Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2014, 14:45:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Revin....

Tot aici revin...Am cont pe forumul acesta din 2009,l-am facut pentru ca voiam un cadru unde sa ma dezvolt sanatos,si pot spune ca m-a ajutat.Am studiat si teologia 2 ani,dar m-am indepartat mult de gandirea ortodoxa,pot spune ca a fost constructiv fiindca am incercat sa inteleg mai multe mentalitati,chiar mi le-am insusit.Acum sunt student la Litere,si scriu ,dar totusi parca incerc sa gasesc motive sa ma intorc,insa nu prea le aflu,desi stiu ca cele mai faine clipe le-am trait acolo in ortodoxie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 15.02.2014 at 15:41:49.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2014, 19:29:08
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi ai spus ca ai studiat Teologia, imi permit sa iti dau un sfat, Serafime. Cauta cartile Pr. Paisie Aghioritul si Sf. Porfirie si citeste-le (sau reciteste-le). Eu cand am sufletul amar, cand simt ca ma clatin, ma odinesc prin cartile parintilor.

Fruntea sus!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2014, 20:32:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tot aici revin...Am cont pe forumul acesta din 2009,l-am facut pentru ca voiam un cadru unde sa ma dezvolt sanatos,si pot spune ca m-a ajutat.Am studiat si teologia 2 ani,dar m-am indepartat mult de gandirea ortodoxa,pot spune ca a fost constructiv fiindca am incercat sa inteleg mai multe mentalitati,chiar mi le-am insusit.Acum sunt student la Litere,si scriu ,dar totusi parca incerc sa gasesc motive sa ma intorc,insa nu prea le aflu,desi stiu ca cele mai faine clipe le-am trait acolo in ortodoxie.
Citeste-ti semnatura. Probabil este dedinainte de a cere partea ta si a pleca in lume. Bine ai venit acasa !!!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2014, 21:32:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tot aici revin...Am cont pe forumul acesta din 2009,l-am facut pentru ca voiam un cadru unde sa ma dezvolt sanatos,si pot spune ca m-a ajutat.Am studiat si teologia 2 ani,dar m-am indepartat mult de gandirea ortodoxa,pot spune ca a fost constructiv fiindca am incercat sa inteleg mai multe mentalitati,chiar mi le-am insusit.Acum sunt student la Litere,si scriu ,dar totusi parca incerc sa gasesc motive sa ma intorc,insa nu prea le aflu,desi stiu ca cele mai faine clipe le-am trait acolo in ortodoxie.
Seraphim, ce anume te-a facut sa te indepartezi de gandirea ortodoxa?
Si daca te-ai indepartat, cum de poti spune ca a fost constructiv?
Nu e lucru rau sa fii student la filologie; poate dupa ce termini la Litere, iti termini si teologia. Nu poti sti ce usi iti deschizi cu ambele facultati terminate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2014, 14:33:31
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Lasa, lasa ca'ti vii in hire s'h matale...asa'i drumu' ii lung s'h'anevoios...s'h'amu' matale studiezi cum ii treaba cu litirile ?...io crideam ca asta'i treaba di copchil, bre.....
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2014, 02:20:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

[quote=Jennyy;551127]Desi ai spus ca ai studiat Teologia, imi permit sa iti dau un sfat, Serafime. Cauta cartile Pr. Paisie Aghioritul si Sf. Porfirie si citeste-le (sau reciteste-le). Eu cand am sufletul amar, cand simt ca ma clatin, ma odinesc prin cartile parintilor.

Fruntea sus![/Q

Cand te paraseste Dumnezeu si ai inima impietrita cu siguranta o face un un scop,iar cartile sfintilor sunt asa ca un parfum foarte vechi al Duhului,doar o nostalgie....Sfantul Siluan.Isaac Sirul Si Augustin au fost preferatii mei....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2014, 02:27:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Citeste-ti semnatura. Probabil este dedinainte de a cere partea ta si a pleca in lume. Bine ai venit acasa !!!
Nu m-am gandit ca 10 cuvinte ma pot afecta pozitiv intr-un asa hal.....Multumesc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2014, 02:37:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Seraphim, ce anume te-a facut sa te indepartezi de gandirea ortodoxa?
Si daca te-ai indepartat, cum de poti spune ca a fost constructiv?
Nu e lucru rau sa fii student la filologie; poate dupa ce termini la Litere, iti termini si teologia. Nu poti sti ce usi iti deschizi cu ambele facultati terminate.
Curiozitatea si setea de cunoastere,limitarile autoimpuse....Astea m-au indepartat de ortodoxie si eu insumi prin faptul ca nu mai cred si uneori as vrea dar nu prea mai pot.M-am dus la litere pentru ca si scriu sau incerc dar lipseste ceva.....Chiar voiam sa fiu preot....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2014, 02:44:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Lasa, lasa ca'ti vii in hire s'h matale...asa'i drumu' ii lung s'h'anevoios...s'h'amu' matale studiezi cum ii treaba cu litirile ?...io crideam ca asta'i treaba di copchil, bre.....
Inca sunt un copil...”Litirile” is tot litere,dar putini le pot da viata,caldura,dulceata .....Totusi simplitatea e lucru ce il tanjesc fiindca mie imi plac doar complicatiile....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare