cu siguranta Dumnezeu se va indura. Trebuie doar sa le cerem.
Crede-ma ca spun asta din proprie experienta.

PS si tot din proprie experienta mai iti spun ceva: Sa avem grija ce/cum cerem lui Dumnezeu! Pentru ca de multe ori Domnul face voia noastra,chiar daca alegerea este gresita. Stiti cum e,in momentul in care insisti cu o cerere,iti este indeplinita. Si eu m-am rugat ani la rand pentru mine si o fata care era departe,si pana la urma imposibilul s-a produs: am ajuns sa fiu langa ea! Insa nu era persoana potrivita,chiar deloc,ma inselasem amarnic,si am inceput sa ma intreb de ce totusi Dumnezeu nu m-a impiedicat din drumul meu,din dorinta mea arzatoare,de ce nu m-a facut sa ma intorc? Practic consruiam Turnul Babel,nu vroiam sa dau inapoi sub nici o forma,o ambitie extraordinara,o ravna iesita din comun,toate astea impletite cu rugaciuni zilnice! Insa ma invatasem minte din experientele trecute,mai aveam si suportul unor informatii acumulate de-a lungul timpului din cartile sfintilor parinti si de data aceasta spuneam mereu "Doamne fie voia Ta" sau "Doamne fie dupa cum voiesti Tu,nu dupa cum voiesc eu". Si pana la urma a fost voia Domnului,dar a fost si voia mea mai mult! Dumnezeu mi-a demonstrat ca raspunde rugaciunilor staruitoare,rugaciunilor sfintilor Sai si celor ale Preacuratei Maicii Sale,chiar daca ceea ce cerem este impotriva voii Lui. Mi-a dat o invatatura pe cinste! Asa ca mare atentie,ca Dumnezeu face si voia noastra intr-o mai mica sau mai mare masura!
Pana la urma mi-am gasit si eu jumatatea (asa cred) acolo unde nici nu ma asteptam si exact cand ma gandeam mai putin. Nici nu stiti cat de usor a fost. Dumnezeu nu numai ca mi-a dat,dar aproape mi-a bagat si in sac. Deci sa aveti nadejde,credinta la care mai adaugati rugaciunile si postul. Evident,nu neglijati nici Biserica si sfintele ei Taine. Restul se va adauga voua.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 11:54:25