Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 16.07.2009, 18:20:37
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pe ce baza afirmi asta?Au conceptul de mantuire,doar ca il numesc altfel.
Si cred ca numai Dumnezeu din ceruri hotaraste cine se va mantui si cine nu,iar caile sale sunt tainice.
Si logic daca privim lucrurile,ne dam seama ca Dumnezeu,la cata iubire de oameni are,nu ar permite ca atatia din ei sa se nasca sub religii diferite,daca sufletul lor ar fi sortit pieirii din acest motiv.
Credeti ca El se uita doar la religia din care facem parte ori la faptele,viata pe care o duce fiecare si la sufletul sau?
Doamne-ajuta!

Atentie, fratele Negroponte a scris ca cei vrednici se mantuiesc prin Iisus Hristos. Ceea ce e absolut corect. Fiul este Calea, Adevarul si Viata.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #262  
Vechi 16.07.2009, 18:53:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, dar a limita principiile credintei, pricipii absolut diverse si pline de misterul si Pronia Lui Dumnezeu , Limitam astfel Insasi Intelepciunea Lui Dumnezeu, fiindca, caile Lui de-a primi pe om sunt infinite, nu putem sa ne pronuntam noi, nicicum, in priviinta Mantuirii cuiva, ori ce fel de viata ar duce acesta si, orice fel de moarte ar avea....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.07.2009 at 18:57:43.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 16.07.2009, 21:14:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pe ce baza afirmi asta?Au conceptul de mantuire,doar ca il numesc altfel.
Si cred ca numai Dumnezeu din ceruri hotaraste cine se va mantui si cine nu,iar caile sale sunt tainice.
Si logic daca privim lucrurile,ne dam seama ca Dumnezeu,la cata iubire de oameni are,nu ar permite ca atatia din ei sa se nasca sub religii diferite,daca sufletul lor ar fi sortit pieirii din acest motiv.
Credeti ca El se uita doar la religia din care facem parte ori la faptele,viata pe care o duce fiecare si la sufletul sau?
Ca un om sa traiasca vesnic fericit trebuie sa aiba o anumita structura sufleteasca. Patimile (înclinatia spre placeri), credintele false fac ca sufletul sa nu poata dobândi o astfel de viata fericita vesnica. De aceea nu ne putem mantui traind oricum ci numai daca lasam toate pentru Hristos.

Numai credinta in Dumnezeul-Persoane ne poate face sa devenim si noi persoane si aceasta credinta se afla numai in Biserica Ortodoxa (teoretic si la catolici, dar ei au greseli dogmatice, purcederea Duhului de la Fiul, harul creat care face o confuzie in sufletul credinciosilor care ajung sa nu mai inteleaga cum e Dumnezeu). Si aceasta credinta nu trebuie sa fie doar la nivel teoretic ci sa constituie o caracteristica profunda, ontologica a fiintei noastre.

La asta se mai adauga necesitatea smereniei, iubirii, ascultarii de Dumnezeu care numai in mediul spiritual al BO se pot invata.

Credintele false, lipsa cunostintelor necesare fac ca un pagan sa poata dobandi doar o vesnicie chinuita, asa cum un nebun sau un om fara cunostinte nu poate avea decat o existenta chinuita.

Sansa de mantuire a paganilor este sa devina asemeni sfintilor ortodocsi in traire si cuget.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 18.07.2009, 12:53:01
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pe ce baza afirmi asta?Au conceptul de mantuire,doar ca il numesc altfel.
Si cred ca numai Dumnezeu din ceruri hotaraste cine se va mantui si cine nu,iar caile sale sunt tainice.
Si logic daca privim lucrurile,ne dam seama ca Dumnezeu,la cata iubire de oameni are,nu ar permite ca atatia din ei sa se nasca sub religii diferite,daca sufletul lor ar fi sortit pieirii din acest motiv.
Credeti ca El se uita doar la religia din care facem parte ori la faptele,viata pe care o duce fiecare si la sufletul sau?

Am raspuns la acest tip de mesaj pe topicul Cristale care ies din ochiul libanezei ... Cred ca gresesti dar nu mai redau aici intreaga argumentatie de pe celalalt topic.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #265  
Vechi 18.07.2009, 13:03:08
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ca un om sa traiasca vesnic fericit trebuie sa aiba o anumita structura sufleteasca. Patimile (înclinatia spre placeri), credintele false fac ca sufletul sa nu poata dobândi o astfel de viata fericita vesnica. De aceea nu ne putem mantui traind oricum ci numai daca lasam toate pentru Hristos.

Numai credinta in Dumnezeul-Persoane ne poate face sa devenim si noi persoane si aceasta credinta se afla numai in Biserica Ortodoxa (teoretic si la catolici, dar ei au greseli dogmatice, purcederea Duhului de la Fiul, harul creat care face o confuzie in sufletul credinciosilor care ajung sa nu mai inteleaga cum e Dumnezeu). Si aceasta credinta nu trebuie sa fie doar la nivel teoretic ci sa constituie o caracteristica profunda, ontologica a fiintei noastre.

La asta se mai adauga necesitatea smereniei, iubirii, ascultarii de Dumnezeu care numai in mediul spiritual al BO se pot invata.

Credintele false, lipsa cunostintelor necesare fac ca un pagan sa poata dobandi doar o vesnicie chinuita, asa cum un nebun sau un om fara cunostinte nu poate avea decat o existenta chinuita.

Sansa de mantuire a paganilor este sa devina asemeni sfintilor ortodocsi in traire si cuget.

Aveti dreptate aproape in totalitate, dar gresiti in cateva puncte (parerea mea).

Nu cred ca pentru a se mantui omul are nevoie de o anumita structura sufleteasca, cred ca pe orice structura sufleteasca suprapunerea credintei nestramutate in Dumnezeu in contextul unei vieti crestine, duce la mantuire.

Iar un pagan nu poate avea o vesnicie chinuita, nu poate avea decat vesnicia sau nimic (in cazul paganului nu va avea nimic). Nu cred ca poate exista compromis in ajungerea la Dumnezeu, la mantuire, la vesnicie - ajungi prin crestinismul ortodox sau nu ajungi deloc.

Am zis mai multe pe topicul Cristale care ies din ochiul libanezei ...
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #266  
Vechi 18.07.2009, 13:15:24
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

In ce priveste moartea lui MJ, mi-am pus aceeasi intrebare si la moartea lui Freddy Mercury, si anume pacatul personal (caci in cazul amanduora vorbim de pacate grave, pentru care evident trebuie sa aratam compasiune si nu sa ii condamnam noi ca nu avem caderea) anuleaza sau nu valoarea operei lor artistice, in acest caz a muzicii lor?

Trebuie sa judeci opera de arta, creatia artistica, cunoscand autorul si tinuta lui morala? Sau arta are o viata si o valoare in sine, indiferent cine a creat-o si in ce conditii? Exprima arta pe autorul ei, sau se exprima doar pe sine? Este autorul sinonim cu opera sa sau nu? Reprezinta arta, frumosul, crearea frumosului, o forma de pocainta a autorului pacatos, care prin crearea frumosului doreste sa anuleze uratenia pacatelor proprii, sau este independenta ca valoare de caracterul autorului sau care, in acest caz, este doar un vehicol pentru aceasta, un canal prin care arta ajunge de la pre-existenta la existenta? Este arta inspirata de Dumnezeu?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #267  
Vechi 23.07.2009, 11:51:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cele mai valoroase melodii ale regelui pop,Michael Jackson sunt Thriller,Billie Jean,Beat it


Billie Jean


She was more like a beauty queen from a movie scene
I said dont mind, but what do you mean I am the one
Who will dance on the floor in the round
She said I am the one who will dance on the floor in the round

She told me her name was billie jean, as she caused a scene
Then every head turned with eyes that dreamed of being the one
Who will dance on the floor in the round

People always told me be careful of what you do
And dont go around breaking young girls hearts
And mother always told me be careful of who you love
And be careful of what you do cause the lie becomes the truth

Refren:
Billie jean is not my lover
Shes just a girl who claims that I am the one
But the kid is not my son
She says I am the one, but the kid is not my son

For forty days and forty nights
The law was on her side
But who can stand when shes in demand
Her schemes and plans
cause we danced on the floor in the round
So take my strong advice, just remember to always think twice
(do think twice)
She told my baby,we where dancing still 3:00
Then she looked at me, she show me a photo
My baby cried, cause his eyes where like mine
People always told me be careful of what you do
And dont go around breaking young girls hearts
She came and stood right by me
Then the smell of sweet perfume
This happened much too soon
She called me to her room

Refren:
Billie jean is not my lover
Shes just a girl who claims that I am the one
But the kid is not my son
Billie jean is not my lover
Shes just a girl who claims that I am the one
But the kid is not my son
She says I am the one, but the kid is not my son
She says I am the one, but the kid is not my son
Billie jean is not my lover
Shes just a girl who claims that I am the one
But the kid is not my son
She says I am the one, but the kid is not my son
She says I am the one, she says he is my son
She says I am the one
Billie jean is not my lover
Billie jean is not my lover
Billie jean is not my lover
Billie jean is not my lover
Billie jean is not my lover
Billie jean ïs not my lover
Reply With Quote
  #268  
Vechi 24.07.2009, 09:54:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Toate melodiile lui sunt mesaje shi mustrari spre ceva, impotriva cuiva, sunt pilde sau indemnuri, iar gesturile lui din dansuri, ca shi dansurile sunt shi ele bine studiate inercand sa exprime cate ceva important... deci e vorba ca prin melodiile shi creatzia lui s-a straduit nu atat ca sa cante frumos shi din suflet ci sa impresioneze, sa transmita o invatzatura celor care asculta...

deci ce parere avetzi de gestul in care luat de val shi de trairea sentimentelor ishi rupe/sfarteca hainele ca sa-shi scoate pieptul spre cer, inaintea publicului, uneori cazand in genunchi... la ce ne trimite cu gandul? shi ce a vrut sa spuna prin gestul acesta? sau sunt doar gesturi de exaltare pentru emotzia shi tulburarea ce vine din nimfomania poftei de slava de la oameni... ca sa te crezi cineva facand ceva iubind puterea poftei ca ai de aface cu placerile credulizarilor desfranarii maselor?

pe mine ma duce cu gandul la fariseii care ishi rupeau hainele cand auzeau ei ca cineva a hulit, cineva din popor.

Last edited by vsovi; 24.07.2009 at 09:57:47.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 25.07.2009, 14:09:01
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

http://www.michaeljacksonarmbands.com/
Reply With Quote
  #270  
Vechi 26.07.2009, 03:20:15
Margica Margica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Margica
Smile Fara suparare

Citat:
În prealabil postat de peps Vezi mesajul
Dar oricata durere a provocat, Michael nu este cel mai bun.....

Cel mai bun entertainer care a existat vreodata este Elvis Presley.... Si care-l stie isi da seama de ce...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A murit Colombo Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 10.07.2011 21:02:21
Mama mea a murit ichim Generalitati 15 08.08.2008 02:26:13
"Codul Bibliei" de Michael Drosnin alexandra28again Generalitati 23 09.05.2008 15:27:01