Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2009, 13:41:58
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii !

Vineri 13 noiembrie - ma intorceam cu sora mea care era venita in vacanta la noi ,de la un supermarket ,o ambulanta cu sirena pusa vroia sa treaca ,nimeni nu ii facea loc ,asa ca eu am tras pe dreapta cu avariile puse ,am lasat.o sa treaca ,dupa care dau semnal de plecare dupa loc,ma mai asigur inca o data ,si dau sa ies ,cand un rrom ,ma depaseste nervos,imi franeaza brusc,se da jos din masina ,si incepe sa injure ca la mama lui acasa,sa dea cu pumnii in geamuri ,si vanzand ca sora mea are geamul un pic deschis s-a dus la ea.Intre timp eu tipam la sora mea de inchida geamul ,de frica rromului ,catelusii latrau ! a reusit sa inchida geamul ,si rromul a inceput sa traga de portiera sa deschida masina ,rromul nestiind ca eu umblu cu masina inchisa ,dupa incidentul avut in spania tot cu un rrom care a vrut sa imi fure geanta ! si tot tragea si injura ...pana cand sora mea a luat telefonul i-a scris nr de la masina ,iar rromul vanzand ca i-am luat nr a plecat dupa ce a mai tras cate va injuraturi celebre la ei !
am uitat sa mentionez ca sora mea este gravida in 5 luni ,si ca daca masina nu era inchisa ,acest personaj ar fi lovit-o cu pumnii direct in burta ,deoarece masina pe care o avem este un 4x4 ,si deschizand usa ,ar fi dat de burtika surorii mele !
fiind gravida sora mea nu a putut sa reactioneze,ea nu s-a speriat ,dar nu a vrut sa faca rau copilului(a muncit la interventii la politie si a batut personaje ca acesta ,pentru ca tulburau linistea cetateanului etc ).
mi-am sunat sotul si am mers la politie ,unde am facut o plangere .am mai dat si noi niste telefoane pe la cunostinte ,si am aflat ca masina era inscrisa pe firma si adresa .insa am hotarat sa lasam legea sa isi faca treaba ,desi se pare ca acest rrom nu este la prima abatere de acest gen !
politistul mi-a spus ca am facut foarte bine ca am acordat prioritate ambulantei ,caci dc era vreo patrula si ma vedea ca nu acor imi dadea amenda si imi lua carnetul! pai si de acum inainte ce sa fac: sa acord prioritate ambulantei sau sa nu acord de frica sa nu ma bata vreun rrom?
sotul meu a spus ca de ce nu m.am urcat cu masina peste masina lui ,insa eu am zis sa fiu om corect ,acum realizez ca trebuia sa o fac ,ca alta data sa nu mai aibe tupeul sa faca asa ceva !
acum astept sa ma cheme sa il identific ! cum ati fi reactionat ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2009, 13:59:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Vineri 13 noiembrie - ma intorceam cu sora mea care era venita in vacanta la noi ,de la un supermarket ,o ambulanta cu sirena pusa vroia sa treaca ,nimeni nu ii facea loc ,asa ca eu am tras pe dreapta cu avariile puse ,am lasat.o sa treaca ,dupa care dau semnal de plecare dupa loc,ma mai asigur inca o data ,si dau sa ies ,cand un rrom ,ma depaseste nervos,imi franeaza brusc,se da jos din masina ,si incepe sa injure ca la mama lui acasa,sa dea cu pumnii in geamuri ,si vanzand ca sora mea are geamul un pic deschis s-a dus la ea.Intre timp eu tipam la sora mea de inchida geamul ,de frica rromului ,catelusii latrau ! a reusit sa inchida geamul ,si rromul a inceput sa traga de portiera sa deschida masina ,rromul nestiind ca eu umblu cu masina inchisa ,dupa incidentul avut in spania tot cu un rrom care a vrut sa imi fure geanta ! si tot tragea si injura ...pana cand sora mea a luat telefonul i-a scris nr de la masina ,iar rromul vanzand ca i-am luat nr a plecat dupa ce a mai tras cate va injuraturi celebre la ei !
am uitat sa mentionez ca sora mea este gravida in 5 luni ,si ca daca masina nu era inchisa ,acest personaj ar fi lovit-o cu pumnii direct in burta ,deoarece masina pe care o avem este un 4x4 ,si deschizand usa ,ar fi dat de burtika surorii mele !
fiind gravida sora mea nu a putut sa reactioneze,ea nu s-a speriat ,dar nu a vrut sa faca rau copilului(a muncit la interventii la politie si a batut personaje ca acesta ,pentru ca tulburau linistea cetateanului etc ).
mi-am sunat sotul si am mers la politie ,unde am facut o plangere .am mai dat si noi niste telefoane pe la cunostinte ,si am aflat ca masina era inscrisa pe firma si adresa .insa am hotarat sa lasam legea sa isi faca treaba ,desi se pare ca acest rrom nu este la prima abatere de acest gen !
politistul mi-a spus ca am facut foarte bine ca am acordat prioritate ambulantei ,caci dc era vreo patrula si ma vedea ca nu acor imi dadea amenda si imi lua carnetul! pai si de acum inainte ce sa fac: sa acord prioritate ambulantei sau sa nu acord de frica sa nu ma bata vreun rrom?
sotul meu a spus ca de ce nu m.am urcat cu masina peste masina lui ,insa eu am zis sa fiu om corect ,acum realizez ca trebuia sa o fac ,ca alta data sa nu mai aibe tupeul sa faca asa ceva !
acum astept sa ma cheme sa il identific ! cum ati fi reactionat ?
Amandoua ati reactionat asa cum trebuia! Orice alta reactie ati fi avut, lucrurile ar fi escaladat.
Politia o sa-l cheme, o sa-i ia declaratie, o sa-l (eventual) amendeze. Ramaneti ferme pe pozitie, altfel pana la urma va lovi pe cineva!
Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva! Bine ca, totusi, nu s-a intamplat nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2009, 14:09:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da, dupa cele citite...nu pot sa spun decat ca eu cred ca e mai mult o Romanie tiganita, pentru ca asta e evolutia ei clara...si e chiar foarte trist ce se intampla! Ma intreb oare ce inseamna aceasta toleranta, oare se cere sa ne tampim si sa acceptam orice comportament stupid din partea minoritatilor...doar pentru ca sunt minoritati, de parca nu ar mai fi tot oameni care ar trebui aliniati si ei la normalitate? Intotdeauna m-am intrebat de ce nu se pune accent si pe ce obligatii au acesti oameni, pentru ca mie acestea mi se par mai importante chiar, si in functie de ele abia ar trebui sa aiba si drepturi...dar nicidecum invers!!!

P.S.Trebuia sa ai la tine un pistol bricheta.... eu mi-am amintit ca i-am facut unul cadou sotului si arata foarte realist, si asa cred ca i s-ar fi taiat elanul ala stupid ...kidding!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2009, 14:17:08
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, dupa cele citite...nu pot sa spun decat ca eu cred ca e mai mult o Romanie tiganita, pentru ca asta e evolutia ei clara...si e chiar foarte trist ce se intampla! Ma intreb oare ce inseamna aceasta toleranta, oare se cere sa ne tampim si sa acceptam orice comportament stupid din partea minoritatilor...doar pentru ca sunt minoritati, de parca nu ar mai fi tot oameni care ar trebui aliniati si ei la normalitate? Intotdeauna m-am intrebat de ce nu se pune accent si pe ce obligatii au acesti oameni, pentru ca mie acestea mi se par mai importante chiar, si in functie de ele abia ar trebui sa aiba si drepturi...dar nicidecum invers!!!

P.S.Trebuia sa ai la tine un pistol bricheta.... eu mi-am amintit ca i-am facut unul cadou sotului si arata foarte realist, si asa cred ca i s-ar fi taiat elanul ala stupid ...kidding!!!
Mare atentie sa nu devenim cumva rasisti, mare atentie!
La un moment dat, acum multi ani, a trebuit sa stau in spital; mi-era rau si-mi reveneam cu greu dintr-o anestezie. Si ce vad deasupra mea? Un chip de femeie tanara, care tipa cat putea:"Dom'doctor! Dom'doctor! S-a trezit romanca!" Si apoi cine m-a ajutat? Vreuna din asistente? Nu! Vreuna din romance? Nu! Cele 2 tiganci din salon, dintre care una era complet analfabeta.
Acuma e adevarat, au vrut sa-mi dea si carne semi-cruda de oaie adusa de multimea neamurilor lor, ca sa prind puteri si, evident, mi-au folosit periuta de dinti... dar asta-i cu totul alta poveste...Asadar...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2009, 14:23:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule draga, asha am patzit shi eu, mergeam singur pe o shosea shi in fatza era o carutza shi departe in spate aveam o mashina cu doi rromi, shi cand am ajuns in dreptul carutzei dau sa depashesc cand vad ca suna cineva din clanxon ca din gura de sharpe... atunci pun o frana ca era sa intru in carutza shi ma uit la ei reproshandu-le din mashina ca ce depashire au vrut sa faca ei, nu au vazut ca am in fatza o carutza shi urmeaza sa o depashesc? mie nici prin cap nu mi-a trecut ca ashtia doi vor baga viteza shi vor incerca sa depasheasca tocmai cand urma sa depashesc eu carutza caci drumul era lung, drept shi gol, ca era aberant sa depasheshti tocmai atunci caci shoseaua era goala shi nu m-am mai uitat in oglinda fiindca o facusem cu 20 de secunde inainte shi ei erau in spate nelasand impresia ca vor sa depasheasca fiindca shi eu mergeam destul de tare, 80-90... deci nu m-am ashtepta la asha ceva... iar ei convinshi ca ei au dreptate mi-au facut asha din mana ca sunt un papagal... ce era sa fac? sa ma fi dat jos shi sa-i fi batut pe amandoi? ce era sa fac? ca era sa intru in carutza... shi cu mine mai erau doi oameni, o fata shi un baiat...

deci cine a fost de vina? dupa multa vreme am ajuns la concluzia ca deshi am analizat bine situatzia totushi nu am luat in considerare tupeul shi nesimtzirea unora, deci cred ca am greshit ca nu m-am asigurat din nou ca nu era greu sa reprivesc oglinda chiar inainte sa depashesc carutza...

deci era sa mor fiindca m-am bazat pe conducerea preventiva a celorlaltzi... am greshit caci astfel n-am condus eu prevazand ce poate sa se intample...

dar ce s-ar fi intamplat daca ma dadeam jos? shi ne luam la bataie? cred ca nu ar fi reushit accidentul evitat sa ne produca atat suferintza ca injuraturile shi teroarea vorbelor ce s-ar fi aruncat in scandal...

nici nu mai shtiu daca erau chiar rromi... poate eu am fost rrom la faza asta... nu mai shtiu

Last edited by vsovi; 19.11.2009 at 14:28:06.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2009, 14:36:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mare atentie sa nu devenim cumva rasisti, mare atentie!
La un moment dat, acum multi ani, a trebuit sa stau in spital; mi-era rau si-mi reveneam cu greu dintr-o anestezie. Si ce vad deasupra mea? Un chip de femeie tanara, care tipa cat putea:"Dom'doctor! Dom'doctor! S-a trezit romanca!" Si apoi cine m-a ajutat? Vreuna din asistente? Nu! Vreuna din romance? Nu! Cele 2 tiganci din salon, dintre care una era complet analfabeta.
Acuma e adevarat, au vrut sa-mi dea si carne semi-cruda de oaie adusa de multimea neamurilor lor, ca sa prind puteri si, evident, mi-au folosit periuta de dinti... dar asta-i cu totul alta poveste...Asadar...
M-ai facut sa rad la faza cu carnea si periuta de dinti...

Nu e vorba de rasism, Doamne fereste! Insa am observat ca pentru unele minoritati aceasta toleranta a cam luat amploare intr-un mod eronat...nici macar nu prea mai sunt considerati oameni simpli care au si obligatii ca toti ceilalti de altfel, dar in fata carora daca indraznesti sa le spui ceva...s-a terminat, tocmai in virtutea acestei "tolerante"!

Am auzit un caz foarte sugestiv, si pe undeva eram sigura ca se va ajunge la astfel de situatii inca inainte sa aflu de existenta lor: Intr-un camin din Germania erau cazate mai multe fete, printre care si o negresa...toate cazusera de acord sa isi spele oalele dupa ce gatesc, deoarece bucataria era comuna si ar fi fost urat sa vina altii din urma sa o gaseasca murdara. Buuuun...restul fetelor cum gateau si spalau in urma lor, lasand totul curat si la locul lui, negresa nuuu...lasa totul mizerabil. La un moment dat una dintre colege i-a sugerat ca ar fi frumos sa isi spele vasele in care gateste, pentru ca asa face toata lumea...la care ea a raspuns " Ai ceva cu mine, esti rasista???"

Ei bine...atunci cand unii oameni deja dau aceasta turnura situatiilor avand ca pretext culoarea pielii, e foarte grav, inseamna ca pe undeva au fost intelese prost lucrurile si se profita de ele intr-un mod deplasat.

Pentru ca s-a pus accent pe toleranta, obligatiile pe care ar trebui sa le aiba fiecare cetatean au ramas undeva pe un plan secund rau de tot....si pe aici vad eu o problema.

Pe mine nu are de ce sa fie nimeni obligat sa ma suporte si nici macar nu inteleg de ce ar trebui sa oblig pe cineva sa o faca ..cu atat mai mult nu inteleg de ce, fiind nesimtita ar trebui sa am pretentia sa fiu respectata fara a ma autoeduca macar?????
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2009, 14:44:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
domnule draga, asha am patzit shi eu, mergeam singur pe o shosea shi in fatza era o carutza shi departe in spate aveam o mashina cu doi rromi, shi cand am ajuns in dreptul carutzei dau sa depashesc cand vad ca suna cineva din clanxon ca din gura de sharpe... atunci pun o frana ca era sa intru in carutza shi ma uit la ei reproshandu-le din mashina ca ce depashire au vrut sa faca ei, nu au vazut ca am in fatza o carutza shi urmeaza sa o depashesc? mie nici prin cap nu mi-a trecut ca ashtia doi vor baga viteza shi vor incerca sa depasheasca tocmai cand urma sa depashesc eu carutza caci drumul era lung, drept shi gol, ca era aberant sa depasheshti tocmai atunci caci shoseaua era goala shi nu m-am mai uitat in oglinda fiindca o facusem cu 20 de secunde inainte shi ei erau in spate nelasand impresia ca vor sa depasheasca fiindca shi eu mergeam destul de tare, 80-90... deci nu m-am ashtepta la asha ceva... iar ei convinshi ca ei au dreptate mi-au facut asha din mana ca sunt un papagal... ce era sa fac? sa ma fi dat jos shi sa-i fi batut pe amandoi? ce era sa fac? ca era sa intru in carutza... shi cu mine mai erau doi oameni, o fata shi un baiat...

deci cine a fost de vina? dupa multa vreme am ajuns la concluzia ca deshi am analizat bine situatzia totushi nu am luat in considerare tupeul shi nesimtzirea unora, deci cred ca am greshit ca nu m-am asigurat din nou ca nu era greu sa reprivesc oglinda chiar inainte sa depashesc carutza...

deci era sa mor fiindca m-am bazat pe conducerea preventiva a celorlaltzi... am greshit caci astfel n-am condus eu prevazand ce poate sa se intample...

dar ce s-ar fi intamplat daca ma dadeam jos? shi ne luam la bataie? cred ca nu ar fi reushit accidentul evitat sa ne produca atat suferintza ca injuraturile shi teroarea vorbelor ce s-ar fi aruncat in scandal...

nici nu mai shtiu daca erau chiar rromi... poate eu am fost rrom la faza asta... nu mai shtiu
Sa nu exageram de acum, sunt unii care se mai si distreaza in trafic si vor sa depaseasca pentru a avea parte de ceva adrenalina....nu ca ar avea dreptate neaparat. In situatia ta, elegant ar fi fost sa te lase pe tine sa depasesti pentru ca mergeai in spatele unei carute practic, si pentru nimeni nu e placut sa se intalneasca cu o caruta in trafic...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2009, 14:53:59
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Bun, ca sa clarific ce-am vrut sa spun:
un individ certat cu legea, cu bunul simt, cu ce vreti voi, a facut ce-a facut.
intamplator sau poate nu, acesta era rrom.

trebuie sa condamnam fapta, pentru ca e de condamnat, si in acest caz si individul, pentru ca stia foarte bine ce face, dar nu etnia - minoritara sau nu.

asa cred eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2009, 15:10:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Bun, ca sa clarific ce-am vrut sa spun:
un individ certat cu legea, cu bunul simt, cu ce vreti voi, a facut ce-a facut.
intamplator sau poate nu, acesta era rrom.

trebuie sa condamnam fapta, pentru ca e de condamnat, si in acest caz si individul, pentru ca stia foarte bine ce face, dar nu etnia - minoritara sau nu.

asa cred eu...
Evident....numai ca se nimereste in general ca o etnie/minoritate/nationalitate sa capete anumite caracteristici...in momentul in care o fapta nu mai este doar un caz izolat, cam asta e ideea. Mie mi se pare logic....dar si trist pentru ca denota o evolutie negativa si ii poate afecta si pe ceilalti care nu sunt la fel....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2009, 15:12:54
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Vineri 13 noiembrie - ma intorceam cu sora mea care era venita in vacanta la noi ,de la un supermarket ,o ambulanta cu sirena pusa vroia sa treaca ,nimeni nu ii facea loc ,asa ca eu am tras pe dreapta cu avariile puse ,am lasat.o sa treaca ,dupa care dau semnal de plecare dupa loc,ma mai asigur inca o data ,si dau sa ies ,cand un rrom ,ma depaseste nervos,imi franeaza brusc,se da jos din masina ,si incepe sa injure ca la mama lui acasa,sa dea cu pumnii in geamuri ,si vanzand ca sora mea are geamul un pic deschis s-a dus la ea.Intre timp eu tipam la sora mea de inchida geamul ,de frica rromului ,catelusii latrau ! a reusit sa inchida geamul ,si rromul a inceput sa traga de portiera sa deschida masina ,rromul nestiind ca eu umblu cu masina inchisa ,dupa incidentul avut in spania tot cu un rrom care a vrut sa imi fure geanta ! si tot tragea si injura ...pana cand sora mea a luat telefonul i-a scris nr de la masina ,iar rromul vanzand ca i-am luat nr a plecat dupa ce a mai tras cate va injuraturi celebre la ei !
am uitat sa mentionez ca sora mea este gravida in 5 luni ,si ca daca masina nu era inchisa ,acest personaj ar fi lovit-o cu pumnii direct in burta ,deoarece masina pe care o avem este un 4x4 ,si deschizand usa ,ar fi dat de burtika surorii mele !
fiind gravida sora mea nu a putut sa reactioneze,ea nu s-a speriat ,dar nu a vrut sa faca rau copilului(a muncit la interventii la politie si a batut personaje ca acesta ,pentru ca tulburau linistea cetateanului etc ).
mi-am sunat sotul si am mers la politie ,unde am facut o plangere .am mai dat si noi niste telefoane pe la cunostinte ,si am aflat ca masina era inscrisa pe firma si adresa .insa am hotarat sa lasam legea sa isi faca treaba ,desi se pare ca acest rrom nu este la prima abatere de acest gen !
politistul mi-a spus ca am facut foarte bine ca am acordat prioritate ambulantei ,caci dc era vreo patrula si ma vedea ca nu acor imi dadea amenda si imi lua carnetul! pai si de acum inainte ce sa fac: sa acord prioritate ambulantei sau sa nu acord de frica sa nu ma bata vreun rrom?
sotul meu a spus ca de ce nu m.am urcat cu masina peste masina lui ,insa eu am zis sa fiu om corect ,acum realizez ca trebuia sa o fac ,ca alta data sa nu mai aibe tupeul sa faca asa ceva !
acum astept sa ma cheme sa il identific ! cum ati fi reactionat ?
Cu parere de rau pentru ce vi s-a intamplat,doamna Violeta,dar nu vad legatura dintre rromul acela nesimtit/crizat si "Romania nesimtirii" : ).
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O declaratie de bun simt.Romania-R Moldova-o unire necesara iulyaan Generalitati 70 30.07.2011 17:23:54
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 14:05:55
Canicula in Romania? Evreulcelales Generalitati 2 06.08.2009 18:24:38
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 02:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 18:08:53