Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Vezi rezultatele sondajului: Ar trebui ca fiecare utilizator sa isi declare apartenenta religioasa?
Da 49 72,06%
Nu 5 7,35%
Imi este indiferent 14 20,59%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2009, 19:44:55
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.

Conteaza ce fel de om esti, conteaza daca esti capabil sa accepti lucruri noi si sa stii sa reactionezi rational in anumite situatii, deci definitia unei religii sau a alteia poate fi una si buna, nu inseamna ca daca esti catolic de exemplu si catolicismul iti interzice, stiu eu, sa mananci carne in zilele de post, tu ai sa o si faci...
Ce vreau eu sa zic e ca : sa fii ortodox/catolic nu este egal cu a trai exact dupa invataturile acestor religii si a fi superior altora.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2009, 21:11:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Deschisi la discutii.
Sau sintem in timpul d eclauzura, ca si pe vremea lui Ceausescu, si nu se mai discuta cu nimeni?
Atenție mare la cei făr de credință, să ne rugăm pentru ei, dar precum spun Sfinții Părinți să stăm departe de ei, pentru a nu ne sminti . Ortodoxia nu este egală cu brambureala. Ea ne cheamă la înțelepciune, echilibru si iubire. Pe acest forum există și echilibru și înțelepciune și iubire. Micile excepții, sunt de înțeles , prin neputința noastră omenească. Totul este să mergem cu nădejde și speranță înainte !
Cei de altă religie și în special ateii și sectanții, au pe acest forum spațiu suficient, rezervat "credinței" lor. Să se respecte titulatura fiecărui topic , iar ateii și cei asemenea lor să nu mai măture tot forumul de sus până jos cu teoriile lor, pentru ei au fost create spații speciale unde își pot face "propagandă", cât vor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2009, 21:38:03
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atenție mare la cei făr de credință, să ne rugăm pentru ei, dar precum spun Sfinții Părinți să stăm departe de ei, pentru a nu ne sminti . Ortodoxia nu este egală cu brambureala. Ea ne cheamă la înțelepciune, echilibru si iubire. Pe acest forum există și echilibru și înțelepciune și iubire. Micile excepții, sunt de înțeles , prin neputința noastră omenească. Totul este să mergem cu nădejde și speranță înainte !
Cei de altă religie și în special ateii și sectanții, au pe acest forum spațiu suficient, rezervat "credinței" lor. Să se respecte titulatura fiecărui topic , iar ateii și cei asemenea lor să nu mai măture tot forumul de sus până jos cu teoriile lor, pentru ei au fost create spații speciale unde își pot face "propagandă", cât vor.
Ajuta-ma sa inteleg! Care-i ideea aici? Daca esti ortodox ai toate drepturile si ti se pot urma sfaturile, daca ai sa le dai, si daca esti de alta religie ar fi bine sa te abtii sau daca nu poti, trebuie sa stii ca oricum nu ti le urmeaza nimeni pentru ca nu esti ortodox?
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Asa cum un ortodox, cand i se da o palma peste fata, intoarce si celalalt obraz, asa si un ateu de exemplu poate ajuta un copil orfan sa-si gaseasca locul in lumea asta cel putin...
Spun toate astea pentru s-au zis aici, pe forum lucruri de genul: depinde de religie daca esti avizat sau nu sa te pronunti in legatura cu anumite subiecte, ortodocsii sunt deschisi altor religii (pai e valabila si inversa) si nu mi se pare corect. Asa cum Dumnezeu nu tine cont de culoarea in care te imbraci azi atata timp cat nu-i incalci poruncile, asa nu ar trebui sa se tina cont de religie atata timp cat nu calci omenia altora in picioare.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.04.2009, 21:41:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pai, vedeti fratilor cita...lipsa de religie aici?
Adica esti ortodox, doar prin asta te-ai mantuit?
Nu cred.
Nu trebuie sa vorbesti cu altii din alte religii?
Pai nu devenim noi farisei atunci?
Eu ziceam ca ortodocsii sint deschisi la discutii, nu la a trece de la o religie la alta, sa nu fiu inteleasa gresit.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.04.2009, 22:10:15
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit da

Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.04.2009, 22:12:58
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)

Imi vine sa plang...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2009, 22:21:39
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Sfatul omenesti. Evident ca pot da bune sfaturi ,,omenesti". Eu m-am gandit strict la sfaturile dogmatice si de morala (pentru ca suntem pe un forum religios, iar discutiile planeaza in aceasta sfera). Multe idei sunt in tocmai cu ortodoxia, dar altele pot sa nu fie.
Tu vezi partea plina a paharului, eu pe cealalta.
E adevarat ca poate o persoana poate avea o gandire ortodoxa, chiar daca este de alta religie, dar poate totodata sa nu aiba.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2009, 22:31:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Ajuta-ma sa inteleg! Care-i ideea aici? Daca esti ortodox ai toate drepturile si ti se pot urma sfaturile, daca ai sa le dai, si daca esti de alta religie ar fi bine sa te abtii sau daca nu poti, trebuie sa stii ca oricum nu ti le urmeaza nimeni pentru ca nu esti ortodox?
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Asa cum un ortodox, cand i se da o palma peste fata, intoarce si celalalt obraz, asa si un ateu de exemplu poate ajuta un copil orfan sa-si gaseasca locul in lumea asta cel putin...
Spun toate astea pentru s-au zis aici, pe forum lucruri de genul: depinde de religie daca esti avizat sau nu sa te pronunti in legatura cu anumite subiecte, ortodocsii sunt deschisi altor religii (pai e valabila si inversa) si nu mi se pare corect. Asa cum Dumnezeu nu tine cont de culoarea in care te imbraci azi atata timp cat nu-i incalci poruncile, asa nu ar trebui sa se tina cont de religie atata timp cat nu calci omenia altora in picioare.
Ideea este a înțelege ce am scris ! Este atât de greu ? Ce vrei să înțelegi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2009, 22:32:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Imi vine sa plang...
Bășcălie ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.04.2009, 22:36:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai, vedeti fratilor cita...lipsa de religie aici?
Adica esti ortodox, doar prin asta te-ai mantuit?
Nu cred.
Nu trebuie sa vorbesti cu altii din alte religii?
Pai nu devenim noi farisei atunci?
Eu ziceam ca ortodocsii sint deschisi la discutii, nu la a trece de la o religie la alta, sa nu fiu inteleasa gresit.
Ți se par constructive discuțiile cu ateii la nesfârșit despre Lumina Sfântă, ce ei o ignoră, o iau în bășcălie și multe alte sminteli, ce nu duc la nimic bun și la nici un rezultat ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 22:39:07
Materiale religioase Serghei_S Generalitati 5 19.05.2011 21:16:18
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 22:10:11
cantece religioase? Annamarria Generalitati 2 09.02.2008 12:36:11
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 23:24:30