Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2015, 14:43:38
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Retrocedarile prea mari trebuie oprite, multinationalele date afara, sau nationalizate, iar impozitele aberante eliminate.
De ce un mosier, sau un (presupus) urmas al sau, sa fie proprietar pe locul unde stau alti oameni, sa zicem? Care romani nu au vreo treaba cu "nedreptatea" indurata de "sarmana" familie a bogatilor (vai, saracii...).
Florinvs, ai dreptate doar in parte, dar gandeste-te ca statul modern, roman sau francez, european sau nu, e o mare porcarie. Mai citeste despre ce inseamna statul masonic aka modern, si despre cum toate, de la familie, sanatatea maselor si nivelul de trai/puterea de cumparare, si pana la independenta Bisericii si evlavia populara, au fost lovite de mizeria asta nasita de blestematii de pasoptisti si stapanii lor gen Mazzini, Pike, si alte gunoaie umane pe care prostii cu creierul spalat de manuale burgheze, marxiste si neomarxiste deopotriva ii cred eroi pozitivi. Sunt eroi pozitivi, dar pentru Satan si ai lui.
Toate reformele de la 1821 incoace ar trebui anulate, facut tabula rasa (da stiu, e utopic, wishful thinking at best) si totul luat de la zero. Nu am nimic impotriva mosierilor sau impartirii pe clase, daca: 1. familia, natura si credinta sunt protejate si promovate la nivel de stat; 2. cei ce au ajuta pe cei ce nu au (am zis ajutor, nu colectivizare); 3. mica proprietate si cea de stat sa fie dominante, nu mosii aberant de mari, nu multinationale hraparete, ci doar IMM-uri, asociatii familiale, PFA-uri si cooperative, precum si propreitate de stat: atat e suficient pentru o prosperitate generala, daca nu se fura de catre autohtoni sau submineaza de catre straini.
Mosierii de dupa 1848-1859, in marea lor majoritate, si mai ales neoretrocedatii post-1989, sunt doar niste pioni ai altora. Ei nu mai fac parte dintr-o elita organica, ci sunt niste naimiti xenolatri si arghirolatri ai farmazonilor in randul carora s-au aglutinat ca niste slugi privilegiate ce sunt.

Ii rog pe aglutinatii xenofiliei, plutofiliei, si arghirolatriei oficiale si oficioase sa nu raspunda pe un ton intepat-istroid-indignat, doar ca sa isi justifice mangotii primiti de la servicii secrete si/sau gradele primite la initiere in diverse cloace oculte. Multumesc pentru intelegere.
Reply With Quote