Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 17:24:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei

„S-a deschis cerul, și S-a coborât Duhul Sfânt… în chip trupesc, ca un porumbel” peste Fiul lui Dumnezeu, Care stătea în Iordan. Și glasul lui Dumnezeu-Tatăl s-a auzit din cer: „Tu ești Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit” (Luca 3, 21-22; Mc. l, 11; Matei 3, 17). Deschis este și astăzi cerul, și din nou Duhul Sfânt Se pogoară deasupra apelor și Dumnezeu îl mărturisește pe Fiul Său.

O, de s-ar deschide și ochii noștri sufletești! O, de-ar putea urechile noastre să audă glăsuirile cerești!
Am vedea că cerurile sunt deschise deasupra noastră. L-am vedea pe Fiul lui Dumnezeu stând printre noi și pe Duhul Sfânt plutind deasupra noastră și am auzi glasul lui Dumnezeu vestind dumnezeirea Mântuitorului lumii. Am simți cum Duhul Sfânt Se coboară deasupra apelor, cum le redă bunătatea pe care au avut-o la facerea lumii și le dăruiește puteri tămăduitoare, cu care să renască natura căzută. Noi înșine ne-am acoperi de lumină, gurile noastre s-ar umple de duh și L-ar cânta cu bucurie pe Cel ce ne-a întărit pe noi pe piatra credinței. Dar numai cei curați cu inima văd cele dumnezeiești. Cei întunecați de păcat văzând nu văd și auzind nu aud.
Oamenii au văzut cerul în timpul Botezului Domnului, dar numai Ioan Botezătorul a văzut că cerul era deschis. Mulți L-au văzut pe Domnul Iisus Hristos când a venit la Iordan, dar Ioan a fost singurul care a simțit că El era Fiul lui Dumnezeu întrupat, iar ceilalți îl vedeau ca pe un om obișnuit, un dulgher și un fiu de dulgher. Se poate ca nu doar Ioan să-L fi văzut pe Duhul Sfânt pogorât deasupra Lui în chip de porumbel, dar numai el a priceput că Acela este Duhul Sfânt, în timp ce ceilalți l-au luat drept un simplu porumbel în zbor. Poate că mulți au auzit la Iordan glasul lui Dumnezeu-Tatăl, dar numai Ioan a deslușit pe deplin mărturia lui Dumnezeu despre Fiul Său, în timp ce celorlalți li s-a părut că aud un tunet deasupra apelor, la fel ca și mai târziu, când oamenii au luat drept tunet răspunsul din cer al lui Dumnezeu-Tatăl la rugăciunea Fiului Său (In. 12, 28-29). La fel și astăzi, vedem norii acoperind cerul, dar nu vedem că cerul este deschis, inspirăm aerul, dar nu simțim Duhul Sfânt pogorât asupra noastră și a apelor, auzim cuvintele cântărilor bisericești, dar nu le pricepem puterea dumnezeiască.

Dar cu adevărat Se află între noi Cel ce a spus: „Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor” (Matei 18, 20). Cu adevărat cerurile sunt acum deschise și Ziditorul lor îl mărturisește acum pe Cuvântul Cel împreună-veșnic cu El, și acum Se va pogorî Duhul Sfânt peste ape și le va sfinți. Prin harul lui Dumnezeu, apa va deveni izvor de sănătate sufletească și trupească, izvor de sfințire, a noastră, a caselor noastre și a întregii naturi și se va păstra nestricată vreme de mulți ani, făcându-se un fel de glas al lui Dumnezeu, care vestește că Mântuitorul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu pogorât pe pământ ca să ne renască spre nestricăciune și să ne aducă în Biserica cerească. Să ne deschidem inimile prin credință și, deschizându-ne gurile spre slavoslovire, să strigăm din adâncul inimii: „Mare ești, Doamne, și minunate sunt lucrurile Tale și nici un cuvânt nu este de ajuns pentru a lăuda minunile Tale!”.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 08:39:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Iar botezandu-Se Iisus, cand iesea din apa, indata cerurile s-au deschis si Duhul lui Dumnezeu S-a vazut pogorandu-Se ca un porumbel si venind peste El. Si iata glas din ceruri zicand: “Acesta este Fiul meu cel iubit intru Care am binevoit“. Duhul nu a pogorat asupra lui Hristos pe cand Se afla in apa, ci atunci cand El a iesit din apa. Prin aceasta, intelepciunea lui Dumnezeu cauta sa ne arate ca Duhul lui Dumnezeu nu pogoara peste omul cel vechi, care este viu pacatului si mort pentru Dumnezeu, ci numai asupra omului nascut din nou duhovniceste, care a murit pacatului si a inviat intru Dumnezeu.

(…)

Duhul lui Dumnezeu Se infatiseaza in chipuri diferite, potrivit intamplarilor pe care le sfinteste sau le pune in lucrare. Dar fiecare chip pe care il ia, Il arata in lucrare, indreptatit si curat, aducand odata cu Sine caldura, lucrare si curatie. La botezul in apele Iordanului, Duhul S-a aratat in chip de porumbel bland; botezul Apostolilor a fost cu Duhul Sfant si cu foc, de Rusalii, Duhul S-a infatisat in chip de vant puternic si de foc.

Prin aceasta, se face lamurita deosebirea dintre botezul lui Ioan si cel al lui Hristos. Botezul lui Ioan, sau botezul cu apa, ii face pe oameni blanzi si curati ca porumbeii, dar botezul lui Hristos, sau botezul prin Duh, ii face pe oameni puternici si inflacarati. (Sfantul Chiril al Ierusalimului spune, in Invatatura lumii, Cartea III: “Asa cum omul este alcatuit din doua parti: suflet si trup, exista si o curatire indoita: netrupeasca pentru ceea ce nu este a trupului si trupeasca pentru trup. Apa curateste trupul, si Duhul curateste si intareste sufletul“).

Sfantul Nicolae Velimirovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desi am murit, sunt viu- Sfantul Ioan Maximovici razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 43 04.06.2013 00:43:46
Sf.Ioan Maximovici Hartford Resurse ortodoxe on-line 0 04.12.2011 14:39:25
2% catre Asociatia "Prietenul sarmanilor- Sfantul Ioan Maximovici" georgeval Generalitati 0 22.03.2010 12:49:51
Cuvant la casatorie - Sfantul Ioan Gura de Aur dellikt Intrebari utilizatori 0 01.03.2010 17:03:29