Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: cat de des mergem la biserica?
zilnic 1 3,70%
saltamanal 8 29,63%
Duminica 13 48,15%
de sarbatori 3 11,11%
nu merg la biserica , ma rog acasa 2 7,41%
Votători: 27. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2011, 20:10:28
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Ma dar sunteti interesanti.
Nu trebuie sa raspundeti la asa ceva!!! Pentru ca asta nu e problema nimanui, decat a voastra.... Pentru ca aceasta se afla pe lista cu fapte bune, iar noi trebuie sa ne smerim! De ce sa stie cineva ce facem noi bun? Ca sa ne pierdem rasplata?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2011, 21:40:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Subscriu

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Suntem datori sa mergem duminica si de sarbatori, la Sfanta Liturghie.
Cine are timp si ravna sa mearga si la alte slujbe - vecernii, masluri etc- sau la cateheze, sa se duca, dar asta nu inlocuieste Sfanta Litughie! Sunt persoane care merg la Maslu, dar la Liturghie nu...
Parintele a atras atentia ca atunci cand avem zile libere la serviciu, din motive religioase (ex. Adormirea Maicii Domnului, 15 aug., Sfanta Treime, sa nu mai zic de Pasti si Craciun) sa mergem la biserica, nu sa stam acasa, sa mergem la munte, sa dormim sau sa lucram.
Parintele Teofil, cat de bun si bland era, spunea ca ii socoteste cu paganii pe cei care nu merg la biserica, care nu stiu ce pierd, care nu vor sa se roage impreuna cu heruvimii (dupa cum cantam la Heruvic, noi ii inchipuim in acel moment pe heruvimi), nu vor sa dea slava Sfintei Treimi si Maicii Domnului, sa se uneasca cu Hristos...
Asa s-ar cuveni sa facem.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2011, 21:47:19
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2011, 10:04:42
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit Nu particip la sondaj

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...
Până acum au votat doar 16 persoane. Nu cred că asta se poate numi majoritate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2011, 10:05:42
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...
Guru, ai răspunsul aici:

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Nu trebuie sa raspundeti la asa ceva!!! Pentru ca asta nu e problema nimanui, decat a voastra.... Pentru ca aceasta se afla pe lista cu fapte bune, iar noi trebuie sa ne smerim! De ce sa stie cineva ce facem noi bun? Ca sa ne pierdem rasplata?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2011, 10:17:31
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Eu cred ca rugaciunile preotului se impreuna cu ale credinciosilor spre Cer. Trairea si atentia in biserica sunt determinante, prezenta fizica nu aduce de la sine si darurile Sfintei Liturghii. Cand eram in sala participam intr-un fel, dar de cand cantaretul m-a chemat in strana sa-l sprijin, e ceva in plus. Vrand nevrand particip mai activ, oboseala nu stiu cum se risipeste...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2011, 23:18:41
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...
sapa,sapa ca-ti iei ceaiul.

nu am participat la sondaj.

Last edited by mihaila_alin; 29.06.2011 at 23:22:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2011, 13:42:41
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
deci majoritatea dintre noi suntem crestini de duminica... dupa comportamentul pe care il aveti pe forum nici nu ma asteptam la altceva...
si iata cum guru ne indeamna la smerenie pe toti...

citeam undeva ca orice ocara ti-ar aduce un om, nu este spusa la intamplare, Dumnezeu te invita prin ocara aproapelui (pe care El a ingaduit-o) sa ne cercetam daca nu cumva aia facem, ce ne cearta aproapele... sau ne invita la pura smerenie, ca ni se pare ca suntem buni daca facem ceva anume din voia Lui, si ne smereste prin ocara indreptata catre acea fapta buna.... smerenie vrea Domnul si nu jertfa...

Doamne miluieste!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu

Last edited by korinna; 01.07.2011 at 13:45:31.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2011, 14:04:47
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Daca ne uitam la viata unora dintre sfintilor mucenici, observam ca, desi nu au participat la Sf. Liturghie cu zecile de ani, ei s-au invrednicit de dragostea lui Dumnezeu si au dobandit raiul. Cazul "opus", cel al slujitorilor Lui din biserica, desi se impartasesc zilnic cu Sfintele Taine, majoritatea nu sunt sfinti... Mai sunt si destui credinciosi, care sunt sfinti intre oameni, desi nu merg regulat la biserica. Aceste observatii ne duc cu gandul la un aparent paradox: cine este sfant? Cel ce merge la Biserica sau cel care traieste Biserica? Desi toti care participa cu toata fiinta lor la Sf. Liturghie se sfintesc, raspunsul este in intelepciunea lui Dumnezeu si cred ca ar fi bine sa reflectam la asta , ca nu de-alta, nu stim cu cine ne insotim in viata...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2011, 14:56:18
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Dar de ce sa-i raspundem cuiva la aceasta intrebare? Cu ce il ajuta in primul rand. Ne priveste pe fiecare imparte cat de des mergem la Biserica. Singurul care ne poate tine socoteala este Insusi Dumnezeu. Iar duhovnicul ne va da canonul cand ne spovedim in functie de cat de des mergem la Biserica. In rest........ Nu mi-se pare normal sa-i spui cuiva ceea ce faci. Cum ar fi sa insir si eu o lista intreaga cu faptele pe care le-am facut? Iar raspunsul ar fi: "Ce ne intereseaza pe noi ce faci tu?". Asa ca eu cred ca mai degraba ramaneti smeriti fratilor. Doamne ajuta.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 11:26:46
E pacat sa mergem la opera?? gogulet Generalitati 70 13.07.2011 00:57:16
Sambata mergem la Sf.Paraschiva!!! elizabeta Generalitati 67 24.11.2009 00:12:37
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 02:57:02
De cate ori trebuie sa mergem la Sf Maslu pui Maslul 16 10.06.2008 21:23:11