Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.03.2015, 07:16:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu i-au pastile, nu am nicio boală, mulțumesc totuși că ești îngrijorat pentru mine, pentru că mă iubești atât de mult. Și arâți atât de minunat și creștinește, iubirea ta, că mă pomenești în rugăciuni și alte lucruri minunate faci pentru mine.
Tocmai asta este problema, ca nu iei. Am sa te pomenesc si in rugaciuni. Si nu sunt ipocrit si fals cand spun asta.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?" Este cinstit de Biserică, da, pentru învățăturile bune, dar este și eretic, precum am dovedit. Și cum au dovedit și alții înaintea mea, cum vei descoperi, dacă o să citești. Poți să mă contrazici cu asta?
Daca n-ai da dovada de "autism" interesandu-te doar ce scrii tu ai fi vazut ca am spus ca intr-adevar are si unele influente eretice, dar nu este singurul Sfand cinstit de Biserica in aceasta situatie. Iar "atotstiinta" ta teologica se pare ca a dat gresi: exista sfinti cinstii de Biserica si care au avut invataturi eretice.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Nicolae Corneanu a fost turnator; Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, te contrazic, nu a fost turnător, doar anchetat de securitatea comunistă, i-au făcut dosar și îl cercetau de 2-3 ori pe an, pentru a-l întreba dacă sunt "dușmani ai poporului" în eparhia Înaltpreasfinției sale, și el spunea că nu sunt. Scrie și în dosarul lui asta. De multe ori vroiau să-l bage în închisoare, dar își stricau imaginea comuniștii, era prea erudit și învățat. Poți să mă contrazici cu asta?
Dar „Dosarul fond rețea R-315” al cui este? Notele informative (10 volume) ale cui sunt?
Caracterizarea din 1953 spune „În decursul activității, de la recrutare și până în prezent, a dat dovadă de sinceritate și voință de muncă. Aceasta se poate vedea prin materialul informativ pe care l-a dat într-o cantitate mare și care a fost în majoritate de calitate și importanță bună. Știe și are posibilități de a face legături și a se strecura în anturajul elementelor care interesează Securitatea Statului pentru a culege informații din mediul acestor elemente. Știe să culeagă informațiile, deosebindu-le pe cele mai bune de cele mai slabe sau mai puțin folositoare”.

Oare ce inseamna asta?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Nicolae Corneanu a colaborat cu securitatea; Poti sa ma contrazici cu asta?" Serios? Da, te contrazic. Unde scrie? Uită-te în dosarul lui de "colaborator" cu securitatea și mai vorbim apoi, dacă mai ai noroi de împroșcat. După ce te uiți în dosarul lui, mai vorbim. Poți să mă contrazici cu asta?
Idem mai sus.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Nicolae Corneanu a recunoscut nici o data ca a gresit si nu a spus ca ii pare rau ca s-a impartasit la catolici;Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, pot să te contrazic și cu asta. Am stat de vorbă cu el, personal, cu 2 luni înainte de adormirea lui, și i-am spus: "Înaltpreasfințite, a-ți smintit multă lume cu gestul ce a-ți făcut, dar mă bucur mult că v-a iertat Sfântul Sinod". Iar el mi-a spus: "Da, copilul meu, am văzut că am smintit multă lume, îmi pare rău că i-am smintit, nu trebuia să fac gestul ce am făcut, îmi dau seama de asta acum, dar nădăjduiesc în mila Preabunului Dumnezeu și Mântuitor." Poți să mă contrazici cu asta?
Nu. Aici nu te pot contrazice. Doar ca nu trebuie sa fac asta, ci trebuie sa demonstrezi tu ca asa s-a intamplat.
Dar, dupa parerea mea, daca s-ar fi cait si ar fi constientizat ca a smintit atata lume ar fi recunoscut public greseala. Au trecut foarte multi ani si el nu a recunoscut public niciodata ca ar fi fost o gresala. Si nu se pune problema in cazul sau de o ratacire de moment sau de necunoastere a canoanelor.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"- canoanele Bisericii prevad caterisirea clericilor care se "impartasesc" cu ereticii; Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, sigur că te contrazic. Sfântul Sinod, în discernământul și dreapta socotință și trezvia ce are, poate da hotărâri, care dacă nu combat dogma, pot devia spre folosul mântuitor al credincioșilor, regula spre o ușurare a practicii canonice. Cum spunea părintele Cleopa: "Dacă îți spune că a făcut avort, ce faci? Canoanele spun 7 ani oprire de la Împărășanie. Ce faci? Îi dai oprire 7 ani? Și dacă moare în acest timp, de oprire, ai pierduto! Îți cere Domnul din mâinile tale, sângele ei. Dar așa ce faci? Îi spui: uite 7 ani, dar eu îți spun: făgăduiești înaintea Domnului Hristos, că nu mai faci avort niciodată? Fagăduiesc, spune ea. Îi tai un an. Spui Tatăl nostru în fiecare seară la culcare, toată viața? Spun, zice ea. Îi mai tai un an. Spui Crezul în fiecare dimineață, la trezire? Spun, zice ea. Mai tai un an. Faci milostenie măcar în fiecare duminică, dacă nu mai des? Fac, spune ea. Îi mai tai un an. Citești din Sfânta Scriptură și din Sfinții Părinți, măcar 10 minute pe zi, toată viața? Citesc, zice ea. Îi mai tai un an. Și așa, îi dai oprire numai 3 luni, timp în care ea începe să facă tot ceea ce a făgăduit, apoi o Împărtășești și ai câștigato pentru Ceruri." Poftim, abatere de la Sfintele Canoane, și asta fără discernământul Sfântului Sinod. Poți să mă contrazici cu asta?
Asta este vrajeala ieftina, usor de contestat. De exemplu in cazul pacatelor impotriva Duhului Sfant, cum ar fi lepadarea de Biserica, se opreste de la Sf Impartasanie pana pe patul de moarte. Fara exceptii. Exista diverse grade de gravitate si canoane de la care nu se face exceptie. Tocmai tanad cont de gravitatea faptului si de cata lumea s-a smintit normal ar fi fost sa renunte el sa a mai sluji la Sf Altar.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Conform inventatorului Codului de bare, inginerul IBM, Lauriel, și conform Sfântului Paisie Aghioritul, codul de bare, de pe orice produs din societatea capitalistă, are numărul 666, la începutul, mijlocul și finalul codului de bare. Poți să mă contrazici cu asta?
Discutie inutila.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, nu mi s-a activat cipulețul 666 în cap, pentru că nu am cip în cap, mai bine mor martir, decât să accept așa ceva, dar o să-ți fac raport la admin, pentru multa ta iubire ce îmi porți, chiar acum.
Dar cand se activeaza cum faci?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #102  
Vechi 06.03.2015, 09:50:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Crezi că întâmplător se numește "Dosarul fond rețea R-315" când adevărații colaboratori cu securitatea primeau alt nume, nou, și prenume nou. El primește "fond rețea". Dacă refuzai desăvârșit să colaborezi cu securitatea, erai trimis la Canal. Dar Înaltu Nicolae și-a bătut joc de ei, le-a dat piste false, că față de el, pe ei nu i-a dus capu. Uită-te să vezi cât de puține "elemente" împotriva statului au fost "divulgate" de Înaltu Nicolae. Știi câte? Zero. Îi trimitea pe securiști să pândească să spioneze "suspecți principali", dar se dovedea că nu sunt împotriva statului. Și nu sunt 10 volume, sunt 3, de unde s-a scos 10, nu știu, sună frumos la ureche.

Fie ție după inima ta, după credința ta și după iubirea ta. Ai fi în stare să nu împrătășești un om până pe patul de moarte.
Să ferească Dumnezeu să ajungi preot, cu inima care o ai acum.
Doar că dacă omul acela oprit până la patul de moarte, moare când e sănătos, prin moarte năpraznică, sufletul lui va fi cerut din mâinile tale. Sau poate ai "noroc" și nu te ascultă și se împărtășește prin dezlegarea unui alt duhovnic.
Ești complet paralel, cu "a fi" duhovnic.

În fine...

Mulțumesc, Lucian, că mă vei pomeni. Domnul Dumnezeu să te miluiască și să-ți odihnească luptele. Îți dedic semnătura mea.

Post cu belșug duhovnicesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.03.2015 at 10:03:35.
  #103  
Vechi 06.03.2015, 12:06:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cum se numeste daca nu nesimtire sa il jignesti pe Fericitul Augustin si ii aduci subtil elogii unui turnator, colaborator comunist care s-a impartasit la catolici calcand in picioare invatatura ortodoxa?
Sa iti fie rusine.
Asta da cumplita ironie.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #104  
Vechi 06.03.2015, 12:24:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?" Este cinstit de Biserică, da, pentru învățăturile bune, dar este și eretic, precum am dovedit. Și cum au dovedit și alții înaintea mea, cum vei descoperi, dacă o să citești. Poți să mă contrazici cu asta?
Ti s-a cerut exemple de "fericiti" ce mai avem in Biserica dar cu "invataturi eretice".

Citat:
"Nicolae Corneanu a recunoscut nici o data ca a gresit si nu a spus ca ii pare rau ca s-a impartasit la catolici;Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, pot să te contrazic și cu asta. Am stat de vorbă cu el, personal, cu 2 luni înainte de adormirea lui, și i-am spus: "Înaltpreasfințite, a-ți smintit multă lume cu gestul ce a-ți făcut, dar mă bucur mult că v-a iertat Sfântul Sinod". Iar el mi-a spus: "Da, copilul meu, am văzut că am smintit multă lume, îmi pare rău că i-am smintit, nu trebuia să fac gestul ce am făcut, îmi dau seama de asta acum, dar nădăjduiesc în mila Preabunului Dumnezeu și Mântuitor." Poți să mă contrazici cu asta?
Deci ii pare rau ca gestul a ajuns public, nu ca l-a facut, nu ca ar recunoaste eroarea ca atare, ci doar ca "a smintit" cu alte cuvinte, n-am fost noi destul de "luminati" pentru a intelege gestul care ramane fundamental GRESIT - lucru pe care in sine nu-l regreta, cum de altfel a afirmat si in public daca nu ma insel.

Daca tu esti atat de istet cu "ereticii" de ce nu l-ai intrebat daca ii pare rau de GEST in sine, nu de faptul ca "a smintit" sau nu?
Eu as fi fost curios ce a fost in capul lui cand a facut asta, adica tocmai el, care patroneaza "vanatori de eretici" din sanul bisericii, ca tine, sa nu-si dea seama de erezia gestului?

Citat:
Conform inventatorului Codului de bare, inginerul IBM, Lauriel, și conform Sfântului Paisie Aghioritul, codul de bare, de pe orice produs din societatea capitalistă, are numărul 666, la începutul, mijlocul și finalul codului de bare. Poți să mă contrazici cu asta?
Da, te-au contrazis mai multi.

Inginerul a zis ca "seamana" nu ca este.
Din punct de vedere tehnic, nu este pentru ca encodingul nu corespunde, doar dpdv uman, "ochiometric", PARE.

Si par. Paisie nu a zis ca are, ci doar a citat o neoprotestanta sarita - de fapt mai multi au emis ideea inaintea lui.
Pur si simplu a luat pe nemestecate niste chestii, el nefiind tehnician de profesie.

Sigur, asta dupa cum spui chiar tu, nu inseamna ca nu poate fi cinsist de Biserica, chiar daca a mai dat-o in bara pe alocuri, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #105  
Vechi 06.03.2015, 12:28:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Uită-te să vezi cât de puține "elemente" împotriva statului au fost "divulgate" de Înaltu Nicolae. Știi câte? Zero. Îi trimitea pe securiști să pândească să spioneze "suspecți principali", dar se dovedea că nu sunt împotriva statului.
Asadar pana la urma dadea nume, de oameni nevinovati, si aia intrau in vizorul Securitatii.

Si zici tu ca scapau basma curata pana la urma. Ca asa zici tu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #106  
Vechi 06.03.2015, 13:28:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, am o curiozitae. Dupa parerea ta, Fericitul Augustin a fost ortodox sau catolic ?
  #107  
Vechi 06.03.2015, 18:41:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, am o curiozitae. Dupa parerea ta, Fericitul Augustin a fost ortodox sau catolic ?
  #108  
Vechi 07.03.2015, 02:46:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?" Este cinstit de Biserică, da, pentru învățăturile bune, dar este și eretic, precum am dovedit. Și cum au dovedit și alții înaintea mea, cum vei descoperi, dacă o să citești. Poți să mă contrazici cu asta?
Fericitul Augustin este cinstit ca sfant de Biserica (si nu din 1983, cum ai scris). Cei care il contesta sunt stilistii si zelotistii, Parintele Serafim Rose a scris mult pe tema aceasta, chiar si o carte. http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...lui-antihrist/
Citez: "Parintele Serafim Rose despre FERICITUL AUGUSTIN SI “ZELOTII” SUPERCORECTI: “Simt in aceste inimi reci o pregatire pentru lucrarea lui Antihrist”
Daniel, datile trecute cred ca ti-am scris ca e bine sa nu cadem in extrema de dreapta, care e la fel ca cea de stanga (adica ereziile si ecumenismul). Pentru ca se tot aduna greselile cand se merge pe aceasta cale.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Nicolae Corneanu a colaborat cu securitatea; Poti sa ma contrazici cu asta?" Serios? Da, te contrazic. Unde scrie? Uită-te în dosarul lui de "colaborator" cu securitatea și mai vorbim apoi, dacă mai ai noroi de împroșcat. După ce te uiți în dosarul lui, mai vorbim. Poți să mă contrazici cu asta?
Eu am citit dosarul, a luat chiar si bani ca recompensa pentur colaborarile cu securitatea. Inainte sa fie numit episcop (sau mitropolit, nu-mi mai amintesc) securitatea a notat in dosar ca pentru colaborarea sa va fi propus sa fie avansat in aceasta functie, deci e posibil sa fi ajuns Mitropolit din aceasta cauza.
Dupa cateva luni d ela Sinodul din 2008 intr-un interviu a spus ca nu regreta ca s-a impartasit la catolici. Din cate vad regreta doar ca n-a respectat canonul, dar ii considera pe catolici la fel ca ortodocsii, avea un ecumenism extrem.
  #109  
Vechi 07.03.2015, 09:01:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, am o curiozitae. Dupa parerea ta, Fericitul Augustin a fost ortodox sau catolic ?
Prefer Igor, mulțumesc.

"Fericitul" eretic Augustin, a trăit în anii 400, atunci nu exista ortodox și eretic "romano-catolic", ci exista Biserica Creștină. Defapt ca și astăzi, dar azi e mai mică. Augustin, trăind în Hipponia, pe lângă Cartagina, era desigur ierarh creștin, dar necunoscând greaca, era un ierarh nesăbuit. Nici măcar nu a luat vreun acolit pe la curtea arhierească care să cunoască bine greaca și să citească din scrierile iluștrilor din Răsărit, izvorul creștinismului. Pur și simplu nu i-a păsat de scrierile Sfinților Părinți din Răsărit. Drept urmare, a rezultat toată mâzga întunericului gândirii sale eretice. Deci Augustin, era un ierarh creștin, care devenea eretic.

Cătălin2, minți.
N-ai citit nici un dosar al Înaltului Nicolae, minți. Câte volume are? Unde se află acum? Unde a fost? Câte pagini are în total? Nu tu, ci eu l-am citit, l-am avut în mână, mi l-a dat Înaltu, ștergându-și lacrimile din ochi, și îmi spunea: Uite, vezi? Păcatele mele, tare rău îmi pare că am vorbit cu securitatea, dar ce era să fac? Mi-au spus că mă vor omorâ dacă nu, dar am căutat să-i trimit în curse false, să le pierd timpul. Măcar știu că nu a murit nimeni din urma mea.

Deci eu am citit dosarul. Adică m-am uitat jumate de oră prin el. Dar tu minți. Ce faci? Cauți pe net? Of, vai și amar... de nesăbuința multora... prea multora, Doamne !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #110  
Vechi 07.03.2015, 09:06:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Deci tu, Igore, sustii ca Fericitul Augustin nu cunostea scrierile grecesti. Dar daca erau traduse ? Spune, te rog,care sunt acei ilustrii despre care sustii ca Fericitul Augustin nu i-a citit.
Subiect închis