Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.09.2008, 07:35:52
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

scuze,dar fratiile lor cer exemple de parca nu stiu ce se intampla in "unele" biserici.asta e realitatea.asta se intampla si e doar inceputul durerii
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.09.2008, 08:30:06
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

iulyaan, daca tot acuzi ia frate da date concrete! Numele, locul, fapta si daca ai fost martor fratia ta la eveniment! Daca nu ai fost poi nu te mai incarca cu pacate. Sau nu mai scrie de dragul de a scrie.:| Sa nu mai spun ca suntem nu suntem pe subiect!:D
Teologule, am 51 de ani, nepoti mari si dintii cazuti ce spui sunt interesanta????:D:D:D
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2008, 09:04:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai mult decat interesanti sa incercam sa nu fim penibili.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.09.2008, 10:02:54
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
scuze,dar fratiile lor cer exemple de parca nu stiu ce se intampla in "unele" biserici.asta e realitatea.asta se intampla si e doar inceputul durerii
si daca aceasta taxa, sa zicem, ar exista, este o porcarie, nu?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.09.2008, 10:20:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan
hai sa nu exageram.nu se va ajunge la asta.aceasta paranoia este deplasata.oricum sunt alte multe porcarii scrise in biserica si pt asta nu ne simtim lezati.oricum acest gen de matrimoniale se face deja.tacit,cei drept dar se face.
Fixatia, sa-mi fie cu iertare, este din partea ta, dragul meu ! As-i foarte curios , sa-mi dai un exemplu, in sprijinul declaratilor tale, privind cele din Biserica. Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si calea ta in viata !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.09.2008, 16:24:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TEOLOGUL
Nu am gasit nicaieri pe nici un sit ortodox o rubrica de MATRIMONIALE crestin ortodoxe....Oare nu sunt importanteŽ....Eu zic ca sunt foarte importante si necesare....Va indemn sa va ginditi la acest subiect si sa-mi srieti parerile voastre......
Sfanta Scriptura iti spune de ce acest lucru nu este posibil:

Pildele lui Solomon 20:6. [color=red]Multi oameni se lauda[/color] cu marinimia, [color=green]dar un prieten adevarat cine-l afla?[/color]

Cat de usor este pentru o fata sa scrie pe internet ceva de genu "fata cu ochi albastri, parul saten, din familie buna de oameni cinstiti, plina de evlavie sfanta pentru Dumnezeu, care isi tine cuvantul orice s-ar intampla... care stie ce e ravna pentru taina sfanta a cununiei...". Si defapt ea se lauda... dar caracterul ei e mai ruginit decat un motor Dodge din anul 1940...

Cauta daca vrei acolo fete, dar sa stii ca exact cu asta se lauda femeia stricata pe care o descrie Solomon:
Pildele lui Solomon 7
10. Si iata o femeie il intampina, avand infatisare de desfranata si cu prefacatorie in inima;
11. Apriga si de netinut in frau, picioarele ei nu se mai odihneau in casa;
12. Cand in casa, cand afara, stand la panda langa orice colt.
13. Ea il apuca si-l saruta si cu o cautatura obraznica ii zise:
14. "Trebuia sa aduc jertfe de pace; astazi am implinit fagaduintele mele;
(...)
26. Caci ea a ranit pe multi si pe foarte multi i-a omorat.
27. Casa ei sunt caile iadului, care duc la camarile mortii.

tipa aparent religioasa... laudaroasa... dar defapt cu sufletul strain de evlavie...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.09.2008, 16:28:54
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de TEOLOGUL
Nu am gasit nicaieri pe nici un sit ortodox o rubrica de MATRIMONIALE crestin ortodoxe....Oare nu sunt importanteŽ....Eu zic ca sunt foarte importante si necesare....Va indemn sa va ginditi la acest subiect si sa-mi srieti parerile voastre......
Sfanta Scriptura iti spune de ce acest lucru nu este posibil:

Pildele lui Solomon 20:6. [color=red]Multi oameni se lauda[/color] cu marinimia, [color=green]dar un prieten adevarat cine-l afla?[/color]

Cat de usor este pentru o fata sa scrie pe internet ceva de genu "fata cu ochi albastri, parul saten, din familie buna de oameni cinstiti, plina de evlavie sfanta pentru Dumnezeu, care isi tine cuvantul orice s-ar intampla... care stie ce e ravna pentru taina sfanta a cununiei...". Si defapt ea se lauda... dar caracterul ei e mai ruginit decat un motor Dodge din anul 1940...

Cauta daca vrei acolo fete, dar sa stii ca exact cu asta se lauda femeia stricata pe care o descrie Solomon:
Pildele lui Solomon 7
10. Si iata o femeie il intampina, avand infatisare de desfranata si cu prefacatorie in inima;
11. Apriga si de netinut in frau, picioarele ei nu se mai odihneau in casa;
12. Cand in casa, cand afara, stand la panda langa orice colt.
13. Ea il apuca si-l saruta si cu o cautatura obraznica ii zise:
14. "Trebuia sa aduc jertfe de pace; astazi am implinit fagaduintele mele;
(...)
26. Caci ea a ranit pe multi si pe foarte multi i-a omorat.
27. Casa ei sunt caile iadului, care duc la camarile mortii.

tipa aparent religioasa... laudaroasa... dar defapt cu sufletul strain de evlavie...
:dozingoff:
si cum de-ai ajuns la postari cu femei necredincioase, cind topicul este deschis de un "teolog"?
:dozingoff:
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2008, 10:21:35
TEOLOGUL TEOLOGUL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2008
Mesaje: 2
Implicit

Pace si bucurie in sufletele voastre,fratilor....Eu m-am referit la tinerii care vor sa-si caute sufletul pereche...sa se cunoasca sa comunice,sa-sidescopere VALORILE MORALE RECIPROCE...ca sa poata sa-si intemeieze adevarate FAMILII CRESTIN-ORTODOXE ,unde sa domneasca POSTUL SI RUGACIUNEA,bunatatea ,milostenia,IUBIREA FATA DE DUMNEZEUsi fata de aproapele....Aici se vor naste copii fericiti,cu frica de DUMNEZEU SI respect fata de aproapele....Cei care nu inteleg aceste lucruri,degeaba au mai intrat pe acest topic....Iosif teologul a scris ca nu e bine sa aibe teologii prioritate inaintea celorlalti....si ii dau dreptate numai ca ....ATENTIE MARE.....Daca un viitor preot nu isi alege preoteasa bine....si sigur ca DUMNEZEU ajuta in masura credintei fiecaruia ....s-a zis cu preotia se face prilej de SMINTEALA PENTRU MULTI,care se vor raci in credinta sau nu vor mai veni la SFINTA BISERICA....ATENTIE...ca aici bate satana razboi mult....Konstantinos...zicea ceva de sfirsitul lumii...sa fim seriosi...pentru o initiativa de a se forma adevarate familii crestine....OF..ginditi-va citioameni divorteaza....citi copii pling pe drumuri dupa mama sau dupa tata...Cu totii vrem PREOTI buni cu HAR ....DAR DE UNDE...daca oamenii sunt atit de pacatosi...MULTI critica pe preoti dar oare ei nu sunt fii ai neamului...iesiti din FAMILII...din parinti mai buni sau mai putin buni ...mai credinciosi sau mai putin...Cineva zicea...lasa ca DUMNEZEU iti scoate alesul sau aleasa in drum asa cind nici nu te astepti...Da dar pentru asa ceva iti trebuie viata de SFINT....Bine a zis MARINA ALCA ca DUMNEZEU iti da dar trebuie si tu sa fii atent,sa te rogi mult si sa postesti....Eu cred ca FAMILIA este TOTUL...este prima BISERICA si prima scoala pentru copii...si cea mai importanta care formeaza pe fiecare pentru tot restul vietii....si il marcheaza pe om si dincolo de mormint ...CUM...pai cel care pune un inceput bun zideste temelia casei afamiliei pe piatra este asemenea barbatului intelept,nu se va narui niciodata iar cel care o va zidi pe nisip ,se va darima....Si in alt loc spune ca omul trebuie sa se faca si sa fie ca o radacina a tuturor faptelor bune din care sa odrasleasca rodul cel bun...adica copiii lui care il vor pomeni si dupa moarte si ii vor urma credinta si faptele lui ...Cine nu intelege si nu respecta aceste lucruri degeaba se numeste crestin....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2008, 21:36:32
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de TEOLOGUL
Nu am gasit nicaieri pe nici un sit ortodox o rubrica de MATRIMONIALE crestin ortodoxe....Oare nu sunt importanteŽ....Eu zic ca sunt foarte importante si necesare....Va indemn sa va ginditi la acest subiect si sa-mi srieti parerile voastre......
Sfanta Scriptura iti spune de ce acest lucru nu este posibil:

Pildele lui Solomon 20:6. [color=red]Multi oameni se lauda[/color] cu marinimia, [color=green]dar un prieten adevarat cine-l afla?[/color]

Cat de usor este pentru o fata sa scrie pe internet ceva de genu "fata cu ochi albastri, parul saten, din familie buna de oameni cinstiti, plina de evlavie sfanta pentru Dumnezeu, care isi tine cuvantul orice s-ar intampla... care stie ce e ravna pentru taina sfanta a cununiei...". Si defapt ea se lauda... dar caracterul ei e mai ruginit decat un motor Dodge din anul 1940...

Cauta daca vrei acolo fete, dar sa stii ca exact cu asta se lauda femeia stricata pe care o descrie Solomon:
Pildele lui Solomon 7
10. Si iata o femeie il intampina, avand infatisare de desfranata si cu prefacatorie in inima;
11. Apriga si de netinut in frau, picioarele ei nu se mai odihneau in casa;
12. Cand in casa, cand afara, stand la panda langa orice colt.
13. Ea il apuca si-l saruta si cu o cautatura obraznica ii zise:
14. "Trebuia sa aduc jertfe de pace; astazi am implinit fagaduintele mele;
(...)
26. Caci ea a ranit pe multi si pe foarte multi i-a omorat.
27. Casa ei sunt caile iadului, care duc la camarile mortii.

tipa aparent religioasa... laudaroasa... dar defapt cu sufletul strain de evlavie...
Ma intreb daca e de ajuns ca o persoana sa spuna ca e evlavioasa ca sa o crezi si sa o iei de buna crestina ,s.a.m.d.... sau, din potriva, sa o etichetezi ca "laudaroasa" si falsa. Oare nu incerci sa cunosti persoana respectiva cu adevarat? nu vrei sa afli cum e din situatii obiective? nu o "studiezi" pana cand esti sigur de ce fel de om e dincolo de spusele ei? ???Pana la urma situatia asta o poti intalni si in cotidian...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2008, 22:18:26
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ideea este buna,tinand cont ca exista atatea persoane singure care sufera din pricina asta.este greu in ziua de azi sa-ti gasesti perechea,mai ales credincioasa.insa,matrimonialele pentru crestini i-ar face pe unii sa-si bate joc de aceste persoane,ajungandu-se poate, chiar la drame.pe internet poti sa te dai oricine.asa ca,mai bine sa ramana cum a fost si pana acum,oricum deja ne cunoastem cat de cat intre noi,daca doua persoane se regasesc una in alta,sunt sigura ca pot lua legatura si pot continua si in afara internetului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51