Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.11.2010, 17:16:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinM Vezi mesajul
@Mihailc: nu cred ca m-a luat gura pe dinainte sa zic ceva de gen ca nu e Duh Sfant in BOR sau asa ceva, ci sa luam aminte la pericolul care pandeste CRESTINISMUL! Spun ce am vazut.
Daca ai facut caterinca de ce am spus poti sa razi singur, caci nu mi se pare amuzant faptul ca zidurile Bisericii sunt in pericol de a fi daramate, caci ''asediul" este inceput.
Oare nimeni nu vede ce se intampla in BOR si nu numai? De ce taceti la asa ceva si va certati pe te miri ce motive? Or am impresia ca sunteti victima manipularii? Orgoliile si mandria nu isi locul in astfel de probleme.
Doamne iarta-ne!
Prietene FlorinM, creștinismul (care nu este totuna cu Biserica) este amenințat de vreo 2000 de ani încoace de toate ideologiile cu care a fost sau este, contemporan. Biserica a fost prigonită dintotdeauna, direct sau ipocrit, din exterior sau interior. Așa că o experiență bimilenară de martiriu aproape continuu e o garanție pentru dăinuirea ei, și să nu uităm că Capul Bisericii este Hristos, prin urmare "porțile iadului nu o vor surpa". Tu ai grijă de tine și de ai tăi, fă-ți pravila, fi activ în parohie, fă bine peste puterile tale, luptă cu vitejie împotriva patimilor și iubește toată făptura. Lasă-L pe Domnul să vegheze la integritatea Bisericii.
La partea cu certurile sunt de acord cu tine, însă la "tăceri" am unele amendamente. După cum se vede foarte bine și pe acest forum, pofta de vorbărie se manifestă foarte intens și printre pravoslavnicii români, ba chiar se discută în exces despre lucruri neesențiale, dar na, ne-am obișnuit de-acum să-și ia și dracul partea din orice încercare de lucru bun. Cuvântul "caterincă" și ce-o fi însemnând el n-am idee în ce măsură este aplicabil în contextul de față.

Cu bine
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.11.2010, 21:38:19
FlorinM FlorinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit re:

Da, va dau dreptate in ce spuneti, dar tot raman cu senzatia ca romanul a fost prost educat sa taca si sa rabde. Aici nu mai e vorba de bun simt. Stramosii nostrii si martirii si-au varsat sangele pentru Biserica, ca acum sa vad cum niste oameni lipsiti de scrupule isi bat joc de ceea ce au mostenit, atat de tara intreaga cat si cea mai de pret mostenire: credinta. Pe aceste lucruri sunt suparat.
Asa ca de ce sa tac? Sa las pe cei care isi bat joc sa isi vada de treaba? Nu pot! Si nu mi se pare normal. Adica am ajuns sa tac din gura daca vad pe strada doi gay sarutandu-se, sa tac din gura cand vreun inteligent [caci asa se considera daca au o facultate de psiho si sociologie] isi bate joc? Inteleg ca Arhiereii, preotii sunt oameni si au gresit, au uitat cui slujeau, insa sa nu se atinga de dogmele parintesti.
Nu am nimic cu cei de alta confesiune, sa isi vada de religia lor, ii va judeca Domnul dupa cum au tinut credinta pe care o au. Ateii la fel. Inteleg, nu vor sa traiasca cu Dumnezeu, aleg fara, treaba lor, dar sa isi vada lungul nasului si de viata.
Ma bucur totusi sa citesc pe diferite sit-uri/blog-uri cum tinerii se rascoala impotriva sistemului corupt, deci exista o constiinta treaza. De asta consider ca si crestinii trebuie sa ia initiativa.
Dau un exemplu? Romanii, in majoritate, sunt crestini. Asa le place sa se numeasca si se bat cu pumnii in piept! Insa... nu i-a deranjat ca se voia a se vota legea pentru homosexuali, scoaterea icoanelor din scoli, acum introducerea acestor buletine/carti de identitate biometrice si multe altele. Nu au zis nimic. Cu chiu cu vai au iesit cateva zeci de mii cand s-au scazut salariile profesorilor. Ce sa mai cred?
Am mai pus pe alt post niste intrebari la care inca nu am primit un raspuns. Ortodocsii se cearta pe calendar: ca e bun, ca nu e bun, ca e erezie s.a. Dar problemele reale vad ca nu se discuta. Parca calandarul nu tinea de dogme. Ma rog...
Nu atac pe nimeni, ci imi exercit dreptul de a vorbi deschis niste lucruri pe care le consider a fi probleme mai mari, la care cer o explicatie sau solutie. Asta astept! Nu arat cu degetul ca tu si tu!...

Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.11.2010, 22:46:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Prietene FlorinM! Deoarece se pare că nu mai interesează pe nimeni subiectul și doar noi doi ne mai întreținem pe-aici în afara topicului, probabil așa cum "casa de vacanță" de la Copăceni este în afara Bisericii, îmi permit adresarea directă ca într-un dialog care se poartă în timp real.
Lista ta de nemulțumiri trădează oarecum idealismul tânărului care constată brusc că realitatea e departe de lucrurile frumoase pe care le află din cărțile duhovnicești. Cât despre lenea civică a poporului român contemporan ar fi multe de spus, dar ne limităm la constatarea că după 1989-1991 reacțiile populare de respingere a abuzului au fost tot mai anemice. Greu mai convigi un român să riște ceva pentru o cauză mai înaltă. Din partea poporului nu mă aștept la fapte mari.
Pe de altă parte, cel mai simplu gest pe care-l putem face împotriva corupției din jur este să ne ținem departe de ea. Adică, nu dai/nu primești mită, plocoane, atenții etc., nu-ți promovezi neamurile, vecinii și prietenii în trepte ierarhice pe care nu le merită dar nici nu te lași promovat de alții pe astfel de paliere valorice.
Dacă avem vocație de mucenici, atunci putem mări miza protestului cu energia și vigoarea celui care este dispus să sacrifice totul. N-o să ajungem în calendare, (nici în cele pe vechi, nici în cele pe nou), dar la Judecată s-ar putea să conteze.
Dar nu ne rupem de Biserică sub nicio formă! Asta e condiția de valabilitate a adevărului pe care-l mărturisim. Nu ne isterizăm la amenințări reale și închipuite, nu ne băgăm nasul unde nu ne fierbe oala, adică în blidele clerului.
Că se pupă homoxexualii pe stradă și mai fac și spectacole publice grotești, încă n-ai ajuns la capătul degradării umane. O să vezi lucruri și mai dezgustătoare și trebuie să ai nervii pregătiți. Întristează-te dar nu deznădăjdui!
Ca să nu pară dădăceală tot ce-am scris aici, fac precizarea că le-am recapitulat și pentru mine însumi.

Cu bine
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastirea copaceana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donatii pentru manastire München Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 4 17.09.2011 23:42:28
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
O manastire care ingrijeste de 140 de copii spre_rasarit Despre Biserica Ortodoxa in general 3 18.11.2010 22:53:23
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44