Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.12.2011, 16:45:05
muralavinia muralavinia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 2
Implicit Buna ziua

As dori si eu cartea daca se mai poate . Multumesc
adresa mea de email este muralavinia@yahoo.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.03.2012, 10:49:44
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit Ajutorul Sf.Nectarie

As vrea sa va spun si eu, minunea care am trait-o datorita rugacinilor Sf.Nectarie. In urma cu o luna am fost diagnosticata cu un chist ovarian, destul de mare ca dimensiune, avand 6 cm, am fost cam speriat deoarece daca ar mai fi crescut ajungeam la operatie. Am inceput tratamentul care mi l-a dat medicul ginecolog, la care eu am luat si tincturi din plante si am inceput sa beau ceaiuri, insa cel mai important este ca am inceput sa citesc acatistul Sf.Nectarie, acatistul Parintelui Arsenie Boca si Paralisul Maicii Domnului. Ieri, dupa o luna de zile, am fost la control si minune, dimensiunile chistului s-au micsorat considerabil, de la 6 cm, ajungand la 2,2 cm, ei, asta este chiar o minune si fara ajutorul rugaciunilor catre Sfintii Parinti si Maica Domnului nu stiu cum ar fi fost. Pot sa spun ca de-a lungul zilelor de cand am inceput sa citesc acatistele, intr-un fel sau altul am simtit prezenta lor. Fara rugacine , totul este in zadar.
Slava Tie Doamne care asculti rugaciunile Parintilor Nostri! Pentru rugaciunile Sf.Nefctarie, a Maicii Domnului, a Parintelui Arsenie si a tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi!
MultumescSf. Nectarie , Maicii Noastre,Sf. Parinte Arsenie si tuturor Sfintilor , pentru tot ajutorul!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.05.2012, 18:45:51
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit ajutor de la Sf. Nectarie

As dori sa va marturisesc despre ajutorul primit in urma rugaciunilor catre Sf. Nectarie si Sf.Efrem cel Nou. Matusa mea s-a imbolnavit subit, nu se stie exact din ce cauza, se pare ca a facut tromboza,a avut un cheag de sange la picior iar cheagul a urcat la inima si plamani. Cu o saptamana inainte de a se imbolnavi am fost la ea in vizita si era bine. Apoi am aflat ca e la spital si ca se simte destul de rau. Am fost la ea in vizita si arata destul de rau,era la terapie intensiva, avea febra, voma, respira cu ajutorul aparatului,transpira abundent,nu putea calca ca i se umflau picioarele,nu se putea ridica iar doctorii au spus ca era sa faca infarct.Sincer, m-am speriat cand am vazut in ce stare e. I-am zis sa se roage, ca Dumnezeu o va ajuta. A zis ca vrea sa se roage, dar nu poate.Atunci am mers acasa,i-am adus o iconita cu Sf. Nectarie pe care a asezat-o langa ea, ulei de la candela Sf. Nectarie cu care am uns-o si am citit acatistul Sfantului Nectarie si paraclisul Sf. Efrem cel Nou. Sotul ei a citit de asemenea acatistul Sf. Nectarie. Cateva zile s-a simtit la fel de rau,nu avea voie sa vorbeasca,nici sa primeasca vizite.Am continuat sa ma rog Sfintilor si Maicii Domnului si n-au intarziat sa-si arate ajutorul caci... mergand apoi la ea in vizita, era cu totul altfel. Era vesela, vorbea f usor, se ridica din pat cu usurinta, putea sa manance, sa rada si sa glumeasca. Doctorii care au tratat-o i-au zis ca a fost norocoasa ca a scapat. Eu cred ca " norocul" se datoreaza de fapt Domnului si Sfintilor sai, care n-au intarziat sa-si arate ajutorul. Va indemn sa nu ezitati sa cereti ajutorul Sf. Nectarie, mai ales atunci cand aveti probleme de sanatate, caci sigur rugaciunile voastre nu vor ramane fara raspuns! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.05.2012, 18:53:24
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit Un nou ajutor de la Sf. Nectarie

As vrea sa marturisesc despre un nou ajutor primit de la Sf. Nectarie. Ma durea f tare burta, ma simteam destul de rau, luasem doua calmante dar vomitasem imediat dupa ce le-am luat, asa ca nu stiam ce sa mai fac de durere. Atunci m-am uns pe burta cu ulei de la candela Sf. Nectarie, iar sotul meu a inceput sa citeasca Acatistul Sf. Nectarie. Dupa nici un minut, durerea aceea puternica a slabit si treptat a inceput sa ma doara tot mai putin pana nu mai simteam durerea aproape deloc. Sf. Nectarie este grabnic ajutator.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.05.2012, 10:53:11
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Slava lui Dumnezeu, Care Se odihneste intru Sfintii Sai! Amin.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.08.2012, 20:56:37
y_ADELAYDE_79 y_ADELAYDE_79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 1
Implicit mesaj de multumire

Ii multumesc din suflet Sf.Nectarie pentru ajutorul primit in moment de grea cumpana. Sotul meu ii imprumutase unui prieten un obiect de mare valoare, iar acesta nu il mai inapoia si nu mai puteam lua legatura cu el. Intr-o seara m-am rugat Sf. Nectarie sa ne ajute sa recuperam acel obiect, de la care ne luasem gandul, si chiar a doua zi dimineata acel prieten a aparut la usa. Rugati-va Sf. Nectarie cel grabnic ajutator.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.10.2012, 22:43:31
elena1503 elena1503 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2011
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Speranta in mai bine pt cei din tari straine

Buna seara as vrea sa va spun si voua despre ajutorul pe care l am primit , poate o sa va ajute si pe voi macar cu o raza de speranta. am 24 de ani si Locuiesc la Londra de aproape 2 ani , de cand am venit am incercat sa obtin actele dar mereu aveam ceva lipsa si nu puteam aplica. Am inercat sa merg macar o data pe luna la moastele Sf. Nectarie din Londra si sa i citesc macar rugaciunea in serile cand eram obosita. Am reusit sa prind programare la telefon pt o programre in persoana la interviu lucru f greu de obtinut pt ca la un singur nr suna toti romani si bulgari iar apoi dupa o luna la interviu am obtinut permisul de munca in Uk!! Nu va pot exprima bucuria mea, m am rugat atat de mult Sf Nectarie si Sf Parascheva sa ma ajute sa imi formez un viitor aici sa am sansa sa muncesc in ce am studiat sa prind radacini undeva . Fiind departe de casa si singura aici nu mai stiam unde imi e locul dr acum cu ajutirul lui Dumnezeu am reusit.
Un alt lucru bun pt care ii multumesc Sf Nectarie si Sf Parascheva este pt ca m au ajutat sa fiu cu un baiat care imi place cu care imi doresc sa ma casatoresc dupa ce timp de 5 ani am avut un minte si in inima un barbat cu care nu puteam fi impreuna care ma chinuia si ma amagea de atatia ani. Desi am incercat nimeni nu m a atras nu am putut fi cu altcineva pana l am cunoacut pe el. Daca iubiti pe cineva si nu sunteti fericite nu acceptati sa traiti in suferinte si lacrimi , va rog sa nu va puerde ti speranta . Rugati va Bunului Dumnezeu , dupa 2 ani de rugaciune am intalnit barbatul pe care l am visat , langa care ma simt apreciata si fericita . Al doilea acatist al Sf Nectarie si Acatistul Sf Parascheva mi au fost leac ptr momentele atat de grele de deznadejde in care nu mai aveam putere sa sper , abia reuseam sa mai citesc o rugaciune dar o citeam.. Citeam minunile de aici si simteam ca se poate , ca o sa le rezolze Dumnezeu si pt mine ai le a rezolvat iar eu nu vreau sa intarzii mai mult decat atat sa le spun minunile Sfintilor nostri dragi care ne ajuta, pentru ca asa ne intarim unii pe alti.
Va multumesc din suflet Sf Nectarie , Sf Parascheva, Sf Efrem cel Nou , Sf Ioan Rusul pentru ca m ati ajutat sa imi obtin actele de rezidenta in Anglia, ca m ati ajutat sa intalnesc un baiat pentru care sa simt iubire , ca mi ati readus speranta.
Doamne ajuta , multa sanatate si ajutor in toate sa va dea Dumnezeu.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.11.2012, 14:16:36
Ana_maria Ana_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2012
Mesaje: 2
Implicit O multumire

Incep prin a da un citat din cartile sfinte pe care eu le-am citit: "O minune mare nu se poate face fara o credinta mare.Cu o credinta mica nu se poate implini o minune mare, caci fiecare minune cere o incredere de marimea ei, dupa cum nici un bun nu se poate cumpara decat cu un pret dupa valoarea lui."
Ma rog la Sfantul Nectarie sa ma intareasca in credinta, in rabdare, sa ma ajute sa imi gasesc un loc de munca pe care il caut de atata timp si sa imi aline durerile bolii de care sufar.
Ii multumesc ca l-am intalnit, ca el mi-a aparut in cale cand mi-a cazut in maini cartea cu viata lui, minunile, acatistul si paraclisul.
L-am visat in noaptea din prima zi a inceputului Postului Craciunului, si m-am trezit cel mai fericit om de pe pamant.Citind acatistul lui, m-a indreptat spre scaunul spovedaniei si m-am rugat sa imi aminteasca toate pacatele sa le pot scrie pe hartie.
Il simt langa mine si stiu ca vegheaza asupra mea, ca ma ajuta intr-un chip pe care mintea mea nu-i capabila sa-l inteleaga.Stiu ca ma va ajuta sa imi gasesc si un loc de munca si voi scrie cand se va intampla.
Rugati-va pentru intarirea credintei, a rabdarii necazurilor, bolilor, a dragostei pentru Dumnezeu.Dumnezeu are un plan pentru fiecare dintre noi si intr-un final ne va da rasplata pentru credinta noastra.
Iti multumesc Sfinte Nectarie pentru tot ce faci pentru mine si te rog sa nu ma parasesti niciodata!Atunci cand mi-e mai greu tu sa fii langa mine si cu dragostea ta sa ma ajuti sa ma ridic!
Slavit sa fie Domnul!

Last edited by Ana_maria; 28.11.2012 at 14:19:37.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.04.2013, 21:27:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Saptamana aceasta s-au adus la Brasov din Grecia particele din sfintele moaste ale Sfantului Nectarie, impreuna cu particele din sfintele moaste ale Sfantului Pantelimon si un fragment din Sfanta Cruce. Azi a oficiat slujba Mitropolitul Laurentiu Streza. De luni sunt duse la Sibiu. Cine e din aceste localitati se poate duce sa se inchine.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.04.2013, 00:30:19
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cataline, voi la Brasov aveti moastele Sf Nectarie si la manastirea Sinca Noua si la manastirea Sinca Veche, ambele foarte aproape de orasul Brasov iar trairea de rugaciune din aceste sfinte manastiri nu poate fi exprimata in cuvinte.. trebuie doar sa mergi si sa te convingi singur ce Har este acolo!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni din Romania 1 Bucurie Moaste 41 28.01.2023 22:25:09
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 09.05.2014 00:18:34
ACTA – Tratatul semnat in secret de Romania, ce va instaura dictatura si pe internet Laura19 Generalitati 100 06.07.2012 21:14:40
Sfantul nectarie, mare facator de minuni icamilin Rugaciuni 31 29.12.2008 19:07:31