Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.03.2013, 08:59:07
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am auzit si eu de aceasta verificare. dar in ce consta ea?
dau autoritatile vreun comunicat in acest sens?
ce i-a facut pe martirii inchisorilor sa suporte chinuri inimaginable pentru credinta? Majoritatea nu traiau o viata de crestin autentica . Exemplele lor i-a intors si pe unii din prigonitori catre Hristos. Ce i-a facut pe milioanele de martiri sa indure secole de prigoana? Ceva ma mult decat dovezile palpabile pe care le ceri tu.... Stii ce este Spovedania? Ai simtit pacea de la spovedanie vreodata? Abia apoi sa vorbesti de sfintenia Sfintelor Moaste si celelalte minuni ale credintei.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.03.2013, 09:50:47
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit domnu nenderthal

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
bie ca ai dat acest exemplu.
are Sf. Parascheva moaste nestricacioase?
se poate ... dar atunci de ce nu i se dezvaluie chipul?
stii probabil ca i se schimba vesmantul in fiacare an.
dar stii ca in ritualul de pregatire, moastele ... se ung cu mir???

te intreb pe tine. daca te-ar intreba cineva despre credinta. orice, nu conteaza.
si stii ca raspunsul ar putea sa-i zdruncine credinta, ai prefera sa-l minti?
evreii nu au crezut majoritatea in Hristos si a crescut intre ei, a facut minuni de care s-au cutremurat paganii si a inviat pazit tot de jidani . Cam acelasi sentiment te incearca pe tine ca si pe cei care l-au pazit .... daca e adevarat?? Asta e framantarea ta ! Deschide ochii si vezi milioanele de oameni care o cinstesc pe Cuvioasa Parascheva. Stai intr-un de ziua Ei la coada cu pelerinii ( dar sa fii sincer) si poate bunul Dumnezeu pentru rugaciunile Cuvoasei Parascheva iti va deschide ochii . Fii serios, tu crezi ca lumea aia sta degeaba acolo? Dar de fapt nu te obliga nimeni sa crezi in nimic ....
Bucura-te Parascheva mult folositoare!
Bucura-te scara izbavitoare!
Bucura-te lumina calauzitoare!

Last edited by catalin_; 12.03.2013 at 09:54:27.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.03.2013, 18:20:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
ce i-a facut pe martirii inchisorilor sa suporte chinuri inimaginable pentru credinta? Majoritatea nu traiau o viata de crestin autentica . Exemplele lor i-a intors si pe unii din prigonitori catre Hristos. Ce i-a facut pe milioanele de martiri sa indure secole de prigoana? Ceva ma mult decat dovezile palpabile pe care le ceri tu.... Stii ce este Spovedania? Ai simtit pacea de la spovedanie vreodata? Abia apoi sa vorbesti de sfintenia Sfintelor Moaste si celelalte minuni ale credintei.
doar creștinii au suferit în lungul istoriei?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.03.2013, 18:30:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
evreii nu au crezut majoritatea in Hristos si a crescut intre ei, a facut minuni de care s-au cutremurat paganii si a inviat pazit tot de jidani . Cam acelasi sentiment te incearca pe tine ca si pe cei care l-au pazit .... daca e adevarat?? Asta e framantarea ta ! Deschide ochii si vezi milioanele de oameni care o cinstesc pe Cuvioasa Parascheva. Stai intr-un de ziua Ei la coada cu pelerinii ( dar sa fii sincer) si poate bunul Dumnezeu pentru rugaciunile Cuvoasei Parascheva iti va deschide ochii . Fii serios, tu crezi ca lumea aia sta degeaba acolo? Dar de fapt nu te obliga nimeni sa crezi in nimic ....
Bucura-te Parascheva mult folositoare!
Bucura-te scara izbavitoare!
Bucura-te lumina calauzitoare!
mulțumesc pentru titulatura dată în titlu.

am fost și eu acum vreo 12 ani la hram la sf. Parascheva și am stat vreo 10 ore la coadă în frig și am dormit în catedrala pe niște scări.
nu sunt în necunoștință.

cele mai mari pelerinaje au loc în India și la Meca, printre altele.
aceia se duc degeaba acolo?
ce crezi că ți-ar povești în hindus sau un musulman pelerin? ce crezi că simt ei?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.05.2013, 18:58:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un alt fel de argument, mai bine spus un cuvant plin de esenta al Parintelui Dionisie de la Colciu

"Oricine se departeaza de Biserica, se departeaza de tot binele lui si sufletesc si trupesc. Asta e Adevarul. Adevarul este Biserica, Ortodoxia."
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.05.2013, 13:25:14
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Înțelegerea mea, ca om ce poate privi din afară, este că de argumente din ascestea au nevoie doar cei ce n-au înțeles nimic din biserica ortodoxă.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.05.2013, 13:56:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Înțelegerea mea, ca om ce poate privi din afară, este că de argumente din ascestea au nevoie doar cei ce n-au înțeles nimic din biserica ortodoxă.
Si din pacate foarte multi ortodocsi au nevoie de aceste argumente pentru ca nu cred asta.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.05.2013, 18:04:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Este controlat si patriarhul. Sincer ma indoiesc ca este simbolic sigiliul. Atat timp cat Biserica se foloseste de imaginea autoritatilos in a sustine minunea firesc ar fi fost ca acestea sa nege procesul respectiv. Si totusi nu au facut-o. Daca ar fi facut-o contestatari ar fi folosit imediat acest argument. Si totusi nu il folosesc. Tot ce au gasit e aia cu fosforul. Aia cu candela din altar nu functioneaza in conditiile astea.
controlat la piele? să fim seriosi.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.05.2013, 18:07:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
ce i-a facut pe martirii inchisorilor sa suporte chinuri inimaginable pentru credinta? Majoritatea nu traiau o viata de crestin autentica . Exemplele lor i-a intors si pe unii din prigonitori catre Hristos. Ce i-a facut pe milioanele de martiri sa indure secole de prigoana? Ceva ma mult decat dovezile palpabile pe care le ceri tu.... Stii ce este Spovedania? Ai simtit pacea de la spovedanie vreodata? Abia apoi sa vorbesti de sfintenia Sfintelor Moaste si celelalte minuni ale credintei.
faptul că cineva alega să moară pentru o idee, nu este un argument. îl găsim la toate religiile.
știu ce este spovedania.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.05.2013, 18:12:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
evreii nu au crezut majoritatea in Hristos si a crescut intre ei, a facut minuni de care s-au cutremurat paganii si a inviat pazit tot de jidani . Cam acelasi sentiment te incearca pe tine ca si pe cei care l-au pazit .... daca e adevarat?? Asta e framantarea ta ! Deschide ochii si vezi milioanele de oameni care o cinstesc pe Cuvioasa Parascheva. Stai intr-un de ziua Ei la coada cu pelerinii ( dar sa fii sincer) si poate bunul Dumnezeu pentru rugaciunile Cuvoasei Parascheva iti va deschide ochii . Fii serios, tu crezi ca lumea aia sta degeaba acolo? Dar de fapt nu te obliga nimeni sa crezi in nimic ....
Bucura-te Parascheva mult folositoare!
Bucura-te scara izbavitoare!
Bucura-te lumina calauzitoare!
am stat și eu 10 ore la coadă acum 15 ani.
și eram sincer.
numărul mare de credincioși nu autentifică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41