Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2010, 13:03:53
elena777 elena777 is offline
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Acatistul Sfantului Nectarie

Va rog frumos sa-mi trimita si mie cineva Acatistul Sfantului Nectarie la adresa de e-mail iuliam777@yahoo.com.

PS Eu am copiat ceva de pe net dar vreau sa fiu sigura ca este bine.
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2010, 15:21:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Exista doua Acatiste ale Sf.Nectarie din Eghina!
Unul Tradus din limba greaca alcatuit la Sf.Munte, si unul romanesc, alcatuit la noi in tara, probabil la Mrea Radu Voda!
Varianta greceasca incepe cu „Pe steaua cea nou stralucitoare a orotodoxiei...” http://sfantulnectarie.ro/HTML/BARA%...I/acatist.html si varianta romaneasca incepe cu „Veniti ucenicilor ai lui Hristos...” http://sfantulnectarie.ro/HTML/BARA%...eaacatist.html

Exista acest site www.sfantulnectarie.ro unde poti gasi si audio Acatistele Sf.NEctarie dar si Paraclisul Sf.Nectarie! Si chiar Cantarile din Slujba Sf.Nectarie!

De vreti vi le pot trimite pe mail, dar arhivate in format rar, si le veti dezarhiva dvs sa le puteti asculta!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2010, 10:11:15
987654 987654 is offline
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 1
Implicit gina

Sfinte Nectarie ai grija si de mine pacatoasa,si-ti multumescdin suflet!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2010, 22:11:33
Loly_me Loly_me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit rugaminte

Aicivroiam sa postez comentariul meu,imi cer scuze!

Last edited by Loly_me; 16.11.2010 at 22:22:38.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2011, 22:18:22
Elena_Sebastian Elena_Sebastian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Mesaje: 1
Implicit multumire catre SFANTUL MEU DE SUFLET

As vrea sa fac cunoscuta povestea mea care a ainceput in octombrie 2010.in urma unui consult medical am primit o naprasnica lovitura:cancer de col uterin.Totul s-a prabusit in jurul meu.Atunci a rasarit o raza de speranta afland de SFANTUL NECTARIE.Intamplarea a facut ca in acea perioada sa fie si praznicul sfantului asa ca am mers la manastirea Radu-Voda unde se afala moastele acestui sfant.rugaciunile pe care le-am spus atunci mi-au fost ascultate si minunea s-a infaptuit.Am trecut cu bine peste o operatie destul de grea si peste tratamente agresive dar acum ma simt foarte bine .multumesc din suflet SFINTE NECTARIE si te rog sa ai mila de toti cei care se roaga tie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2012, 22:01:48
Soysal Soysal is offline
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Soysal Felicia

Draga feli man am auzit ca ai nevoie de sfantul Mir de la Sfantul Nectarie ....eu ma numsc Felicia si sunt din Bucuresti am mirul de la Sfantul Nectarie de la Manastirea Radu Voda ....daca mai ai nevoie te rog contacteazama pe aceasta adresa de mail soysalfelicia@yahoo.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2012, 19:48:13
madamada madamada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2012
Mesaje: 3
Implicit

Sf nectarie este cu adevarat facator de minuni este sf iubirii de cate ori il rog ceva ajutorul lui este grabnic si neasteptat ...este minunat cum ma aude de fiecare data si ma ajuta pe mine pacatoasa...multumesc sf nectarie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2012, 08:05:00
Robita Robita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 8
Implicit Dobre Maria

Vreau sa Le multumesc si eu Lui Iisus Hristos, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie pentru ca mi-au auzit rugaciunile si m-au ajutat de multe ori.Despre Sfantul Nectarie am auzit cred ca acum doi ani dar nu am depus niciun efort sa-l cunosc mai bine pana acum vreo trei luni cand am vazut in casa unor prietani cartea Minunile Sfantului Nectarie in Romania si parca am simtit o chemare spre biserica cu moastele Sale.A doua zi am mers la Manastirea Radu Voda si m-am inchinat la moastele Lui si mi-am cumparat carti cu acatistul Sfantului, viata si minunile Lui. Am citit acatistul si m-am rugat atat pentru mine cat si pentru mama mea si pentru restul familiei.Multe dintre cereri si-au gasit rezolvarea datorita ajutorului Sfantului. Il rog in continuare sa imi fie aproape pentru ca probleme, mai ales de sanatate, apar mereu si am nevoie de ajutorul Lui mai departe ca sa fiu sanatoasa sa imi pot creste copilul.Iti multumesc Sfinte, si Te rog, nu ma lasa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2012, 08:05:01
Robita Robita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 8
Implicit Dobre Maria

Vreau sa Le multumesc si eu Lui Iisus Hristos, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie pentru ca mi-au auzit rugaciunile si m-au ajutat de multe ori.Despre Sfantul Nectarie am auzit cred ca acum doi ani dar nu am depus niciun efort sa-l cunosc mai bine pana acum vreo trei luni cand am vazut in casa unor prietani cartea Minunile Sfantului Nectarie in Romania si parca am simtit o chemare spre biserica cu moastele Sale.A doua zi am mers la Manastirea Radu Voda si m-am inchinat la moastele Lui si mi-am cumparat carti cu acatistul Sfantului, viata si minunile Lui. Am citit acatistul si m-am rugat atat pentru mine cat si pentru mama mea si pentru restul familiei.Multe dintre cereri si-au gasit rezolvarea datorita ajutorului Sfantului. Il rog in continuare sa imi fie aproape pentru ca probleme, mai ales de sanatate, apar mereu si am nevoie de ajutorul Lui mai departe ca sa fiu sanatoasa sa imi pot creste copilul.Iti multumesc Sfinte, si Te rog, nu ma lasa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2012, 08:05:09
Robita Robita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 8
Implicit Dobre Maria

Vreau sa Le multumesc si eu Lui Iisus Hristos, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie pentru ca mi-au auzit rugaciunile si m-au ajutat de multe ori.Despre Sfantul Nectarie am auzit cred ca acum doi ani dar nu am depus niciun efort sa-l cunosc mai bine pana acum vreo trei luni cand am vazut in casa unor prietani cartea Minunile Sfantului Nectarie in Romania si parca am simtit o chemare spre biserica cu moastele Sale.A doua zi am mers la Manastirea Radu Voda si m-am inchinat la moastele Lui si mi-am cumparat carti cu acatistul Sfantului, viata si minunile Lui. Am citit acatistul si m-am rugat atat pentru mine cat si pentru mama mea si pentru restul familiei.Multe dintre cereri si-au gasit rezolvarea datorita ajutorului Sfantului. Il rog in continuare sa imi fie aproape pentru ca probleme, mai ales de sanatate, apar mereu si am nevoie de ajutorul Lui mai departe ca sa fiu sanatoasa sa imi pot creste copilul.Iti multumesc Sfinte, si Te rog, nu ma lasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie - vindecatorul de cancer LILIANA Intrebari utilizatori 7 10.10.2013 01:37:25
Sfantul Nectarie Taumaturgul - Despre chipul omului Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 19:12:45
Pelerinaj la Sfantul Nectarie Taumaturgul LELIOARA Intrebari utilizatori 2 30.08.2010 17:23:21
Moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de boli, vor fi aduse la Iasi teostancu Intrebari utilizatori 1 12.03.2010 15:21:11
Sfantul Ierarh Nectarie Taumaturgul (film nou!) kslcatalin Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2008 14:05:10