Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 15.02.2010, 22:23:34
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Hai sa fim mai buni si mai ingaduitori....suntem in post, in postul Pastelui, in caz ca ai pierdut notiunea timpului. Ne bucuram ca esti fericita si implinita, bunu Dumnezeu sa-ti ajute si sa te lumineze.


Citat:
În prealabil postat de laurabeatris Vezi mesajul
pai despre asta e credinta despre " crede si nu cerceta" , ce noi ne putem indoii de Biblie ? imi pare rau dar nu vreau sa judec pe nimeni si nici nu vreau sa ma consider mai buna sau mai rea decat altii numai pentru ca sunt crestina
  #382  
Vechi 16.02.2010, 22:01:21
laurabeatris laurabeatris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Hai sa fim mai buni si mai ingaduitori....suntem in post, in postul Pastelui, in caz ca ai pierdut notiunea timpului. Ne bucuram ca esti fericita si implinita, bunu Dumnezeu sa-ti ajute si sa te lumineze.
eu nu inteleg postarea ta, cu ce am uitat de Postul Pastelui doar ptr ca am spus sa nu-i judecam pe altii si ca nu vreau sa-mi judec sotul ca e un om rau doar ptr ca s-a nascut in alta religie????
eu spun doar sa nu ne credem mai presus de altii doar ptr ca ne-am nascut crestini, subliniez ne-am nascut si nu am hotarat noi.
din cate vad in postarile de pe acest site, toata lumea judeca pe toata lumea si fiecare se crede mai cunoscator al mantuirii decat celalt .
toate cele bune
  #383  
Vechi 17.02.2010, 01:00:53
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

un musulman adevarat se roaga de 5 ori pe zi, iar in momentul cand isi face rugaciunea, e singur, le este interzis sa se roage cu femeile la un loc, de exemplu in moschee, femeile se roaga in alta incapere.

ori e o mica minciuna in ceea ce spui tu , ori dac spune si el Tatal nostru, inseamna ca si tu te rogi ca o rugaciune de a lor, probabil considera islamul si crestinismul aceeasi religie.

Stiu foarte bine ceea ce spun, pentru ca am fost la un pas de a ma casatori cu un barbat musulman si cunosc foarte bine islamul si coranul.


Citat:
În prealabil postat de laurabeatris Vezi mesajul
eu nu inteleg postarea ta, cu ce am uitat de Postul Pastelui doar ptr ca am spus sa nu-i judecam pe altii si ca nu vreau sa-mi judec sotul ca e un om rau doar ptr ca s-a nascut in alta religie????
eu spun doar sa nu ne credem mai presus de altii doar ptr ca ne-am nascut crestini, subliniez ne-am nascut si nu am hotarat noi.
din cate vad in postarile de pe acest site, toata lumea judeca pe toata lumea si fiecare se crede mai cunoscator al mantuirii decat celalt .
toate cele bune
  #384  
Vechi 20.02.2010, 19:32:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Buna tuturor,
Uite eu am o vecina musulmana aici, tanara, 30 ani, cu 3 copii, sotul ei, tot musulman, bineinteles, a lasat-o, fara un ban, iar acuma banca le va lua casa.

Ea primeste ajutor doar, exclusiv d ela crestini, tot felul de crestini, sigur, insa 0 ajutor de la alte femei musulmane, care in momentul in care au aflat ca ea este singura, au exclus-o din orice tip de relatie cu ei.

Sotul ei a batut-o, a impins-o pe scari, pe copiii ii maltrateaza psihic, sentimental, este un abuz emotional.
Ei pina la urma vor avea poate una dintre soarta celor mentionati la topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8241

Ceea ce m-a socat in aceasta religie, este faptul ca ea, daca vrea sa-l ia inapoi, prin absurd, trebuie mai intai sa mearga cu un alt barbat, zice ea asa e religia lor- ca sa-l pedepseasca, si doar dupa aceea ea se poate impaca cu el, daca eventul exista aceasta varianta pentru ei.
Eu o ajut mult cu copiii ei, sigur, sintem aici vecine, o cunosc bine, de copiii ei imi este tare mila, deoarece ei trebuie sa mearga la tatal lor, si plang de fiecare data, si spun ca tata e rau, murdar, si ca tatal lor ii linge....ca si cum ar fii un caine, nu o persoana umana.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #385  
Vechi 20.02.2010, 20:36:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Buna tuturor,
Uite eu am o vecina musulmana aici, tanara, 30 ani, cu 3 copii, sotul ei, tot musulman, bineinteles, a lasat-o, fara un ban, iar acuma banca le va lua casa.

Ea primeste ajutor doar, exclusiv d ela crestini, tot felul de crestini, sigur, insa 0 ajutor de la alte femei musulmane, care in momentul in care au aflat ca ea este singura, au exclus-o din orice tip de relatie cu ei.

Sotul ei a batut-o, a impins-o pe scari, pe copiii ii maltrateaza psihic, sentimental, este un abuz emotional.
Ei pina la urma vor avea poate una dintre soarta celor mentionati la topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8241

Ceea ce m-a socat in aceasta religie, este faptul ca ea, daca vrea sa-l ia inapoi, prin absurd, trebuie mai intai sa mearga cu un alt barbat, zice ea asa e religia lor- ca sa-l pedepseasca, si doar dupa aceea ea se poate impaca cu el, daca eventul exista aceasta varianta pentru ei.
Eu o ajut mult cu copiii ei, sigur, sintem aici vecine, o cunosc bine, de copiii ei imi este tare mila, deoarece ei trebuie sa mearga la tatal lor, si plang de fiecare data, si spun ca tata e rau, murdar, si ca tatal lor ii linge....ca si cum ar fii un caine, nu o persoana umana.
incearca sa o convertesti!
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #386  
Vechi 20.02.2010, 21:07:13
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu poti sa-i impui unui om! Daca va dori ea, prin puterea exemplului se va converti.

Iar daca se va converti si un musulman a aflat, o pot omori, asa e legea la ei.

Doamne ai mila !

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
incearca sa o convertesti!
  #387  
Vechi 26.05.2010, 21:40:52
yasmina yasmina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2010
Mesaje: 1
Implicit buna!!!

nuuu,aici te contrazic.
nimeni nu te omoara... o femeie de religie crestin ortodoxa poate sa se casatoreasca cu un barbat musulman fara sa se converteze. religia crestin ortodoxa si religia musulmana sunt mult mai aproape de adevar decat orice alta religie(sper ca ma intelegeti).
toti ne rugam la acelasi DUMNEZEU, numai ca in religia crestin ortodoxa se numeste DUMNEZEU, in religia musulmana se numeste ALLAH,sunt doar diferite nume,dar este dor UN DUMNEZEU,cu totii ne rugam la el.
apropo adevarat,un adevarat musulman care intradevar este religios se roaga de 5 ori pe zi,pt ca nu toti se roaga de 5 ori pe zi.
  #388  
Vechi 24.06.2010, 13:00:54
santino santino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Mesaje: 1
Exclamation crestin - musulman

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Buna tuturor,
Uite eu am o vecina musulmana aici, tanara, 30 ani, cu 3 copii, sotul ei, tot musulman, bineinteles, a lasat-o, fara un ban, iar acuma banca le va lua casa.

Ea primeste ajutor doar, exclusiv d ela crestini, tot felul de crestini, sigur, insa 0 ajutor de la alte femei musulmane, care in momentul in care au aflat ca ea este singura, au exclus-o din orice tip de relatie cu ei.

Sotul ei a batut-o, a impins-o pe scari, pe copiii ii maltrateaza psihic, sentimental, este un abuz emotional.
Ei pina la urma vor avea poate una dintre soarta celor mentionati la topicul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8241

Ceea ce m-a socat in aceasta religie, este faptul ca ea, daca vrea sa-l ia inapoi, prin absurd, trebuie mai intai sa mearga cu un alt barbat, zice ea asa e religia lor- ca sa-l pedepseasca, si doar dupa aceea ea se poate impaca cu el, daca eventul exista aceasta varianta pentru ei.
Eu o ajut mult cu copiii ei, sigur, sintem aici vecine, o cunosc bine, de copiii ei imi este tare mila, deoarece ei trebuie sa mearga la tatal lor, si plang de fiecare data, si spun ca tata e rau, murdar, si ca tatal lor ii linge....ca si cum ar fii un caine, nu o persoana umana.
Crestin sau musulman tot om este. nu trebuie sa-l judecam dupa religie pt ca in orice religie sunt fel de fel de oameni... violentele zilnice nu sunt datorita religiei.
Doamne, iarta-ne!
  #389  
Vechi 14.07.2010, 09:51:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Pt YASMINA: nu exista absolut nici o baza de comparatie intre crestinismul-ortodox si islamism. Iti recoman Istoria religiilor de Mircea Eliade, ca prim pas intru o cunoastere comparativa laica. Abia apoi ai putea sa recurgi la o cunoastere profunda teologica..
Din pacate islamismul genereaza un profil uman ...cu probleme..Nici nu se poate vorbi de mantuire.
  #390  
Vechi 14.07.2010, 14:50:15
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Pt YASMINA: nu exista absolut nici o baza de comparatie intre crestinismul-ortodox si islamism. Iti recoman Istoria religiilor de Mircea Eliade, ca prim pas intru o cunoastere comparativa laica. Abia apoi ai putea sa recurgi la o cunoastere profunda teologica..
Din pacate islamismul genereaza un profil uman ...cu probleme..Nici nu se poate vorbi de mantuire.
http://soulrefuge.org/2008/11/01/isl...od-has-no-son/

Cum scrie si in deschiderea articolului:

There is a great conflict between Christianity and the religion of Islam. The difference can mean the difference between life and death, truth and error and ultimately Heaven and Hell!

Sa nu se imbete nimeni cu apa rece cum ca ar fi similare aceste doua religii, crestinismul si islamul. Se bat cap in cap FIX in punctul esential: Este Hristos Fiul lui Dumnezeu si El Insusi Dumnezeu sau nu? Nu e nimic de reconciliat aici, nu e nici o nuanta sau interpretare.

Este sau nu este. Punct.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19