Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2009, 20:12:36
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Saracii-ingeri?

oare sunt saracii igeri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2009, 07:03:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cum adica?

vrei sa spui ca saracii, pentru faptul ca sunt saraci, ajung ingeri?? nu prea cred ca saracia sa fie o conditie necesara si suficienta pentru mantuire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2009, 09:23:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Se refera la Evrei 13,2:

Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.


Versetul se refera la gazduirea pe care Avraam a facut-o celor trei îngeri care luasera chip de oameni în Vechiul Testament (si care sunt considerati o prefigurare a Sfintei Treimi, fiindca Avraam li se adreseaza ca unei singure persoane).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2009, 10:47:05
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Se refera la Evrei 13,2:
Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.
Probabil cuvantul cheie aici este "UNII" deci nu toti saracii sunt ingeri, dar pentru ca noi nu putem sti care din ei, e datoria noastra sa tratam toti saracii cu destul respect. Cel putin respectul pentru o fiinta umana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2009, 18:27:24
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Se refera la Evrei 13,2:

Primirea de oaspeți să n-o uitați căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.


Versetul se refera la gazduirea pe care Avraam a facut-o celor trei îngeri care luasera chip de oameni în Vechiul Testament (si care sunt considerati o prefigurare a Sfintei Treimi, fiindca Avraam li se adreseaza ca unei singure persoane).
Poate citatul se refera la ingerii care vin in lume sa-i incerce pe oameni, cu ingaduinta lui Dumnezeu.

Nu cred ca sunt saraci, cred ca sunt cu mult mai bogati duhovniceste decat noi.

Bogdan.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2009, 19:36:52
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
oare sunt saracii igeri?
Nu obligatoriu.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2009, 18:30:00
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ma refer ca poate ingerii iau fata de om sarac ca sa ne incerce.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2009, 18:34:23
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum pot niste oameni cu carje sa ajunga in munti la manastire, si apoi nu cersesc ci doar stau... nu stiu daca atiunci sunt ingeri, daca ar fi, ar cersi? sau nu? ca nu stiu io am ajutat un om sarac cu carje cu 50 mii. ma gandxc ca nu ar putea un om sarac sa ajunga in munti cu carje si infometat ca de prefacu nu prea pt k nu cersea ... deci multume
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2009, 18:37:30
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

putem sai simtim? ca sunt spirituali..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2009, 19:08:48
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

aaa, in sfarsit am inteles intrebarea. Daca saracii sunt ingeri undercover. Nu stiu, nu mi-am pus niciodata intrebarea asta, banuiesc ca e posibil, desi nu am auzit de marturii de acest fel. Stiu ca ingerii s-au mentionat ca fiind "ca niste barbati tineri", insa cred ca erau niste oameni care atrageau atentia imediat, dat fiind lumina care o raspandeau de jur imprejur, si poate, da, e posibil sa trezeasca in sufletul privitorului o anumita incarcare spirituala...

Insa, de fiecare data cand vad un sarac nu mi-am pus niciodata intrebarea asta. De ce un inger sa se deghizeze intr-un sarac, cand el poate fi de fata (si ingerul pazitor chiar e!) la absolut toate lucrurile care le facem singuri sau impreuna??

Daca tu te intrebi poate ca daca ingerul s-a transformat in sarac sa te testeze, eu sunt de parere ca acest lucru, desi posibil, e improbabil si inutil. De vreme ce e de fata cu tine si saracul, de ce mai e nevoie acest joc? El vede daca ii dai bani sau nu, nu are nevoie de o prezenta trupeasca fizica pentru a vedea asta! Deci data viitoare cand te intalnesti cu un sarac, gandeste-te ca orice faci ingerul pazitor oricum te vede ce faci. Data viitoare cand mergi singur la pescuit, si te enrveaza o musca, si te uiti in stanga si in dreapta si crezi ca nu e nimeni si scapi o injuratura, sa stii ca si in acest caz ingerul pazitor vede intamplarea si o memoreaza, chiar daca crezi ca esti singur.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 18.08.2009 at 19:11:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ingeri georgeval Generalitati 5 26.03.2011 15:17:36
Despre Ingeri patinina34 Din Noul Testament 25 14.02.2009 10:08:12
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50
Ati intalnit ingeri? tudor2012 Intamplari adevarate 19 03.09.2007 17:09:05
CEI SLABI DE INGERI ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 21.06.2007 21:44:24