Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2011, 21:38:39
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie?

Am gasit acest articol ( cel postat mai jos ) si ma gandeam ca si eu am simtit ispite mai mari dupa Sf Impartasanie. Sa fie ispitele incepatorului sau uneori ma gandesc daca cumva m-am impartasit cu nevrednicie. Daca am primit dezlegare si mi-am marturisit toate pacatele, fara a ascunde ceva, se poate chema ca as fi putut sa ma impartasesc cu nevrednicie? Oare sa fie o ispita, spre a ma conduce in deznadejde?

As dori sa discutam despre aceste doua aspecte: ispita incepatorului si impartasirea cu nevrednicie.

http://www.ortodoxia.md/articole-si-...-inceptorului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2011, 21:46:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu am observat fenomenul invers la cei doi copii ai mei mai mari. Ambii s-au pregătit cam un an pentru primirea solemnă a Sfintei Împărtășanii, în jurul vârstei de 8-9 ani. În timpul pregătirii, ei acuzau diverse stări neplăcute: senzații de leșin, sufocare, dorința bruscă de a urina survenită exact în momentul culminant al slujbei, incapacitate de a urmări întreaga Sf Liturghie, transpirații care apăreau brusc, intoleranță la mirosul tămâiei și altele.
TOATE acestea au încetat ca prin farmec odată cu examenul de vrednicie și Sf Împărtășanie solemnă. De atunci au trecut ani de zile și nu au mai acuzat niciunul din aceste simptome, deși mergem, cum am mers și până atunci, săptămână de săptămână la slujbă. Doar că acum ne cuminecăm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce stiti despre Impartasania cu nevrednicie? petruta12 Reguli generale de utilizare a forumului 69 22.09.2012 01:23:55
Lingurita de la impartasire costel Impartasania (Taina Euharistiei) 211 15.11.2011 09:58:14
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59