Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.10.2021, 17:30:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Știi care e curiozitatea istorica la Pucioasa? Aceiași pe care nu a sesizat-o Tertullian referitor la ce nu era Pepuza. Finalul va fi același, praful erorilor istorice neînțelese se așterne mereu peste repuneri în scena.
Daca tu nu crezi eu cred. Pacat ca te dovedesti sceptic ”stiind” finalul deci inseamna ca implinesti proorocia: Mai inainte de venirea Domnului intru judecata va fi lepadare de credinta. Lumea si oamenii lumesti nu au de ce sa se lepede caci lumea nu crede si nu vrea sa creada si de aia a fost osandita ca rau. Iata deci ca cei ce nu cred si se leapada de Credinta nu sunt lumea ci sunt cei credinciosi... pe motiv de tot felul de curiozitati de tipul Tertulian si Pepuza care pare ca se repeta.

V-a inoculat cel rau o minciuna si nu puteti crede ca ”Dumnezeul meu si al lui Ioan e acelasi.”

Dragul meu iti zic si eu ca un rabin care sopteste evreilor sai muribunzi la ureche: ”Mesia a venit si a fost Iisus fiul Mariei fecioara”, asa iti soptesc si eu: ”Hristos-Cuvantul Duhovnicesc e acelasi Mesia!”... nu e nicio curiozitate.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #22  
Vechi 04.10.2021, 21:35:28
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Moroco nu ma întelege gresit. Nu am nimic cu micuta grupare din satul cu nume usor vulcanic. Am, din când în când, curiozitati despre componenta socio-psihologia a unei astfel de grupări marginale pt ca sunt convins ca nu este deloc noua, si ca de fapt s-a repetat mereu în istorie cu diferite variatii. Pentru mine genul acesta de analiza are fascinatia ei, te rog sa nu o consideri ca fiind ceva ostil la adresa acelor oameni.Sunt absolut convins ca genul lor de asteptare apocaliptică va fi exact ca la altii din istorie, idealista si finalmente esuata. Fix pentru aceleasi motive. Evident ca tot ce spun este doar o parere personala.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 04.10.2021 at 21:41:31.
  #23  
Vechi 05.10.2021, 18:47:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Moroco nu ma întelege gresit. Nu am nimic cu micuta grupare din satul cu nume usor vulcanic. Am, din când în când, curiozitati despre componenta socio-psihologia a unei astfel de grupări marginale pt ca sunt convins ca nu este deloc noua, si ca de fapt s-a repetat mereu în istorie cu diferite variatii. Pentru mine genul acesta de analiza are fascinatia ei, te rog sa nu o consideri ca fiind ceva ostil la adresa acelor oameni.Sunt absolut convins ca genul lor de asteptare apocaliptică va fi exact ca la altii din istorie, idealista si finalmente esuata. Fix pentru aceleasi motive. Evident ca tot ce spun este doar o parere personala.
Acea micuta grupare sunt poporul adevaratului Domn Iisus Hristos-Cuvantul Duhovnicesc (IH-CD) de la sfarsit de timp. Se apropie sfarsitul.

Nici lumea nu crede (nu e nicio mirare ca lumea nu crede, ea a fost osandita pentru necredinta ei, pentru pacatele si faradelegile ei) dar iata ca nici ortodoxia si nici crestinismul nu crede si nici nu vor sa creada.

Diferenta fata de alte grupari apocaliptice este Cuvantul nou al noii revelatii si modul de viata ortodox al ucenicilor conform cu Cuvantul.

Celealte grupari anterioare istorice sau actuale de prin lume nu au avut si nu au acest mare dar: Cuvantul lui Dumnezeu.

De data asta nu ei vor esua ci noi toti, noi toata lumea si tot crestinismul. Crezi? Iti dai seama?

Toti sunteti siguri ca nu e Iisus desi El este! Io va zic dar nu ma crede nimeni. Va zic mereu ca toti care au afirmat altceva s-au amagit aducand-si asupra lor si a celor care i-au crezut lepadarea de Credinta. Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2021 at 16:39:33.
  #24  
Vechi 05.10.2021, 23:20:41
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Sunt absolut convins ca în ceea ce privește gruparea de la Pucioasa este vorba de un caz standard de manual de sectologie, fără nimic deosebit de alte cazuri similare din istorie. Mai mult decât atât, este doar o reeditare periferica și cu slaba semnificație a unor mișcări sectare mult mai ample din trecutul creștinismului. În rest fiecare are dreptul sa își aleagă propria iluzie, cu toate consecințele de rigoare.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
  #25  
Vechi 06.10.2021, 15:18:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Sunt absolut convins ca în ceea ce privește gruparea de la Pucioasa este vorba de un caz standard de manual de sectologie, fără nimic deosebit de alte cazuri similare din istorie. Mai mult decât atât, este doar o reeditare periferica și cu slaba semnificație a unor mișcări sectare mult mai ample din trecutul creștinismului. În rest fiecare are dreptul sa își aleagă propria iluzie, cu toate consecințele de rigoare.
Vezi, asta va uneste, siguranta si certitudinea in minciuna, toti strigati exact ca acum 2000 de ani de la cel mai mare pana la cel mai mic: eretici, secta, belzebul le vorbeste sau omul nascoceste predici.

Nu ma credeti cand va zic ca Domnul Iisus Hristos-Cuvantul Duhovnicesc graieste peste pamant vestindu-se intru venirea Sa exact deasupra Cetatii de la Pucioasa? Nu ma credeti.

Io mi-am facut datoria sa va zic, sa va marturisesc, sa va informez.

Spui ca esti convins. Cine te-a convins? Cum anume te-ai convins?

Eu iata sunt mult mai convins ca tine ca adevarul este exact invers decat esti tu convins despre NIP.

Cum crezi tu deci ca am ajuns eu sa fiu convins intrun fel si tu exact invers? Ce crezi ca am diferit decat tine? Cum crezi ca am ajuns sa fiu atat de convins? De ce tu si altii nu puteti, nu vreti, nu va pasa sau va e cumplit de frica? Nu vreti sa va periclitati mantuirea? Asta e argumentul pentru care bagati capul in nisip ca sa nu vedeti, sa nu auziti, sa nu cititi, sa nu stiti, sa nu credeti? Chiar credeti ca stadiul de rama cu coloana vertebrala de carpa va va face vrednici de Imparatia Cerurilor?

Nu pricepeti ca ascultati de neascultarea si de necredinta mai marilor vostrii numind asta precum? Pai a poruncit Domnul sa nu faceti ce fac fariseii si ipocritii si sa fiti urmatorii mei (sf. Pavel) in ceea ce si eu sunt urmator Lui Hristos. Voi urmati pastorii care duc turma in prapastie? Voi urmati neascultarea si necredinta mai marilor vostrii? Voi impliniti canonul de a nu citi carti eretice si a nu va ruga impreuna cu ereticii sau sectantii in timp ce v-ati unit si corcit si amestecat cu toate crestinismele si credintele si paganismele lumii si ale iadului? Cum puteti sa veniti cu argumente din astea ipocrite la maxim?

Daca vreti sa aveti o parere sau o convingere atunci informati-va, studiati, cercetati, cititi, ganditi si ”judecati” si voi cu mintea voastra, intelegeti si poate poate veti putea darama zidul si prapastia pe care cel rau a muncit-o ca sa-si bata joc de voi atat de sinistru.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2021 at 15:21:44.
  #26  
Vechi 07.10.2021, 18:14:52
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Îmi mențin părerea, am citit cu atenție cele scrise de tine. Consider ca nu mai am nimic de adăugat pe aceasta tema. Numai bine
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
  #27  
Vechi 07.10.2021, 18:27:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Îmi mențin părerea, am citit cu atenție cele scrise de tine. Consider ca nu mai am nimic de adăugat pe aceasta tema. Numai bine
Sa nu zici Domnului ca nu ti-am spus, ca nu te-am informat. Ti-am spus Adevarul si iata, din pacate pentru tine iti mentii parerea, convingerea crezand ca te mint.

(”Pentru ca n-ai crezut sa fii orb si mut si sa... pana cand vei crede.”) Te iert ca ma crezi mincinos sau pripit sau naiv si te dezleg de ce ai merita sa-ti zic ca trimis al lui Dumnezeu. Deci ce e in ghilimele si in paranteza nu zic si nu-ti doresc ci ma bucur ca am stat de vorba pe aceasta tema.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #28  
Vechi 07.10.2021, 20:58:25
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Îmi mențin părerea, am citit cu atenție cele scrise de tine. Consider ca nu mai am nimic de adăugat pe aceasta tema. Numai bine
Vă mențineți parerea și în legătură cu Mgtow4Life? Că și eu l-am citit, impresionat de modul în care vede creștinismul. Da am căutat de nebun prin diferite pagini ale forumului să găsesc interpretarea lui. M-am prins când ați spus că trinitatea este compusă, conform lui Origen, nu simplă conform creștinismului, așa cum explică în "cuvântul contra fiului". Am încercat să vă prind în fapt, recunosc și nu ați cedat dar măcar recunoașteți... credeți că este "mesia" așa cum proclamă? Fiți sincer! Eu sunt ateu, dar acest personaj m-a făcut să văd altfel credința. De când am văzut observația sa cu un an inainte despre schimbarea clară a modului de viață în 2019, m-a făcut să cercetez. Sunt răscolit și nervos din cauza lui și vreau să aud că e doar un sectar, un înșelat, care vb aiurea. De ce nu, să fie un sens ...
  #29  
Vechi 07.10.2021, 21:26:24
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Habar nu am cine este cel menționat. Nu îmi aduc aminte sa fi auzit de el. Poate sunt depășit de timpuri :)
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
  #30  
Vechi 07.10.2021, 22:25:30
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Stai cuminte că nu sunt informator BOR ca "Iorest" sau "g_palama". Ai observat cum au sărit să explice determinabilul:))) e ok!!! Lasă-i în limitarea lor:)))))
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare