Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2010, 11:35:19
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Mergeti amandoi la Biserica, Spovediti-va, ascultati indrumarea lui Dumnezeu prin preotul (duhovnic) si Dumnezeu va va ierta daca va pocaiti sincer (adica va pare rau pentru pacatele savarsite in trecut si promiteti ca veti face tot posibilul sa nu mai pacatuiti). Dumnezeu va va curati de pacate, daruind iar iubirea si feicirea care au fost intinate de pacate...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2010, 13:21:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
imi cer scuze ca nu am mai scris nimic dar nu am mai avut ocazia.vreau sa va povestesc ce s-a mai intamplat de atunci.nu mai locuim impreuna, eu m-am mutat la ai mei si el la ai lui, am mers la un duhovnic amandoi si ne-am spovedit.la o saptamana insa ne-am certat si eu am hotarat sa ne despartim.am stat despartiti cam o saptamana, timp in care eu am suferit foarte mult si i-am trimis un mesaj in care ii spunem cat de greu imi este, dupa care el m-a sunat si m-a convins sa ne impacam.problema e ca si acum eu nu-mi gasesc linistea, am ceva pe suflet care nu imi da pace, nu sunt fericita.el ar vrea sa ne casatorim dupa ce termina de renovat pe-acasa insa eu nu sunt sigura, nu pot sa ma hotarasc ce sa fac.si ma doare pentru ca ii spun anumite lucruri care nu imi plac in comportamentul lui iar el imi da dreptate, imi spune sa am rabdare ca o sa se schimbe insa mereu ma dezamageste.
Noutati, ceva?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2010, 14:25:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
imi cer scuze ca nu am mai scris nimic dar nu am mai avut ocazia.vreau sa va povestesc ce s-a mai intamplat de atunci.nu mai locuim impreuna, eu m-am mutat la ai mei si el la ai lui, am mers la un duhovnic amandoi si ne-am spovedit.la o saptamana insa ne-am certat si eu am hotarat sa ne despartim.am stat despartiti cam o saptamana, timp in care eu am suferit foarte mult si i-am trimis un mesaj in care ii spunem cat de greu imi este, dupa care el m-a sunat si m-a convins sa ne impacam.problema e ca si acum eu nu-mi gasesc linistea, am ceva pe suflet care nu imi da pace, nu sunt fericita.el ar vrea sa ne casatorim dupa ce termina de renovat pe-acasa insa eu nu sunt sigura, nu pot sa ma hotarasc ce sa fac.si ma doare pentru ca ii spun anumite lucruri care nu imi plac in comportamentul lui iar el imi da dreptate, imi spune sa am rabdare ca o sa se schimbe insa mereu ma dezamageste.
Daca il iubesti, ai rabdare cu el si nu fi aspra! Fa-i observatie cu delicatete si evita cearta; sunt convinsa ca perfectiunea nu exista; roaga-te Maicii Domnului; cere duhovnicului tau sfatul si binecuvantarea pentru a face un acatist in urma caruia sa poti face o alegere!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2010, 15:00:22
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Reveniti la o relatie normala dpdv crestinesc pentru statutul vostru de necasatoriti. Si dupa ce veti reusi sa aveti acea relatie normala si cu Dumnezeu in suflet, abia dupa aia va puteti gandi la casatorie.
Daca va casatoriti cum sunteti acum s-ar putea sa fie si mai rau.
Cum zicea cineva mai sus, casnicia fara Dumnezeu nu prea merge. De altfel nimic fara Dumnezeu nu prea merge, chiar daca pe moment pare posibil.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.07.2010, 14:08:51
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ati inceput relatia cu stangul: relatii intime in afara casatoriei..Acsta inseamna nu numai pacat , ci si necazuri in cuplu, ceea ce voi deja aveti. Incearca sa revi la un statut decent de crestina.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2010, 12:50:35
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit sfat

Cauta-ti un duhovnic si sigur iti va da o cale de indreptare...Ati gresit pentru ca ati trait necununati,iar pentru ca Dumnezeu sa vada durerea si suspinul tau trebuie sa faci foarte multa pocainta...El si-a satisfacut cu tine numai poftele trupesti,nerespectandu-te ca femeie si neiubindu-te!...Lasa-l si pocaieste-teost,rugaciune,duminica la Sfanta Liturghie...va fi un drum anevoios si plin de ispite si obstacole,dar o sa vezi in sfarsit luminita de la capat!....Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2010, 14:51:29
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit roaga-te la Dumnezeu sa iti deschida ochii

in primul rand mi se pare ca esti foarte tanara....prea tanara ca sa poti vorbi de casatorie... vrei sa te mariti la 22-23 ca sa divortezi la 25 ??? ai toata viata inainte si baieti sunt destui.... iar daca intr-adevar doar pe asta il vrei trebuie sa analizezi bine lucrurile...cat de des iti zice te iubesc, va cereti iertare unul de la altul dupa o cearta? cand mergeti la culcare care este ultimul cuvant ? noapte buna, sau te iubesc? sau nici unul? cat de repede va trece supararea? si care sunt motivele supararii? sunt intemeiate? se pot schimba in bine? in general, intr-o relatie cam totul se poate schimba in bine daca exista iubire cu adevarat din ambele parti ....daca nu... te lupti cu morile de vant si mai pierzi si ani buni din viata ta......

plus ca trebuie intotdeauna sa fiti apropriati de Dumnezeu...sa va duceti la biserica, sa va inchinati, sa va rugati impreuna, sa fiti deschisi si sa il acceptati pe Dumnezeu.....si mai ales ar fi bine daca nu ati trai in pacat...asta e cel mai rau lucru.....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.08.2010, 18:22:13
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
imi cer scuze ca nu am mai scris nimic dar nu am mai avut ocazia.vreau sa va povestesc ce s-a mai intamplat de atunci.nu mai locuim impreuna, eu m-am mutat la ai mei si el la ai lui, am mers la un duhovnic amandoi si ne-am spovedit.la o saptamana insa ne-am certat si eu am hotarat sa ne despartim.am stat despartiti cam o saptamana, timp in care eu am suferit foarte mult si i-am trimis un mesaj in care ii spunem cat de greu imi este, dupa care el m-a sunat si m-a convins sa ne impacam.problema e ca si acum eu nu-mi gasesc linistea, am ceva pe suflet care nu imi da pace, nu sunt fericita.el ar vrea sa ne casatorim dupa ce termina de renovat pe-acasa insa eu nu sunt sigura, nu pot sa ma hotarasc ce sa fac.si ma doare pentru ca ii spun anumite lucruri care nu imi plac in comportamentul lui iar el imi da dreptate, imi spune sa am rabdare ca o sa se schimbe insa mereu ma dezamageste.
Daca poti, incearca sa vizionezi filmul Sfanta Rita din Cascia. Vei intelege multe despre ce inseamna TAina Nuntii si eu cred ca te va ajuta sa iei o decizie. Nu uita insa de rugaciune. Doamne e cu tine si iti va raspunde la timpul cuvenit. Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat urgent, va rog!!! OmuBun Generalitati 6 17.12.2012 11:29:27
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Urgent nevoie de rugaciuni patinina34 Umanitare 6 30.06.2010 00:04:08
va rog cu un sfat urgent ferrante Nunta 18 06.03.2010 17:05:51
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58