Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2013, 12:40:13
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Post Iubire sentiment puternic..

Sa zicem ca esti la prima iubire si iubesti enorm de mult pe cineva iar acea persoana te paraseste.. . Ce poti sa faci pentru a alina durerea acea ce nu are comparatie in rang?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2013, 14:09:53
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Modul tău de exprimare sugerează că îți pui o problemă ipotetică, nu pare a fi vorba de o situație reală.

Chiar și așa, dacă ai iubi pe Dumnezeu cu tot sufletul tău și cu toată inima ta, ca în prima poruncă, nu ai fi atât de zdruncinat de pierderea iubirii unei persoane. Ca să nu mai spunem că pasiunea nu se confundă cu iubirea. Iar dacă acea persoană, pe care într-adevăr o iubești, te părăsește, este un semn că nu este demnă de dragostea ta.

Deci... care ar fi problema ta reală?

Iartă-mi asprimea răspunsului...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2013, 14:18:06
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit Problema mea

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Modul tău de exprimare sugerează că îți pui o problemă ipotetică, nu pare a fi vorba de o situație reală.

Chiar și așa, dacă ai iubi pe Dumnezeu cu tot sufletul tău și cu toată inima ta, ca în prima poruncă, nu ai fi atât de zdruncinat de pierderea iubirii unei persoane. Ca să nu mai spunem că pasiunea nu se confundă cu iubirea. Iar dacă acea persoană, pe care într-adevăr o iubești, te părăsește, este un semn că nu este demnă de dragostea ta.

Deci... care ar fi problema ta reală?

Iartă-mi asprimea răspunsului...
Problema mea e ca in suflet/inima ramane o iubire ce doare in loc sa creeze fericire .. ee eu nu eram cu Dumnezeu cand mi s-a intamplat nenorocirea sii ca sa scap de durere... am transformat acel tot in ura si toata durerea disparu.. , in cele din urma mi-am regasit linistea cu greu . Dilema mea e ce puteam sa fac sa evit acea decizie de a transforma tot in ura. Tind sa cred ca daca mi s-ar intampla ceva din nou ... la fel as proceda... nu pot sa imi mentin echilibru interior.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2013, 14:25:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Problema mea e ca in suflet/inima ramane o iubire ce doare in loc sa creeze fericire .. ee eu nu eram cu Dumnezeu cand mi s-a intamplat nenorocirea sii ca sa scap de durere... am transformat acel tot in ura si toata durerea disparu.. , in cele din urma mi-am regasit linistea cu greu . Dilema mea e ce puteam sa fac sa evit acea decizie de a transforma tot in ura. Tind sa cred ca daca mi s-ar intampla ceva din nou ... la fel as proceda... nu pot sa imi mentin echilibru interior.
Nu ești singurul care ai suferit pentru pierderea unei iubiri/ iubite. Fii atent la gândurile tale, pentru că ele se pot transforma în realitate. Încearcă deci să ierți, nu să urăști. Noi nu trebuie să obligăm pe nimeni să facă ceea ce dorim noi. Ceilalți sunt liberi să decidă pentru viața lor, să facă propriile alegeri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2013, 16:02:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Problema mea e ca in suflet/inima ramane o iubire ce doare in loc sa creeze fericire .. ee eu nu eram cu Dumnezeu cand mi s-a intamplat nenorocirea sii ca sa scap de durere... am transformat acel tot in ura si toata durerea disparu.. , in cele din urma mi-am regasit linistea cu greu . Dilema mea e ce puteam sa fac sa evit acea decizie de a transforma tot in ura. Tind sa cred ca daca mi s-ar intampla ceva din nou ... la fel as proceda... nu pot sa imi mentin echilibru interior.
ura nu este solutie pentru ceva.
am trecut și eu, ca majoritatea, prin așa ceva.
de obicei cel mai bun aliat este timpul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2013, 16:29:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Problema mea e ca in suflet/inima ramane o iubire ce doare in loc sa creeze fericire .. ee eu nu eram cu Dumnezeu cand mi s-a intamplat nenorocirea sii ca sa scap de durere... am transformat acel tot in ura si toata durerea disparu.. , in cele din urma mi-am regasit linistea cu greu . Dilema mea e ce puteam sa fac sa evit acea decizie de a transforma tot in ura. Tind sa cred ca daca mi s-ar intampla ceva din nou ... la fel as proceda... nu pot sa imi mentin echilibru interior.
,,Dacă vrei să fii fericit o clipă, răzbună-te! Dacă vrei să fii fericit o viață, iartă!”
Cardinal Henri Lacordaire

-Daca atunci nu erai cu Dumnezeu, rezulta ca tu insuti recunosti ca erai patimasa si nu iubitoare.
-Durerea n-a disparut si linistea nu ti-ai gasit-o, doar ai impresia, pentru ca acum ai devenit o uracioasa incapabila sa simti iubirea fiindca ai folosit ura.
-Iubirea care te doare este intr-adevar iubire si face ca sa doara locul "necurat" in care s-a salasluit; va trebui "sa cureti" acel loc cu muuulta rugaciune ca sa nu mai doara in prezenta iubirii.
-Daca ai apelat la ura, de ce ai numit topicul "Iubire sentiment puternic"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2013, 17:47:58
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Smile De ce ..

Nu stiu sa iti raspund Demetrius, e ceva de genu ... in suflet ai un vas care se umple cu cat iubesti mai mult si mai mult tot marindu-se acest vas ... odata ce se realizezi ca o curs degeaba in vasul tau... si era totul iubire nevinovata neconditionata simti ca in acel vas nu mai e nimic pentru tine.. simti un gol ... enorm pe care l-am umplut cu ura .. pe masura iubirii ... imagineaza-ti ca esti pe o axa numerica la o valoare pozitiva... si ca sari la partea opusa in antonimie totala cu tot ce era ce ai fost.
Ideea e ca se poate ajunge la asa ceva..
"Durerea n-a disparut si linistea nu ti-ai gasit-o, doar ai impresia, pentru ca acum ai devenit o uracioasa incapabila sa simti iubirea fiindca ai folosit ura"
Nu am devenit o uracioasa devenisem un uracios .. nu mai sunt mi-o trecut cu timpul si multa rugaciune.. topicul are scopul de a prevenii asa ceva sa se repete... mie.. sau altora.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2013, 21:16:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate că distincția între iubirea sufletească și iubirea duhovnicească ar fi binevenită....de fapt poate că un întreg topic pt tema asta ar fi binevenit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2013, 22:00:16
crestinortodox123 crestinortodox123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Smile

Iubirea trupeasca e patima si pacat capital si din acest motiv se ajunge la deceptie,depresie si despartire.Iubirea pentru Hristos Dumnezeu nu moare niciodata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2013, 22:02:28
crestinortodox123 crestinortodox123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Post

Prima iubire e cea dupa Dumnezeu si catre Dumnezeu si este singura care aduce bucuria cea duhovniceasca.Din cauza iubirii patimase de trup se ajunge la suferinta si durere...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am simtit ceva puternic....o chemare patricia2006 Generalitati 1 23.07.2012 09:38:26
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
Ce inseamna sa fii patriot si cum trebuie sa ne manifestam acet sentiment? florinbrasov0 Generalitati 4 12.09.2010 00:08:02
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04