Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2006, 16:37:32
christie christie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Nu stiu unde as putea intreba despre lucrul acesta care ma framanta.. am facut asa ceva in urma cu nici 2 saptamani, neavand nici o scuza, nici o circumstanta atenuanta, nimic pe care sa pot da vina ca m-a impins sa fac pacatul asta. Stiam si ca e un pacat foarte mare dar.. nici macar pe orbire sau inselare nu pot da vina. Pe nimeni, doar pe mine.
M-am spovedit de acest pacat si am primit dezlegare + canon dar ma chinuie cumplit faptul ca nu stiu ce se intampla cu sufletzelul pe care l-am ucis. Va fi mantuire pentru el vreodata, va avea Dumnezeu mila de el ca nu a gresit cu nimic? Nu pot suporta gandul ca prin nebunia mea am despartit definitiv un suflet de Dumnezeu pentru totdeauna. Am citit ca acesti copii avortati vor fi primii care ne vor osandi pe lumea cealalta.. in amenintarea asta eu gasesc si un pic de mangaiere, ca totusi va fi in preajma lui Dumnezeu cand ma va acuza, si Dumnezeu va lua aminte la suferinta lui si poate i-o va alina.
Nu stiu nici pentru mine daca va fi iertare dincolo, indiferent de ce fac aici.. as vrea doar sa stiu ce este pentru sufletelul sau, si ce pot face pentru el ca Dumnezeu sa nu il treaca cu vederea chiar daca a fost ucis nefiind botezat. Mi se pare de neconceput ca eu sa fiu iertata poate, daca se va gasi mila pentru mine, iar un suflet nevinovat pe care l-am aruncat la gunoi, sa nu aiba parte de Lumina lui Dumnezeu.

Va rog mult sa imi raspundeti daca ati invatat si citit despre lucrul acesta.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2006, 18:19:17
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de christie
Nu stiu unde as putea intreba despre lucrul acesta care ma framanta.. am facut asa ceva in urma cu nici 2 saptamani, neavand nici o scuza, nici o circumstanta atenuanta, nimic pe care sa pot da vina ca m-a impins sa fac pacatul asta. Stiam si ca e un pacat foarte mare dar.. nici macar pe orbire sau inselare nu pot da vina. Pe nimeni, doar pe mine.
M-am spovedit de acest pacat si am primit dezlegare + canon dar ma chinuie cumplit faptul ca nu stiu ce se intampla cu sufletzelul pe care l-am ucis. Va fi mantuire pentru el vreodata, va avea Dumnezeu mila de el ca nu a gresit cu nimic? Nu pot suporta gandul ca prin nebunia mea am despartit definitiv un suflet de Dumnezeu pentru totdeauna. Am citit ca acesti copii avortati vor fi primii care ne vor osandi pe lumea cealalta.. in amenintarea asta eu gasesc si un pic de mangaiere, ca totusi va fi in preajma lui Dumnezeu cand ma va acuza, si Dumnezeu va lua aminte la suferinta lui si poate i-o va alina.
Nu stiu nici pentru mine daca va fi iertare dincolo, indiferent de ce fac aici.. as vrea doar sa stiu ce este pentru sufletelul sau, si ce pot face pentru el ca Dumnezeu sa nu il treaca cu vederea chiar daca a fost ucis nefiind botezat. Mi se pare de neconceput ca eu sa fiu iertata poate, daca se va gasi mila pentru mine, iar un suflet nevinovat pe care l-am aruncat la gunoi, sa nu aiba parte de Lumina lui Dumnezeu.

Va rog mult sa imi raspundeti daca ati invatat si citit despre lucrul acesta.
Va multumesc.
Dumnezeu a pus la increcare credinta lui Avraam cerandu-i sa-i aduca jertfa pe fiul sau Isaac.Avraam a facut ascultare,dar Dumnezeu l-a oprit prin ingerul sau.Prin aceasta Dumnezeu a dat invatatura tuturor parintilor ca nu au voie sa-si sacrifice pe fiii lor, rapindu-le dreptul la existenta, suprimandu-i prin avorturi si metode anticonceptionale.
Protosinghel Nicodim Mandita spunea despre copiii care sunt trimisi nebotezati in afara Imparatiei lui Dumnezeu, in negurile plangatoare, sufletele lor din vreme in vreme vin in jurul mami lor si-i impartasesc starea lor jalnica.Ei o mustra ziua si noaptea de ce a facut asa,de ce a fost asa de tirana cu ei, de ce nu i-a ingaduit sa vada si ei lumina soarelui de pe cer si Lumina lui Hristos care lumineaza tuturor.Glasul sangelui pruncilor striga zilnic impotriva mamelor lor:"Pana cand Doamne vom astepta razbunarea sangelui nostru nevinovat".Ingerii plang pentru locurile lor ce au ramas goale.Avortul este ucidere mai grava si mai urata de Dumnezeu pentru ca ia dreptul la viata unei fiinte omenesti de a se invrednici de Sfantul Botez si nu are posibilitatea sa se mantuiasca dupa cum zice Mantuitorul"De nu se va naste cineva din apa si din Duh,nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2006, 13:34:28
christie christie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Si atunci o mama care a facut asta ce mai poate face pentru a se mantui? Sau totul e pierdut pentru ea, si cade in deznadejde?
Parintele Duhovnic mi-a dat canon.. mi-a spus ca Iisus Christos S-a jertfit pentru toata lumea nu doar pentru cei botezati, ca la liturghie se pomenesc si cei care au murit nebotezati, si ca exista un canon de rugaciune pentru aceste suflete.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2006, 21:32:09
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de christie
Si atunci o mama care a facut asta ce mai poate face pentru a se mantui? Sau totul e pierdut pentru ea, si cade in deznadejde?
Parintele Duhovnic mi-a dat canon.. mi-a spus ca Iisus Christos S-a jertfit pentru toata lumea nu doar pentru cei botezati, ca la liturghie se pomenesc si cei care au murit nebotezati, si ca exista un canon de rugaciune pentru aceste suflete.
Nu..nimic nu e pierdut in lumea asta daca ai credinta...dumnezeu mult ne iubeste si in bunatatea lui ne iarta...insa iertarea o primim numai daca ne caim pentru pacatele noastre,staruim in rugaciune si respectam canoanele date de parintele duhovnic...un canon aspru...spre ex:opt ani de pocainta(in care se plange pacatul)si cate 367 metanii(Nicodim Mandita"Intre viata si moarte")
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2006, 11:43:12
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ehei, eu am o matusa care a facut 2-4 avorturi pe vremea lui Ceuasescu.
Cand ma gandesc ca as fi putut avea si eu niste verisoare/verisori minunati si am fi putut fi prieteni adevarati si sinceri...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2006, 13:16:14
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

christe,nu trebuie sa cazi in deznadejde;ai comite un pacat de moarte;uiti tu oare,ca Iisus,le-a dat puterea preotilor sa ierte pacatele noastre?,sigur,tu trebuie sa nu-l mai faci;fa-ti canonul,si staruie in milostenie si toate se vor rezolva;uite,imi cer iertare,dar as vrea sa-ti spun,cu mina pe inima,ca bine este sa mergi la preotul tau duhovnic,nu numai in posturi sa te spovedesti;mergi si discuta cu el atunci cind simti nevoia ;atunci cind ai o greutate pe suflet;numai asa vei putea sa tii legatura strinsa inte tine si Domnul Iisus,intre tine si Maica Domnului;
Dumnezeu sa te intareasca sa depasesti acest ostacol;
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2006, 00:02:49
lia_1727 lia_1727 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

christie,fa-ti canonul dat de duhovnicul tau si remediul il poti afla la Mantuitorul nostru Iisus Hristos! Roaga-te lui Dumnezeu pt. iertarea acestui pacat, pt. eliberare si pace. El te va asculta si ajuta!



"Sufletele copiilor avortati stau intr-un loc unde nu este nici intuneric, nici lumina. Nici nu se bucura, nici nu se chinuiesc. Si ei striga la Dumnezeu: << Doamne, pt. ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, caci noi nu am vazut lumina soarelui, nu am vazut frumusetile din aceasta lume si nici nu am facut vreun pacat. >>. Si atunci glasul lor se ridica la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mana mamelor ucigase. Iar parintii care au omorat copiii in pantece, daca fac canon, ii elibereaza pe copiii lor din acea stare." - Parintele Cleopa



Ioan Gura de Aur ne invata : "Despre pocainta adevarata e necesar sa stim : in inima zdrobire, in gura spovedanie si in traire indreptare."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.08.2006, 12:27:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt. christie
Din ceea ce scrii se simte regretul si suferinta ta...eu sunt convinsa ca Dumnezeu in MAREA SA IUBIRE nu paraseste nici un pacatos ,indiferent cat de mare i-ar fi pacatul...mai ales daca acesta se caieste si tine o permanenta legatura cu Dumnezeu prin duhovnic...si vad ca tu chiar faci acest lucru.
Ceea ce se intampla cu acele biete sufletele s-a scris mult de-a lungul timpului :ba ca nu mai au nici o sansa de mantuire ,ba ca sunt undeva dar nu chiar in Rai pt ca nu au Botezul(pecetea Sf.Duh....)...dar concluzia pe care am tras-o din tot ce am citit si parerea mea strict personala este ca Hristos ,care este IUBIRE ,ADEVAR si DREPTATE SUPREMA,NECONDITIONATA nu poate lua dreptul mantuirii unui suflet care a depins de alt suflet ,care nu si-a facut singur ceva rau sau impotriva mantuirii...cred cu toata convingerea ca sufletelul cel mic tot langa Hristos este iar celalalt poate ajunge tot acolo prin cainta si o permanenta legatura cu Hristos din momentul in care a realizat si a renuntat sa mai faca greseli...judecatile Lui Dumnezeu sunt cu totul altele fata de ale oamenilor indiferent cat am vrea noi sa credem ca ar fi asa sau altfel dar dupa mintea noastra.
Dumnezeu ne-a creat dupa "chipul si asemanarea Sa" dar ne-a lasat libertatea sa ajungem la Asemanare cu El...nu sa fim identici sau sa ajungem identici cu El....deci,cu alte cuvinte niciodata o minte omeneasca ,limitata nu poate gandi sau face cele ale LUI Dumnezeu.
Este pur si simplu umila mea parere. Iertati-ma daca am gresit cu ceva sau fata de cineva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2006, 12:51:29
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Aceasta este o intrebare care ma framanta si pe mine.Am considerat insa ca Dumnezeu este Dreptul Judecator si va face judecata dreapta tuturor,de aceea nu sunt de acord cu ideea ca vor fi salvati doar copiii avortati pt care mamele lor se roaga.Dar pe de alta parte nu putem noi stii ce se intampla cu aceia,ci numai Dumnezeu si el stie cum sa oranduiasca pe fiecare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2006, 20:01:53
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

o intrebare : cine s-a protejat pentru a nu face copii, are aceeasi vina,pacat, ca cineva care a avortat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
De unde vin sufletele pe pamint? gavriil Generalitati 22 14.06.2010 09:01:57