Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2010, 18:25:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius60 Vezi mesajul
Dupa ce am studiat peste 15 ani ecclesiologiile Bisericii Ortodoxe si acelei Catolice (desi sunt laic), cu tot respectul pe care il port Ortodoxiei, am ajuns la concluzia ca ecclesiologia ortodoxa pur si simplu este deficitara, asta eufemistic vorbind.
Prietene, este părerea ta că ar fi deficitară. Este o simplă părere personală de-a dumitale. Nu ar fi rău să încerci să ne și demonstrezi afirmațiile făcute, doar nu vrei să te credem pe cuvânt pentru că așa vrei dumneata.

Citat:
Am citit lucrarile celor mai proeminenti teologi in domeniu: Ziziulas, Afanasiev, Mayendorff, Staniloaie etc. Pur si simplu nu spun doi la fel. Marea gaselnita a ecclesiologiei euharistice promovata de cei mai multi este contestata (sau considerata incompleta) de altii.
Prietene, cred că doar ți se pare ție că ei nu ar vorbi la fel. Poate că nu utilizează expres același limbaj, dar asta nu înseamnă că s-ar contrazice între ei. Oricum până acum nu ai făcut decât să ne pretinzi, în urma cercetărilor dumitale, că eclesiologia ortodoxă ar fi deficitară, însă nu am înțeles de unde ai tras dumneata concluzia că cea a latinilor ar fi mai bună sau mai adevărată ??

Citat:
Dar am sa ma opresc asupra unui singur aspect: problema receptarii unui adevar dogmatic in urma unui conciliu. Daca in ecclesiologia catolica lucrurile sunt clare si functionale, in ecclesiologia ortodoxa se pluteste intr-o ambiguitate ... Se afirma ca un adevar de credinta nu este pur si simplu fixat in cadrul conciliar si ca acest adevar trebuie receptat de intreaga Biserica, adica inclusiv de toti laicii. Am intrebat un expert in drept canonic ortodox cum se face receptarea si ambiguitatea raspunsului pur si simplu m-a uluit. Nu se stie cat dureaza si cum se face si daca formularea este definitiva bla, bla, bla ! Mi-a dat exemple de concilii aparent ecumenice dar care mai tarziu au fost respinse de "masele" de laici, pentru ca nu-i asa, Biserica este formata si din laici ! Incredibil ! Cu alte cuvinte totul pluteste intr-o incertitudine si ambiguitate care mie mi se pare cel putin naucitoare. Am intrebat si alti teologi ortodocsi si toti mi-au dat raspunsuri care mai de care mai alambicate.
Domnule, ai face bine totuși să te exprimi mai coerent și mai concret și să ne spui și nouă, practic care este problema dumitale cu eclesiologia Bisericii Ortodoxe. Unde ți se pare dumitale că ar fi ambiguitatea ?? Ce ți se pare dumitale incredibil și nelămurit, ba chiar năucitor ?

Cât privește receptarea adevărului în Biserica Creștină, am vrea să ne arăți care sunt acei laici și când și-au dar ei aprobarea expresă pentru ca hotărârile dogmatice și canonice ale Sfintelor Sinoade Ecumenice "să fie cu adevărat fixate" ?? Bineînțeles că adevărurile de credință trebuie să fie receptate de către laici pentru ca să fie cunoscute cât mai bine și, eventual, să fie puse în aplicare. Deasemenea aș vrea să te întreb dacă dumneata consideri că ierarhii Bisericii Creștine pot să "cadă pradă" unei influențe neeclesiale și nevenită de la Duhul Sfânt (spre exemplu influențe politice, economice) și dacă în virtutea unor asemenea influențe ar putea să adopte ca învățături de credință anumite învățături care să fie greșite ? Dacă este posibil, presupunând prin absurd, ca acestea să aibă loc, atunci de ce eu ca laic ar trebui să accept niște învățături de credință greșite, luate sub puterea influențelor străine de Adevărul Revelat, chiar dacă acele învățături au fost decise chiar și conciliar ??

Spre exemplu, declarația de la Balamand. În această declarație se prezumă de ambele părți că latinii ar avea succesiune apostolică. Aș vrea să te întreb dacă dumneata consideri că latinii (așa-zișii catolici) au succesiune apostolică deplină și adevărată, de vreme ce succesiunea apostolică comportă păstrarea adevărului de credință nefalsificat de erezii, și în condițiile în care, spre exemplu, dogma latină Filioque este considerată erezie (erezie trinitară de vreme ce se referă la Sfânta Treime) de către Biserica Creștină și nu de oricine ci de către teologi de excepție și de către sinoade ortodoxe ??
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.12.2010, 13:52:30
marius60 marius60 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 4
Post receptarea adevarului in Ortodoxie

Cititi macar cartea lui Ioannis Zizioulas "Fiinta Ecclesiala" care este considerata o capodopera de ecclesiologie.Va pot da exemple in care ne-receptarea laicilor a fost determinanta.Am dat deja exemplu dar nu stiu de ce nu cititi cu atentie ! Sinodul de la Ferrara-Florenta ! Sau erezia monotelista : Practic toate cele cinci mari patriarhate erau in erezie cu exceptia lui Maxim Marturisitorul si a unui mic grup de adepti din jurul lui,toti laici.Si exemplele pot continua.Nu uitati ca in combaterea arianismului determinanta a fost pozitia ferma a unui diacon, care conform harismelor neavand deplinatate harica nu ar trebui sa detina ceea ce Ireneu (in lucrarea sa ADvHaer) numeste "harisma veritas".
Daca nu puteti da raspunsuri bine documentate si articulate imi pare rau !
Vreau sa fie foarte clar : SUNT ORTODOX SI CONSIDER BISERICA ORTODOXA CA FIIND
BISERICA.PUNCT.
Ceea ce afirm este ca ecclesiologia ortodoxa necesita unele clarificari sau lamuriri la nivel teologic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Biserica ortodoxa si semnul "Iluminatilor" CarareaImparatiei Biserica Ortodoxa Romana 2 21.09.2010 14:13:24
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles petrut-angel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.11.2008 03:19:30