Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #911  
Vechi 05.05.2010, 20:25:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Ce nu intelegi ca ateismul nu este o religie? Nu mai contrazice logica te rog frumos. Si tu negi o gramada de zei, asta inseamna ca ai o gramada de religii ? Fiecare lucru pe care il negi inseamna ca este o religie? Te rog frumos sa te folosesti de logica nu de dispertul pe care il ai fata de atei.
De ce jignesc ateii ? Pentru ca spun ca sunt religiosi? :)) La Dumnezeu te poti raporta crezandu-L sau respingandu-L. Nu exista neutralitate. Faptul ca le e frica sa recunoasca e altceva...
Ateii sunt doar niste victime, pana la proba contrarie. Nu e nimic de dispretuit la ei.

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca poti sa spui ca ateii nu au morala si ca fac ce vor.
.
Asa am spus? Mai verifica. Exista atei foarte morali, mai morali ca un crestin. Dar asta e alta problema.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 05.05.2010 at 20:29:16.
Reply With Quote
  #912  
Vechi 06.05.2010, 17:36:13
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Nu inteleg, de ce le e frica ateilor ?
Ai spus ca ateii se cred animale si fac ce vor intr-un sens peiorativ dar tu spui ca m-am inselat si sper ca esti sincer si ca am inteles aiurea:).
Reply With Quote
  #913  
Vechi 11.05.2010, 10:57:51
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit Moldova

Am auzit ca in Republica Moldova au iesit in strada preotii, profesorii de religie si nu numai, parca si oameni obisnuiti ca sa protesteze impotriva scoaterii religiei din scolile moldovenesti http://www.ziuaonline.ro/eveniment/8...-in-scoli.html
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #914  
Vechi 11.05.2010, 15:42:36
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Am auzit ca in Republica Moldova au iesit in strada preotii, profesorii de religie si nu numai, parca si oameni obisnuiti ca sa protesteze impotriva scoaterii religiei din scolile moldovenesti http://www.ziuaonline.ro/eveniment/8...-in-scoli.html
Nu degeaba se spune ca noi romanii vom cadea din cauza fricii. Uite cum altii stiu sa-si apere traditia si credinta, numai noi ne "acomodam" cu mizeriile ce ne sunt impuse. Nu stiu daca ati sesizat, dar de cand am intrat in UE romanul nu o duce mai bine, ba dimpotriva, in schimb ni se impune sa renuntam la credinta, cultura si traditie. Sincer nu vad ce-am avut de castigat, ca numai de pierdut se pare ca avem.
Reply With Quote
  #915  
Vechi 14.05.2010, 23:53:55
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Inteleg ca ura fata de UE este ceva comun la crestinii ortodocsi dar te rog nu mai minti, pentru ca sincer asta faci si faci lucru necrestinesc.

Uniunea Europeana nu ne impune in niciun fel sa renuntam la credinta, traditii, obiceuri, etc. in afara poate de obiceiurile rele :). Si pentru ca cunosti atat de bine situatia vreau sa-mi spui ce am pierdut de cand ne-am alaturat UE.
Reply With Quote
  #916  
Vechi 17.05.2010, 23:58:29
ioana_bee ioana_bee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Mesaje: 1
Unhappy !!!

NU se poate asa ceva ! In loc sa incercam sa ii apropiem pe oameni cat mai mult de Dumnezeu , noi ii indepartam ?! Nu sunt de acord , insa El o sa aiba grija de toate . Multa sanatate !
Reply With Quote
  #917  
Vechi 21.05.2010, 17:44:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Pentru cei care tot spuneau ca, de fapt, copiii au o optiune reala de a nu studia religia, si ca drept urmare nu e obligatorie, se pare ca nu mai e un argument valabil. Nah, trebuie dat de lucru celor 20.000 de profesori de religie, ca doar nu e loc in biserici pentru toti:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...lternativa.htm

Citat:
Am auzit ca in Republica Moldova au iesit in strada preotii, profesorii de religie si nu numai, parca si oameni obisnuiti ca sa protesteze impotriva scoaterii religiei din scolile moldovenesti http://www.ziuaonline.ro/eveniment/8...-in-scoli.html
Da, se pare ca nu ii deranjeaza faptul ca Biserica din Moldova a luat in mod public partea comunistilor acum un an, cand tinerii moldoveni erau in strada.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #918  
Vechi 22.05.2010, 20:25:06
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Inteleg ca ura fata de UE este ceva comun la crestinii ortodocsi dar te rog nu mai minti, pentru ca sincer asta faci si faci lucru necrestinesc.

Uniunea Europeana nu ne impune in niciun fel sa renuntam la credinta, traditii, obiceuri, etc. in afara poate de obiceiurile rele :). Si pentru ca cunosti atat de bine situatia vreau sa-mi spui ce am pierdut de cand ne-am alaturat UE.
Amice,eu nu inteleg cum multi dintre semenii nostri -printre care constat ca te numeri si tu-,N-AU INTELES ca ,in fapt,UNIUNEA aceasta ,care ne-a fost impusa(caci ,evident ,nu ne-a intrebat nimeni daca vrem, sau nu in UNIUNE),nu ne va aduce nimic bun.Ia mai gindeste-te! Ce vezi in strada? Nu ne-a IMPUS zici? Pai stii tu ce se discuta la anumite nivele?Omule ,l-ai citit pe Bastovoi? Ai auzit de Pr Arsenie Boca?De Victor Rotaru ai auzit?Gasesti pe net,daca chiar vrei sa te documentezi.Sa vezi si tu cam care e opinia unor oameni luminati,in legatura cu UNIUNEA,si altele de gen....Dar de ce te trimit eu sa te documentezi cind poti vedea fara nici un efort pe canalele de stiri,din ultimile 24 de ore? Sau tu nu ai o bunica,sau o sora sau mama ,pe cineva care a tremurat si/sau tremura pt eventualele reduceri de salariu sau vreun vecin care tremura ca ,in curind va trebui sa plateasca 25% TVA...Tu nu stii ca sintem tara cu nr record de taxe?La benzina nu te uiti ca urca pretul aproape zilnic? Gazele,curentul,etc? ...
Ce-am pierdut ?,intrebi,dar eu te intreb :Ce-am cistigat?Ia seama ca va veni o zi cind vom pierde,aproape fara sa observam ,si dreptul la libertatea cuvintului,singurul drept cistigat dupa caderea comunismului...si nu vom mai avea nici macar acest drept de a socializa...sintem sclavii unui sistem comercial si monetar controlat de...UNIUNE,omule,si stii ceva? Nimeni nu ne-a intrebat nimic.Nu m-a intrebat nimeni nici daca vreau in UNIUNE,si nici daca vreau bani de la FMI.Personal ,nici eu ,nici vreun membru al familiei mele nu am beneficiat de vreun eurocent din TRANSEle alea,mult trimbitate,si nu inteleg acum de ce tre sa particip eu la returnare?...Sa returneze cei care s-au infruptat copios! S-au facut drumuri? eu nu le vad! Crede-ma! Conduc km ,km,pe intinsul tarii si,am cazut chiar ,victima ,minunatelor noastre GROTE STRADALE...
Eu nu sint dintre cei care au fluturat STEAGURI celebrind cu sampanie INTRAREA in UNIUNE.Nu mi-am arborat steagul cu STELUTELE nici pe masina si nici pe turla locuintei.Dimpotriva.Imi venea sa strig,vazindu-i pe entuziasti.Imi venea sa le treg palme ca sa-i trezesc din euforie....Bietii de ei! Bietii de noi!...
La nivel religios habar n-ai ce subtil se lucreaza...
Sa ne ajute Dumnezeu,si sa nu vina asupra noastra vremuri de si mai mari ispitiri! caci ,noi nu sintem pregatiti ca sa devenim martiri.
Ma iarta,te rog!
Reply With Quote
  #919  
Vechi 23.05.2010, 00:03:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Si cand te gandesti ca unii acum 20 ani, erau la fel de euforici...cand am incercat, sa spun ceva, mi-au zis : taci bai puta, te da "mintea" pe dinafara ? De ce zici tu, ca miroase a manipulare ? A ? De ce, crezi tu ca, nu-i revolutie, ci doar un puci, parte a unui plan mai "maret" ? Nu mai vezi bine ? Ii ceata'n ochii tai ?
Acum, garboviti, imi zic : bai puta, da, mai bine ascultam si zicerea ta, da, da, mai bine ascultam, ca poate cine stie ?...cascam ochii, si vedeam mai "bine", pe cine sa punem acolo sus...
Acum, cu uniunea asta, treaba-i cam la fel...adicatelea :"desteptu' promite si prostu' trage nadejde..."
Incet, incet, or sa ne inregimenteze in noua lor "ordine modiala", or sa ne "asaneze", gibonizandu-ne, si culmea, majoritatea or sa se gudure...
Mai spuneau unii, ca comunismul bolsevic ii mort, a fost dom'le un "esperiment esuat"...oare ? Va intreb, cine a castigat cursa, "democratia"(nu car ar fi mai breaza) occidentala, sau bolsevismul de tip sovietic ? Nu cumva, si una si alta, sunt "tzata" a aceluiasi stapan(stiti voi care) ? A ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #920  
Vechi 23.05.2010, 06:48:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Religia nu va fi scoasa din scoli.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44