Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2010, 23:12:54
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Question Nelamurire !?

Buna seara.sunt noua pe aici.:D
am si eu o intrebare : daca absolv facultatea de Teologie-Litere,as putea preda si religie si lb.romana in acelasi timp ? si in aceeasi institutie de invatamant? ...


multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2010, 23:14:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Buna seara.sunt noua pe aici.:D
am si eu o intrebare : daca absolv facultatea de Teologie-Litere,as putea preda si religie si lb.romana in acelasi timp ? si in aceeasi institutie de invatamant? ...


multumesc.
Da, poti, daca sunt posibilitati.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2010, 00:37:52
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Mai exista specializarea Teologie - Litere? La ce Facultate de Teologie Ortodoxa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2010, 09:34:31
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Pai am citit pe net ...:) : "Studenții de la specializarea Teologie Didactică pot obține competențe pentru predarea Limbii și Literaturii Române și a limbilor engleză și franceză, numai dacă în timpul celor șase semestre, vor obține minimum 60 de credite, urmînd și cursuri ale facultăților de profil la Universitatea din București".



oare chiar asa sa fie ? pt ca ma gandesc ca cei care termina facultatea de Litere au trecere in fatza mea..pt ca la mine ar fi ca a doua specializare :-? aa si inca ceva : potzi fi titular pe doua posturi ??

p.s: eu sunt abia clasa a 12`a, ma scuzati daca pun intrebari penibile :))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2010, 14:33:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Pai am citit pe net ...:) : "Studenții de la specializarea Teologie Didactică pot obține competențe pentru predarea Limbii și Literaturii Române și a limbilor engleză și franceză, numai dacă în timpul celor șase semestre, vor obține minimum 60 de credite, urmînd și cursuri ale facultăților de profil la Universitatea din București".



oare chiar asa sa fie ? pt ca ma gandesc ca cei care termina facultatea de Litere au trecere in fatza mea..pt ca la mine ar fi ca a doua specializare :-? aa si inca ceva : potzi fi titular pe doua posturi ??

p.s: eu sunt abia clasa a 12`a, ma scuzati daca pun intrebari penibile :))
Poti sa ai completare de catedra- un numar de ore de religie si in completare ore de limba romana.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2010, 22:30:24
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

mersi pt raspunsuri :) am inteles cat de cat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 22:04:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul



oare chiar asa sa fie ? pt ca ma gandesc ca cei care termina facultatea de Litere au trecere in fatza mea..pt ca la mine ar fi ca a doua specializare :-? aa si inca ceva : potzi fi titular pe doua posturi ??

:))
Cei cu Litere au intâietate. Nu poți fi titulară pe două posturi insă poți fi titulară în două școli Poți avea completare ore de lb. română așa cum zicea Rodica50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2010, 10:49:54
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Pai am citit pe net ...:) : "Studenții de la specializarea Teologie Didactică pot obține competențe pentru predarea Limbii și Literaturii Române și a limbilor engleză și franceză, numai dacă în timpul celor șase semestre, vor obține minimum 60 de credite, urmînd și cursuri ale facultăților de profil la Universitatea din București".



oare chiar asa sa fie ? pt ca ma gandesc ca cei care termina facultatea de Litere au trecere in fatza mea..pt ca la mine ar fi ca a doua specializare :-? aa si inca ceva : potzi fi titular pe doua posturi ??

p.s: eu sunt abia clasa a 12`a, ma scuzati daca pun intrebari penibile :))
In Bucuresti, sigur nu stau lucrurile asa, precum ai scris mai sus! Spun in cunostinta de cauza, pentru ca sunt in anul al II-lea, la Teologie Didactica, Facultatea de Teologie Ortodoxa "Justinian Patriarhul" Bucuresti (2010/2011). Si aici, intr-adevar, studiem limbile moderne (franceza, engleza), insa nu la nivelul celor de la Facultatea de Litere. De ce spun "nu la nivelul celor de la Facultatea de Litere"? Pentru ca imi este foarte usor sa compar intre ceea ce se face aici, la Teologie, si ceea ce faceam, in perioada 1994-1999, la Litere (facand parte din ultima generatie care a terminat la "frecventa partiala" aici):civilizatie franceza, limba franceza, istoria literaturii franceza, traduceri romana - franceza si franceza - romana.
Dupa parerea mea, nu ar fi drept ca cei ce-si iau, acum, licenta, in domeniul studiilor teologice, sa poata preda si limbile acestea moderne.
Cat despre studierea limbii si literaturii romane - nici vorba despre asa ceva!

Last edited by enculescunicoleta; 26.10.2010 at 10:55:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2010, 18:46:40
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

aoleo...e clar ( ...inseamna ca am sa fac si medicina vet. in paralel,cum imi propusesem initial.cu salariu de profesor nu as avea nici macar o viata decenta .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2010, 13:23:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Buna seara.sunt noua pe aici.:D
am si eu o intrebare : daca absolv facultatea de Teologie-Litere,as putea preda si religie si lb.romana in acelasi timp ? si in aceeasi institutie de invatamant? ...


multumesc.
Dacă acolo studiezi română și religie, da, poți să faci asta. Sunt mulți profesori cu dublă specializare, și părinții mei sunt, dar majoritatea aleg să predea doar specializarea A, probabil că ar fi complicat să predai două obiecte în același timp.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 23.07.2011 00:49:35
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 15:12:29
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40