Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.03.2012, 22:32:43
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Ai carente mari de cultura istorica ! pt. Mihai36

Daca ai fi deschis vreodata vreo carte de istorie a crestinismului, ai fi vazut negru pe alb cel putin SAPTE elemente izbitor de evidente:

1. Crestinismul Ortodox este in intreaga sa istoria definitoriu impotriva romano-catolicismului care i-a cauzat numai belele si nenorociri. Povestea aia cu "biserici surori" este o chestie de diplomatie moderna (ar fi trebuit sa sti asta si sa faci diferenta asta daca tot te dai gnostic de profesie). Din sutele de exemple iti dau doar trei: Ferrara-Florenta (1430), uniatia, generalul Bukow, inchizitia, Luther (cu care noi ne-am fi unit daca serviciile de informatii catolice nu si-ar fi bagat coada), ororile dogmatice, pierderea invataturilor Sinoadelor Ecumenice primare. Si mai ales, Vicarius Christi, infailibilitate papala si harul creat, dogme care practic fac din crestinism... CAM ORICE ALTCEVA. DECI ACUM CHIAR IMI PERMIT SA-TI SPUN CA VORBESTI DIN BURTA SI IMAGINATIE PERSONALA.

2. Ortodoxia a rezolvat "problema papalitatii" si "problema unitatii": cine doreste crestinism sa lase ereziile. Este acum plin de crestinism-ortodox si in Italia si in SUA si in China. DECI, DIN NOU, DACA TOT VORBESTI DE ORTODOXIE, CITESTE-I ISTORIA SI INVATATURA INAINTE SA-TI DAI CU PAREREA.

3. PROTESTANTII S-AU NASCUT DIN NEVOIA DE ORTODOXIE (VEZI LUTHER), REVOLTATI PE CATOLICISM; NEOPROTESTANTII S-AU NASCUT DIN PROTESTANTISM, REVOLTATI PE PROTESTANTISM. ELEMENTAR ! AR FI TREBUIT SA STI ASTA.

4. REVELATII CALUGARESTI TAINUITE ?... AI EPUIZAT FILOCALIILE MAESTRE ?...

5. TAINE PE CARE BISERICILE NU SUNT DISPUSE SA LE PROCLAME CU CURAJ ?... AI EPUIZAT PE CELE SAPTE SFINTE TAINE, LE-AI ASIMILAT IN DUH PE TOATE, TE-AI RIDICAT DEASUPRA LUI HRISTOS CUMVA ? CE TAINA MAI MARE VREI DECAT TRUPUL SI SANGELE SAU, RESTAURAREA OMULUI IN IISUS HRISTOS ? VEZI FRATE, SA NU-L MANII PE DUMNEZEU... Este El "indelung-rabdator si mult-milostiv" dar si "sabia sa o a ascutit, sagetile sale celor ce ard le-a lucrat" (Psalmul 3)

6. STANILOAE PROOROCUL ?... (PUNE FRATE MANA PE CARTE...) NU SE INVATA TEOLOGIE DIN DOCUMENTARE ONLINE, DE FAPT, MAI NIMI NU SE INVATA DIN FILME SI DOCUMENTARE ONLINE.

7. ORTODOCSII IMPOTRIVA STUDIERII BIBLIEI IN LIMBA MATERNA ??? PAI NOI PANA SI CULTUL IL AVEM IN LIMBA MATERNA !!!


OBSERVATIE: CITEAZA-TI SURSELE !!!

DESPRE EXEGEZE VECHIULUI TESTAMENT NU VORBIM PE FORUM... SUNT SCRISE DOCTORATE INTREGI DOAR UN SINGUR VERSET DIN ZAHARIA... DE LINGVISTICA, NICI NU MAI SPUN.

DECI... LASA ORTODOXIA... SMINTESTI OAMENII MAI SLABI DECAT TINE... ITI ADUNI INUTIL OSANDA...
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 02.03.2012 at 05:21:47. Motiv: erezie, eretic, gnostic, gnosticism
  #72  
Vechi 02.03.2012, 10:56:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

AM VRUT SA SPUN ALTEVA SI ai luat ca un atac la care trebuie rasp cu atac
am vrut sa ma refer la unele pozitii "ultraortodoxe" care cer protestantilor sa lase protestele si sa nu mai protesteze impotriva papalitatii nici legat de inchizitie nici legat de interdictia istorica de a citi biblia in limba materna a fostei papalitati -deci nu asa se vb cu protestantii luind apararea papalitatii
cunosc si episodul cu infiltrarea oamenilor papalitatii intre ortodosci si Luther
insa azi prea exista o pozitie de hula impotriva lor care nu e deloc constructiva -nu oficiala dar cumva semioficiala in care sint implicati in majoritate mireni.
-nu ar fi exclus ca unii nici sa nu fie ortodocsi ci catolici care fac pe ortodocsii si care au aceasta misiune sa aibe grija pe termen lung ca nu cumva protestantii sa se uneasca cu ortodocsii -nu ar fi exclus sa fie infiltrati si intre protestanti. (daca s-ar uni ar fi o grea lovitura de imagine pt. papalitate)

in rest poate nu am citit tot ce ai citit tu si nu am avut toare revelatiile tale dar am citit altele si mi s-au descoperit altele asa incit e normal sa avem poate viziuni diferite si unitati de masura diferite.

de ce imi ceri sa resping ceea ce mi s-a descoperit doar pt ca nu am aflat lucrurile in aceeasi ordine sau din surse identice? poate nu era necesara aceeasi ordine.
-scriptura ne invata ca trebuie sa dam crezare oamenilor cu masura iar proorocilor prin care vb Domnul fara masura , exemplul fiind Eclesiastul care a atins multe adevaruri dar doar pina la o anumita limita.
cei care sint duhovnici si care nu sint profeti cu daruri de cunoastere sint tot oameni , desigur pot fi intre ei si oameni cu darul deosebirii adevarului si al duhurilor insa acest dar trebuie demonstrat in prealabil si nu crezut pe cuvint.
ideal ar fi ca orice mirean sa aibe acest dar al duhului sfint
-unii il numesc "vocea Domnului".


Daca Vaticanul are biblioteci in care nu patrunde orice mirean si alte dosare secrete chiar si fata de preotii lor ceva similar au si bisericile ortodoxe.
exista carti vechi si groase cu multe explicati si revelatii dar sint strict de uz intern, mirenii nu au voie iar preotii nu au timp suficient sa le studieze si nici autoritatea de a le asuma in fata poporului pt ca ar depasi nivelul mediu al dogmei destinata lor.
insa aici nu acuz ortodoxia ci mai degraba papalitatea fiindca ea a reusit sa pastreze in conditii mai bune mult mai multe documente fara sa faca o selectie sau modificari pe text.

si in ele sint multe lucruri, detalii si descoperiri unele uluitoare pe care ai tendinta sa le crezi erezii sau falsuri daca nu le poti purta -puterea de a purta tine si de asteptari de o anumita forma.

eu fiind mirean evident ca in afara de cietva revelatii confirmate nu am avut acces la carti dar au avut altii care sint cunoscuti ai bibliotecarilor (mireni) precum si unii preoti cu care am stat de vb.

sa iti dau un exemplu de taina tinuta - cei doi martori ai lui Dumnezeu au propovaduit 3 ani si jumatate si au fost omoriti de boieri locali care erau cocotati in fruntea Bisericii locale din orasul Iraklyon -insula Creta in anul 1910 si dupa 3 zile au inviat moment cind s-a declansat un cutremut cu pietrederi de vieti omenesti. (Ai citit "Staretii despre vremurile din urma"?)
informatia e cunoscuta in toata Grecia de catre tot poporul precum si de catre multi preoti si calugari din afara ei.- daci se poate verifica usor.

la fel sint tainuite multe lucruri care arata o realitate diferita fata de cea care se vehiculeaza la suprafata insa si ea are rostul ei in economia finala a evenimentelor fiindca este vb de puterea de a purta lucruri cu precadere care vin abia in viitor si de necesitatea unor incercari planificate de catre Dumenzeu insusi prin care sa se faca inca o cernere necesara.

- majoritatea dintre taine vor fi scoase la lumina insa in acel moment find prea multe deodata vor pica amar la stomac fiindca nu pot fi digerate fara sa se renunte la unele explicatii care le-au tinut pina acum loc si cu care oamenii se identifica.
vor fi scoase dupa ncheierea celor 42 de luni de calcare in picioare a curtii exterioare in Ziua Revelatiei -numita alteori Semnul semilunii legat de Gog si Asiria-zi in care si taina lui Dumnezeu se va sfirsi -o anumita taina.

atunci se va vedea si de ce acei 144000 cinta cintari de neinteles fata de restul si de ce trebuia specificat asta neaparat.
atunci va ncepe marele necaz acela din care gloata se va alatura cetei celor 144000 desigur cu exceptia celor care au hulit pe Duhul Sfint si care nu pot purta mai mult.
in acel moment se va implini Zaharia 12 legat si de Iezechiel 38 si de multe altele.
-apoi va urma pustiirea locasului de catre hoardele Asiriei cu care va incepe razboiul , razboi care va dura doar pina la urgie , urgia celor 3 zile de intuneric din cauza intunecarii Soarelui si a Lunii vazuta rosie.
si imediat dupa va veni si Iisus cu numele cel nou care va fi adus in fata Celui vechi de zile care i va da autoritate religioasa si politica.

intre timp va avea loc si despicarea muntelui Maslinilor conf cu Zaharia 14.
-----------------------------
-legat de rezolvarea problemei cu catolicitatea ea trebuie finalizata prin redobindirea unitatii primare -evident prin convertirea catolicilor prin desfiintarea institutiei papale chiar din interiorul bisericii catolice.
nu-i lucru usor insa deja de acum pina la desfiintarea papaliatii nu mai e mult -se pare ca acel Petrus Romanus o va desfiinta dupa primele 5 minute iar in paralel va avea loc un sinod panortodox in care se vor lua decizii importante.

iarta-ma daca te-am suparat cu ceva
  #73  
Vechi 02.03.2012, 11:35:46
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Wink

Nu e vorba de "atacuri". Nu m-am simtit atacat. E vorba ca te arunci nepregatit la prea multe si prea mari deodata in vreme ca daca ai lua lucrurile usurel, pe calea batatorita, ai primi tot ce vrei, si mult mai mult pe deasupra. Iti recomand scrierile Sfantului Ignatie Brianceaninov, "Experiente Ascetice", spre exemplu. Cai batatorite de sfinti, confirmate de Bibilie si intarite de Traditie; ortodoxa, desigur, nu trupurile de ceara de pe la Vatican. Eu asta sustin si pot argumenta oricand: TU NU STI CE-I ORTODOXIA DIN SURSELE EI PROPRII CI DIN CE AI CITIT IN ALTE PARTI ! AI INCEPUT TU SA DEDUCI CEVA DAR... E NEVOIE INTAI DE O SPOVEDANIE CURATA, SA SE LIBEREZE PUTERILE SUFLETULUI DE CAPCANELE INTELIGENTEI DEMONICE, E NEVOIE DE A INCEPE MISTICA SI ASCETICA DESPATIMIRII SI ABIA APOI... REVELATII PERSONALE (DACA VA MAI FI CAZUL).
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
  #74  
Vechi 02.03.2012, 11:50:36
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Nu m-ai suparat cu nimic !

Nu te-am atacat, departe de la mine gandul asta. Eu acum mai stau pe forum in pauzele de relaxare cu un proiect juridic la care lucrez, deci nu-s aici sa ma dau interesant.

Ti-am atras doar atentia ca ai muscat din poama cunoasterii fara sa fi de mana cu Dumnezeu si asculti soapte straine de glasul Bisericii, vezi postarea mea: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14617 legata de Facere

E treaba ta, dar asimilezi cunostinte legate intr-o logica ce departeaza de viata duhovniceasca si idolatrizeaza o cunoastere gnostica, opusa mesajului de ansamblu din Noul Testament si traditia Bisericii primare.

Inteleg ce spui tu, doar ti-am si zis, nu vorbesc din nestiinta, dar te informezi din surse compromise de care nici eu nu sunt strain.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
  #75  
Vechi 02.03.2012, 11:59:09
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Legat de Vatican...

... no comment, acolo e ameteala mare, nu mai stie nimeni ce e. Oricum, unitate nu este, sunt o adunatura de ordine sub papa, este un imperiu financiar, un colos de diplomatie si servicii de informatii. Bine, catolicul evlavios si practicant de rand, Dumnezeu stie, pe masura nestiintei, poate se mantuieste, nu spun, dar cei care puteau sa cunoasca si n-au cunoscut... e alta poveste.

Ma bucur ca ai zis-o: "Daca Vaticanul are biblioteci in care nu patrunde orice mirean si alte dosare secrete chiar si fata de preotii lor ceva similar au si bisericile ortodoxe." Nimic mai fals, n-au nici o treaba ortodocsii ! La capitolul secrete suntem "innapoiati" rau. Ortodocsii sunt condusi de mosi si babe cu psaltirea si ceaslovul tocite la lumina lumanarii. Secrete... Sfinti Parinti tata. Aiba cine ce secrete o vrea, Filocaliile sunt clare. Eu sunt mirean si am acces la orice carte de-a clericilor si cunosc destui clerici. Nu-i nici o taina... nu se impiedica adevarul crestinismului primar de nici un viclesug omenesc.

Da, sunt de acord cu tine, legat de exemplul acela pe care-l dai legat de cei doi credinciosi omorati in Grecia, dar ai vazut Dumnezeu i-a proslavit cu toata secretomania impusa. Si tu, poti oricand sa mergi la orice duhovnic ti se pare tie ca se ridica la standardul tau de sfintenie... Si daca pica tot BOR-ul in erezie, sau trece la protestanti :-) mergi in Rusia, Grecia, Ucraina la ortodocsii de acolo. Care-i treaba ?

Daca esti cu Martorii lui Iehova, sunt expert pe acea organizatie... Ce vrei sa afli ?

Zic si eu acuma, imi dau cu parerea.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 02.03.2012 at 12:20:03.
  #76  
Vechi 02.03.2012, 13:37:37
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
penticostalul...
Penticostalul te roaga frumos sa-ti schimbi avatarul.
.................................................. ....................

Last edited by penticostalul; 02.03.2012 at 23:27:22.
  #77  
Vechi 02.03.2012, 14:27:06
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalul te roaga frumos sa-ti schimbi avatarul.
Nu ti-a fost suficient ca ti-ai pus in bataie de joc fotografia presedintelui Cultului penticostal, acum i-ai pus si aceea mustata.
Cata vreme nu-ti vei schima poza de la avatar, dand dovada de nesimtire crasa, nu te astepta sa-ti raspund la vreo intrebare.


Cei mai multi dintre noi habar nu aveam ca cea fotografie apartine presedintelui cultului penticostal...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #78  
Vechi 02.03.2012, 14:34:02
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu cind spun carti cu revelatii si taine ma refer la cele din biblioteca Patriarhiei care sint in general exemplare unice si care nu se tiparesc ca sa le afle toti preotii.
ele acelea la care fac referire sint in general carti groase iar intre ale era una si mai groasa cam de 7 Kg dar s-a intimplat ca fostii bibliotecari au dato cu voia Domnului unor adventisti motiv pt care au fost caterisiti.

-acest lucru nu este neaparat rau din perspectiva accesului cit mai liber la Traditie si judecarea ei prin psrisma ochilor proprii.
-dealtfel exista si o profetie rusa care spune ca in vremurile din urma bisericile oficiale vor fi impotriva credintei in Fecioara dar Ea va fi aparata tocmai de cei care inainte nu credeau in ea , deasemenea ca marturie Ei ii vor sta toate icoanele Ei care fara exceptie vor face minuni.
(probabil niste minuni care sint mai degraba interioare sau contestabile, cumva mai greu vizibile)

in acea carte groasa intre multe revelatii milenare si seculare este si o mai lunga profetie adresata sinoadelor intregii crestinatati venita tot in 1910 de la Iisus si Maria numita "Dogma Adevarului"

versiunea ei a fost pastrata textual cel mai intact la catolici cu exceptia ultimei propozitii- care insa se regaseste inca in vesiunile ortodoxe.
-continutul si existenta ei este inca tainuita iar in dogma a fost ntrodus mult prea putin din amanuntele ei.
Iisus si Maria au transmis ca dezvaluirea ei va conduce la unificarea Bisericilor si la impacarea cu Dumnezeu insa daca ea nu va fi pastrata cei care se fac vinovati de acest lucru se vor afla sub blestem greu divin ,
alt amanunt este ca tainuirea ei este permisa insa doar pina la un anume moment, dupa care intra iar sub incidenta blestemului -moment in care ea trebuie propovaduita incepind cu mai marii lumi si pina la poporul de rind.

chestia e ca tu judeci facind presupuneri avind si un sablon ,si gresesti
de ex dupa acest sablon Saul fostul Pavel nu ar fi putut sa primesca nici o revelatie inainte de a se induhovnici si pregati teoretic in interiorul bisericii primare in care ar fi trebuit sa citeasca Filocaliile si alte texte insa el a avut o revelatia tocmai ca sa i se arate adevarul: "Saule de ce Ma prigonesti?"

Iisus insusi este o revelatie pentru ucenicii care nici nu stiau toti sa scrie si abia atunci erau invatati de catre Invatator.

Apoi alte revelatii secrete circula in unele manastiri din generatie in generatie unele de secole si impotriva carora uneori lupta chiar si stareti nu doar sinoade. Unde e porunca divina nu au putere sinoadele.
Iar aceste informatii nu le poti afla decit daca iti e dat sa ai acces la informatii.

nu sint penticostal desi am vizitat si adunari de-ale lor si as putea spune ca nu au atita nevoie de ortodoxie cum pare daca nu traiesti si nu cuosti lucrarile lui Dumnezeu dincolo de cazurile nefericite prezente cu precadere in occident, mai degraba penticostalismul occidental are nevoie de ortodoxie.
dar si ortodoxia are nevoie sa adopte botezul la virsta la care viata spirituala, induhovnicirea, sfintirea sa poata fi asumata si nazuita.

iar interdictia lui constituie piatra de hotar pe care nu o pot trece penticostalii tocmai pentru ca au simtit pe pielea lor beneficiile si schimbarile in bine din viata lor.

concluzia mea din cite mi sa dat sa aflu este ca unificarea religioasa nu este posibila si nici permisa pina cind informatiile tainuite nu sint revelate tuturor ,
tocmai de aceea Dumnezeu este impotriva sincretismului la nivelul dogmelor adica o abordare superficiala asa incit cu adevarat "Unificarea nu este lucrarea oamenilor ci lucrarea Duhului Sfint " asa cum suna o revelatie actuala ortodoxa.

-raspuns si revelatie care este dat celor care militeaza pentru un ecumenism sincretic.
iar daca este lucrarea Duhului Sfint atunci Duhul Sfint o va infaptui chiar si impotriva celor care nu doresc acest lucru.
  #79  
Vechi 02.03.2012, 15:14:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

De ce doriti neaparat ca botezul sa se faca la maturitate ?
In epoca in care traim tinerii sunt foarte departe de credinta si botezul din frageda pruncie ii apara de cele rele ,ceea ce s-a constatat.
Si eu ,la cateva luni era sa mor dar am fost botezata in spital si mi-am revenit imediat.
D-voastra considerati botezul facut copiilor ca ceva rau sau vreti sa respectati asa zisa libertate a tinerilor de a se boteza la maturitate ?
Pe de alta parte insistati pe la porti cu brosuri ,incercand sa predicati Evanghelia cu de-a sila ,asta nu e o incalcare a libertatii ?
De curand am participat la un botez ,mi s-a parut cu adevarat miraculos ,tainic.
Iar copiii minunati ,cu adevarat un dar de la Dumnezeu.
  #80  
Vechi 02.03.2012, 15:21:26
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

am citit si acel site inca de la primja ta postare si nu imi aduce nimic nou fata de ce stiam deja ,
apropos si aici in Constanta la adventisti la fel este teologizat pomul cunosterii -ca sursa de induhovnicire , ca ceva dinainte planificat de catre Dumnezeu.

insa atunci cind am vazut asta la ei stiam deja din alte surse
nu sint nici adventist, nici martor.
ceea ce pot sa mai spun despre adventisti este ca -cel putin aici in Constanta -la nivel de conducere se fac studi dincolo de aria adventista si exista revelatii chiar si personale , multe lucruri sint cunoscute insa nu toate pot fi introduse inca in invatatura, ele sint dar gradat ,cu asumare locala.

ah mi-am adus aminte de o revelatie egipteana din primele secole.
spune ca Fecioara in vremea Judecatii se va intoarce pe pamint si va calca cu pasul strazile Ierusalimului si toate locurile sfinte.

tu esti specalist in Martoii lui Yehova , eu nu sint decit in eschatologie si revelatii insa chiar daca stiu multe chiar si din afara ariei crestine nu le stiu totusi pe toate.

Revelatia legata de Fecioara ar putea avea legatura cu inca citeva revelatii
de ex cu trei revelatii din aria catolica
-una este cea a Sf Malachia legata de nr. papilor pina la sf papalitatii .
-a doua este in mesajul Fecioarei venit la Garabandal si care spune ca vor mai exista inca 3 papi insa ultimul nu este luat in calcul coform cu numaratoarea Sf Malachia.
-a treia spune ca "ultumul papa va fi femeie"-revelatie care deja circula in Franta.

Posibil ca acel "Petrus Romanus sa fie Feciaoara insasi
-papa despre care alte profetii spun ca va veni ca papa inainte de a muri actualul papa- si care dupa 5 minute va dizolva institutia papala.

mai sint si altele care ofera si alte amanunte contextuale referitoare la actualul papa si modul cum va declansa el aceasta schimbare fara voia lui -fortat cumva de imprejurari si de aflarea lui intro situatie care il acuza atot de mult incit o parte din cardinali alaturi de popor ii va retrage increderea fiind pus sub acuzare publica.
el va incerca sa fuga cu inca citi-va cardinali sustragind citeva manuscrise ca sa forteze o scindare insa nu va reusi decit pt putina vreme .
in acel interval va propune in taina o unificare cu Biserica rusa "ca sa scape de Marea Unire" insa va f refuzat de rusi.
Vaticanul ca locatie va fi parasit si de cei care vor ramine in urma insa vestea nu se va raspindi inainte ca un grup de fanatici musulmani care lupta impotriva Marii Uniri (probabil chemati si ei) sa declanseze o detonare a coltului unui perete spargind zidul gros nestind ca inauntru nu mai sint oameni.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20