Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2008, 20:20:36
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
repet ,nu-mi spune mie ci Sfintilor Parinti:D

si nu uita, model PAMINTESC- LUMESC
sfintii parinti au fost pana in secolul 7 cand rusi nici nu stiu de crestinism
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2008, 18:14:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Seminaristul,in mesajul initial scrie clar, SFINTII nu Sfintii Parinti. Frumos ar fi daca ai avea argumente , nu virgule si cuvinte pe ici pe colo.

Nu stiu cum vezi tu problema dar eu cind aud cuvintul seminarist , mintea imi fuge la dictatura bolsevica si ce-am citit despre ea.
Stii cine erau in primele rinduri ale NKVD-ului? AVANGARDA?...

...iti spun eu...SEMINARISTII....iarta-ma dar mi se face pielea de gaina cind ma gindesc

Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2008, 22:19:29
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
repet ,nu-mi spune mie ci Sfintilor Parinti:D

si nu uita, model PAMINTESC- LUMESC
Scrie clar Sfintilor Parinti, si apoi discutam despre imperiul tarist nu de dictatura bolsevica, a avut partile ei rele 100%, dar nici sistemul tarist care ne-a luat noua Basarabia in 1812 si a rusificat aproape complet acea parte a tarii nu trebuie laudat atata si nu uita ca Petru cel Mare intemeietorul dinastiei Romanovilor a desfintat Patriarhatul si a subordonat Biserica statului numind ierarhi dupa bunul plac, mai ales in timpul lui Nicolae al II-lea cand "sfantul" cu nume de vodca Raspuntin a schimbat membrii sinodului chiar dupa bunul sau plac.
Apropo un tar binecredincios trebuia sa stie sa se fereasca de un "sfant" alcoolic si care apela la prostituate sau care a adus in pragul nebuniei o doamna ruda cu familia tarului.
Hai sa-ti mai zic un episod din viata unui tar "binecredincios" DUMINICA INSANGERATA din martie 1905
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2008, 22:22:47
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

jos cu rusiii!!!:angry:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2008, 02:30:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Da, dictatura tarista TEOcratica, este cel mai apropiat model pamintesc de imparatie a lui Dumnezeu... si stai calm ca nu am ajuns eu la concluzia asta ci majoritatea Sfintilor care au contemplat la acest aspect al conducerilor lumesti,
Nu vezi, scrie majoritatea Sfintilor,... adica asta este mesajul initial nu urmatorul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2008, 02:37:44
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
dar nici sistemul tarist care ne-a luat noua Basarabia in 1812


nu trebuie laudat atata si nu uita ca Petru cel Mare intemeietorul dinastiei Romanovilor a desfintat Patriarhatul si a subordonat Biserica statului numind ierarhi dupa bunul plac, mai ales in timpul lui Nicolae al II-lea cand "sfantul" cu nume de vodca Raspuntin a schimbat membrii sinodului chiar dupa bunul sau plac.
Apropo un tar binecredincios trebuia sa stie sa se fereasca de un "sfant" alcoolic si care apela la prostituate sau care a adus in pragul nebuniei o doamna ruda cu familia tarului.
Hai sa-ti mai zic un episod din viata unui tar "binecredincios" DUMINICA INSANGERATA din martie 1905
faptul ca au luat Basarabia nu are legatura cu ceea ce spuneam despre similaritatea cu Imparatia lui Dumnezeu, similaritate aplicata imparatiilor din trecut cele care au urmat crestinarii Rusiei si care au incercat sa imite maretia Bizantului, nu cele recente care erau deja modernizate si in parte occidentalizate
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.05.2008, 09:35:06
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
dar nici sistemul tarist care ne-a luat noua Basarabia in 1812


nu trebuie laudat atata si nu uita ca Petru cel Mare intemeietorul dinastiei Romanovilor a desfintat Patriarhatul si a subordonat Biserica statului numind ierarhi dupa bunul plac, mai ales in timpul lui Nicolae al II-lea cand "sfantul" cu nume de vodca Raspuntin a schimbat membrii sinodului chiar dupa bunul sau plac.
Apropo un tar binecredincios trebuia sa stie sa se fereasca de un "sfant" alcoolic si care apela la prostituate sau care a adus in pragul nebuniei o doamna ruda cu familia tarului.
Hai sa-ti mai zic un episod din viata unui tar "binecredincios" DUMINICA INSANGERATA din martie 1905
faptul ca au luat Basarabia nu are legatura cu ceea ce spuneam despre similaritatea cu Imparatia lui Dumnezeu, similaritate aplicata imparatiilor din trecut cele care au urmat crestinarii Rusiei si care au incercat sa imite maretia Bizantului, nu cele recente care erau deja modernizate si in parte occidentalizate
disputa asta nu m-ai are rost...imperiul tarist a fost imitatie a imparatiei dumnezeiesti(modelul lumesc - ceresc):D... desi convertirea lor a fost de ordin politic fiind crestinati prin decret regal, iar cine nu se supunea era ucis... pe cand romanii s-au nascut crestini, convertindu-se ca urmare a propovaduirii apostolilor nu cu forta, urmare a unui decret regal
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Statutul actual al disciplinei religie - o analiza critica vasilica_cornescu Intrebari utilizatori 119 29.03.2013 15:49:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Critica lui "Apocalypto" moricone Generalitati 13 26.01.2007 03:34:49