Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2009, 12:57:29
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit suflet gol

ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2009, 13:10:40
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.
Cauta-l pe duhovnicul tau si stai de vorba cu el. Spune-i ce simti si iti va da sfaturi.
Pe de alta parte, poti folosi si o terapie alternativa: viziteaza bisericile din orasul tau, inchina-te la icoane, asculta slujbele si iti garantez ca vei simti ca ai pentru ce trai. Dar toate astea in paralel cu discutiile cu duhovnicul tau.
Daca nu ai unul atunci indreapta-te spre unul, ca fara duhovnic nimeni nu va intra in Imparatia Lui Dumnezeu.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2009, 13:30:06
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

multumesc pt sfat.as avea nevoie de un duhovnic dar nu de aici de unde sunt eu.as vrea sa pot sta de vorba cu un asemenea om.pb este ca sotul meu este mult mai dezamagit decat mine si nici nu mai vrea sa auda de preoti si de nimic.easte convins ca Dumnezeu exista dar ....poate e hula ceea ce spun,dar parca regreta ca ne-a creat sau nu stiu pt ce platim.ca daca platim greseli ale ascendentilor nostri,cu siguranta va pot spune ca acestia nu sunt alaturi de noi in suferinta deoarece tocmai ei sunt cei care ne provoaca problemele.sunt cunoscuti in localitate si tocmai de aceea foarte rar iesim in oras tocmai pt a evita certurile si scandalurile si explicariile inutile.de aceea nu pot merge la un duhovnic in apropiere.si nu pot sa vad gresla din viata noastra care ne duce pe drumul asta al deznadejdii.de aceea avem nevoie de sfaturi obiective.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2009, 13:33:35
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

cred ca raspunsul d-lui Lucian_craciunescu este cel mai apropiat de starea pe acre o am .multumesc.asta sper si eu sa se intample.sper sa mai avem destula puterea pana la depasirea acestei stari care dureaza deja de mult prea mult timp.DUMNEZEU SA NE AIBA IN PAZA PE TOTI!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2009, 13:55:47
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
multumesc pt sfat.as avea nevoie de un duhovnic dar nu de aici de unde sunt eu.as vrea sa pot sta de vorba cu un asemenea om.pb este ca sotul meu este mult mai dezamagit decat mine si nici nu mai vrea sa auda de preoti si de nimic.easte convins ca Dumnezeu exista dar ....poate e hula ceea ce spun,dar parca regreta ca ne-a creat sau nu stiu pt ce platim.ca daca platim greseli ale ascendentilor nostri,cu siguranta va pot spune ca acestia nu sunt alaturi de noi in suferinta deoarece tocmai ei sunt cei care ne provoaca problemele.sunt cunoscuti in localitate si tocmai de aceea foarte rar iesim in oras tocmai pt a evita certurile si scandalurile si explicariile inutile.de aceea nu pot merge la un duhovnic in apropiere.si nu pot sa vad gresla din viata noastra care ne duce pe drumul asta al deznadejdii.de aceea avem nevoie de sfaturi obiective.
Ieri ne-a vorbit parintele despre asumarea crucii si asumarea celorlalti (parinti, copii, rude, dusmani) buni sau rai, pentru ca Hristos si-a asumat crucea si ne-a asumat si pe noi , pe toti. A stiut toate cate le-am facut pana la El si a stiut ca vom face si altele dupa El, dar ne-a asumat pe toti.

Faptele sunt fapte si nu mai pot fi schimbate.La fel si oamenii, cu greu isi pot schimba atitudinea fata de semeni , daca vocea societatii ii condamna. Sunt doua variante : ori pleci in alt loc unde nu te stie nimeni, dar vei trai cu frica mereu, ca oricand poti fi demascat, ori iti asumi crucea.

Deci este vorba de perceptia situatiei care trebuie acceptata cu nadejdea ca Dumnezeu va va descoperi "greseala".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2009, 15:39:41
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

varianta cu plecatul in alta parte ne bantuie de cava timp.poate acolo ne vom gasi linistea si vom avea puterea de a sta de vorba cu un duhovnic fara teama ca ne va judeca nu dupa fapte ci dupa varsta.mai sunt cateva lucruri pe care tb sa le terminam ca nu le putem lasa asa neterminate.pana anul acesta am avut si o matusa paralizata in intretinere si de aceea nu se putea pune pb plecarii.ar fi doborat-o inainte de vreme.de cand a murit ea parca mai mult ni s-au inecat corabiile.tot ce faceam si gandeam se invartea in jurul ei.era cat de cat un punct de reper.acum... sper sa gasim un sens.macar in alta parte.nu stiu.TB sa incercam.multumesc ca v-ati facut timp pt noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2009, 17:24:06
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
varianta cu plecatul in alta parte ne bantuie de cava timp.poate acolo ne vom gasi linistea si vom avea puterea de a sta de vorba cu un duhovnic fara teama ca ne va judeca nu dupa fapte ci dupa varsta.mai sunt cateva lucruri pe care tb sa le terminam ca nu le putem lasa asa neterminate.pana anul acesta am avut si o matusa paralizata in intretinere si de aceea nu se putea pune pb plecarii.ar fi doborat-o inainte de vreme.de cand a murit ea parca mai mult ni s-au inecat corabiile.tot ce faceam si gandeam se invartea in jurul ei.era cat de cat un punct de reper.acum... sper sa gasim un sens.macar in alta parte.nu stiu.TB sa incercam.multumesc ca v-ati facut timp pt noi.
Dumnezeu sa va ajute sa luati decizia cea mai buna!

Nu trebuie sa ai teama de cum va judeca duhovnicul, pentru ca el nu e pus acolo sa judece, ci doar sa fie intermediar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2009, 13:29:13
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Am trecut prin asemenea stare are si un nume se numeste DEPRESIE

Am trecut prin Depresie, cand ai starea "de nestare" si ori de construiesti o lume intreaga ori o darami, peste toate tot o lopata de tarana se depune.
Cu alte cuvinte stiu cum e.
Cel mai rau lucru pe care il poti face in asemenea situatii este sa nu faci nimic...Nu-ti zic cum a fost caderea mea in situatia descrisa de tine, iti zic cum am iesit.
La un moment dat, cand nestarea era f. puternica...m-am smuls di bratele ei, incepand sa fac ceva...nu conteaza ce...Ieseam in gradina botanica, in padure, chiar si singur. M-am apucat de un curs de Arta Fotografica. Vorbeam cu lumea pe strada, priveam jocul unor copii in parc, a unor catei. Apoi, am inceput sa merg pe la Manastiri, initial din curiozitate, ca turist. Apoi am inceput sa-L caut pe Dumnezeu Si din momentul in care incepi sa-L cauti, ai sa-ti dai seama ca nu ai cum sa ai un suflet gol. Sau cel putin daca asa simti, nu ai decat sa te rogi si daca sufletul este gol si curat sigur Va veni si-ti va umple sufletul.
Doamne Ajuta!
Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2009, 13:41:29
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.
Deznadejdea e cel mai mare pericol cel pandeste pe om. Pare o groapa fara scara si invariabil duce la sinucidere.
Analizandu-mi propria viata, momentele de deznadejde apareau cand imi puneam toate sperantele mele in lucruri materiale si invariabil acestea ma dezamageau. Si tot asa ma uit la problemele fara iesire de atunci si imi dau seama ce multa importanta dadeam unor lucruri minore. Adica daca ma dezamagea vreun prieten/prietena/parinti etc, sufeream foarte tare, pentru ca orizonturile mele se opreau la ei. Dar cel mai mult sufeream pentru ca nu intelegeam jertfa iar firea mea egoista se inchidea in fata acesteia.

Solutia mea a fost sa-mi pun sperantelesi cugetele mele in Dumnezeu, asa am indurat cu speranta greutatile si uite ca acum am pentru ce sa traiesc si sa lupt.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2009, 11:59:51
fragmente fragmente is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ce ne facem cand ne simtim sufletul gol.adica nu-ti mai vine sa faci nimic:nici bine ,nici rau.cand toate-ti par lipsite de sens si de luni de zile nu mai gasesti nici un tel pt propria-ti viata.cui sa te adresezi si sa-i ceri o parere cand toate ti se pare bataie de joc si viata lipsita de sens.cum sa gasesti puterea de cauta un scop.daca cineca a trecut prin asemenea stari dat-mi va rog frumos un sfat.

despre golul interior aici


* http://www.scribd.com/doc/10960595/L...ependentei-bun

si


* http://www.scribd.com/doc/13596994/Iesirea-Din-Labirint


de foarte mare ajutor pentru suflet sunt

* Seminarul "Sa ne vindecam iertand "" http://www.sfintiiarhangheli.ro/seminar.php

si

* lucrul la Pasii din Iesirea din Labirint http://iesireadinlabirint.wordpress....-din-labirint/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 01:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 10:58:29
Creier shi suflet... Silencer Generalitati 2 07.02.2010 01:20:33
Rugaminte de suflet! ursi Umanitare 8 20.01.2009 17:37:59