Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2010, 22:53:07
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Inchizitia

The Catholic Inquisition and The Tools of Torture
http://video.google.com/videoplay?do...0&hl=ro&emb=1#
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2010, 10:39:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

A nu se înțelege că aș fi de acord cu ideile sau promotor al ideilor protestante care sunt prezentate în film, însă sunt împotriva acelor metode necreștine pe care le-au folosit papistașii, nu creștinii, pentru lupta împotriva ereziilor și pentru credința creștină. În mod evident astfel de oameni nu prea mai pot să aibă autoritate în materie de creștinism atunci când trecutul lor este marcat de nelegiuirile nenumărate pe care le-au comis în numele setei de hegemonie, nu în numele lui Hristos și nici al Bisericii Sale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2010, 16:40:41
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pe termen scurt poate că inchiziția a avut efectele urmărite, apropierea de biserică. Dar pe termen lung a dus Biserica Catolică la o mare prăbușire. Au apărut protestanții, apoi neoprotestanții care au diluat mult trăirea creștină în vest, iar Biserca Catolică își pierde tot mai mult credibilitatea din cauza tuturor relelor pe care le-a făcut. Acum occidentalii sunt mai necredincioși decât oamenii din sudul Olteniei, nici măcar de religiile protestante nu se mai țin. Bine, sunt comunități unde regula nu se aplică, parcă polonezii erau evlavioși.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2010, 22:20:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu mai înghițiți toate minciunile anti creștine.

Sfânta Inchiziție a fost un instrument eminamente pozitiv al Bisericii.

În filmulețele propagandistice și senzaționaliste de pe internet e la fel de mult adevăr despre ce a însemnat Inchiziția cât în lecțiile de istorie comunistă despre 23 August, și la fel de "adevărate" sunt imaginile colportate de protestanții care încearcă cu orice chip să-și justifice ruperea de Biserica lui Cristos.

Pentru cei interesați de istoria Bisericii și nu de atacuri cu orice preț la adresa Bisericii, un bun punct de plecare este acest articol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Histori...he_Inquisition

și acesta:

http://jameshannam.com/inquisition.htm
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2010, 22:25:21
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu am fost niciodată bună la engleză, n-ai un articol în română, să văd și eu ce vrei să spui?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2010, 22:33:44
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb La rascrucea vanturilor vrajbei noastre

Razboiul s-a terminat acum mult timp.Lucrurile nu vor mai fi cum au fost,exceptia facind situatia cand Cel de Sus va decide altceva.Protestantii vor continua sa existe.La fel si BC.Zilele violentei au apus.In ambele tabere.Au murit multi oameni nevinovati.Acele momente apartin trecutului si acolo trebuie sa ramina.Aceste fiind spuse eu cred ca fiecare ar trebui sa-si vada de viata sa si sa invete din greselile trecutului.Nu sa le repete.Cel de Sus sa vegheze asupra noastra a tuturor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2010, 22:44:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu am fost niciodată bună la engleză, n-ai un articol în română, să văd și eu ce vrei să spui?
Nu, dar voi încerca să fac mici traduceri în zilele următoare, când voi avea mai mult timp.

Până atunci, pentru cei care își închipuie că tortura judiciară a fost apanajul exclusiv al catolicilor, vă redau un mic fragment din legea penală în vigoare în România (mă rog, în Regat) până la jumătatea secolului nouăsprezece (mult după Inchiziție):

"- Când cel pârît pentru vina, se va dovedi vinovat, si va tagadui, ori toata vina, ori parte din vina, atunci sa se cazneasca(tortureze) ca sa spuie adevarul.

- Vinovatii cari se caznesc, sa nu se creaza de odata, macar de vor si spune ca sunt vinovati.
"

Remarcați vă rog indicațiile procedurale: chiar dacă cel torturat își recunoaște vina, să nu se crează de îndată...

Repet, aceasta era procedura în țărișoara noastră, ortodoxă, acum 170 de ani. Dacă cineva poate să dea un link despre o luare de poziție a Bisericii Ortodoxe împotriva acestor metode, îl invit cu drag....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2010, 00:10:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
The Catholic Inquisition and The Tools of Torture
http://video.google.com/videoplay?do...0&hl=ro&emb=1#
Serios acum, ortodocsi care se aliaza cu protestanti ...pe mine chestia asta pe de o parte ma amuza, pe de alta parte ma dezgusta. Eu m-am uitat cateva minute si mi-a ajuns.

Filmul acela nu este facut macar de atei. Ateii nu isi bat capul cu asa ceva. Ci este despre "Bible believer Christians who did not want to compromise on their faith" pentru care "salvation is by faith alone." Deci sola Scriptura si sola fide. Indiferent ce spun despre inchizitie, chiar sa fie si o jumatate de graunte de adevar, numai daca stai si asculti ereziile pe care le debiteaza in mod continuu ar trebui sa indeparteze orice ortodox care cat de cat isi cunoaste credinta.

Dar da, sa ajungi in asemenea hal incat sa fii ortodox si sa aduci argumente pur prostestante pentru a ...protesta? impotriva Bisericii Catolice...foarte intersant, intr-adevar.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2010, 10:45:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sfânta Inchiziție a fost un instrument eminamente pozitiv al Bisericii.
Așa este, Inchiziția a fost un instrument eminamente pozitiv pentru menținerea și întărirea puterii politico-religioase a Vaticanului și Domnului Dumnezeu Papa. Bineînțeles că nu mai contează și metodele criminale pe care le-au folosit inchizitorii papilor de la Roma: tortura, crima, teroarea, cenzura.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 10:50:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, dar voi încerca să fac mici traduceri în zilele următoare, când voi avea mai mult timp.

Până atunci, pentru cei care își închipuie că tortura judiciară a fost apanajul exclusiv al catolicilor, vă redau un mic fragment din legea penală în vigoare în România (mă rog, în Regat) până la jumătatea secolului nouăsprezece (mult după Inchiziție):

"- Când cel pârît pentru vina, se va dovedi vinovat, si va tagadui, ori toata vina, ori parte din vina, atunci sa se cazneasca(tortureze) ca sa spuie adevarul.

- Vinovatii cari se caznesc, sa nu se creaza de odata, macar de vor si spune ca sunt vinovati.
"

Remarcați vă rog indicațiile procedurale: chiar dacă cel torturat își recunoaște vina, să nu se crează de îndată...

Repet, aceasta era procedura în țărișoara noastră, ortodoxă, acum 170 de ani. Dacă cineva poate să dea un link despre o luare de poziție a Bisericii Ortodoxe împotriva acestor metode, îl invit cu drag....
Nu știu cât adevăr este în aceste rânduri de mai sus, însă este evident că nu au legătură cu Dreptul Canonic, ci cu legislația de stat, prin urmare Biserica Ortodoxă nu are nici un amestec în asemenea treburi ale statului și ale instituțiilor sale de menținere a ordinii publice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia N.Priceputu Biserica Romano-Catolica 571 22.08.2013 17:15:27