Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.09.2012, 23:16:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...Pe de altă parte, participarea la o Sf Liturghie într-o biserică acatolică nu îndeplinește obligația duminicală. Un catolic care nu are unde să se ducă Duminica la slujbă nu păcătuiește neducându-se, fiind vorba de piedică materială. Dealtfel, canonul prezenței duminicale fiind de natură disciplinară, Biserica poate să-l dezlege pe credincios de obligația lui...
Situația de a nu avea unde să se ducă duminică la Biserică este o alegere liberă de a se duce unde nu este Biserică; deci situația este subiectivă, nu?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.09.2012, 15:16:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Astept si eu raspuns la intrebarea ta dar vad ca Mihai a pus capul in pamant.
De fapt, nu în pământ, ci în apă :) Am fost într-o minivacanță cu copilul și soția la Dunăre, într-un loc în care n-am avut nici semnal la telefon, cu atât mai puțin internet.

De asemenea, n-am avut biserică catolică unde să merg duminica aceasta. Deci, n-am mers la Liturghie, ci am citit din Scriptură.

În situația ipotetică pe care a prezentat-o colega de forum, probabil că aș merge din când în când la Liturghia ortodoxă, dar fără să mă împărtășesc. De altfel, și aici în țară merg cam o dată pe lună să particip la Liturghie în biserici ortodoxe.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.09.2012, 16:57:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
De fapt, nu în pământ, ci în apă :) Am fost într-o minivacanță cu copilul și soția la Dunăre, într-un loc în care n-am avut nici semnal la telefon, cu atât mai puțin internet.

la Dunare...dar sper ca tot pe pamant banatean...?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.09.2012, 17:25:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
la Dunare...dar sper ca tot pe pamant banatean...?
Da, tot în Banat. Dealtfel, multe dintre localitățile din această parte a Banatului, chiar cele aflate pe malul stâng al Dunării, au nume sârbești și populații care reflectă structura multietnică a Banatului.

De exemplu: http://en.wikipedia.org/wiki/Svini%C5%A3a cu 91% sârbi,

sau http://en.wikipedia.org/wiki/Dubova,_Mehedin%C5%A3i , cu 36% cehi etc.

Last edited by MihaiG; 10.09.2012 at 17:28:11.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.09.2012, 19:28:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
De fapt, nu în pământ, ci în apă :) Am fost într-o minivacanță cu copilul și soția la Dunăre, într-un loc în care n-am avut nici semnal la telefon, cu atât mai puțin internet.

De asemenea, n-am avut biserică catolică unde să merg duminica aceasta. Deci, n-am mers la Liturghie, ci am citit din Scriptură.

În situația ipotetică pe care a prezentat-o colega de forum, probabil că aș merge din când în când la Liturghia ortodoxă, dar fără să mă împărtășesc. De altfel, și aici în țară merg cam o dată pe lună să particip la Liturghie în biserici ortodoxe.
Asa imi plac mie oamenii sinceri, mersi de raspuns.Eu nu te-am judecat asa cum sa inteles ci eram curioasa daca te-ai duce la munca in Grecia sau Rusia pe o perioada mai lunga si nu sint bis catolice ce ai face? atit
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26