Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2007, 04:20:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Ortodocsi si nu stiu sa faca semnul crucii corect.
Dumineca iar am judecat cu ochii mintii pe o credincioasa care a avut parastas .
Mi-am aruncat ochii si am vazut ce cruce a facut Doamne parca sa zgiria pe git .
Of si ma uit de obicei in pamint dar de data asta nu stiu cum de am observat.
Eu cred ca preotii ar trebui la predica sa mai zica ceva si despre asta.
Nu de alta dar se tavalesc dracii pe jos de ris. vorba lui Pr Cleopa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2007, 01:35:15
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Doamne cata dreptate ai Hartford in afirmatia facuta, cum ca multi crestini ortodocsi nu stiu sa faca semnul Sfintei Cruci. Parintele nostru paroh, de cate ori are ocazia, repeta pentru toata lumea, cum trebuie facut semnul crucii si zice asa: " iubiti credinciosi, faceti-va semnul Sfintei Cruci DREPT pe fetele voastre. Impreunati-va cele trei degete ale mainii drepte, puneti mana la frunte, apoi la piept, de aici la umarul drept iar pe urma la umarul stang si sa-i multumim lui Hristos, Celui CE S-a rastignit pe ea si cu simtire sa o sarutam si sa o cinstim oriunde o vom vedea.".Parintele ne mai spune ca se gasesc unele persoane rau voitoare sa insemneze Sfanta Cruce pe covoare sau pe trotuare. Daca vedem asa ceva este indicat sa nu calcam semnul Sfintei Cruci inchipuit jos, sa stergem pentru a nu se necinsti de cei ce umbla, Semnul cel biruitor al mantuirii noastre.Cu mult drag,icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2007, 12:27:49
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

nu cred ca tehnica folosita are atita relevanta.
Important sa te gindesti ce inseamnta: Tatal, Fiul si Sfintul Duh, Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2007, 12:32:39
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Se simte nevoia de cateheze, multi nu stiu ce semnifica, eu am citit singura intr-o carte, mai demult. Nu-mi amintesc sa-mi fi spus preotul. Si ma uitam la tara la bunica in biserica- se inchina fiecare cum putea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2007, 12:55:31
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Despre semnul sfintei cruci puteti gasi un articol interesant pe site-ul crestinortodox.ro - Scurt istoric al semnului Sfintei Cruci. Am sa redau un fragment:

"Iata cum se exprima papa Inocentiu ai III-leam cu privire la acest subiect : "Semnul crucii trebuie sa se faca cu trei degete, pentru ca se face in numele Sfintei Treimi, despre care profetul zice : "Cu trei degete a tinut pamantul" (versiunea franceza a textului din Isaia 40, 13 ; in rom. "pamantul il cuprinde in pumnul Lui", n.tr.). Acest semn se face de sus in jos, iar apoi de la dreapta la stanga, pentru ca Iisus Hristos S-a pogorat din, cer pe pamant si a trecut de la evrei la nea*muri. Unii, totusi, fac semnul crucii de la stanga la dreapta., aratand astfel ca trebuie sa trecem de la stricaciune la slava, tot asa cum Hris*tos a trecut de la moarte la viata, si de la salasiuirea in intuneric la lumina raiului..."

Cativa ani mai tarziu, un episcop spaniol, Luc de Tuy, scrie : "in ceea ce priveste semnul crucii se pune intrebarea daca, atunci cand se inchina, credinciosii trebuie sa o faca de a stanga la dreapta, sau de la dreapta la stanga. La aceasta raspundem ca, potrivit invataturii si tra*ditiei pe care le pastram cu credinciosie, ambele feluri sunt bune, am*bele sfinte si ambele in stare sa biruiasca puterea vrajmasului ; atata doar, sa fie facute de crestini cu toata cucernicia. Totusi, vazand ca multi se straduiesc, incredintati de dreptatea lor, sa inlature una dintre cele doua metode si sustin ca nu trebuie sa facem semnul crucii de la stanga la dreapta, potrivit celor predate noua de Parinti va vom spune cateva cuvinte cu privire la acest subiect, izvorate din iubire crestina. Intr-adevar, atunci cand Domnul nostru Iisus Hristos, in ma*rea Sa milostivire, a venit in lume pentru a rascumpara neamul ome*nesc, S-a coborat la noi de la Tatal ; S-a pogorat la stanga, ca sa zicem asa, la iad, si apoi, inaltandu-Se la cer, S-a asezat de-a dreapta Tata*lui. Or, tocmai aceasta este semnificatia gestului inchinarii, pe care il face orice crestin: unindu-si trei degete, le ridica la inaltimea fruntii si zice : in numele Tatalui; le coboara apoi pana la barbie, zicand : si al Fiului; le duce apoi la stanga, zicand : si al Sfantului Duh; si, in sfarsit, la dreapta, spunand : Amin".

Dincolo de felul propriu al spaniolilor de a se insemna cu semnul crucii dupa traditia veche, despre care am vorbit mai sus, sa notam faptul ca spiritul celor doua texte citate este diferit. Primul pare a considera normala inchinarea de la dreapta la stanga (fara ca, din aceasta cauza, sa dispretuiasca sau sa interzica celalalt mod de inchi*nare, despre care autorul nu mentioneaza cum s-a introdus in uz). Papa Inocentiu al III-lea se multumeste sa atribuie o semnificatie spi*rituala diferita celor doua feluri de inchinare.

Al doilea citat, dimpotriva, le lauda deopotriva pe amandoua, dar este evident ca practicantii acestor moduri diferite de inchinare nu mai coexista pasnic : cei care tin traditia veche (deveniti, fara indoiala, minoritari la acel moment) sunt priviti ca avand o atitudine ostila fata de ceea ce este, de fapt, o inovatie, dar care, pe de alta parte, trebuie sa fi fost destul de veche, de vreme ce Luc de Tuy o priveste ca pe o traditie primita de la parinti. Vadindu-si preferinta, el atribuie aces*tui mod, si numai acestuia, o semnificatie spirituala asemanatoare celei pe rare o gasim si la papa Inocentiu al III-lea.

Putem sa spunem deci ca in felul de a se inchina, in Occident, in secolele VIII-XIII, a avut loc o evolutie lenta, inovatia de a face semnul crucii de la stanga la dreapta intrand, incetul cu incetul, in uzul curent, fara ca ierarhia sa se alarmeze. Se poate totusi spune ca acest fel de inchinare, chiar daca este adesea mentionat fara a fi blamat, nu a fost niciodata in mod clar recomandat."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2007, 18:24:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

semnul crucii e f.f. imp. sa fie facut corect caci este dat crestinilor ca arma asupra diavoluluisi pt. a fi asa tre sa-l facem corect cum spunea si diaconul GHE. BABUT cu mai multi ani in urma int-una din frumoasele lui predici :cu 23 degete de la frunte la piept ,sub piept si de la DREAPTA LA STING,CACI NUMAI ASTFEL ESTE EFICIENT CA ARMA ASUPRA DIAVOLULUI ,cdaci altfel,zicea el,rid dracii de noi cum barjocorim semnul crucii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2007, 18:25:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cu 3 degete ,am vrut sa scriu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2007, 18:50:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, nu se poate face in numele Sfantului Duh de la stanga la dreapta, ca facem semnul in numele lui Dumnezeu, iar Duhul vine de la Dreata lui Dumnezeu spre stanga, de sus de la Dumnezeu shi Rai, pana la iad unde s-a coborat Hristos, acoperindu-ne cu Duhul de la dreapta la stanga, shi nu ne facem semnul crucii in numele nostru in sensul ca suntem la stanga shi pacatoshi ca sa mergem la dreapta... ci semnul este in numele lui Dumnezeu, primind de la el, de la dreapta Lui, pentru noi care suntem stanga sa, shi care ajungem shi noi la dreapta in Hristos shi nu prin noi shi mergerea noastra de la stanga la dreapta ci prin puterea shi lucrarea Duhului...

shi celelalte doua degete se tzin lipite de palma, iar cele trei ating pe rand, asha cum spune sofia iuga, intai capul/fruntea, apoi pieptul, apoi umarul drept shi in final cel stang incheiat cu amin.

exista la acest link :[http://www.patriarh.ro/Index/invatatura.php?capitol=202] explicatziile exacte despre cum se face :

16. Cum se face semnul sfintei cruci si ce zicem cand il facem?
Semnul sfintei cruci se face astfel: indoim inlauntru si lipim de podul palmei drepte degetul mic si inelarul, apoi impreunam la un loc varfurile degetelor gros, aratator si mijlociu de la aceeasi mana si cu ele astfel impreunate ne insemnam pe frunte, pe piept, pe umarul drept si pe umarul stang.
Orice rugaciune se incepe cu rostirea: «in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin», insotita de semnul sfintei cruci, astfel: cand zicem: «in numele Tatalui...» ne insemnam pe frunte; cand zicem: "Si al Fiului" ne insemnam pe piept; cand zicem: «Si al Sfantului Duh», ne insemnam pe umarul drept intai si apoi pe cel stang; si incheiem zicand: «Amin».
Insemnarea cu semnul crucii este o deprindere crestineasca foarte veche: chiar din timpul Sfintilor Apostoli. Facem semnul crucii insotind orice rugaciune rostita cu glas tare sau in gand si cand trecem pe langa biserica, pe langa troita; cand incepem si cand sfarsim un lucru, ori, cum spune Tertulian (+ 240): «La fiecare pas si la fiecare fapta ne insemnam... cu semnul sfintei cruci»298 (Tertulian, De corona ., c. 3, Migne, P. L., II, col. 99).
Cand facem semnul sfintei cruci, sa cugetam la marirea Celui Prea-Inalt, in numele Caruia il facem. Drept aceea, sa nu facem semnul sfintei cruci in graba, oricat de mult am fi zoriti de treburi. Dupa felul cum facem crucea vad ceilalti oameni cam ce loc are in inima noastra Dumnezeu.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2010, 12:20:15
danielkiri danielkiri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2010
Mesaje: 1
Implicit Semnul "sfintei" crucii

Am citit un articol scris de un preot ortodox, cu referire la semnul crucii. Au fost multe chestii foarte faine din ce a spus dumnealui acolo. Spre exemplu semnul crucii este o participare a trupului la rugaciune. Asa cum stam cu capul plecat sau cu mainile impreunate sau in genunchi, la rugaciune, asa si semnul crucii este ca o participare a trupului la rugaciune. Sunt de acort si cred ca este ceva bun.

Acum insa, pentru ca semnul crucii nu este un element distinct in toata Biblia mi se pare eronat sa afirmi ca semnul crucii este un lucru pe care il mentioneaza Iisus sau ca Iacov, prin binecuvantarea fiilor lui, defapt face semnul crucii.

Sunt convins ca multi crestini nu stiu ce reprezinta semnul crucii. Sunt multi crestini care fac semnul crucii cu tot devotamentul si totusi nu inteleg nici de ce il fac si nici ce semnifica el. ar trebui informati mai bine oamenii.

Este parerea mea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2010, 13:46:09
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne cata dreptate ai Hartford in afirmatia facuta, cum ca multi crestini ortodocsi nu stiu sa faca semnul Sfintei Cruci. Parintele nostru paroh, de cate ori are ocazia, repeta pentru toata lumea, cum trebuie facut semnul crucii si zice asa: " iubiti credinciosi, faceti-va semnul Sfintei Cruci DREPT pe fetele voastre. Impreunati-va cele trei degete ale mainii drepte, puneti mana la frunte, apoi la piept, de aici la umarul drept iar pe urma la umarul stang si sa-i multumim lui Hristos, Celui CE S-a rastignit pe ea si cu simtire sa o sarutam si sa o cinstim oriunde o vom vedea.".Parintele ne mai spune ca se gasesc unele persoane rau voitoare sa insemneze Sfanta Cruce pe covoare sau pe trotuare. Daca vedem asa ceva este indicat sa nu calcam semnul Sfintei Cruci inchipuit jos, sa stergem pentru a nu se necinsti de cei ce umbla, Semnul cel biruitor al mantuirii noastre.Cu mult drag,icamilin
Dar daca faci semnul crucii astfel va arata cu susul in jos, pentru ca bratele vor fi aproape de baza.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
semnul Crucii Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 2 10.03.2010 21:54:01
Semnul crucii sa nu se puna oriunde georgeval Generalitati 7 14.09.2009 19:21:37
Semnul crucii Duiliu Generalitati 1 17.02.2008 22:49:29
semnul crucii ms.harsova Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 01.02.2008 00:00:29