Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.02.2011, 19:25:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am postat si eu acest text pe un topic, cucerita fiind de ideea iertarii. Am sarit acolo pasajele care vorbeau de altceva decat despre iertare, stiind ca nu sunt compatibile cu credinta noastra. Dar iertarea ne este nu numai permisa, ci chiar ni se cere sa o dam.
Stiind ca noi gresim fata de semenii nostri si ca putem ajuta la vindecarea ranilor provocate, cerandu-ne iertare, am avut ocazia la cateva zile de la citirea articolului, sa aplic in practica aceasta idee. Cineva din familie s-a imbolnavit; seara, inainte de a fi internata persona mi-am cerut iertare in taina si cu lacrimi in ochi pentru toate supararile pe care i le pricinuisem. A doua zi persoana a fost internata si tratamentul a mers f bine, sanatatea restabilindu-se in scurt timp.
Nu am pretentia ca s-a insanatosit datorita mie, in nici un caz, dar am simtit ca am facut ceea ce imi statea mie in putere, si anume sa-mi cer iertare. Faptul ca mi-am cerut iertare si ca m-am rugat pentru persoana in cauza, mi-a facut si mie bine, nu numai celei in cauza; nu credeti?!?
Da!
Tu ai facut ceea ce eu am propus cititorilor sa faca ei insisi: ai scos ceea ce nu era conform cu credinta ortodoxa si ai lasat ceea ce era.

Cum spuneam, citindu-l pe sf. Pavel, sa cercetam toate, si sa alegem cele bune.

In ceea ce priveste iertarea si influenta gandurilor asupra bolii, am si eu experienta directa in familie. De acceea mi-a 'vorbit' acest text.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.02.2011, 19:26:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
iertarea face sa putem recupera "cele"pierdute trebuie iertati toti vrasmasii nostri precum si gresitii nostri, ca sa putem fi si noi iertati caci toti avem nevoie de iertare.tuturor celor ce le-am gresit pe acest forum ii rog sa ma ierte.amin.dar stravechea magie huna nu trebuia sa apara tocmai pe acest forum ce se pretinde ortodox.apa cu uleiul nu se amesteca doar formeaza o emulsie ce daca se lasa in repaus elementele se vor separa din nou,tot asa credinta cu magia nu au nimic comun pina la urma chear daca uneori creaza impresia ca se intilnesc.

Nu era vorba de magie in acest text, ci de metode medicale traditionale (ale indienilor in acest caz).
Stiu ca unii cred ca ele tin de magie, eu nu sunt de acord. S-a discutat pe alt fir despre asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.02.2011, 19:48:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ma faceti sa rid ! Nu am mai vazut atita staruinta incit sa cauti sa vopsesti un drac in alb numai pt. ca voiesti tu, frate , oricare ai fi, sa iasa ca tine discutia !

Dar despre indieni ce ati auzit, ca sunt ortodoxi ? Si toate descintecele lor facute cu personificari ale elementelor naturii , ca si in credintele naturiste, cu singe de jertfe ... ce credeti ca sunt ? Sfinta liturghie sau sf. maslu ?

Si cu cita mindrie mai si afirmati : ,,eu nu sunt de acord ca este magie ' ! Poti matale sora draga sa nu fi deacord nici cu faptul ca sata voieste raul omului dar atita vreme cit ele insele, practicile oculte , indiene se autodefinesc este clar despre ce este vorba !

Nu inteleg insa de ce trebuie sa ne batjocorim noi insine stinta si credinta proprie si mai ales anii de studiu petrecuti prin scoli ? Pai in cazul acesta nu au fost decit ani pierduti fara rost . Ajungem sa ne indoim de credinta noastra si nu mai suntem in stare sa deosebim negrul de alb ? adica nu mai stim ca daca ni se pune in fata o alcatuire/plasmuire de ,,credinta" cum sa o analizam si sa ajungem la o concluzie clara si rapida despre ea ?
Pai atunci, ma repet, la ce ne foloseste multa carte ortodoxa , bagata cu toptanul in noi ?
Vedeti, ca iarasi ma repet, nu este suficient pt. a fi ortodox sau credincios doar sa cunosti povesti despre D.zeu ci sa si traiesi . Daca ai trai clar numai dupa preceptele hristice si ai vedea ca la un moment dat ti se pune in fata ritualuri cu invocarea padurii, vintului, a fratelui vultur, a parintelui ,,laba de urs" ... toate amestecate cu singe de tap sau de caprioara... pai atunci nici nu ar trebui sa mai stai pina la sfirsitul ritualului deoarece ti-ai da seama ca este satanic.

In cartea parintelui Paisie aghioritul, cum s-a indiavolit flacaul cind era in India ? in clipa cind a fost uns cu singe de jertfa ! Si noua ni se pare ca ce , mare lucru sa te unga unu zis preot cu singe , cu lacrimi sau cu urina sau cu apa din care se scalda sobolanii ! Dar uite ca nici habar nu avem cit de mult ne poate costa nesabuinta, ingimfarea si deschiderea stintificoculturala, spiritul larg progresit si toate sofismele diavolului .
Acum este bine de noi cei care postam si sustinem dracii antiortodoxe (ca doar nu vi se pare ca preamarim ortodoxia prin punerea alaturi de ea a practicilor samanice) ca doar vorbim , dar sa fereasca D.zeu sa se si intimple ceva rau cu noi (aviz mare la tinarul din cartea parintelui Paisie) ca atunci lucruirle sunt exceptional de grave schimbindu-se complet !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.02.2011 at 20:08:03.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.02.2011, 20:10:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu era vorba de magie in acest text, ci de metode medicale traditionale (ale indienilor in acest caz).
Stiu ca unii cred ca ele tin de magie, eu nu sunt de acord. S-a discutat pe alt fir despre asta.
draga uita-te ce am postat mai in urma ce am scris nu am scris din memoriile mele ci dintr-o carte scrisa de:ricard webster unde spune cu lux de amanunte toate ritualurile vrajitorilor kahuna din spiritualitatea havaiana,cu vindecari etc.si provenienta lor asiatica straveche erau vechi locuitori ce locuiau acolo unde acum este desertul sahara si datorita faptului ca desertul crestea si ii ameninta cu disparitia terenurilor agricole, au avut vise premonitorii au aflat de existenta in oceanul pacific a unor insule nelocuite unde s-ar fi putut dedica nestingheriti spiritualitatii lor secrete.un trib s-a hotarit sa se mute in nordul africii,dar celalalte au traversat asia spre hawaii.

Last edited by mihaila_alin; 12.02.2011 at 20:20:59.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.02.2011, 20:37:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ma faceti sa rid ! Nu am mai vazut atita staruinta incit sa cauti sa vopsesti un drac in alb numai pt. ca voiesti tu, frate , oricare ai fi, sa iasa ca tine discutia !

Dar despre indieni ce ati auzit, ca sunt ortodoxi ? Si toate descintecele lor facute cu personificari ale elementelor naturii , ca si in credintele naturiste, cu singe de jertfe ... ce credeti ca sunt ? Sfinta liturghie sau sf. maslu ?

Si cu cita mindrie mai si afirmati : ,,eu nu sunt de acord ca este magie ' ! Poti matale sora draga sa nu fi deacord nici cu faptul ca sata voieste raul omului dar atita vreme cit ele insele, practicile oculte , indiene se autodefinesc este clar despre ce este vorba !

Nu inteleg insa de ce trebuie sa ne batjocorim noi insine stinta si credinta proprie si mai ales anii de studiu petrecuti prin scoli ? Pai in cazul acesta nu au fost decit ani pierduti fara rost . Ajungem sa ne indoim de credinta noastra si nu mai suntem in stare sa deosebim negrul de alb ? adica nu mai stim ca daca ni se pune in fata o alcatuire/plasmuire de ,,credinta" cum sa o analizam si sa ajungem la o concluzie clara si rapida despre ea ?
Pai atunci, ma repet, la ce ne foloseste multa carte ortodoxa , bagata cu toptanul in noi ?
Vedeti, ca iarasi ma repet, nu este suficient pt. a fi ortodox sau credincios doar sa cunosti povesti despre D.zeu ci sa si traiesi . Daca ai trai clar numai dupa preceptele hristice si ai vedea ca la un moment dat ti se pune in fata ritualuri cu invocarea padurii, vintului, a fratelui vultur, a parintelui ,,laba de urs" ... toate amestecate cu singe de tap sau de caprioara... pai atunci nici nu ar trebui sa mai stai pina la sfirsitul ritualului deoarece ti-ai da seama ca este satanic.

In cartea parintelui Paisie aghioritul, cum s-a indiavolit flacaul cind era in India ? in clipa cind a fost uns cu singe de jertfa ! Si noua ni se pare ca ce , mare lucru sa te unga unu zis preot cu singe , cu lacrimi sau cu urina sau cu apa din care se scalda sobolanii ! Dar uite ca nici habar nu avem cit de mult ne poate costa nesabuinta, ingimfarea si deschiderea stintificoculturala, spiritul larg progresit si toate sofismele diavolului .
Acum este bine de noi cei care postam si sustinem dracii antiortodoxe (ca doar nu vi se pare ca preamarim ortodoxia prin punerea alaturi de ea a practicilor samanice) ca doar vorbim , dar sa fereasca D.zeu sa se si intimple ceva rau cu noi (aviz mare la tinarul din cartea parintelui Paisie) ca atunci lucruirle sunt exceptional de grave schimbindu-se complet !
Degeaba discutam. Avem unele idei incompatibile.
Eu am scris mai sus ca binele trebuie vazut acolo unde se afla.
Si ca Hristos poate fi prezent in chip nevazut si in alte credinte.
Tu crezi ca orice nu este ortodox suta la suta si declarat vine de la draci.
Nu avem baza comuna de discutie.
Nu vad ce am mai putea spune.

Si, NB: nu sunt de acord cu practicarea magiei de catre un crestin.

Totusi, mi se pare ca esti nedrept si te grabesti sa faci afirmatii despre gradul sau nivelul meu de traire ortodoxa. Suntem pe un forum si nu ne cunoastem personal. Exprimarea unei pareri nu cred ca arata ceva despre trairea mea, buna sau rea cum o fi (sunt gata sa accept ca este rea, si nu la nivelul eventualelor lecturi si a dragostei pe care am primit-o si o primesc, si a binecuvantarilor primite de la Dumnezeu sub toate formele.. Dar nu este treaba ta, totusi! Eu nu imi permit sa spun asta despre tine de ex.).
Poate unii neortodocsi sau necrestini au o traire mai buna decat a mea sau a ta, nu crezi?
Dumnezeu ne va judeca pe fiecare!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 12.02.2011 at 20:44:41.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.02.2011, 20:56:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Zaharia, consideri ca am gresit prin modul in care am procedat?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.02.2011, 21:16:54
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Toate cate sunt bune si frumoase trebuie inchinate lui Dumnezeu!



"Tot ce este adevărat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept,tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit,orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca" Filipeni 4,8

Ca toate care fiind bune si frumoase, trebuiesc inchinate si Dumnezeu!
Domnul nostru spune în Matei 12 „Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, și cine nu strânge cu Mine, risipește"

Am sa spun si mai simplu decat Zaharia (care a argumentat mult si in amanunt- dar corect);Mantuitorul Iisus Hristos a spus simplu "Cine nu este cu noi este impotriva noastra!" - referindu-se nu ad literam - ci la duhul lucrurilor zic eu.In sensul ca daca nu facem lucrurile in duhul credintei celei adevarate, inchinate lui Dumnezeu prin Hristos Mantuitorul nostru - atunci ele sunt inchinate altcuiva - nefiind inchinate Mantuitorului au alt duh! Pt ca nu putem sluji la doi domni si lui Dzeu si lui mamona!

Atentie dar la duhul incare facem lucrurile pt.ca daca nu le vom inchina lui Hristos ele sunt inchinate altcuiva!

Doamne lumineaza-ne ca sa primim lumina din lumina Ta si toate lucrurile noastre sa lefacem in duhul pacii, dar inchinate Tie!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.02.2011, 21:28:40
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul


"Tot ce este adevărat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept,tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit,orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca" Filipeni 4,8

Ca toate care fiind bune si frumoase, trebuiesc inchinate si Dumnezeu!
Domnul nostru spune în Matei 12 „Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, și cine nu strânge cu Mine, risipește"

Am sa spun si mai simplu decat Zaharia (care a argumentat mult si in amanunt- dar corect);Mantuitorul Iisus Hristos a spus simplu "Cine nu este cu noi este impotriva noastra!" - referindu-se nu ad literam - ci la duhul lucrurilor zic eu.In sensul ca daca nu facem lucrurile in duhul credintei celei adevarate, inchinate lui Dumnezeu prin Hristos Mantuitorul nostru - atunci ele sunt inchinate altcuiva - nefiind inchinate Mantuitorului au alt duh! Pt ca nu putem sluji la doi domni si lui Dzeu si lui mamona!

Atentie dar la duhul incare facem lucrurile pt.ca daca nu le vom inchina lui Hristos ele sunt inchinate altcuiva!

Doamne lumineaza-ne ca sa primim lumina din lumina Ta si toate lucrurile noastre sa lefacem in duhul pacii, dar inchinate Tie!
* - cand m-am referit la duhul lucrurilor am uitat sa precizez ca ma refeream la metoda folosita de acel medic, ca nefiind conforma duhului ortodoxiei - noi fiind invatati de Mantuitorul sa cerem prin rugaciune toate cate avem nevoie de la Tatal in numele Sau.

Ex: Doamne Iisuse Hristoase, iarta-ma pe mine ca am gresit surorii mele X, si iart-o si pe X care mi-a gresit mie, te rog daruieste-i sanatate si toate cate ii sunt ei de trebuinta si de folos! Asa inteleg eu o rezolvare in duhul ortodoxiei.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.02.2011, 21:31:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Parere

1. Eu am ajuns la concluzia ca iertarea este extraordinar de grea.
Vorbesc de iertarea adevarata: adica un om care ti-a facut sau iti face rau sa-l iubesti cu adevarat si sa-i doresti mantuirea.
Oi fi eu f rea, dar am observat ca desi mi se parea ca am iertat pe x sau y (chiar am incercat, m-am spovedit, m-am rugat pt ei, nu i-am mai criticat, am oprit gandurile negative etc..), ei bine, cand am aflat ca ceva li s-a intamplat, am simtit o oarecare satisfactie" dar bineinteles, asa le trebuie". Ceea ce a indicat clar ca iertarea era doar in capul meu.

Apoi, mai este o categorie de oameni pe care nu-i putem ierta (decat daca ne smerim!): cei care ne fac bine si noi le rasplatim cu rau.
Apoi mai sunt cei care sunt mai putin "vrednici" decat noi (in mintea noastra, desigur), dar ne-o iau inainte fie in cariera, fie in bogatie, fie in bunatate si credinta! Greu de iertat si acestia.
Etc..


Sa spui: da, te iert, fara sa constientizezi MUNCA din spatele acestei iertari este o nebunie. Cand ierti pe cineva esti TU cel care te schimbi, si chiar te schimbi profund pt a ajunge la masura iertarii altora.

In general iertarea este confundata cu amabilitatea, politetea sau NEPASAREA.
Nu cred ca aceasta este iertarea adevarata.
(In plus, iertarea adevarata este nedespartita de smerenie)

2. Am observat ca orice idee insusita gresit, care are aparenta crestina dar in profunzime este straina de invavatura crestina.. va avea consecinte grave la un moment dat.
Eu nu inteleg acum exact care sunt consecintele terapiei iertarii prezentate aici, decat in parte. (Dar nici nu vreau sa aflu). Daca nu inteleg un lucru pana la capat (in consecinte) este mai precaut sa nu-l declar folositor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.02.2011, 21:51:06
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Referitor a ideologia iertarii!

Eu inteleg lucrurile mut mai simplu:Ce ne cere Domnul pentru a ne putea ierta?
Sa ne para rau pentru pacatul comis, sa ne cerem iertare de la persoana careia am gresit si sa ne schimbam atitudinea.

Intr-adevar se pot crea si confuzii. In naivitatea mea (prosteasca!)eu iertam orice, oricui si oricand de dragul crestinismului, astfel incat am semanat confuzii si neintelegeri ceor care mi-au gresit;pt k nu si-au mai perceput uneori greselile aruncand spre mine stari sufletesti rele in sensu ca eu as exagera lucrurile si atunci iertarea acordata uneori in avans nu le-a folosit.

Si acum am o mare capacitate de a ierta dar in conditiile in care observ ca cea/cel care mi-a gresit se caieste, isi cere scuze, isi schimba atitudinea -altminteri cui foloseste?!

Dar la fe si duhovnicul procedeaza in scaunul spovedaniei; intreaba daca ne pare rau de toate pacatele, se propune si dispune abandonarea pacatului - schimbarea de atitudine deci a celui ce a gresit- si se cere iertare- urmand ca abia apoi duhovnicul sa faca dezlegarea - intelegand ca si Dzeu iarta daca indeplinim conditiile iertarii (abandonarea pacatului-schimbarea de atitudine, pocainta, urmand a cere iertare celui pe care l-am nedreptatit si lui Dzeu) - deci nu oricum, oricand si oriunde.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42