Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 22:44:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Ce am invatat astazi

Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2010, 18:54:23
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
Este foarte adevarat citatul (Sf, Antonie cel Mare )" De la aprope iti vine moarte citeodata" Ca viata si moartea iti vine de la Dumnezeu cu siguranta si intotdeauna " Nu vad legatura cu leptopul se putea da un cu totul alt exemplu .,care are legatura cu subiectele ce se dezbat pe FORUMUL CRESTIN ORTODOX
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2012, 23:02:11
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Omul cat traieste invata. Si in fiecare zi, la fiecare pas, invata cate ceva, observa ceva nou, primeste o lectie de viata. Seara, ar trebui sa facem bilantul zilei care tocmai a trecut. Va propun sa scriem fiecare ce invataminte a tras astazi din intamplarile la care a fost actant sau martor, pentru a le impartasi si celorlalti si pentru a reflecta asupra lor.

Ce am invatat eu astazi... am mai postat pe un topic: La curs, profesoara i-a dat unui baiat sa ii tina geanta in care avea laptopul. O colega i-a zis ceva de genul: ai grija cu geanta, sa nu se sparga laptopul, ca o patesti! Si profesoara i-a spus foarte senin: "Daca vrea Dumnezeu sa se sparga laptopul, sa se sparga! Si mie mi s-ar putea intampla!"
Daca ne-am incredinta mereu in mainile lui Dumnezeu, ce bine ar fi! Dar noi cracnim la fiecare atingere...
Tot azi am recitit ultimul volum din Mizerabilii si am inteles ca jertfa se face pana la capat, pana la moarte.

De abia astept sa aud povestile voastre de peste zi. In lucrurile care ni se par banale se ascund, de cele mai multe ori, comori.
Viata este si cum ti-o faci!Nu este corect sa stam pasivi si sa zicem cum o vrea Dumnezeu.El ii ajuta pe cei ce se ajuta si singuri.Paza buna trece primejdia rea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2012, 23:11:20
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Astazi am invatat ca Dumnezeu este iubire.Cine nu isi iubeste aproapele nu il iubeste pe Dumnezeu.Am invatat ca certurile de orice natura sunt de la diavol si ca roada Duhului Sfant este :indelunga rabdare,dragostea,pacea,bucuria,bunatatea,facerea de bine,credinciosia,blandetea,infranarea poftelor.Am invatat ca nu avem dreptul sa judecam pacatele altora,si sa ne uitam intai la noi,caci fiecare va da socoteala singur in fatza lui Dumnezeu.Am invatat ca imparatia cerurilor este acelora curati in cuget!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2012, 11:02:15
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi am invatat ca ascultarea este, dintr-un anumit punct de vedere, un scop in sine, in sensul ca nu e folositoare doar atunci cand duce la evitarea unor tensiuni ori cand lucrul in care esti ascultator e ceva de folos, ci ascultarea in sine e folosul cel mai mare, te apropie cel mai mult de Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2012, 13:16:13
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit timpul...

Astazi am aflat ca timpul pentru noi crestinii este cel mai important lucru de care trebuie sa profitam,cat avem timp trebuie sa ne ingrijim in permanenta de sufletul nostru nemuritor.Doamne invata-ma sa fac voia ta ca Tu esti Dumnezeul meu!Amin.
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2012, 21:34:28
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi am invatat ca aproape tot ce are importanta/forta se face in si prin cuvant:

de pe la ora 09, din cauza unei conversatii... "sa-ti spun ce a patit o prietena..." am simtit ca mi s-a luat ceva... bineinteles, subiectul abordat depasea cu mult stirile de la ora 17, dar era de aceeasi maniera. Inca si acum, venindu-mi inca in minte franturi, simt pustiu, spaima, sentimentul ca lumea (in care locuiesc, deci asta apropiata mie, nu termen general) poate fi de nerecunoscut fata de cum o banuiesc.

Nu spun ca e bine sa traiesti in iluzii... dar, finalmente, cine are adevarul absolut.

oricum, statutul cuvantului ramane pentru mine invatatura de azi... din pacate practica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2010, 22:59:24
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Eu am invatat astazi ca diavolul strange mai multe probleme impotriva ta ca sa te loveasca cu toate deodata.Se pare ca nu se complica doar cu una singura.Are prostul obicei de a lovi un om aflat la pamant deja.

Se pare ca ii place.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2010, 00:11:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Astazi mi'am dat inca o data seama ca Dumnezeu ma iubeste.
Cata manie am in inima mea si cat judec pe aproapele... si El tot imi da ravna si dorinta de a'L cauta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.05.2010 at 00:13:23.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2010, 10:01:37
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Azi am invatat ca atunci cand crezi suficient de mult ca exista bine in oameni, el va iesi la suprafata, oricat de adanc ar fi ascuns.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01